Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy o iPhonu a iPodu touch
4. prosince 2009, 00.00 | Obchodníci mají zájem o zúčtovací systém Applu postavený na iPodech touch a ten jim možná vyhoví. Aplikace Photoshop.com Mobile je nyní dostupná celosvětově. A autor červa Ikee získal zaměstnání.
A sešlo se též něco málo zpráv týkajících se iPhonu a iPodu touch:
Obchodníci by si rádi pořídili zúčtovací systém Applu využívající iPody touch
Když počátkem listopadu Apple otevřel svůj první kamenný obchod Apple Store ve Francii, poblíž světoznámého muzea Louvre, nasadil také své nové zúčtovací terminály EasyPay, kombinující iPod touch s magnetickou čtečkou platebních karet, se čtečkou čárových kódů a svým vlastním softwarem, schopné obstarávat jak platby v hotovosti, tak kartami.
V pařížském obchodu se sice využívají jenom k registraci prodejů a k vydávání pokladních dokladů, ale i tak vzbudily zájem zasvěcenců (obsáhlý popis nových terminálů EasyPay vydal již dříve AppleInsider). Apple předtím používal nepříliš vyhovující systém postavený na přístrojích s Windows CE, který měl spoustu nevýhod (byl pomalý a často padal), nemluvě o jeho „ideologické závadnosti“.Apple sice tento systém zamýšlel jen pro své potřeby, jenže o něj začínají mít stále větší zájem také ostatní obchodníci. Podle webu ifoAppleStore zabývajícího se děním okolo obchodů Applu je Apple doslova zavalen dotazy na svůj nový zúčtovací systém sestávající ze štíhlého, na zakázku vyrobeného pouzdra, jež obsahuje iPod touch spolu se zmíněnými čtečkami magnetických karet a čárových kódů.
Ze všech stran nyní přicházejí dotazy na tenhle nový systém, jak od malých obchodníků, tak od velkých obchodních řetězců a systémových integrátorů. Apple však zatím vždy odpovídal, že se jedná o specializovaný produkt, který není na prodej.
Ale teď, podle sdělení zasvěcenců, vedoucí pracovníci Applu, co mají na starosti maloobchodní prodej, požádali firemní specialisty na maloobchod, aby začali shromažďovat informace o každém, kdo se na tento systém zeptá, což zjevně znamená, že vytvářejí databázi potenciálních zákazníků, pokud by se Apple nakonec rozhodl terminály EasyPay komerčně využít.
Samozřejmě stále není vůbec jisté, jestli Apple skutečně svůj zúčtovací systém zpřístupní i jiným komerčním subjektům, ale jestliže se osvědčí v jeho obchodech, mohl by se z něj stát další zajímavý zdroj příjmů (takovéto systémy se pochopitelně prodávají za poněkud jiné ceny než samotné iPody touch) a navíc by si tím ještě udělal skvělou reklamu.
Systém EasyPay v obchodech Applu v současnosti vyřizuje jak transakce prováděné debetními a kreditními kartami, tak hotovostní platby a využívá se i pro některé výměny produktů. V případě nákupů kreditní kartou se zákazníci podepisují na displeji iPodu touch speciálním perem.
A brzy by měly tyto terminály najít také další využití, mluví se o tom, že dovolí výměny iPhonů a iPodů touch přímo v prodejně (zatím to jde jen v Genius Baru) a jiná aplikace má sloužit zaměstnancům obchodu ve skladu.
Tento systém ovšem vyžaduje, aby iPod touch spolupracoval s externím hardwarem, a to umožnil až firmware 3.0 uvedený letos v létě, proto Apple nemohl zavést takovýto systém využívající jeho vlastní kapesní platformu již dříve (a musel zůstávat u řešení od Microsoftu).
To se teď změnilo a dokonce nelze vyloučit, že časem se řešení postavená na iPhone OS (a nemusí být pouze od Applu) objeví i u jiných obchodníků.
Aplikace Photoshop.com Mobile je nyní dostupná celosvětově
Svou internetovou službu Photoshop.com pro sdílení a správu fotografií spustila Adobe již loni, ale teprve letos v říjnu se objevila aplikace Photoshop.com Mobile for iPhone, jež slouží jako uživatelské rozhraní služby a přináší základní možnosti úprav fotografií na kapesních přístrojích Applu.
Samozřejmě to nelze srovnat s „velkým“ Photoshopem, avšak na poměry mobilní platformy toho nabízí docela dost, navíc je aplikace velice dobře přizpůsobená dotykovému ovládání iPhonu.
Problém však vězel v tom, že tahle aplikace byla dostupná pouze v USA a v Kanadě, to se ale tenhle týden změnilo a teď již se nabízí na App Store celosvětově. Produktový manažer Photoshopu John Nack na blogu Adobe v pondělí oznámil, že aplikace Photoshop.com Mobile for iPhone se dostala na App Store ve všech zemích, kde tento obchod působí.
Adobe zjevně nejprve chtěla vyzkoušet, jak uživatelé aplikaci přijmou, když se v USA a v Kanadě po tři týdny držela mezi nejstahovanějšími bezplatnými aplikacemi, bylo jasné, že bude vhodné zpřístupnit ji též zbytku světa. A tak si ji tedy z App Store může zdarma stáhnout každý, funguje na iPhonech a iPodech touch s firmwarem 2.0 a vyšším. Hodí se pochopitelně také účet u Photoshop.com, ale aplikace se dá do jisté míry používat i bez něj.
Autor červa Ikee získal zaměstnání
A nakonec tu máme mravoličný příběh jako vystřižený z rakouskouherské čítanky (a podobně jako bývalá podunajská monarchie i on vyvolává značně rozdílné reakce). Jistě si vzpomínáte, že se počátkem listopadu objevil první červ pro iPhone nazvaný Ikee.
Tento červ ovšem dokázal napadnout pouze ty přístroje, jejichž firmware uživatelé otevřeli hackerskými nástroji (provedli takzvaný „jailbreak“) a především ani poté nezměnili výchozí heslo telefonu.
A právě na tuhle zjevnou bezpečnostní díru chtěl upozornit autor červa Ikee, což byl nezaměstnaný australský programátor Ashley Towns, který se k autorství červa veřejně přihlásil a vysvětlil své motivy.
A o tomto víkendu přišla zpráva, že Townse zaměstnala firma Mogeneration jako vývojáře aplikací pro iPhone.
Některé bezpečnostní firmy sice přišly s námitkami, že to není vhodné, když mu k novému zaměstnání pomohlo vytvoření červa, Mogeneration se ovšem brání a tvrdí, že Towns musel absolvovat normální přijímací test (avšak jeho mediální známost mu nepochybně pomohla). Pokud ovšem dokázal napsat červa Ikee, tak pro něj test ani zase tak obtížný nebyl.
Navíc není příliš vhodné ho odsuzovat (ostatně bezpečnostní firmy z celé věci rovněž těžily, často oznámení o červech pro iPhone doplnily reklamou na své produkty), protože Townsův červ byl opravdu neškodný. Je sice pravda, že se záhy vynořil červ „iPhone/Privacy.A“, který již dokáže způsobit značné škody a využívá cesty, co ukázal Towns, jenže za tohle autor červa Ikee opravdu nemůže, alespoň ne přímo.
Navíc nejde ani tak o technický jako spíše psychologický či sociologický problém, uživatelům, co otevřeli své iPhony a ponechali nastavené výchozí heslo, může hrozit ledacos, protože je to stejné, jakoby nechali otevřené dveře svého bytu. Z tohoto hlediska byl Townsův počin, jímž na to upozornil, spíše přínosný a ti, kdo si své iPhony ani po tom všem ještě nezabezpečili, si nějakého toho ošklivého červa snad i zaslouží.