Zprávy o iPhonu a iPodu touch: informace o novém iPhonu ze Spojených arabských emirátů, Apple možná povolí aplikace v pozadí, zákaz exkluzivity ve Francii potvrzen a první možnost otevření iPodu touch 2. generace. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPhonu a iPodu touch: informace o novém iPhonu ze Spojených arabských emirátů, Apple možná povolí aplikace v pozadí, zákaz exkluzivity ve Francii potvrzen a první možnost otevření iPodu touch 2. generace.

6. února 2009, 02.00 | Zprávy o zahájení prodeje iPhonu 3G ve Spojených arabských emirátech nepřímo naznačují, že by se nový iPhone mohl objevit v červnu. Apple údajně zvažuje, že na iPhonu povolí fungování aplikací třetích stran v pozadí. Odvolací soud potvrdil zákaz exkluzivity prodeje iPhonu ve Francii. A utilita „redsn0w lite“ dovoluje otevřít firmware iPodu touch druhé generace technicky zdatným uživatelům.

Objevilo se několik zajímavých zpráv týkajících se iPhonu a iPodu touch, jež shrnuji v tomto článku:

Plány na uvedení iPhonu 3G ve Spojených arabských emirátech naznačují příchod nového modelu

Pátrání ve firmwaru 2.2.1 a analytické nástroje firmy Pinch Media sledující aplikace iPhonu na Webu přinesly náznaky, že Apple pravděpodobně chystá nový model iPhonu, s identifikačního řetězcem „iPhone 2,1“. A nyní se objevily další zprávy, jež signalizují, že by nový telefon mohl přijít na trh v červnu.

Tyto informace vyšly najevo v souvislosti s plány na zahájení prodeje iPhonu 3G ve Spojených arabských emirátech (SAE), v pondělí tamní mobilní operátor Emirates Telecommunications – Etisalat oznámil, že uzavřel smlouvu o distribuci iPhonu pro rok 2009 v SAE a též v Saúdské Arábii (tam pod značkou Mobily).

01mm05022009f.jpg

Mark Davis, programový ředitel Etisalatu poději poskytl rozhovor ekonomickému zpravodajství Dow Jones, v němž upřesnil, že iPhone do těchto zemí bude uveden 15. února. Velkou pozornost ovšem vyvolal hlavně výrok o tom, že „příští verze přístroje, jejíž uvedení se plánuje na červen, bude v SAE uvedena ve stejnou dobu”.

Z odkazovaného článku to sice není úplně zřejmé, ale zdá se, že s červnovým datem pro nový model iPhonu skutečně přišel ředitel Davis, není však jasné, zda má nějaké zákulisní informace, anebo prostě sdílí dnes už téměř všeobecné přesvědčení, že Apple dá na trh nový iPhone v červnu, tedy skoro po roce od zahájení prodeje iPhonu 3G.

Tento názor nepřímo potvrdil i marketingový ředitel Applu Phil Schiller (ano, ten který letos měl projev na Macworld Expu místo Steva Jobse), v rozhovoru po Macworld Expu 2009 pro deník New York Times mimo jiné prozradil, jak by měly vypadat obecné inovační cykly produktů Applu, k iPhonu uvedl, že rozhodujícím měsícem bude právě červen.

Je nanejvýš pravděpodobné, pokud Apple skutečně připravuje nástupce současného iPhonu 3G, že podobných zpráv a náznaků bude přibývat (ostatně stejně tomu bylo loni v případě iPhonu 3G).

Od Applu lze ovšem těžko čekat, že by se v tomto směru vyjádřil konkrétněji, jeho zásada nemluvit o připravovaných produktech je obecně známá, navíc v současnosti by nebylo právě chytré oznamovat, že již za několik měsíců bude v prodeji nový model iPhonu (a podle výše citovaných náznaků možná tentokrát půjde o skutečně výraznou modernizaci hardwaru), to by v situaci, kdy si většina zákazníků každý výdaj velice rozmýšlí, jistě prodej iPhonu 3G příliš nepodpořilo.

Apple údajně na iPhonu povolí aplikace v pozadí

Už při prvním veřejném představení iPhonu 3G na loňské vývojářské konferenci WWDC Apple mluvil o tom, že zavede novou oznamovací službu, jež nahradí aplikace třetích stran běžící v pozadí (které vývojářská sada pro iPhone nedovoluje).

V současnosti se běžící aplikace třetí strany na iPhonu musí ukončit, chcete-li spustit jinou aplikaci, to ovšem v řadě případů působí potíže, protože některé úlohy potřebují, aby byla aplikace stále připravena reagovat (třeba IM klienti).

To se obvykle řeší aplikacemi běžícími v pozadí, což však snižuje výkon telefonu a urychluje to vybíjení baterie, čemuž se Apple chtěl vyhnout, a tak aplikace v pozadí zakázal. Oznamovací služba měla představovat rozumný kompromis, aplikace by se sice nadále ukončovaly, ale díky oznamovací službě by mohly přes Internet získávat oznámení o příchozích datech.

Předpokládalo se, že podpora služby bude tvořit součást firmwaru 2.1 (Apple samotnou službu sliboval na září 2008). V prvních beta verzích se skutečně objevovala, avšak čtvrtá beta verze ji loni v srpnu odstranila a do ostré verze 2.1 se již nedostala. Mezitím jsme se dočkali firmwaru 2.2 a poté 2.2.1, ale oznamovací služba stále chybí.

A teď to vypadá, že Apple nakonec možná přece jenom povolí aplikace třetích stran běžící v pozadí, iPhone by se tak mohl dočkat skutečného víceúlohového zpracování (OS X ho samozřejmě umožňuje, jak však už bylo řečeno, Apple se obával jeho dopadů na výkon přístroje).

02mm05022009f.jpg

S informací o této zásadní změně v postoji Applu přišel server MacRumors , který tvrdí, že zaslechl pověsti o alternativním řešení. Apple prý namísto oznamovací služby, jejíž zavedení něco zjevně zdržuje, zvažuje, že dovolí, aby aplikace volitelně (na přání uživatele) běžely jako proces v pozadí.

Takováto funkce by pravděpodobně tvořila součást pověstmi zmiňovaného firmwaru 3.0 a na současném hardwaru by zřejmě bylo možné v pozadí spustit jenom jeden či dva procesy. (Současné iPhony, s procesorem ARM na 412 MHz a se 128 MB RAM, by skutečně asi víc rozumně nezvládaly.) Ovšem nový model iPhonu, u něhož se předpokládá silnější hardware (výkonnější procesor ARM a možná i větší RAM) by nejspíš na procesy v pozadí již nekladl tak silná omezení.

Jde sice jen o pověsti, nic konkrétnějšího se zatím neví, ale jestliže Apple z nějakého (dosud nejasného) důvodu nespustí slibovanou oznamovací službu, zřejmě mu nic jiného, než povolení procesů v pozadí, nezbude, a to i na stávajícím hardwaru s jeho omezeními.

Konkurenční chytré telefony totiž aplikace v pozadí dovolují (ani na nich to ovšem není bez potíží) a navíc by chystaný nový telefon Palm Pre, mnohými považovaný za přímého soupeře iPhonu, měl nabízet poměrně hladké víceúlohové zpracování. A nejspíš právě tento konkurenční tlak nutí Apple najít uspokojivé řešení už v nejbližších měsících.

Soud potvrdil zákaz exkluzivity prodeje iPhonu ve Francii

Loni v prosinci francouzský antimonopolní úřad rozhodl, že operátor Orange již nadále nesmí být exkluzivním prodejcem iPhonu ve Francii. Toto rozhodnutí bylo reakcí na stížnost konkurenčního operátora Bouygues Telecom, který tvrdil, že ho exkluzivita Orange poškozuje.

03mm05022009f.jpg

Francouzská antimonopolní legislativa je značně přísná, a tak příliš nepřekvapilo, že francouzské úřady stížnosti vyhověly a vydaly předběžné opatření, jímž se exkluzivita prodeje iPhonu v zemi galského kohouta zrušila. (Ostatně už zahájení prodeje původního iPhonu ve Francii naráželo na potíže s francouzskými zákony, tehdy Orange sice exkluzivitu obhájil, ale musel začít nabízet také odblokovanou verzi telefonu.)

Orange se pochopitelně s tímto zákazem nehodlal smířit a podal odvolání k soudu, ten nyní vynesl rozsudek. Výsledek však Orange nepotěšil, protože pařížský odvolací soud rozhodl, že prosincové zrušení exkluzivity prodeje iPhonu zůstává v platnosti, což zdůvodnil na 19 stránkách.

Francie se tak stane další zemí, kde iPhone 3G prodává více operátorů, mezi ty patří též Česká republika, Francie ovšem představuje jeden z největších trhů v Evropě (z větších evropských zemí prodává iPhone více operátorů kupříkladu v Itálii).

Avšak teprve se uvidí, jaké bude mít toto rozhodnutí vliv na francouzský trh, dosavadní konkurenční nabídky byly jen ojedinělé a nepříliš lákavé, to by se ale teď mělo změnit, konkurenti Orange samozřejmě rozhodnutí soudu uvítali. ( Mimochodem, Orange uvádí, že od listopadu 2007 ve Francii již prodal celkem 600 000 tisíc iPhonů, současné ekonomické potíže sice možná prodeje oslabí, přesto se jedná o značné lákadlo pro všechny potenciální zájemce.)

Samotný iniciátor zrušení exkluzivity, Bouygues Telecom, však teprve jedná s Applem o konkrétních podmínkách prodeje, takže promeškal loňskou vánoční sezónu.

„Redsn0w lite“ otevírá iPod touch druhé generace

Chcete-li s iPhonem a iPodem touch podnikat víc, než vám dovolí Apple, musíte se uchýlit k hackerským nástrojům. Základním úkonem bude v takovém případě otevření firmwaru (takzvaný „jailbreak“), jež zajistí přístup k souborovému systému přístroje a dovolí instalovat neoficiální aplikace (tedy aplikace nepocházející z aplikačního obchodu App Store Applu).

Avšak zatímco pro iPhone (původní i 3G) a pro iPod touch první generace se tento úkon dá zařídit poměrně snadno (potřebné softwarové nástroje existují již dlouho), iPod touch druhé generace pokusům o otevření dlouho odolával.

Teprve koncem ledna známý hackerský tým iPhone Dev Team, který vytvořil nejpoužívanější nástroje pro otevírání mobilních přístrojů Applu, oznámil, že se mu konečně podařilo iPod touch druhé generace zdolat programem nazvaným „redsn0w“, zatím však tento software není ve stavu, v němž by ho bylo možné distribuovat uživatelům.

To sice stále platí, přesto technicky hodně zdatní uživatelé se už mohou pokusit svůj iPod touch druhé generace otevřít, protože jak o víkendu upozornil blog TUAW, objevil se první veřejně dostupný nástroj k tomuto účelu, pojmenovaný „redsn0w lite“.

Jde tedy o „odlehčenou verzi“ chystaného plnohodnotného nástroje iPhone Dev Teamu, stáhnout se dá odsud. Tvůrci utility ovšem hned vedle odkazu ke stažení umístili popisný soubor README, který obsahuje řadu upozornění, důrazně varuje, že k ní neposkytují podporu a nepřebírají žádnou zodpovědnost za případné škody. A pak tam najdete stručný návod k použití, z něhož plyne, že nejde o nic pro začátečníky.

04mm05022009f.jpg

iPod touch druhé generace se tím sice otevřít dá, avšak značně zdlouhavým postupem. Nejprve je nutné ze souborů dodaných s utilitou vytvořit pomocí nástroje PwnageTool vlastní .ipsw soubor (aktualizační soubor) firmwaru 2.2.1 a z něho vyextrahovat určité soubory, další soubory se musí získat z oficiálního .ipsw souboru firmwaru 2.2.1.

Poté bude třeba iPod touch připojený k Macu (utilita se zatím nabízí pouze pro Mac OS X) přepnout do režimu DFU, (což samo o sobě není bez potíží, zvlášť pod Mac OS X 10.5.6). V režimu DFU se do iPodu pošlou vyextrahované soubory a ten se pak aktualizuje vytvořeným .ispw souborem. Potom se musí takto upravený iPod touch spustit připojený k Macu a musí se provést několik dalších úprav.

Do otevírání svého iPodu touch druhé generace by se tak zatím měli pouštět pouze ti, kdo přesně vědí, jak takové operace provádět.

Většina méně zkušených uživatelů za takovýchto podmínek ovšem sotva bude riskovat svou ne právě malou investici do iPodu touch. Ti tedy budou muset počkat, dokud iPhone Dev Team nedokončí plnou verzi utility „redsn0w“, jež by měla potřebné úkony zajistit uživatelsky přívětivým způsobem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: