Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy o iPhonu: App Store dosáhl dalších rekordů, propagační aplikace pro iPhone a prudký růst tržního podílu iPhonu. (8.12.08)
8. prosince 2008, 02.00 | App Store už nabízí přes 10 000 aplikací a celkový počet stažení přesáhl 300 milionů. Apple umožnil vývojářům, aby vybraným uživatelům mohli poskytovat své placené aplikace pro iPhone a iPod touch zdarma. A podle firmy Gartner vzrostl tržní podíl iPhonu ve třetím čtvrtletí o 327 procent.
Pochopitelně se sešlo také několik málo zpráv spojených s iPhonem (ty dnešní jsou spíše obchodního rázu):
App Store hlásí 300 milionů stažení a přes 10 000 aplikací
To, že počet aplikací na App Store, obchodu Applu s aplikacemi pro iPhone a iPod touch, prudce roste, není žádným tajemstvím, už na konci listopadu se jejich počet blížil deseti tisícům a koncem minulého týdne to Apple (tak trochu nepřímo) potvrdil a uvedl přitom další důležitý číselný údaj pro svůj obchod, totiž celkový počet stažení aplikací.
Apple tato čísla sdělil veřejnosti prostřednictvím inzerátu umístěného do dvou významných amerických deníků Wall Street Journal a New York Times. Ten samozřejmě především propaguje iPhone a zdůrazňuje některé aplikace pro něj, ale inzerát zároveň uvádí drobným písmem na spodku důležité nové informace. Praví se tam totiž, že si uživatelé již stáhli z App Store aplikace ve více než 300 milionech případů a zároveň Apple potvrzuje, že hranice 10 00 aplikací už byla překročena.
To lze jistě považovat za úspěch, uvážíme-li, že obchod byl spuštěn 11. července 2008 (spolu s uvedením iPhonu 3G na trh), prvotní nabídka App Store tehdy zahrnovala 500 aplikací. Při zveřejnění finančních výsledků za třetí kalendářní čtvrtletí letošního roku koncem října Apple ohlásil 200 milionů stažení a 5 500 aplikací, což dokládá, že se tempo růstu tohoto obchodu s aplikacemi stále zvyšuje (jestliže vyjdeme z posledních dvou údajů o počtu stažení, dává to v průměru přes 2 miliony stažení každý den).
V těchto číslech jsou sice zahrnuty i aplikace nabízené zdarma (a Apple neuvádí jejich poměr vůči placeným aplikacím), přesto jde o úctyhodné výsledky, zatím se App Store jeví jako velice úspěšný počin.
Samozřejmě, je dost pravděpodobné, že se tohle strmé tempo růstu časem zpomalí, avšak není divu, že se Apple takovýmito čísly chlubí. Samotný počet aplikací také ještě mnoho nevypovídá o jejich kvalitě, ale lze určitě předpokládat, že v tak ohromném množství se alespoň pár skutečně dobrých věcí najde.
Apple dovolí vývojářům poskytovat propagační aplikace
V orientaci mezi spoustami aplikací pro iPhone by nepochybně mohly pomoci recenze a Apple nyní nabízí prostředek, jak počty recenzentů rozšířit.
Zprovoznil totiž systém, který vývojářům umožňuje poté, co jejich aplikace byla schválena k prodeji na App Store, zaslat kódy pro bezplatné stažení aplikace až 50 osobám. Tyto kódy lze distribuovat pomocí všech aktuálních verzí softwaru iTunes, dotyčné aplikace však zatím mohou stahovat pouze uživatelé sídlící v USA.
Aby tvůrce aplikace tyto kódy nevyčerpal příliš rychle, při uvedení každé nové verze se příděl kódů obnovuje.
To by mělo výrazně zjednodušit bezplatnou distribuci placených aplikací vybraným lidem, lze předpokládat, že jimi budou především potenciální recenzenti. (Těch pak bude nepochybně víc, než když by si museli aplikaci koupit.). Dříve bylo bezplatné poskytování placených aplikací z App Store dost složité, vývojáři museli dotyčným dát dárkové karty, aby je použili ke koupi aplikací, což pro vývojáře znamenalo ne zcela zanedbatelný finanční výdaj.
Další alternativou byla distribuce kódů pro stažení rovnou od vývojářů, to jim ovšem rovněž přidělávalo práci, nyní mohou využít přímo služeb App Store (vzhledem k tomu, že si Apple bere 30 procent z prodejní ceny aplikace, se mu tato služba bohatě vyplatí, pokud příjemci propagačních aplikací pomohou zvýšit prodej).
Tržní podíl iPhonu ve třetím čtvrtletí strmě narostl
Výše zmíněná rekordní čísla pro App Store představují jeden z náznaků, že iPhonů musí být na trhu už opravdu hodně. A to potvrzují také výsledky šetření firmy Gartner, jež se mimo jiné zabývá průzkumem trhu.
Ta totiž minulý týden uveřejnila výsledky průzkumu prodeje chytrých mobilních telefonů (smartphones) za třetí čtvrtletí letošního roku, z nichž vyplývá skutečně raketový nárůst podílu iPhonu na trhu.
V loňském třetím čtvrtletí měl celosvětově Apple tržní podíl 3,4 procenta, ten za rok vyrostl na 12,9 procenta, což ho dostalo na třetí místo za Nokií a Research In Motion (RIM – výrobce přístrojů BlackBerry).
Nokia si udržela své vedoucí postavení na tomto trhu, její podíl ale meziročně klesl o 3,1 procenta na 42,4 procenta. Přístroje BlackBerry firmy RIM si hodně polepšily, celosvětově drží druhé místo, v letošním třetím čtvrtletí dosáhly podílu 15,9 procenta (nárůst o 81,7 procenta za poslední rok).
Pětku největších výrobců chytrých telefonů uzavírají firmy HTC a Sharp, s podíly 4,5, respektive 3,4 procenta.
V Severní Americe si Apple vede ještě lépe, tam obsadil druhé místo za RIM s podílem 25,4 procenta. Druhé místo si jablečná firma drží též na evropském trhu, za první Nokií, s podílem 15,6 procenta.
Trh chytrých telefonů nadále roste, ale ve třetím čtvrtletí již vykázal určité známky zpomalení, protože jako celek vzrostl jen o 11,5 procenta. Podle analytiků Gartnera by měl tento trh růst i nadále, avšak pomaleji.
Z toho se ovšem vymyká Apple s nárůstem svého podílu na celosvětových prodejích chytrých telefonů ve výši 327,5 procenta (v meziročním srovnání). Navíc poprvé prodej iPhonu překonal prodej všech zařízení s Windows Mobile dohromady, a to jak celosvětově, tak v Severní Americe.
Na podzim se tedy iPhonu dařilo víc než dobře, není však jasné, jaký bude další vývoj. Zatím sice vše nasvědčuje tomu, že i přes nastupující značné ekonomické problémy celého světa by si iPhone stále měl vést dobře, ovšem těžko lze čekat, že se nadále udrží tak strmé nárůsty prodejů.
Teprve příští měsíce ukážou, kolik zákazníků ještě dokáže telefon Applu oslovit, přirozeně není vyloučeno, že Apple učiní kroky na posílení prodejů (v USA teď například kolují pověsti o tom, že se iPhone 3G začne prodávat ve verzi se 4 GB paměti za 99 USD v prodejnách řetězce Wal-Mart, samozřejmě by se jednalo o dotovaný telefon s povinným úvazkem, ostatně v mnoha zemích včetně té naší podobné – a často lepší - nabídky existují už od uvedení iPhonu 3G na jejich trhy).
Dlouhodobá budoucnost iPhonu sice stále zdaleka není jistá (to ovšem dnes platí prakticky pro vše), ale zatím, zvlášť když přihlédneme k výše uvedeným číslům, telefon Applu vypadá jako nepochybný obchodní úspěch.