Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy o iPhonu: Chystá se firmware 2.0.1, firmware 1.1.5 pro iPod touch, iSuppli upřesňuje odhad výrobní ceny iPhonu 3G a odblokování iPhonu 3G. (16.7.08)
16. července 2008, 17.00 | Apple již testuje firmware 2.01 pro iPhone. A pro iPod touch vydal firmware 1.1.5. Firma iSuppli upřesnila odhad výrobních nákladů iPhonu 3G na 174,33 USD. A iPhone Dev Team oznámil, že se mu podařilo odblokovat iPhone 3G.
Nabídka zpráv spojených s iPhonem zůstává nadále bohatá:
Testuje se firmware 2.01 pro iPhone
Vydáním ostré verze firmwaru 2.0 pochopitelně vývoj nekončí, Apple začal testovat firmware 2.0.1 ještě před uvolněním ostré verze 2.0 v pátek.
BoyGeniusReport si v protokolovacích (log) souborech svého serveru Apache všiml, že k němu přistupují iPhony vybavené iPhone Softwarem 2.0.1, nepochybně testovací přístroje. V současnosti se tento firmware vyskytuje ve dvou různých sestaveních: 5B101 pro původní iPhone a 5B103 pro nový iPhone 3G.
Apple sice začal testování s těmito novými verzemi již před pátečním vydáním „oficiální“ verze 2.0, ale k vývojářům mimo Apple se ještě nedostaly. Analýza log souborů ukázala, že požadavky z těchto telefonů pocházejí hlavně z oblasti sanfranciského zálivu (poblíž cupertinského sídla Applu) a z Atlanty (tam sídlí vedení AT&T). Protože jde o vnitřní testování, není o firmwaru 2.0.1 známo mnoho podrobností, lze předpokládat, že bude obsahovat hlavně opravy chyb.
Informace o chybách ve firmwaru 2.0 začínají plnit diskusní fora, uživatelé si stěžují například na to, že firmware 2.0 ochromuje fotografickou aplikaci jak na starém, tak na novém iPhonu, mezi spuštěním aplikace a otevřením závěrky fotoaparátu podle stěžovatelů uplyne šest sekund, což znemožňuje pořizování momentek.
Další uživatelé si stěžují na problémy s akcelerometrem na novém iPhonu 3G, reaguje trhaně, občas dojde k nechtěnému přepnutí orientace a po uspání telefonu někdy přestane úplně reagovat.
Firmware 2.0.1 doufejme tyto potíže odstraní, ale vzhledem k tomu, že probíhá teprve vnitřní testování, asi si na něj ještě nějakou dobu počkáme.
Apple nenápadně vydal firmware 1.1.5 pro iPod touch
Dnes je samozřejmě aktuální firmware 2.0, což platí též o iPodu touch, v jeho případě ovšem musíte za novou verzi zaplatit 10 USD. Apple však nezapomněl ani na ty, kdo zůstávají u firmwaru 1.x.x a vydal firmware 1.1.5 pro iPod touch bez velké publicity (nijak překvapivé, mediální pozornost se přirozeně snaží zaměřit na verzi 2.0).
Verze 1.1.5 se dodává zdarma, dá se získat tak, že se po připojení iPodu touch k počítači s iTunes odmítne aktualizace na verzi 2.0. iTunes poté oznámí, že se pro stažení a instalaci nabízí verze 1.1.5.
Redaktor Macworldu Christopher Breen si firmware 1.1.5 nainstaloval na svůj 32GB iPod touch a porovnal ho s 16GB iPodem touch vybaveným firmwarem 1.1.4, žádné zjevné rozdíly mezi oběma firmwary nenašel, nezaznamenal ani změnu výkonu.
Apple zůstává jako obvykle nesdílný, k firmwaru 1.1.5 nepřiložil žádné technické poznámky. Ze zkušeností z dřívějška ovšem lze soudit, že tento firmware obsahuje především bezpečnostní opravy, podobný postup Apple volí například pro starší verze Mac OS X.
iSuppli upřesňuje výrobní náklady iPhonu 3G na 174,33 USD
K oblíbené disciplíně analytických firem patří odhady výrobních nákladů přístrojů Applu. Už v polovině června přišla se svým odhadem firma Portelligent, ta vyvolala značný ohlas tvrzením, že výroba iPhonu 3G přijde jen na 100 USD. O týden později vydala svůj první odhad ještě známější analytická firma iSuppli.
Té tehdy vyšlo číslo 173 USD, nyní ho dále upřesnila na 174,33 USD.
Upřesnění umožnily zprávy z rozebrání nového telefonu, v němž se již podařilo identifikovat všechny použité součástky. iSuppli pak stačilo určit pravděpodobné dodavatelské ceny komponent a sečíst je, nový odhad se tomu původnímu velice blíží, teď částka činí 174,33 USD. Seznam posuzovaných komponent shrnuje tato tabulka.
Číslo sice vypadá velice přesně, je ovšem třeba si uvědomit, že odhad nezahrnuje řadu dalších faktorů jako náklady na vývoj, marketing a distribuci.
Použijeme-li přesto tento údaj, vychází, že proti původnímu iPhonu Apple na svém novém modelu šetří 53 USD, ačkoli přibyla podpora 3G sítí a GPS. iSuppli z toho vyvozuje, že Apple záměrně snížil výrobní náklady, aby mohl telefon prodávat za nižší cenu a získal tak větší podíl na trhu. Řada součástek se nezměnila od předchozího modelu (včetně hlavního procesoru od Samsungu), úspory se projevují i na vnitřní konstrukci telefonu, dvě desky plošných spojů nahradila jediná a baterie už není přiletovaná (stále se však nedá vyměnit bez servisního zásahu).
Odhadované výrobní náklady zahrnují též různé licenční poplatky, ty by měly činit okolo 50 USD, což není zrovna málo, držitelé patentů týkajících se mobilních komunikací si tedy rozhodně přijdou na své.
Apple na iPhonu 3G ovšem také nezchudne, z každého prodaného telefonu má zřejmě slušný zisk. Nedotovaná cena 8GB iPhonu 3G pro AT&T činí 499 USD, za které pravděpodobně telefon od Applu kupuje i v případě dotovaných iPhonů, kdy koncový zákazník zaplatí jen 199 USD. (Mimochodem, na 16GB verzi telefonu Apple vydělá ještě víc díky výraznému poklesu cen flash pamětí.) Vyjdeme-li z odhadu nákladů iSuppli, dostane Apple v USA za každý dotovaný 8GB iPhone přes 300 USD, což znamená hrubou marži ve výši 55 procent (ve skutečnosti bude čistý zisk menší, po odečtení dalších dodatečných nákladů). Proti původnímu iPhonu však Apple přišel o podíl z paušálních poplatků zákazníků operátorovi.
Prodej iPhonu 3G se zatím zdá vyvíjet dobře (někteří analytici však upozorňují, že z udávaného milionu prodaných telefonů nemusely všechny dorazit ke koncovým zákazníkům, Apple možná započítává i zásoby v prodejních kanálech, na druhou stranu v mnoha amerických obchodech začíná být telefon vyprodaný, o jiných zeních ani nemluvě). Bude-li se prodej nadále vyvíjet stejným tempem a Apple stihne uspokojovat poptávku, při předpokládaných maržích by mohl letošní zisk z iPhonu činit stovky milionů USD (kvůli účtovací metodice Applu budou oficiálně vykázána menší čísla, Apple ovšem tyto peníze dostane). Není divu, že Apple iPhonu přikládá takovou důležitost, kvůli brblalům na českém Webu se takovýchto příjmů určitě nezřekne.
iPhone Dev Team ohlásil odblokování iPhonu 3G
Známá hackerská skupina iPhone Dev Team oznámila, že jako první odblokovala iPhone 3G. Tým na svém blogu zveřejnil fotografie odblokovávacího nástroje Pwnage Tool pro iPhone a iPod touch, který nově podporuje 3G model iPhonu. V příspěvku tým upozorňuje, že ještě neoznamuje vydání softwaru, ale tvrdě na něm pracuje, jinými slovy chystá ostrou verzi.
Tým také zveřejnil videozáznam (na službě Vimeo, obdobě YouTube) ukazující zřejmě MacBook provozující software pro přístup ke kořenovým souborům iPhonu 3G.
Nijak zvlášť překvapivé oznámení to není, iPhone Dev Team už dříve informoval, že telefony odblokované chystaným nástrojem Pwnage Tool 2.0 budou moci nadále přistupovat k iTunes a obchodu App Store, odblokování by nemělo nepříznivě zasáhnout ani podporu Exchange. Nástroj dovolí přidávat aplikace třetích stran a přistupovat k souborovému systému telefonu.
Tým ještě přímo nepředvedl odblokovaný iPhone 3G, ale podle svých vlastních slov na tom usilovně pracuje, software se teď zkouší na nově zakoupených telefonech pořízených v různých zemích světa.
Už u první verze nástroje Pwnage tým uváděl, že s ním bude možné odblokovat libovolný firmware, ostatně beta verze firmwaru 2.0 si jím mnozí odblokovávali.
iPhone Dev tým nyní veškeré své úsilí nasměroval na doladění nástroje Pwnage Tool 2.0 (připomíná, že se k prodejním verzím iPhonu 3G dostal teprve v pátek). Zřejmě ani samotní členové týmu nevědí, kdy s tím budou hotovi, lze však předpokládat, že by hotovou verzi odblokovávacího nástroje mohli vydat během příštích několika málo týdnů.
Nepochybně právě existence snadno dostupných a lehce ovladatelných odblokovávacích nástrojů vedla ke změně způsobu aktivace iPhonu, ta se teď provádí přímo v obchodech při koupi přístroje, operátoři tak mají zajištěno, že se kupec dotovaného telefonu skutečně upíše k dlouhodobé smlouvě (a v požadovaných paušálech se dotace operátorovi mnohonásobně vrátí).