Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy o iPhonu: Google přidal hlasové vyhledávání, Adobe přenese Flash a AIR na čipy ARM, začne prodej na Tchaj-wanu a v Číně se dále jedná. (19.11.08).
19. listopadu 2008, 04.00 | Google začal pro iPhone dodávat aplikaci podporující hlasové vyhledávání. Adobe uzavřela smlouvu o přenosu Flashe a prostředí AIR na procesory ARM, na iPhonu se s nimi však asi nesetkáme kvůli odporu Applu. V prosinci se začne iPhone prodávat na Tchaj-wanu a jednání s čínským operátorem China Mobile stále probíhají.
Od konce minulého týdne se sešlo též něco zpráv spojených s iPhonem:
Google přidal hlasové vyhledávání
Google svou aplikaci Google Mobile App pro iPhone obohatil o hlasové vyhledávání, navíc k ní přidal podporu akcelerometrů a dalších čidel telefonu. Blog Googlu uvádí, že tato aplikace, když uživatel zvedne telefon k uchu, zapípá, čímž oznámí, že uživatel může začít vyslovovat příkazy pro vyhledávání. Takto lze například používat služby pro místní vyhledávání. (Vzniká tak jeden malý paradox – zatímco na Webu lze z iPhonu vyhledávat hlasem, hlasové vytáčení čísel tento telefon v základní výbavě postrádá).
Google Mobile App se zdarma nabízí na App Store, v současné podobě ovšem bude užitečná především americkým uživatelům, na něž se zaměřují výše zmíněné služby Googlu. Na podobnou službu pro češtinu si asi ještě dost dlouho počkáme a místní vyhledávání pro naši zemí Google také zatím nemá příliš vypilované.
Adobe uzavřela smlouvu o přenosu Flashe a prostředí AIR na zařízení s procesory ARM
V pondělí Adobe oznámila v rámci konference Adobe 2008 MAX uzavření smlouvy s výrobcem čipů ARM o přenosu jak Flashe, tak svého běhového prostředí AIR na zařízení používající čipy ARM (ty dodává mnoho výrobců, jimž ARM poskytuje licenci).
Čipy ARM využívá spousta mobilních zařízení (chytrých telefonů, PDA, a tak dále), takže se tím pro Adobe otevírá cesta, jak dostat Flash na mnoho dalších přístrojů.
Uzavřené partnerství tvoří jen jednu součást iniciativy Adobe nazvané Open Screen Project, jež zamýšlí vytvořit standardní běhové prostředí pro všechna zařízení, postavené na Flashi a na prostředí AIR. Spolupráci na projektu už přislíbili takoví výrobci hardwaru jako Broadcom, Freescale a nVidia, v jeho rámci by měli dostat s ARM kompatibilní distribuci Flashe nevyžadující licenční poplatky.
Adobe na konferenci též předvedla Flash 10 pro ARM schopný fungovat na vyspělejších mobilních telefonech s těmito procesory, hodlá ho dokončit ve druhé polovině roku 2009 a současně pracuje na běhovém prostředí AIR umožňujícím provozovat Flash aplikace mimo prohlížeč. Zároveň ovšem i nadále pracuje i na zjednodušené verzi Flash Lite pro slabší mobilní zařízení.
Představený Flash 10 pro ARM běžel pod operačními systémy Symbian, Windows Mobile a Golgle Android.
Chabé šance pro Flash na iPhonu
Mezi výše vyjmenovanými operačními systémy pro procesory ARM chybí iPhone, což ovšem vůbec není náhoda.
Za současné situace totiž, i když bude hardware iPhonu tuto technologii podporovat (iPhone používá procesor ARM od Samsungu), licenční podmínky nedovolují Flash na telefonu Applu provozovat. Jak si všiml server Wired, licenční ujednání vývojářské sady (SDK) pro iPhone výslovně zakazuje stahování a používání interpretovaného kódu v aplikacích, jestliže příslušná API rozhraní a interprety již nejsou předem nahrané. To vlastně vylučuje všechny zásuvné moduly třetích stan, nejen ty od Adobe.
Navíc Apple podle všeho nejspíš nemá zájem uvést Flash na iPhone, protože by to mohlo ohrožovat jeho zájmy, Apple chce nabízet aplikace přes App Store a hudbu a video přes iTunes Store, přičemž plné Flash aplikace by tohle mohly zařídit i jinak.
A Steve Jobs nemá rád Flash jako takový a už se v tomto smyslu několikrát vyjádřil. Mimo jiné prohlásil, že Flash Lite je příliš omezený, zatímco plný Flash má na mobilní zařízení příliš vysoké nároky. Flash 10 pro ARM by teoreticky sice mohl tyto Jobsovy požadavky splnit, avšak nejspíš mu nevyhoví ani to. Steve Jobs navíc klade značný důraz na maximální zabezpečení iPhonu a ve Flashi se přitom dost často objevují bezpečnostní díry, což určitě neposílí Jobsovu vstřícnost vůči této technologii.
V nejbližší době tedy nejspíš bude iPhone stále vzorovat zavedení podpory pro Flash, jestliže se ho však podaří Adobe rozšířit na jiná mobilní zařízení (Adobe pochopitelně rovněž sleduje hlavně své zájmy, přenosem na ARM si chce zvětšit své trhy), mohl by se iPhone ocitnout po tlakem, aby přece jen začal tuto technologii podporovat.
Hodně bude záležet na tom, jak funkční a účinná bude implementace Flashe pro ARM. Flash reklamy sice nemá rád asi nikdo, ale s touto technologií se dají dělat i docela užitečné věci (viz třeba různé videoservery), takže není vyloučeno, že se ujme také na mobilních zařízeních, bude-li fungovat dostatečně hladce.
V prosinci přijde iPhone na Tchaj-wan
iPhone postupně proniká do stále dalších zemí světa, už se tomu ani nevěnuje velká pozornost. To ovšem neplatí pro oznámení, že během příštího měsíce, tedy v prosinci, začne telefon Applu prodávat operátor Chunghwa Telecom na Tchaj-wanu. Zmíněný operátor bude mít právo exkluzivního prodeje na tomto ostrově, přesto však nebude bez konkurence, protože na Tchaj-wan se dostává hodně iPhonů šedými dovozy z Nového Zélandu, Hongkongu a dokonce i USA.
Kromě přibližného termínu zahájení prodeje operátor jako obvykle neupřesnil žádné bližší podmínky, přesto mělo toto oznámení poměrně silný mediální ohlas, mnozí ho totiž považují za předstupeň vstupu iPhonu do kontinentální Číny. Podle některých tchajwanských zdrojů měla být lokalizace pro Čínu hotová ještě před tou pro Tchaj-wan (kód pro obě země se přirozeně dost podobá, ale existují i různé odlišnosti), vstup na Tchaj-wan by tak měl znamenat, že je iPhone připraven rovněž pro Čínu.
Jednání s China Mobile pokračují dál
Vstup iPhonu do kontinentální Číny ovšem nebude jednoduchý, v úterý generální ředitel největšího čínského operátora China Mobile, Wang Ťiang-čou, potvrdil, že rozhovory s Applem dále pokračují, ale kvůli dohodě s Applem o nešíření důvěrných informací nemůže sdělit žádné podrobnosti.
Již v září Wang prohlásil, že doufá v uzavření dohody co nejdříve, ale obě firmy zjevně zatím k dohodě nedospěly. Kamenem úrazu zřejmě zůstává otázka rozdělování příjmů mezi nimi, na druhou stranu Apple už od svého původního modelu vybírání podílu z poplatků zákazníků v mnoha zemích ustoupil.
Apple nepochybně má na uzavření dohody zájem, China Mobile se 436 miliony zákazníků (podle tohoto parametru jde o největšího mobilního operátora na světě) představuje skutečně ohromný potenciální trh (celé USA mají dnes okolo 300 milionů obyvatel). A iPhone přirozeně již není neznámý ani v kontinentální Číně, odhaduje se, že se jich do ní šedými dovozními kanály dostalo nejméně 800 000.
Jednání asi budou ještě hodně složitá (Čína dosud nemá vybudované 3G sítě a zatím ani nerozhodla o tom, jaký přijme standard, spekuluje se, že by mohla přijmout vlastní řešení nekompatibilní s ostatními zeměmi) a jejich výsledek zůstává nejistý. Pokud by se Apple nedohodl s China Mobile, mohl by zkusit jednání s dalšími čínskými operátory, v úvahu připadá zejména China Unicom, ti ovšem už nemají tak ohromný počet zákazníků (vzhledem k velikosti čínské populace však stále jde o hodně velká čísla).
Ovšem ani China Mobile není odkázán jen na Apple, tento operátor je členem sdružení Open Handset Googlu, jež podporuje otevřenou platformu Android, považovanou za hlavního konkurenta iPhonu.
Teprve příští týdny a možná až měsíce ukáží, zda a jak se iPhone dostane do Číny. Ta sice také začíná docela silně pociťovat důsledky finanční krize, přesto tenhle trh nadále ukrývá značný potenciál, o který bude Apple jistě usilovat.