Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy o iPhonu: Skladba aplikací stahovaných z App Store, Bluetooth adaptér pro iPhone 3G a Pwnage Tool 2.0 uvolněn. (21.7.08)
21. července 2008, 04.00 | Marketingová firma Medialets odhadla skladbu aplikací stahovaných z App Store. Začal se prodávat Bluetooth adaptér pro iPhone 3G, který doplňuje některé chybějící profily. A iPhone Dev Team vydal ostrou verzi prolamujícího nástroje Pwnage Tool 2.0, jenž však zatím neumí odblokovat iPhone 3G
Dění okolo iPhonu 3G stále zůstává dost rušné, zde najdete zprávy, které považuji za nejvýznamnější:
Rozbor složení stahovaných aplikací z App Store
Webový obchod App Store s aplikacemi pro iPhone a iPod touch si vede velice dobře, už za první víkend po spuštění Apple ohlásil 10 milionů stažení.
Apple neupřesnil, jak vypadá skladba stahovaných aplikací, ale o to se nyní postarala marketingová firma Medialets zabývající se mobilní reklamou, sledovala App Store a snažila se analyzovat dění v něm. Apple sice zpočátku zveřejňoval skutečné počty stažení, ale již za několik hodin po zpřístupnění obchodu veřejnosti tyto údaje odstranil, Medialets proto užila počty hodnocení pro jednotlivé aplikace, aby odhadla skutečnou poptávku po nich. (Její statistiky najdete tady.)Medialets předložila výsledky pro období od pátku 11. července do neděle 13. července, pro něž Apple oznámil oněch 10 milionů stažení.
Sotva překvapí, že převažují bezplatné aplikace a z těch placených mají největší podíl hry. Z deseti nejvýše hodnocených aplikací v době průzkumu byla placená jen jedna - hra Super Monkey Ball. Zbytek první desítky tvoří směs bezplatného zábavního softwaru, her a nástrojů pro sociální sítě. V jednotlivých programových kategoriích App Store se rovněž objevují vedoucí aplikace, například software Remote Applu měnící iPhone a iPod touch v dálkové ovládání iTunes, na špičku se dostaly též aplikace AIM a Facebook.
Zákazníci většinou upřednostňovali levnější software, tento diagram ukazuje zastoupení jednotlivých cenových pásem v programových kategoriích App Store.
Velice rychle klesala také průměrná cena za aplikaci. V pátek 11. července, kdy se v obchodu nalézalo jen něco málo přes 500 aplikací, činila obvyklá cena za placený software 6,03 USD, do neděle průměrná cena klesla na 5,47 USD (tedy o 56 centů), průměr snížila četná stažení za téměř nulovou cenu. (Názorně to předvádí tento graf.)
Jasně se projevuje příklon k bezplatným aplikacím, což platí zvlášť pro kategorii sociálních sítí, kde pravidlem bývají bezplatné aplikace a ty placené často představují rozšířené verze bezplatného softwaru.
Pokud jde o placené aplikace, tak jak tvůrci, tak zákazníci dávají přednost hrám. V neděli 13. července se nabízelo celkem 802 aplikací, z nichž 27 procent tvořily hry, z toho jenom 21 dodávaných zdarma, ale skoro všechny herní tituly stály 10 USD nebo méně.
Přesto se však zdá, že i tituly nesoupeřící o nejvyšší místa v oblibě přinášejí svým tvůrcům nezanedbatelný příjem. Odhaduje se, že Sega se svou vysoce oblíbenou hrou Super Monkey Ball utržila za první víkend při oficiální ceně 9,99 USD okolo 4,9 milionu USD. Průvodce počasím pro letce ForeFlight Mobile prodávaný za 69,99 USD za stejné období mohl přinést 3,4 milionu USD, ačkoli se prodalo mnohem méně kopií.
Podstatné zřejmě byly též příjmy z nenápadnějších aplikací. Kupříkladu hra Bejeweled 2 podle odhadů vydělala 627 000 USD za první víkend.
Lze předpokládat, že po prvotní vlně zájmu čísla poněkud polesnou, přesto se zdá, že vývoj placených aplikací pro mobilní přístroje Applu může být docela výnosným podnikáním. A zkrátka nepřijde ani Apple, protože si z těchto příjmů vezme 30 procent.
Hardwarový adaptér doplňuje chybějící Bluetooth profily
Velké zklamání způsobilo zjištění, že jak firmware 2.0, tak iPhone 3G nadále nabízejí pouze Bluetooth profil „HeadsetBT“, dovolující jen připojení monofonní bezdrátové náhlavní sady, ale už nic dalšího, tedy například připojení stereofonních sluchátek pro přehrávání hudby, o datových přenosech ani nemluvě. Objevily se názory, že Apple toto omezení zachoval záměrně, protože pokročilejší Bluetooth profily zvyšují spotřebu energie. To je ovšem dost sporné vysvětlení, většina konkurenčních telefonů tyto profily běžně nabízí a nijak enormní problémy s výdrží na baterii nemají (i když iPhone 3G asi skutečně vydrží o něco déle, ale zásadní rozdíl to nezpůsobuje).
Nyní se objevilo řešení, jak některé chybějící profily doplnit.
Hongkongská exportní firma Brando začala nabízet hardwarový Bluetooth adaptér kompatibilní s iPhonem 3G, adaptér Infinxx AP23 doplňuje dva hudební Bluetooth profily převodem USD výstupu na příslušné profily. Adaptér se zapojuje do dokového konektoru iPhonu, energii získává přímo z telefonu, nepotřebuje tedy dodatečné napájení. A vzhledem k tomu, že váží pouhých 5 gramů, uživatele telefonu příliš nezatíží.
Infinxx AP23 přidává podporu profilů A2DP a AVRCP, tedy profilů pro stereofonní přehrávání hudby v bezdrátových sluchátkách a pro dálkové ovládání hlasitosti a základních přehrávacích funkcí (spuštění a zastavení přehrávání a přeskakování skladeb).
Adaptér Infinxx AP23 stojí 62 USD, na našem trhu se zatím nevyskytuje, ale zřejmě ho půjde objednat na webu firmy Brando. (Při současném kursu cena vychází pod 1000 Kč včetně poštovného.)
Adaptér se dá připojit k většině mobilních přístrojů Applu, podporuje jak starý, tak nový iPhone, iPod touch, všechny iPody nano, všechny iPody classic, iPod video, iPod s barevnou obrazovkou a iPod mini.
Z principiálního hlediska může vadit, že toto řešení vlastně duplikuje hardware přítomný v telefonu, použitý vnitřní Bluetooth čip samozřejmě zvládá i ostatní profily, jen chybí potřebný software. Apple se však k jejich doplnění zjevně nemá a není jasné, zda to dokážou třetí strany (oficiální aplikace nejspíš tak hluboko do systému zasáhnout nesmějí).
Pokud tedy chcete k iPhonu používat kvalitní bezdrátová sluchátka pro přehrávání hudby již teď, vypadá řešení od Branda jako nejschůdnější možnost.
iPhone Dev Team vydal Pwnage Tool 2.0
Už minulý týden známá hackerská skupina iPhone Dev Team oznámila, že se jí podařilo prolomit iPhone 3G novou verzí softwaru Pwnage.
A o víkendu tým vydal ostrou verzi nástroje Pwnage Tool 2.0.
Tento nástroj především otevírá iPhone a iPod touch (anglicky se tomuto procesu říká „jailbreak“), což znamená, že dovoluje plný přístup k souborovému systému a zároveň dovoluje instalaci „neoficiálních“ aplikací, tedy aplikací mimo App Store. Mimochodem, v otevřeném firmwaru již nenajdete instalátor Installer.app, ten by měla nahradit nová otevřená aplikace Cydia, avšak ne všechen software je pro ni už připravený.
Trochu jinak je tomu však s odblokováním, tedy s možností používat SIM karty libovolných operátorů. Pro původní iPhone umožňuje Pwnage 2.0 také odblokování, avšak iPhone 3G zatím odblokovat neumí, protože se změnil hardware pro mobilní komunikaci (doplňující podporu 3G sítí). Tým přirozeně na tomhle problému pracuje, ale jeho vyřešení si zřejmě vyžádá ještě nějaký čas.
Pwnage 2.0 navíc ruší zpětnou kompatibilitu s firmwary řady 1.x.x, vyžaduje firmware 2.0 jak pro iPhone, tak pro iPod touch (pro starší firmware samozřejmě lze nadále používat první verzi nástroje Pwnage).Na blogu kolegy Petra Máry najdete podrobný postup v češtině, jak s pomocí tohoto nástroje nainstalovat otevřený firmware 2.0 na původní iPhone.
iPhone 3G tedy zatím odblokovat nejde, při nových podmínkách prodeje však už tato možnost stejně není tak důležitá. Právě kvůli odblokování Apple začal vyžadovat aktivaci dotovaných iPhonů 3G již v okamžiku prodeje, takže se povinnému úpisu k některému z nabízených tarifů nevyhnete (narozdíl od původního iPhonu, který si kupec aktivoval sám přes iTunes, případně si ho místo oficiální aktivace odblokoval). V řadě zemí se zároveň nabízí nedotovaný iPhone 3G (s předplacenou kartou), ten však někdy bývá též zablokovaný, ale lze ho odblokovat oficiální cestou.
Jak uvádí náš čtenář „juramac“ v komentářích ke zprávám o iPhonu z 18. července, pro české zájemce je v současnosti zřejmě nejvýhodnější pořídit si odblokovaný iPhone 3G v Belgii, kde se odblokování obejde bez zbytečné byrokracie a dodatečných poplatků, musíte ovšem najít obchod, kde telefon ještě mají, protože i tam začínají jeho zásoby docházet (ve Francii se vyprodal prakticky úplně).
Reportáž z nákupu a odblokování iPhonu 3G ve Francii přináší Mobil.cz, opravdu to není zrovna jednoduché, doporučuji podívat se i do připojené diskuse, jež potvrzuje výhodnější podmínky v Belgii a přináší některá upřesnění (musíte se ovšem prokousat obvyklými slovními splašky typickými pro diskuse na serverech iDnes).
Až se začne iPhone 3G oficiálně prodávat u nás, tak se situace možná změní, avšak zatím neznáme ani přesné datum zahájení prodeje, natož pak cenové podmínky.
Zájem o stažení nástroje Pwnage Tool 2.0 byl tak veliký, že vlastní server iPhone Dev Teamu zkolaboval, jako alternativu proto nabízí toto a tohle zrcadlo.
Pwnage Tool 2.0 funguje pouze pod Mac OS X, je ovšem možné, že později vznikne verze pro Windows, pokud se toho ujme nějaký další vývojář (jak tomu bylo u jeho první verze).