Zprávy o iPhonu: statistiky T-Mobile o prodeji, firmware 2.1 vyřazuje OpenClip a průzkumy a testy ukazují, že potíže s 3G připojením vězí spíše v sítích než v telefonu. (26.8.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPhonu: statistiky T-Mobile o prodeji, firmware 2.1 vyřazuje OpenClip a průzkumy a testy ukazují, že potíže s 3G připojením vězí spíše v sítích než v telefonu. (26.8.08)

26. srpna 2008, 08.00 | T-Mobile hlásí, že v západní Evropě prodal 120 000 iPhonů 3G. Firmware 2.1 znemožňuje fungování softwaru OpenClip snažícího se poskytnout kopírování a vkládání mezi aplikacemi. A nezávislé průzkumy a testy naznačují, že tolik probírané potíže s 3G připojením způsobují spíše sítě mobilních operátorů než nový iPhone.

Ve spojitosti s iPhonem se opět objevila řada nových zpráv, zde uvádím ty, jež považuji za nejvýznamnější:

T-Mobile zveřejnil prodeje v západní Evropě

Apple o vývoji prodeje iPhonu mimo pravidelná oznámení výsledků za čtvrtletí informuje pouze zřídka (jen tehdy, když se překoná nějaké významné číslo), někteří operátoři jsou však sdílnější. K takovým patří také T-Mobile, včera zveřejnil údaj o počtu iPhonů 3G dosud prodaných v západní Evropě.

V rozhovoru pro týdeník Focus generální ředitel Hamid Akhavan uvedl, že od 11. července (kdy byl zahájen prodej nového 3G modelu) T-Mobil prodal v západní Evropě 120 000 iPhonů 3G, z toho 75 000 přímo v Německu. Podle Akhavana tato čísla překročila očekávání. Vyšší než předpokládaná poptávka vedla k tomu, že v mnoha zemích byl telefon brzy prakticky vyprodán, tyto potíže však byly podle Akhavana již vyřešeny a do konce tohoto měsíce by se už neměly vyskytovat žádné nevyřízené objednávky (zřejmě se projevily kroky Applu ke zvýšení výroby, jež byly potřebné v souvislosti se zahájením druhé vlny prodeje od 22. srpna).

Firmware 2.1 znemožňuje fungování softwaru OpenClip

Nepřítomnost funkce kopírování a vkládání na iPhonu se stala terčem kritiky v podstatě od počátku, Apple ji však označil za záležitost nízké priority (s čímž souhlasí opravdu velmi málo uživatelů), což vedlo ke vzniku iniciativy OpenClip. Tu podnítil student a vývojář Zac White, jedná se o otevřený vývojový rámec snažící se do aplikací pro iPhone implementovat funkci NSPasteboard z prostředí Cocoa způsobem, který by neporušoval licenční podmínky vývojářské sady Applu pro iPhone.

Tento rámec umožňuje snadno využít sdílený datový prostor na iPhonu jako schránku pro kopírování a vkládání dat mezi aplikacemi. K podpoře pro toto neoficiální řešení se přihlásila asi desítka aplikací, avšak jak se ukázalo, i ono narazilo na vážnou překážku.

V pátek Zac White na webu své iniciativy oznámil, že změny ve čtvrté beta verzi firmwaru 2.1 v podstatě ruší základní koncepci OpenClipu, nový firmware totiž již nedovoluje sdílet datovou oblast mezi více aplikacemi.

Možnost, již OpenClip využíval, Apple považuje za bezpečnostní chybu, kterou firmware 2.1 napravuje, sdílení dat mezi aplikacemi tímto způsobem už nepovoluje.

Samozřejmě, tohle všechno by odpadlo, kdyby Apple přišel s podporou kopírování a vkládání na systémové úrovni. Postoj Applu v této věci je skutečně těžko pochopitelný, snad každá delší diskuse o iPhonu tuhle záležitost zmiňuje. Stále však existuje naděje, že by se podpora kopírování a vkládání mohla objevit již v ostré verzi firmwaru 2.1, ale to rozhodně není jisté.

Potíže iPhonu s 3G připojením zřejmě spočívají spíše v sítích operátorů

Nový iPhone 3G doprovází stížnosti na to, že datové přenosy přes 3G připojení jsou nízké oproti oficiálně udávaným hodnotám, mnozí si stěžují též na výpadky hovorů přes 3G sítě a všeobecně špatný příjem 3G signálu.

Nově provedené průzkumy a testy však ukazují, že viníkem těchto potíží nemusí být telefon Applu. Macworld si udělal v tomto směru menší testy a vyšlo mu, že se výsledky hodně liší podle geografického umístění telefonu.

Studie serveru Wired

Skutečně rozsáhlý průzkum však uskutečnil server Wired, požádal vlastníky iPhonu 3G z celého světa, aby se zúčastnili studie zkoumající rychlost datových přenosů přes 3G připojení, výsledky se shromáždily v interaktivní mapě.

Na průzkumu se podílelo přes 2 600 lidí. Sice lze namítat, že použitá metodika nedovoluje zcela objektivní srovnání, ale při tak velkém počtu účastníků získaná data přesto ledacos naznačují.

Přenosy přes 3G sítě byly většinou rychlejší než přes EDGE, v nejlepším případě až sedmkrát. V nejhorších případech však byly obě metody přenosu dat stejně rychlé a někde se 3G připojení vůbec nepodařilo navázat – 3G pokrytí zatím prostě není všudypřítomné.

Velmi nízké rychlosti přenosu se vyskytovaly v některých velkých městech (třeba v San Franciscu), v jejich případě zřejmě byly místní 3G sítě prostě příliš přetížené.

Pokud jde o jednotlivé operátory, nejlépe si vedl evropský T-Mobile s průměrnou rychlostí stahování 1 822 Kb/s. Na druhém místě skončili kanadští operátoři Rogers a Fido s 1 332 Kb/s. Americký AT&T se podělil o třetí místo s operátory Telstra, Telia a Softbank, s průměry okolo 990 Kb/s. Nejhůře dopadli australští operátoři Optus a Virgin, s průměrnou rychlostí stahování jenom 390 Kb/s.

Co se týče počtu účastníků, z těch více než 2 600 jich přes 1 600 pocházelo z USA, Australanů bylo 233, Kanaďanů 152 a zbývající přispěvatelé pocházeli zejména z evropských zemí. Úplný přehled všech naměřených dat najdete v tabulce Googlu.

Z nich vyplývá, že výkon iPhonu 3G silně závisí na konkrétní mobilní síti, rozhodně nelze čekat, že Apple přinese nějakou „zázračnou“ softwarovou aktualizaci, jež zrychlí datové přenosy po celém světě. Ano, Apple může učinit některé drobné úpravy zlepšující určité aspekty 3G komunikace (což zřejmě činí firmware 2.0.2), ale rozhodně nedokáže vyrovnat nedostatky fyzické sítě.

Švédové otestovali iPhone ve speciální komoře

Výše zmíněná studie serveru Wred se dá zpochybnit kvůli ne zcela objektivní metodice (nezohledňuje rozdílné počty respondentů v jednotlivých oblastech a při měřeních byl ponechán velký prostor subjektivním faktorům). Ovšem ve Švédsku byl proveden skutečně objektivní test iPhonu 3G a jeho výsledky rovněž vycházejí pro telefon Applu vcelku příznivě. Švédské noviny Göteborgs-posten se totiž obrátily na firmu Bluetest, jež prodává testovací komory pro bezdrátová zařízení s malými anténami. (Mimochodem, odkazovaný článek se nabízí v angličtině a jak jste se jistě dovtípili, tento deník sídlí v Göteborgu.)

V téhle kovové komoře odstiňující šum se testuje komunikace přístroje se simulovanou základnovou stanicí. Tak lze opravdu objektivně zjistit, jak daný přístroj (většinou mobilní telefon) vysílá a přijímá signály za různých podmínek, které se dají v komoře nasimulovat. Tyto komory využívají mnozí výrobci mobilních telefonů (třeba Motorola) a též certifikační orgány.

A právě do takové komory švédští novináři vložili iPhone 3G a začali měřit. Získané výsledky byly naprosto normální. Stejná měření provedli také s telefony Sony Ericsson P1 a Nokia N73. Objevily se sice určité rozdíly v příjmu a vysílání, nepřesáhly však 2 dB, přičemž významná odchylka by byla teprve na 4 až 6 dB.

Při testech se měřily různé hodnoty podle standardizovaných metodik a žádné zvláštní rozdíly se oproti ostatním telefonům nezjistily, měření přitom prováděli fundovaní odborníci. Bylo by ovšem vhodné přeměřit více iPhonů, autoři reportáže proto vyzývají uživatele, kteří mají se svými iPhony 3G v Göteborgu potíže, aby jim dali vědět, pokusí se v komoře otestovat i jejich přístroje. (Mimochodem, komora Bluetest není právě levná hračka, stojí 700 000 SEK, tedy asi 1,8 milionu Kč.)

Tento test představuje zatím zřejmě nejpádnější argument ve prospěch tvrzení, že za většinou potíží s 3G připojením stojí spíše mobilní síť než samotný iPhone 3G.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: