Zprávy o iPhonu: uveden firmware 2.2 pro iPhone a iPod touch a příslušná vývojářská sada, MMS ve Švédsku a chystá se SimCity. (25.11.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPhonu: uveden firmware 2.2 pro iPhone a iPod touch a příslušná vývojářská sada, MMS ve Švédsku a chystá se SimCity. (25.11.08)

24. listopadu 2008, 02.00 | Apple vydal firmware 2.2 pro iPhone, bohužel stále bez češtiny. Firmware 2.2 pro iPod touch neobsahuje některé novinky uvolněné pro iPhone. Také se objevila vývojářská sada pro nový firmware. Chystá se oficiální podpora MMS pro iPhone, zatím však jen v některých zemích, nejprve asi ve Švédsku. A klasická hra SimCity by pro iPhone měla vyjít v prosinci.

Konec minulého týdne byl docela bohatý na novinky spojené s iPhonem (a iPodem touch):

Apple vydal firmware 2.2 pro iPhone

V pátek Apple vydal dlouho očekávaný firmware 2.2. Ten přináší řadu nových funkcí a vylepšení, jež Apple popisuje na této stránce. Novinky ovšem nijak nepřekvapují, protože byly většinou již známy z beta verzí rozeslaných externím vývojářům, které se na Webu široce probíraly.

Podle očekávání se zlepšení dočkaly hlavně Google Maps (mapy), přibylo zobrazení Street View umožňující virtuální procházky některými místy na mapách (tato funkce však zatím není dostupná pro naši zemi). Nově mapy poskytují informace o veřejné dopravě a pokyny k tomu, kudy jít pěšky, to se ovšem opět týká hlavně USA. U „připínáčků“ umístěných do mapy se zobrazuje adresa a tlačítko Share Location pro sdílení konkrétních míst v mapě nyní dovoluje elektronickou poštou odeslat příslušnou URL adresu.

Nový firmware by též měl snížit počet nenavázaných a přerušených hovorů, na což si, zejména v 3G sítích, uživatelé hodně stěžovali.

Vylepšení se dočkal také poštovní klient Mail, který vyřešil občasné potíže s naplánovaným odesláním pošty a zlepšilo se formátování širokých HTML zpráv.

Z aplikace iTunes se teď dají stahovat podcasty (přes WiFi připojení nebo mobilní síť), z telefonu jsou nyní dostupné spousty bezplatných podcastů nalézajících se na iTunes Store.

Změny se dotkly rovněž webového prohlížeče Safari, zvýšil se jeho výkon a zesílila jeho stabilita, zcela nové je uživatelské rozhraní pro vyhledávání, to dostalo vlastní okno.

Zlepšit se měly také prohlížeč dokumentů Office a WiFi připojení (zvlášť při komunikaci se sítěmi zabezpečenými pomocí WPA) a nový firmware pochopitelně obsahuje i řadu bezpečnostních oprav.

Zvýšila se kvalita zvuku zpráv vizuální hlasové pošty a stisk tlačítka Home v obrazovkách, jež ho obsahují, vás vrátí na první domovskou obrazovku.

A konečně přibyla nová předvolba v nastaveních klávesnice, která dovoluje zapnout či vypnout automatické opravy, jestliže je vypnete, nebude se telefon při psaní snažit slova automaticky doplňovat.

Češtiny jsme se opět nedočkali

Bohužel, český trh Apple nadále ignoruje, česká lokalizace totiž chybí i v novém firmwaru 2.2 (lze pouze nastavit naši zemi jako region). Právě pro nás ovšem bude důležitá výše zmíněná nová předvolba pro vypnutí automatických oprav, telefon se tak už nebude snažit doplňovat slova na anglická, když budete chtít psát česky. Pro naše území navíc Google většinu mapových funkcí nově zpřístupněných na iPhonu neposkytuje.

Přehled nedokumentovaných novinek firmwaru 2.2 z hlediska českého uživatele lze najít na této stránce.

Majitelé hackersky upravených iPhonů by měli být opatrní

Nový firmware 2.2 se stejně jako předchozí verze zdarma nabízí prostřednictvím iTunes, avšak majitelé hackersky upravených iPhone by si měli aktualizaci rozmyslet, mohla by jim způsobit vážné potíže. iPhone Dev tým již vydal příslušné varování, v němž upozorňuje na možné potíže. Tým nyní upravuje své odemykající nástroje pro nový firmware, na prověření změn bude ovšem potřebovat čas (to se týká jak nástroje Pwnage Tool, tak QuickPwn).

Zatím tým všechny majitele otevřených („jailbroken“) telefonů varuje před aktualizací na nový firmware. iTunes totiž nabízejí dva způsoby aktualizace firmwaru, při první, kdy se „aktualizuje“, zůstanou osobní data netknutá, zatímco při „obnově“ nikoli. Pokud byl telefon aktivován neoficiálním způsobem (to se samozřejmě týká pouze blokovaných iPhonů), nelze vyloučit, že obnova jeho aktivaci zruší a učiní tak přístroj nepoužitelným.

Zvlášť velké problémy by mohly nastat uživatelům iPhonu 3G, protože firmware 2.2 pro 3G model aktualizuje baseband kód, který by mohl zabránit budoucímu softwarovému odblokování (to se sice zatím ještě nikomu nepodařilo uskutečnit, ale pracuje se na tom).

S firmwarem 2.2 rovněž přestanou fungovat neoficiální aplikace nepořízené z App Store, po aktualizaci sice v telefonů zůstanou, avšak nespustí se.

Jinými slovy, ti, kdo na svém telefonu provedli nějaké neschválené manipulace, by měli s přechodem na nový firmwarem počkat, dokud nebudou dostupné odpovídající aktualizace hackerských nástrojů, iPhone Dev tým slibuje, že je dodá do několika týdnů (jakmile otestuje jejich spolehlivost).

Firmware 2.2 pro iPod touch postrádá nové mapové funkce

Podle očekávání Apple rovněž uvolnil firmware 2.2 pro iPod touch. I ten se nabízí přes iTunes a také zdarma.

Přináší většinu novinek, jež obsahuje firmware 2.2 pro iPhone (přepínání automatických oprav při psaní textu, stahování podcastů, vylepšení poštovního klienta, a tak dále), zcela totožný s ním však není.

Ukazuje se totiž, že chybí všechny novinky pro Google Maps, iPod touch tak nenabízí ani s firmwarem 2.2 Street View, informace o veřejné dopravě či možnost sdílení míst elektronickou poštou.

Apple tyto rozdíly nijak nevysvětlil, takže přirozeně rozproudily bouřlivou debatu. Vynořily se nejrůznější spekulace o jejich příčinách, za nejpravděpodobnější se považuje odlišný způsob účtování aktualizací iPodu touch, za ty zásadnější si Apple v minulosti nechal zaplatit (tvrdil, že jde o symbolickou částku, přechod na verzi 2.0 stál 10 USD), uvažuje se o tom, že Apple nové mapové funkce vynechal, aby přechod na firmware 2.2 nebyl pro majitele iPodu touch placený, avšak pouze v Cupertinu vědí, jak je tomu doopravdy.

Aktualizovaná vývojářská sada pro firmware 2.2

V pátek Apple též vydal aktualizovanou vývojářskou sadu, sestavení 9M2621. Vývojové nástroje byly aktualizovány pro nový firmware 2.2 iPhonu a iPodu touch. Nová verze je větší než ty předchozí, příslušný archív zabírá 1,56 GB.

Apple sice přesně neuvedl, jaké novinky do vývojářské sady přidal (kromě obecných řečí o zvýšení výkonu a zlepšení stability), ale lze předpokládat, že sada doplnila podporu nových funkcí obsažených ve firmwaru 2.2, tedy kupříkladu pro Street View.

Registrovaní vývojáři si mohou sadu zdarma stáhnout odsud, vyžaduje Mac OS X 10.5.5.

MMS pro iPhone, avšak jen v některých zemích

Jeden z hlavních nedostatků vytýkaných iPhonu představuje to, že nepodporuje multimediální zprávy MMS, považované některými za nástupce textových SMS zpráv (jejich technická realizace se sice dost liší, ale to běžné uživatele nemusí zajímat, stručný popis fungování MMS zpráv najdete třeba tady). Názory na MMS zprávy se značně různí, zůstává však holou skutečností, že iPhone tyto zprávy ve své základní výbavě nepodporuje, ačkoli je dnes nabízejí i velmi levné mobilní telefony.

Jistě, existují hackerská řešení tohoto problému, ale oficiální podpora MMS dosud chyběla. To se však zřejmě brzy změní, alespoň tomu napovídá prezentace, kterou uspořádal švédský mobilní operátor Telia Sonera.

Tento operátor prodává iPhone v Dánsku, Finsku, Norsku, Estonsku, Litvě a Lotyšsku a samozřejmě ve Švédsku, na zmíněné prezentaci uspořádané minulý týden výslovně uvedl, že podpora MMS tvoří součást „následující fáze“ jeho firemní strategie pro iPhone.

Podporu MMS by měla obstarat příslušná aplikace, tu však nedodá ani Apple, ani Telia Sonera, ale vyvine ji třetí strana. Tou by nejspíš mohla být švédská firma Mobispine, jež ve středu oznámila MMS aplikaci pro iPhone, kterou chce nabízet operátorům. Zatím není jasné, kdy Telia Sonera tuto službu spustí, ani to, v jakých z výše vyjmenovaných zemí bude nasazena a už vůbec se neví, zda se tato aplikace dostane i k jiným operátorům distribuujícím iPhone.

Oficiálních MMS na iPhonu si tak zřejmě nejprve užijí Švédové a možná i někteří jejich sousedé, jiné země si nejspíš ještě počkají.

SimCity pro iPhone má přijít v prosinci

O tom, že iPhone (a spolu s ním také iPod touch) představuje potenciálně velmi zajímavou herní platformu, se mluví už poměrně dlouho, v podstatě od té doby, co Apple poprvé předvedl vývojářskou sadu, ostatně mezi již tehdy představenými aplikacemi bylo několik her.

V potenciál iPhonu jako herní platformy silně věří i gigant na tomto poli, Electronic Arts, v rámci těchto svých snah oznámila přípravu klasické hry SimCity.

Vlastně se jednalo o celou sérii her (blíže viz například zde), za nimiž stálo studio Maxis (dnes součást Electronic Arts) a proslulý tvůrce simulací Will Wright.

Verze SimCity pro iPhone by se měla na trhu objevit během prosince (zřejmě někdy v jeho polovině), prý půjde o téměř úplný převod verze pro osobní počítače, který nejvíce připomíná třetí hru série – SimCity 3000 - co týče průběhu hry a vzhledu.

Samozřejmě, uživatelské rozhraní bylo upraveno tak, aby lépe využilo multi-touch ovládání tohoto přístroje. Uživatelé kupříkladu budou moci využívat dotykové ovládací prvky pro přechod mezi jednotlivými zónami a pro zvětšování a zmenšování vybraných oblastí simulovaného města.

Verze pro iPhone je údajně už téměř hotová, přirozeně se objeví na AppStore, kde by se měla prodávat za 10 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: