Zprávy o iPhonu: ve Francii se prodalo 90 000 iPhonů, diskuse o OLED displeji a vyšel nástroj Pwnage (4.4.08). - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o iPhonu: ve Francii se prodalo 90 000 iPhonů, diskuse o OLED displeji a vyšel nástroj Pwnage (4.4.08).

4. dubna 2008, 03.00 | Orange oznámil, ze ve Francii prodal 90 000 iPhonů. Experti považují nasazení OLED displeje v budoucích iPhonech za dost pravděpodobné. A iPhone Dev Team vydal hackerský nástroj Pwnage, který by si měl poradit s každým firmwarem.

Shromáždilo se také několik zpráv k iPhonu:

Ve Francii se prodalo 90 000 iPhonů

Ve Francii prodává iPhone od 29. listopadu loňského roku operátor Orange a ten občas sdělí přesnější čísla o tom, kolik telefonů Applu v zemi galského kohouta prodal.

V lednu Orange oznámil, že za rok 2007 (on to byl v podstatě jen prosinec, vzhledem k datu zahájení prodeje) prodal 70 000 iPhonů.

A nyní prozradil nový údaj, celkový prodej ve Francii k 31. lednu 2008. Sdělil to serveru Pocket-Lint na tiskové konferenci v Paříži.

Do konce letošního ledna se ve Francii prodalo 90 000 telefonů Applu, v porovnání s předchozím údajem to znamená, že se na francouzský trh dostalo dalších 20 000 kusů. Z toho bylo 86 procent přístrojů prodáno spolu s některým tarifním programem, 14 procent se odbylo odblokovaných. (Francouzská legislativa vyžaduje, aby operátor prodával telefon také v odblokované verzi, právě tento požadavek byl jedním z důvodů, proč se iPhone začal ve Francii prodávat až koncem listopadu. Podrobnější informace o francouzských cenách a tarifech najdete tady.)

Z výše uvedeného tedy plyne, že za leden přibylo ve Francii dalších 20 000 telefonů. Teď ovšem záleží na tom, zda tento trend pokračoval i v dalších měsících. Pokud ano, prodalo by se tam již přes 100 000 iPhonů. To ovšem není zase nějak zvlášť skvělý výsledek, původně Orange hodlal prodat 100 000 telefonů Applu už během loňského roku. Co se týče podílu odblokovaných telefonů, ten je dost malý, ovšem vzhledem k cenovému rozdílu není divu, navíc okamžité odblokování stojí dalších 100 EUR, zatímco po uplynutí 6 měsíců od prodeje telefonu jsou francouzští operátoři povinni telefon odblokovat zdarma, takže se situace může ještě dále měnit.

Z ostatních evropských zemí máme informací o prodeji iPhonu ještě méně. O2 UK, který prodává iPhone ve Velké Británii, tvrdí, že se iPhone stal nejrychleji prodávaným přístrojem v Británii, údajně mu pomohl dosáhnout během posledního čtvrtletí roku 2007 růstu příjmů o 9,5 procenta, přesná čísla o prodeji však nesdělil, uvedl pouze to, že získal navíc 484 000 zákazníků a 276 000 nových smluv. To ovšem jsou souhrnná čísla, z nichž se jen těžko vydělí samotný iPhone. Přesto se proti počátkům prodeje, jež vypadaly velmi slabé, se situace v Británii zřejmě zlepšuje.

Zprávy z ostatních evropských zemí jsou jen kusé, obecně lze ovšem říci, že proti USA (kde nyní dokonce začíná být iPhonů nedostatek, řada obchodů je vůbec nemá na skladě, z čehož někteří analytici vyvozují brzký příchod 3G modelu, spíše však jde o to, že Apple nestíhá uspokojovat poptávku) jde iPhone v Evropě na odbyt podstatně hůře.

Otevření iPhonu pro aplikace třetích stran, zavedení 3G modelu a případné zlevnění současného 2,5G modelu by mohly prodeje posílit i mimo USA, k ničemu z toho však nedojde dřív než v červnu, do té doby zřejmě zůstane zachován stávající stav.

Nasazení OLED displeje do budoucího iPhonu je dost pravděpodobné

Nedávno vyvolal značný rozruch analytik Gartnera Ken Dulaney svým prohlášením, že si Apple již objednal výrobu 10 milionů 3G iPhonů. Tento svůj výrok sice později do značné míry vzal zpět, zároveň však také uvedl, že by nový 3G iPhone mohl nasadit OLED displej s organickými světlo emitujícími diodami.

Provozovatel serveru MacNN, vystupující pod jménem Electronista, s Kenem Dulaneym udělal rozhovor na toto téma.

Dulaney přiznal, že výroky o 10 milionech 3G iPhonů byla jen „uvěřitelná“ čísla odvozená z očekávání, ale nadále tvrdí, že nasazení OLED displeje považuje za realistickou možnost, vidí to jako způsob, jak snížit příkon 3G modelu, protože 3G elektronika má téměř vždy větší spotřebu než 2G telefony.

OLED displeje už používají některé fotoaparáty, mobilní telefony a přenosné mediální přehrávače, oceňuje se na nich právě nízký příkon a vynikající barvy. Vzhledem k tomu, že svítí přímo samotné prvky displeje, není potřeba žádné podsvícení a rozsvěcují se jen ty části obrazovky, jež nezobrazují černou, nabízí OLED displeje mnohem vyšší kontrast než LCD modely (ty musí podsvěcovat i černé pixely, navíc se velká část světla průchodem přes displej ztratí).

Přes značný rozdíl v užité technologii je implementace OLED obrazovek poměrně snadná a mohly by sloužit jako okamžitá náhrada LCD displejů, tvrdí Dulaney. Pokud bude Apple dále používat konstrukci s ochranným skleněným krytem (a vzhledem ke spokojenosti zákazníků s tímto řešením nejspíš bude), mohl by Apple i nadále umisťovat kapacitní dotykový panel přímo pod sklo a pod něj vlastní displej. Navíc, protože odpadá podsvícení, vzniká prostor na další komponenty.

To by mohl být GPS přijímač či větší paměť, vysvětluje Dulaney, dodává však, že to jsou jeho vlastní vývody, potvrzené to od nikoho nemá.

Nejpravděpodobnějším kandidátem na dodavatele těchto displejů je Samsung, ten již vyrábí potřebné komponenty a vyvinul displej typu AMOLED, OLED displej s aktivní maticí, který nabízí proti klasickým OLED modelům ještě bohatší barvy.

OLED displeje jsou ovšem zatím o dost dražší než jejich LCD protějšky, stojí zhruba dvakrát tolik, ale Apple během minulého roku snížil výrobní náklady iPhonu a stále mu zůstává dostatečná zisková marže, aby se se zvýšenými náklady vyrovnal. A snahy Applu rychle přijímat nové převratné technologie činí z OLED displeje celkem logickou volbu.

Dulaney předpokládá, že se nový iPhone s těmito novinkami nejspíš objeví spolu s firmwarem 2.0 v červnu a neměl by se začít prodávat později než počátkem záři.

Nasazení OLED displeje jako reálnou možnost připouští také další zdroj. Barry Young z firmy DisplaySearch, jež se zabývá průzkumem trhu zobrazovacích zařízení, ve svém blogu uvádí, že Apple už na OLED displejích spolupracuje se Samsungem, možná však tato technologie přijde později než první 3G iPhone kvůli nedostatku výrobních kapacit.

Young především vyvrací některé námitky vůči technologii OLED, které se objevily na Gizmodu. Připomíná, že AMOLED displej, pokud se vybaví vhodným polarizátorem, může překonat TFT LCD displeje a poradí si i s přímým slunečním světlem. Navíc se technologie AMOLED již používá v přístrojích firem Nokia, Sony Samsung, LG, Sony Ericsson, Toshiba, Sharp a iRiver, nejde tedy o něco nevyzkoušeného.

OLED displeje sice jsou drahé, ovšem Barry Young odhaduje, že současný 3,5” dotykový displej iPhonu stojí třikrát víc než běžný 3,5“ LCD displej, dotyková komponenta navíc začala v poslední době zlevňovat. To by mělo umožnit nasazení OLED technologie při zachování přijatelné ceny.

Problém však vězí v dostupných výrobních kapacitách, DisplaySearch odhaduje, že ty dnes má jedině Samsung a ten by při plném vytížení svých výrobních kapacit a při stoprocentní výtěžnosti výroby (té se ovšem dosáhne jen těžko) mohl dodat nanejvýš 4 miliony 3,5“ AMOLED displejů ročně. To by však pro očekávané objemy prodeje iPhonu nestačilo a pokud se naplní obchodní předpoklady Applu, nepomohlo by ani zdvojnásobení výrobních kapacit.

Je tedy těžké říci, kdy Apple tyto displeje nasadí, zřejmě to bude záviset na zajištění dostatečných výrobních kapacit. První 3G iPhone možná bude používat ještě stávající displej, avšak pozdější nasazení technologie OLED vypadá jako velmi pravděpodobné. Dulaney se tak nejspíš spletl v časovém odhadu, ale jeho závěry jsou v zásadě správné.

iPhone Dev Team vydal nástroj Pwnage

Známý hackerský tým iPhone Dev Team měl již v pondělí vydat svůj nástroj Pwnage, umožňující otevřít libovolnou verzi firmwaru, ale nakonec jeho vydání odložil s tím, že musí prozkoumat potenciální právní problémy spojené s tímto softwarem.

Narozdíl od jiných odblokovávacích nástrojů pro iPhone nevyužívá Pwnage bezpečnostních děr konkrétních verzí firmwaru, místo toho přebírá řízení přístroje na mnohem nižší úrovni díky své schopnosti vykonávat nepodepsaný kód. Pwnage umí otevřít firmware pro instalaci aplikací, odblokovat telefon pro použití s jinými operátory a mnohé další věci. Díky svému mechanismu fungování se údajně vyrovná se všemi budoucími verzemi firmwaru, narozdíl od jiných hackerských nástrojů, jejichž funkčnost ukončí zacelení příslušných bezpečnostních děr. iPhone Dev Team tvrdí, že se softwarem Pwnage si Apple jen tak neporadí.

A zmíněné právní problémy tým zřejmě rovněž vyřešil, protože včera tento nástroj uvolnil pro veřejnost. Zde najdete oficiální oznámení týmu, program samotný se dá stáhnout odtud. Jde o 23 MB velký archív, určený pro Mac OS X. Tým původně chtěl vydat pouze verzi pro Mac, ale díky novému spolupracovníkovi Pwnage přenesl i pod Windows, tato verze by se měla objevit v nejbližších dnech.

Otevření a odblokování iPhonu se tak zřejmě stane ještě snazším, uvidíme, jaký vliv to bude mít na trh s odblokovanými telefony (již nyní značně rozsáhlý) a jak dlouho si to Apple ještě nechá líbit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: