Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy o Mac OS X
16. března 2011, 00.00 | Apple uvolnil osmou beta verzi Mac OS X 10.6.7. A AppleInsider blíže popsal technologii AirDrop v Mac OS X Lion, jež umožní snadné sdílení souborů přes WiFi připojení.
V posledních dnech se většina dění okolo Applu pochopitelně týká hlavně iPadu 2, ale našlo se i něco málo zpráv o Mac OS X:
Osmá beta verze Mac OS X 10.6.7 naznačuje blížící se uvedení ostré verze
V pondělí Apple zpřístupnil vývojářům účastnícím se programu Mac Developer Program již osmou beta verzi Mac OS X 10.6.7, tedy šest dní po sedmé beta verzi (první beta verzi přitom vývojáři dostali už 20. ledna).
Osmou beta verzi tvoří sestavení 10J869, zatímco předtím šlo o sestavení 10J868. Velikost rozdílové aktualizace nové beta verze činí 476,1 MB (kombinovaný aktualizátor zabírá 1 007,6 MB), pro předchozí testovací sestavení byly tyto velikosti 476 a 1 007 MB.
A samozřejmě doprovodná dokumentace nadále neuvádí žádné známé problémy a testující se stále mají přednostně zaměřit na Mac App Store, AirPort, službu Bonjour, Safari, sdílení souborů Windows (SMB) a grafické ovladače operačního systému.
Rozdíly mezi následnými beta verzemi tak spočívají v jediné kompilační iteraci a velikosti instalačních souborů jsou též téměř shodné, což vše nasvědčuje, že se vydání ostré verze zřejmě již blíží.
Mac OS X 10.6.7 by měl být především stabilizační verzí Snow Leoparda, jež opraví různé chyby a zacelí bezpečnostní díry, žádné významné novinky se od ní čekat nedají. (Poslední větší změnou bylo doplnění podpory obchodu Mac App Store v Mac OS X 10.6.6 počátkem ledna.)
Je dokonce možné, že to bude úplně poslední verze Snow Leoparda (podobně jako byl Mac OS X 10.5.8 poslední verzí Leoparda), protože nyní se Apple už zaměřil především na přípravu jeho nástupce Mac OS X Lion, který by se k uživatelům měl dostat letos v létě. Bezpečnostní aktualizace ale samozřejmě budou pro Snow Leoparda vycházet i nadále (Apple však pravděpodobně bude po vydání Lionu postupně utlumovat podporu Leoparda.)
AppleInsider blíže popisuje technologii AirDrop
Jak jsme zmínili výše, Apple intenzivně pracuje na přípravách Mac OS X Lion, nástupci Snow Leoparda. Apple ho poprvé představil veřejnosti loni v říjnu, avšak teprve koncem letošního února uvolnil první předběžnou verzi (Developer Preview) pro externí vývojáře.
Od té doby pochopitelně přibývají další zprávy o tom, co tento operační systém přináší, informace poskytuje zejména AppleInsider (přehled všech jeho dosavadních článků na tohle téma najdete tady), MůjMac předložil souhrny takovýchto informací zde a tady.
Naposledy se AppleInsider podrobněji podíval na technologii AirDrop. Apple k ní na stránce Lionu uvádí pouze to, že umožní bezdrátové sdílení souborů s (kompatibilními) Macy v blízkém okolí bez dodatečného nastavování, po klepnutí na ikonu AirDrop v postranní liště Finderu daný Mac automaticky zobrazí ostatní zařízení používající AirDrop a jména jejich uživatelů. Na ně pak půjde soubor, který se má sdílet, jednoduše přetáhnout, dotyčným uživatelům se takové soubory přenesou do jejich složek Downloads.
AirDrop se zaměřuje na nezkušené uživatele
AppleInsider to přirozeně probírá podrobněji. Sdílení souborů je v Mac OS X samozřejmě možné už dávno, ale stále vyžaduje jisté technické znalosti. Vzhledem k rostoucímu počtu laických uživatelů se Apple snaží sdílení souborů dále usnadnit, nejsnazší bude k tomu využít bezdrátovou komunikaci, ovšem ještě více zjednodušenou.
Jde především o to, aby příslušná technologie sama našla zařízení, s nimiž bude možné soubory sdílet, přičemž by současně měla být dostatečně rychlá a bezpečná. Vyhledávat zařízení již teď umí Bluetooth, má však příliš nízkou přenosovou rychlost (a požaduje zadávání PIN kódů), WiFi je naopak rychlé, ale obvykle vyžaduje centrální základnovou stanici zajišťující potřebnou komunikaci.
Samozřejmě se pracuje na nových standardech, jež tohle řeší, například nový Bluetooth 3.0+HS naváže spojení přes Bluetooth a poté umožní rychlejší přenos přes WiFi. Pro WiFi zase byla vyvinuta sada protokolů WiFi Direct dovolující automatické vyhledání dostupných zařízení pro WiFi komunikaci.
Technologie AirDrop se sice podobá protokolům WiFi Direct, ale výše zmíněné standardy nevyužívá, umožní Macům (a v budoucnosti pravděpodobně také přístrojům s iOS) objevit okolní systémy podporující AirDrop, zřídí s nimi ad hoc spojení přes WiFi (a to i když budou připojené k různým základnovým stanicím) a uživatelům předloží jednoduché uživatelské rozhraní pro přenos souborů prostým přetažením ikony. A obstará i nejzákladnější zabezpečení těchto přenosů.
Pouze částečná analogie s technologií Bonjour
Může to připomínat technologii Bonjour, avšak ta dělá něco jiného, pomáhá systémům ve stejné lokální síti nabízet své služby a objevovat dostupné služby ostatních (kupříkladu sdílené tiskárny či sdílení Apple File Serveru) bez potřeby ručního konfigurování centrálního DNS serveru. Naproti tomu AirDrop se používá jen pro přenosy souborů, i když v budoucnosti nelze vyloučit rozšíření její působnosti (třeba pro tiskové služby).
Přesná technická implementace této technologie není ještě známá, ale zdá se, že AirDrop funguje podobně jako Bonjour, jenže pro identifikátory SSID (názvy WiFi sítí), nabízí tyto identifikátory pro WiFi rozhraní systémů podporujících AirDrop, zatímco Bonjour nabízí IP adresy služeb v již zřízené síti.
Jednoduše ovladatelné uživatelské rozhraní ve Finderu
Většinu uživatelů však technická realizace technologie AirDrop zajímat nebude, pro ně bude důležité hlavně její uživatelské rozhraní. AirDrop se používá jednoduše, stačí klepnout na ikonu AirDrop (v podobě balíčku na padáčku) v postranní liště Finderu. Tím se otevře okno zobrazující všechny systémy v blízkosti, které tuto technologii podporují. Když je aktivní, změní se ikona AirDrop v animovaný radar propátrávající okolí, čímž dává najevo, že vyhledává dostupné cíle pro přenos souborů.
V okně Finderu pro AirDrop se ovšem zobrazí pouze ty Macy, jež rovněž provozují Mac OS X Lion, používají podporované WiFi rozhraní (což jsou zatím jen novější Macy, viz níže) a navíc musí mít také ve Finderu otevřené tohle okno.
To by mělo částečně bránit zneužití této technologie útočníky či spammery, protože pro ně nebude tak snadné zaplavovat takovéto systémy svými nabídkami škodlivých nebo obtěžujících souborů. Mac musí mít okno AirDrop otevřené (aby ho ostatní viděli), po zavření tohoto okna (nebo i jen po přepnutí aktivního okna Finderu na jiné místo) ze seznamu cílů zase zmizí, což ukazuje ikona AirDrop, jež se opět vrátí do podoby padáčku.
V okně se zobrazí seznam dostupných Maců podporujících AirDrop spolu s jmény jejich uživatelů a pokud se tito uživatelé nacházejí v systémovém adresáři, zobrazí též jejich fotografie ze seznamu kontaktů, takže lze snadno zjistit, s kým se přes AirDrop soubory vyměňují. Soubor se prostě přetáhne na ikonu určitého uživatele, čímž se přenese do jeho složky Downloads.
Samozřejmě i tuhle technologii půjde zneužít, ale nemělo by to být až tak snadné, protože i nezkušení uživatelé ve výše popsaném uživatelském rozhraní uvidí, co se okolo přenosu souborů děje. Přenos souborů bude ovšem jednoduchý, nemusí se zadávat PIN kódy (jaké vyžaduje Bluetooth), není třeba používat účty služeb sdílení souborů a podobně.
Problémem může být omezená kompatibilita
Technologie AirDrop vypadá zajímavě a mohla by dále usnadnit výměnu souborů mezi Macy, velký problém však zřejmě bude znamenat její omezená kompatibilita. AppleInsider uvádí, že Macy používající WiFi hardware Atheros nejspíš AirDrop nepodporují, protože na MacBooku Pro z konce roku 2006 (s modelovým identifikátorem „MacBook Pro 2,2“) se po nainstalování Lionu příslušná ikona neobjevila.
A AirDrop nefungovala ani na Macu mini z počátku roku 2009 (modelový identifikátor „Mac mini 3,1“) užívajícím WiFi čip Broadcom, přestože oba stroje podporují standard 802.11n a používají procesory Core 2 Duo, takže pro Lion oficiálně vyhovují.
Na MacBooku Pro z jara 2010 s procesorem Core i5 (modelový identifikátor „MacBook Pro 6,1“) AirDrop pracuje, notebook sice používá WiFi kartu také od Broadcomu, ale jinou než zmíněný Mac mini.
A na nejnovějších letošních MacBoocích Pro s procesory Sandy Bridge (označené modelovým identifikátorem „MacBook Pro 8,1“) zase pro změnu nefunguje současná vývojářská verze Lionu, lze ovšem předpokládat, že další testovací verze je podporovat bude, a to pochopitelně včetně technologie AirDrop.
Paleta podporovaných Maců by se možná mohla dále rozšířit pomocí aktualizací firmwaru, bude však záležet hlavně na tom, zda starší WiFi čipy dokážou podporovat ad hoc režim, když budou zároveň připojené k jiné bezdrátové síti.
To se ovšem vyjasní až po vydání ostré verze Lionu, ale bude třeba počítat s tím, že AirDrop může být dostupná pouze na Macích s podporou oficiálně schváleného standardu 802.11n (starší modely podporují jen jeho předběžný návrh „802.11 draft n“ a ty AppleInsideru nefungovaly).
Objeví se technologie AirDrop také v přístrojích s iOS?
Technologie AirDrop je sice zatím určena jen pro Macy, avšak to, že Apple v jejím názvu užil slovo „Air“, by mohlo znamenat, že její podporu doplní též pod iOS, kde se již nabízejí takové technologie jako AirPlay a AirPrint.
Snadná bezdrátová výměna souborů mezi přístroji s iOS a Macy by byla samozřejmě vítaná (současné možnosti přenosu souborů nejsou příliš pohodlné), uživatelské rozhraní v iOS by ovšem muselo být jiné (uvidíme, co v tomto směru přinese předpokládaný iOS 5) a opět zde vyvstává otázka rozsahu podporovaného hardwaru (přinejmenším iPady a iPhone 4 a jeho nástupce by AirDrop podporovat mohly), to vše se vyjasní zřejmě teprve v létě, kdy by měly být dostupné jak Mac OS X Lion, tak nový iPhone a nová hlavní verze iOS.