Zprávy o softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o softwaru pro Macy

25. března 2011, 00.00 | Lion Server nahradí Sambu vlastními nástroji. Utilita FontGenius 2 doplňuje OCR funkci. Skype uvolnil verzi 5.1 svého klienta pro Mac. A IconFactory požádala o finanční příspěvky na pomoc k dokončení projektu Chameleon, který se snaží usnadnit přenos aplikací iOS pod Mac OS X.

Po úterním vydání Mac OS X 10.6.7 přísun softwarových novinek pro Macy poněkud ochabl, ale něco zpráv z téhle oblasti se našlo:

Mac OS X Lion Server obstará síťovou komunikaci s Windows vlastními prostředky

Koncem února Apple uvolnil pro externí vývojáře první předběžnou verzi Mac OS X Lion, nástupce Snow Leoparda a od té doby se postupně objevují další informace o tomto operačním systému.

Mimochodem, ve středu Apple oznámil, že z firmy odchází Bertrand Serlet, viceprezident pro vývoj softwaru Maců, na jeho místo nastoupil Craig Federighi. Serlet je považován za jednoho z hlavních tvůrců Mac OS X, začínal ještě v NeXTu a jak sám říká, se Stevem Jobsem spolupracoval 22 let.

Za jeho odchodem tak není třeba hledat nějaké tajemné souvislosti, prostě se po tolika letech rozhodl dělat něco jiného, vývoj Mac OS X nepochybně bude pokračovat nezměněným tempem. A když už jsme u historie, včera tomu bylo přesně 10 let, co Apple uvedl první oficiální verzi Mac OS X.

Nové informace o síťovém softwaru Lionu

Informace o Lionu pravidelně přináší zejména AppleInsider (seznam všech jeho dosavadních článků na tohle téma najdete tady), nejnověji informuje o nástrojích, jimiž Lion Server zajišťuje komunikaci s Windows.

Nejprve připomeňme, že Server nyní tvoří integrální součást Lionu, již se nebudou dodávat samostatné klientské a serverové varianty systému, Server si tak bude moci zkonfigurovat každý uživatel (ovšem ne každý bude mít takovou potřebu).

Síťovou komunikaci s Windows dosud zajišťoval software Samba

Vzhledem k rozšířenosti Windows je samozřejmě nezbytné, aby serverový operační systém uměl sdílet soubory s Windows a dokázal využívat jejich adresářových služeb. V Mac OS X k tomu dosud sloužil otevřený software Samba, který k němu Apple přibaluje už od verze 10.2. Samba umožňuje připojování k souborovým a adresářovým službám využívajícím protokol SMB.

Jak v klientských, tak serverových variantách Mac OS X Samba dovoluje sdílet v síti soubory s klienty provozujícími Windows a přistupovat k souborovým serverům Windows. V Mac OS X Serveru později začala Samba sloužit i jako doménový řadič (NT Domain Controller) pro správu síťových účtů a ke zprostředkování síťových profilů a domovských adresářů klientům s Windows.

Z licenčních důvodů Lion nahrazuje Sambu vlastním řešením

Avšak vývojový tým Samby svůj projekt začal dále rozvíjet pod licencí GPL 3, jejíž přísnější podmínky Apple považuje za nepřijatelné pro komerční software, jakým je Mac OS X. To podle informací zasvěcených vývojářů Apple přimělo, aby Sambu z Mac OS X Lion odstranil a nahradil ji svým vlastním softwarem pro síťovou komunikaci s Windows.

Nový software Applu v Lionu bude nadále poskytovat sdílení souborů ve stylu Windows, avšak již nebude podporovat zmíněný doménový řadič Samby, který Microsoft používal v 90. letech minulého století pro Windows NT předtím, než spolu s Windows 2000 zavedl adresářové služby Active Directory.

Lion si vyžádá přechod na Active Directory

Active Directory jsou samozřejmě modernější, ale některé sítě stále používají konfigurace s doménovým řadičem, protože jsou poměrně jednoduché. Apple ovšem po přechodu na Lion bude doporučovat též přechod na Active Directory, což se uživatelům doménového řadiče asi příliš líbit nebude.

Avšak verze Samby, kterou dosud Apple používal, má také své nedostatky, především nedokáže hladce spolupracovat s novými PC provozujícími Windows 7, v nichž došlo kvůli posílení bezpečnosti ke změně šifrovacích protokolů. Nový síťový software Applu by již takovýmito omezení trpět neměl, pro sítě s klienty užívajícími Windows 7 by tak měl být Lion Server přínosem.

Samozřejmě se ale teprve po vydání ostré verze Lionu ukáže, jak dobře bude nový síťový software Applu fungovat, dá se ovšem předpokládat, že vzhledem k rostoucímu zastoupení Maců v podnicích se bude těmto věcem věnovat patřičná pozornost.

Koncoví uživatelé by nakonec mohli v případě potřebu Sambu doinstalovat sami, jenže její otevřená verze se v současnosti pro Mac OS X nenabízí v binární podobě, bylo by ji tak třeba zkompilovat ze zdrojových kódů, navíc by postrádala lehce použitelné uživatelské rozhraní a těsnou integraci s ostatním softwarem Mac OS X, jak to dovolovala implementace Applu. K takovému řešení se proto uchýlí málokdo, většina uživatelů Lionu pravděpodobně bude spoléhat na nový síťový software Applu, ale až jeho nasazení v praxi ukáže, nakolik se osvědčí.

FontGenius 2 přidává OCR funkci a pracuje rychleji

Severokarolínská firma FontGear dodává různé utility pro práci s písmy. V roce 2009 k nim přidala také program FontGenius, který tento týden aktualizovala na verzi 2.0 (viz oznámení na firemním blogu).

Tato utilita prozkoumá obrázky, jež se jí předloží a pokusí se co možná nejpřesněji určit v nich použitá písma, vytvoří seznam pravděpodobně užitých písem a vygeneruje též jejich náhledy. Dokáže zjistit jak písma nainstalovaná na daném Macu, tak písma nenainstalovaná, pomocí integrované databáze profilů písem. Navíc je možné podle výsledků tohoto určování nechat vyhledat potřebná písma na Internetu a program umí zařídit i jejich koupi či stažení. FontGenius podporuje většinu obrazových formátů a obrázek umí získat také přímo z pracovní plochy.

Verze 2.0 možnosti utility dále rozšiřuje, především doplňuje funkci optického rozpoznávání znaků (OCR), která dovoluje určit znaky v obrázku mnohem rychleji. Byl též přepracován výběrový nástroj, nyní umí vybírat celá slova či skupiny znaků a nové výběrové filtry mohou nekvalitní obrázky vyčistit nebo je učinit čitelnějšími. Utilita by tak teď měla pracovat rychleji a poskytovat přesnější výsledky.

FontGenius 2 není nijak náročný software, utilitě stačí Mac OS X 10.4 nebo vyšší a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Zkušební verze se dá stáhnout odtud (jde o 12,48 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence. Ta pro jednoho uživatele přijde na 39,99 USD, licence pro celé pracoviště stojí 150 USD. Vlastníci verze 1.0 však verzi 2.0 dostanou zdarma.

Skype 5.1 pro Mac vylepšuje vytáčení čísel a konferenční hovory

Známý (ovšem také často kritizovaný) poskytovatel VoIP služeb Skype koncem ledna vydal ostrou verzi 5.0 svého klienta pro Mac OS X, který přinesl například skupinové videohovory, ale též nové uživatelské rozhraní, jež se však řadě uživatelů vůbec nelíbí. A včera Skype uvolnil další menší aktualizaci tohoto klienta na verzi 5.1 (oznámil to na svém blogu).

Tato verze především umožňuje jednoduše vybírat nedávno volaná čísla v číselníku a při konferenčních hovorech teď bude snazší určit aktivního řečníka. Skupiny kontaktů se nyní zobrazují na pravé straně, což by mělo zajistit více místa v postranní liště, přibyl nástroj pro oznamování problémů s kvalitou hovorů a bylo opraveno několik chyb, včetně potíží s rozpoznáváním kamery iSight připojené přes rozhraní FireWire.

Současně však Skype přiznává, že v aktuálním sestavení 5.1.0.914 stále zůstává pět známých problémů a jen pro dva nabízí alespoň přechodné řešení (jejich seznam vypisuje tabulka na konci oznámení verze 5.1).

Novou verzi 5.1 klienta pro Mac OS X si lze zdarma stáhnout tady (jde o 19 MB). Vyžaduje Mac OS X s procesor Intel a Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší.

Zároveň Skype spustil soutěž o vytvoření nového stylu konverzačního (chat) okna. Hlavní výherce obdrží 11“ MacBook Air, WiFi iPad 2 a rok služby Unlimited World Extra a jeho styl bude začleněn do budoucí verze klienta pro Mac, menší ceny získá ještě šest dalších výherců.

Skype tak nepřímo přiznal, že s novým uživatelským rozhraním není všechno v pořádku, právě chat okno bylo hodně kritizované, avšak jak poznamenává 9to5mac, uživatelům se nelíbí uživatelské rozhraní verze 5 jako takové (a velká obliba vlastních stylů pro chat okno je právě důsledkem nechuti k výchozí nabídce) a bylo by nejlepší podobnou soutěž vyhlásit na celé uživatelské rozhraní. To ovšem Skype sotva udělá, ale jeho nejnovější kroky naznačují, že budoucí verze klienta pro Mac by nějaké takové změny v tomto směru přinést mohla.

Projekt „Chameleon“ se snaží usnadnit přenos aplikací iOS pod Mac OS X

Známá firma IconFactory dodává nejenom ikony (navrhla ikony pro některé známé služby a aplikace), ale také různé utility a další software pro Mac OS X a iOS. A nyní oznámila, že pracuje na novém projektu Chameleon, který se snaží usnadnit přenos aplikací iOS pod Mac OS X. (Jistě, Apple v rámci vývojářské sady iOS nabízí též emulátor iPhone Simulator, dovolující spouštění aplikací iOS na Macu, ovšem cílem zmíněného projektu je vytvořit z nich aplikace schopné provozu přímo v Mac OS X.)

Pro vývoj uživatelského rozhraní aplikací iPhonu, iPodu touch a iPadu se používá vývojový rámec UIKit (jeho základní vlastnosti popsal na MůjMacu Ondřej Čada v úvodním dílu svého seriálu o programování pro iOS ).

UIKit je funkční obdobou AppKitu pro Mac OS X, ale v řadě věcí se pochopitelně vzhledem k určení k pro mobilní přístroje značně liší (ačkoli s příchodem iPadu se rozdíly proti přenosným osobním počítačům trochu smazávají) a projekt Chameleon si klade za cíl vytvořit verzi UIKitu, jež bude fungovat pod Mac OS X. Pokud se to povede, řadu aplikací iOS půjde přenést na Mac téměř beze změn (samozřejmě se budou muset překompilovat pro jiný procesor, ale to není žádný velký problém).

Jde o zcela novou otevřenou implementaci tohoto rámce, která má s UIKitem společné pouze názvy veřejných tříd a metod. Byl vytvořen podle volně dostupné dokumentace Applu, nepoužívá žádná nedokumentovaná API rozhraní či jiné praktiky, jež by zabraňovaly aplikacím, které ho využijí, ve vstupu do Mac App Store. Projekt se vyvíjí pod licencí BSD (jeho zdrojový kód se nabízí na službě GitHub).

Projekt je určen pouze pro Mac OS X, hodně staví na Core Animation, s přenosem na jiné platformy se nepočítá. Hlavní vývojáři projektu, Sean Heber a Craig Hockenberry, již implementovali asi 60 procent funkcí UIKitu po devíti měsících práce, ale nyní se obrátili na veřejnost, aby jim svými finančními příspěvky pomohla projekt dokončit. Bude třeba přenést další funkce UIKitu a především se musí vytvořit příslušná dokumentace, jež bude pro využití projektu zcela nezbytná.

Ovšem už v současném stavu může Chameleon být při přenosu aplikací z iOS pod Mac OS X užitečný, samotná IconFactory ho již použila pro přenesení aplikace Twitterific (klienta mikroblogovací služby Twitter). Původně firma předpokládala, že pouze 25 až 30 procent kódu z varianty pro iOS půjde použít pro Mac, ale díky přenosu funkcí UIKitu do Chameleonu bylo nakonec možné na Macu použít 90 procent kódu z iOS, což samozřejmě výrazně zkrátilo čas potřebný k vytvoření verze klienta Twitterific pro Mac OS X. (Na stránce projektu najdete též QuickTime videa předvádějící fungování přeneseného kódu iOS pod Mac OS X.)

K financování svého projektu IconFactory zvolila metodu prodeje triček. Jedno tričko s logem projektu stojí 250 USD, což přirozeně značně převyšuje jeho výrobní cenu, cenový rozdíl půjde na financování projektu. A za 500 USD lze získat vedle trička ještě jednu ze sad ikon StockIcons.com v ceně 1 000 USD. Tyto ikony bude možné použít v projektech pro Mac OS X, iOS či Web bez dalších licenčních poplatků. Nabídka platí do 20. dubna, teprve poté se ukáže, kolik peněz se vlastně získalo, ale vzhledem k tomu, že registrovaní vývojáři pro iOS se počítají na stovky tisíc, šance tu rozhodně jsou.

Samozřejmě by Apple něco podobného mohl udělat sám, ale zatím se k ničemu takovému zjevně nechystá (Mac OS X Lion sice přebírá některé prvky uživatelského rozhraní iOS, avšak o usnadnění přenosu aplikací žádná zmínka nepadla). Autoři projektu jsou dokonce ochotní svůj projekt ukončit, kdyby je o to Apple požádal, avšak to není příliš pravděpodobné.

Povede-li se projekt Chameleon dotáhnout do konce, mohl by pomoci dále rozšířit nabídku aplikací pro Macy. Vývojářů pro iOS je hodně a s pomocí tohoto projektu by své aplikace mohli snadno přenést i pod Mac OS X. Už nyní se v Mac App Store nachází řada her pocházejících z iOS, ovšem Chameleon by to ještě ulehčil, což by jistě přispělo ke zvýšení počtu dostupných titulů v Mac App Store. A nejde pochopitelně jenom o hry. Řada aplikací iOS sice je příliš specifická, ale zejména mnohé programy pro iPad by se mohly uplatnit také na Macích. Bude však trvat ještě nejméně několik měsíců, než bude jasné, jak to s projektem Chameleon vypadá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: