Zprávy o softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o softwaru pro Macy

11. května 2011, 00.00 | Mac OS X Lion se bude distribuovat především přes Mac App Store. Správce písem Fontcase 2 přináší nové uživatelské rozhraní a nový nástroj Typesetter pro náhledy písem. Generátor krajin TerraRay ve verzi 2.5 doplňuje volumetrickou mlhu. A program AirServer změní Mac v přijímač pro AirPlay.

V minulých dnech se objevilo několik novinek týkajících se softwaru pro Macy:

Mac OS X Lion se bude distribuovat hlavně prostřednictvím Mac App Store

Svůj internetový obchod s aplikacemi Mac OS X, Mac App Store, Apple spustil letos 6. ledna. Postupně roste nabídka programových titulů v něm a i když zatím zdaleka nedosahuje rozsahu nabídky obchodu App Store pro aplikace iOS, jeho význam roste. Některé programy, především různé utility, se již prodávají výlučně přes něj a též samotný Apple z něj hodlá učinit hlavní pilíř své budoucí strategie distribuce softwaru pro Macy.

AppleInsider totiž tvrdí, že podle toho, co se dozvěděl, se právě Mac App Store stane hlavní metodou získání upgradu na Mac OS X Lion, chystaného nástupce Snow Leoparda (jehož uvedení Apple slibuje na letošní léto).

Přechod na novou hlavní verzi Mac OS X tak bude možný bez fyzických médií, protože si uživatel bude moci Lion zakoupit v Mac App Store a stáhnout si ho z něj. Mac App Store sice bude preferovanou metodou získání Lionu, ale je téměř jisté, že Apple bude i nadále nabízet také instalační média (nejspíš optické disky) pro ty, kdo nemají rychlé připojení.

Jeden ze zasvěcenců, s nímž AppleInsider mluvil, k tomu řekl, že se skutečně budou dodávat fyzická média pro uživatele s pomalejším připojení nebo pro ty, kdo ho z nějakého důvodu nebudou chtít stahovat.

Své konkrétní plány pro distribuci Lionu Apple pravděpodobně zveřejní na letošní vývojářské konferenci WWDC 2011, jež začíná 6. června. V pozvánce na ni Apple slibuje, že ukáže budoucnost Mac OS X (a iOS), k čemuž jistě budou patřit též informace o způsobech distribuce Lionu.

Ostatně už nyní se v Mac App Store nabízejí předběžné verze Lionu pro vývojáře. Ti si z něj mohou beta verze stahovat poté, co zadají příslušný kód poskytnutý Applem.

Tento způsob distribuce mimo jiné umožní snadnou instalaci nových verzí Mac OS X bez fyzického média. Za počátek těchto změn lze považovat to, že se loňské MacBooky Air začaly nabízet s instalačním USB flash diskem namísto DVD. Hlavním důvodem ovšem byla skutečnost, že tyto ultrapřenosné notebooky standardně DVD mechaniku nemají. Flash disky však jsou poměrně drahé, zatímco přechod na distribuci z Mac App Store by fyzické médium úplně vypustil.

Podle některých dohadů by Apple mohl optickou mechaniku v blízké budoucnosti odstranit i z dalších Maců, například u MacBooků Pro by k tomu prý mělo dojít během příštích 12 až 18 měsíců, ušetřený prostor by se dal využít třeba pro větší baterii. Zatím to ovšem jsou pouhé spekulace a zdaleka ne každý je takovouto vyhlídkou nadšený.

Přesto se dá předpokládat, že Apple bude stále více prosazovat tuto metodu distribuce softwaru, počátkem února se dokonce objevily pověsti, že hodlá ukončit prodej krabicového softwaru ve svých kamenných obchodech a ušetřené místo zaplní hardwarem, jehož prodej je pro něj výnosnější. Prostor pro software v obchodech Apple Store se už skutečně zmenšil, ale dosud nebyl úplně ukončen.

S vydáním Mac OS X Lion důraz na Mac App Store nepochybně ještě zesílí, vždyť už při jeho prvním představení loni v říjnu právě tento obchod patřil ke zdůrazňovaným novinkám, nakonec ho ovšem Apple zpřístupnil již uživatelům Snow Leoparda.

Ale vzhledem k tomu, že Mac App Store funguje pouze s Mac OS X 10.6.6 a vyšším, uživatelé nižších verzí Mac OS X tuto distribuční metodu nebudou moci využít, a tak už kvůli nim bude nutné zachovat i pro Lion také fyzická instalační média.

Fontcase 2 přináší nové uživatelské rozhraní a nový nástroj Typesetter pro náhledy písem

V lednu 2009 se objevila utilita Fontcase pro správu a sdílení písem ve stylu iTunes od firmy Bohemian Coding (kterou ovšem tvoří pouze holandský vývojář Pieter Omvlee). Poté přicházely další menší následné aktualizace a utilita se dočkala ocenění Apple Design Award. A minulý týden dorazila její nová hlavní verze 2, jež přináší významné změny (viz oznámení na firemním blogu).

Fontcase 2 dostala zcela nové uživatelské rozhraní, v němž se změnilo úplně všechno. Panel pro porovnávání písem byl začleněn přímo do hlavní obrazovky, zmizel seznam zdrojů (Sourcelist) a náhledy písem se nyní nacházejí vpravo (nabízí se však předvolba, která je přemístí na spodek obrazovky). Tvůrce utility navíc slibuje, že v ostré verzi Mac OS X Lion bude Fontcase podporovat celoobrazovkový režim.

Úplnou novinku tvoří Typesetter, nový způsob zobrazování náhledů písem v libovolné kombinaci a na jakékoli webové stránce. V okně Typesetteru lze otevřít libovolný HTML soubor či webovou stránku (anebo prostě nějaký text) a poté se na jednotlivé části textu dají užít různá písma z knihovny utility (vybraný text okna se nastaví na písmo, jež se na něj přetáhne). Tak půjde snadno zjistit, jak budou působit kombinace různých písem ve skutečných dokumentech.

Fontcase se při správě písem zaměřuje především na metadata, dovoluje uživateli přidávat k písmům značky, žánry a další informace (například designéra či písmolijnu), případně lze nechat tyto údaje vyplnit automaticky z webové encyklopedie písem Typedia. Nové uživatelské rozhraní usnadňuje procházení značek a žánrů a dovoluje letmé prohlížení náhledů ve stylu iPhota pro žánry, rodiny a sbírky písem.

Program nabízí silné nástroje pro porovnávání písem, jejich náhledy je možné prohlížet ve třech různých zobrazeních. Jako prostá řádka textu se objeví v zobrazení „Display“, zobrazení „Header“ ukáže několik odstavců textu a zobrazení „Glyph“ dovolí rychlé prohlížení náhledů glyfů obsažených v daném písmu.

Podobně jako většina ostatních správců písem též Fontcase umožňuje automatickou aktivaci písem podle potřeby a ukládá je do své vlastní úschovny, kterou lze přenášet na jiné Macy.

Nově se navíc dodává doprovodná utilita Fontcase Viewer pro iOS (prodává se za 0,99 USD nebo 0,79 EUR), sloužící k zobrazování náhledů písem z Fontcase 2 pro Mac ve vysokém rozlišení na přístrojích s iOS. Utilita pro Mac OS X automaticky přenese tyto náhledy do iPhonu, iPodu touch či iPadu (vyžaduje iOS 4.3 nebo vyšší).

Fontcase 2 by měla také být rychlejší a výkonnější než předchozí verze, avšak podle ohlasů ve webových diskusích na některých Macích dost často padá, zřejmě tedy bude potřebná ještě následná menší aktualizace, jež opraví přetrvávající chyby.

K význačné změně došlo též ve způsobu distribuce utility. Jak jsme uvedli v předchozím oddílu, řada utilit se počala nabízet výlučně v Mac App Store a Fontcase 2 se k nim připojila. Program se tam prodává za zaváděcí cenu 29,99 USD (23,99 EUR v Evropě), ale zanedlouho (možná už za týden) se jeho cena zvýší na dvojnásobek.

Fontcase 2 vyžaduje přinejmenším Mac OS X 10.6.6 a 64bitový procesor Intel (tedy procesory Core 2 Duo nebo novější). Zkušební verzi programu si lze zdarma stáhnout odtud (zabírá jen 2,40 MB).

Generátor krajin TerraRay 2.5 přidává volumetrickou mlhu

Německá firma AvisNocturna uvedla počátkem dubna první verzi svého generátoru krajin TerraRay, který se snaží přilákat zákazníky svou nízkou cenou. Již koncem dubna firma vydala následnou verzi 2.0, jež doplnila podporu vlastních 3D modelů a importu 3DS souborů. A minulý týden se program dočkal další menší aktualizace na verzi 2.5 (což oznámil firemní blog).

TerraRay umožňuje vytvářet poměrně realistické 3D krajiny zahrnující vegetaci, skály, oblaky a vodu. Používá vyspělé otevřené vykreslovací jádro YafaRay, nabízí integrovaný editor pro elevační (výškové) mapy, průběžné náhledy, generování realistických oblaků a vody, systém tvorby vegetace a vyspělé procedurální materiály (jako například bump mapování a reflexní mapy).

Verze 2.5 k tomu přidává nový systém tvorby mlhy umožňující vytvářet různé volumetrické efekty pro světelné zdroje, zejména pro scény západu slunce. Dále nová verze vylepšila nástroj simulující erozi, zlepšil se import elevačních map a s programem se dodává ještě více předdefinovaných materiálů. Ke změnám došlo též v uživatelském rozhraní a samozřejmě verze 2.5 opravuje několik chyb předchozí verze.

TerraRay se od počátku nabízí pouze v Mac App Store za 14,99 USD (nebo 11,99 EUR), vlastníci předchozích verzí dostanou novou verzi zdarma. Program vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší, procesor Intel a 2 GB RAM.

AirServer změní Mac v přijímač pro AirPlay

Hodně očekávaný iOS 4.2, vydaný loni v listopadu, mimo jiné přinesl podporu funkce AirPlay, jež dovoluje bezdrátový streaming mediálního obsahu z přístrojů s iOS do nové Apple TV druhé generace (a do jiných kompatibilních zařízení, zvuk lze takto například posílat do základnové stanice AirPort Express). A iOS 4.3, který dorazil počátkem března, podporu AirPlay dále prohloubil, rozšířil paletu podporovaných aplikací.

Ovšem ne každý vlastní novou Apple TV či AirPort Express, a tak se počal objevovat software dále rozšiřující možnosti nasazení AirPlay. Nepřekvapivě vzniklo i několik programů umožňujících změnit v AirPlay přijímač Macy.

A k nim patří též program AirServer, dovolující bezdrátový streaming zvuku, fotografií a videa do Maců z přístrojů s iOS.

Hlavní přednosti tohoto programu představují jeho přehlednost a jednoduchost. Po nainstalování se prostě usadí v liště menu daného Macu, kde nečinně vyčkává, dokud se Mac nevybere jako cílový AirPlay přijímač na přístroji s iOS. Stačí klepnout na ikonu AirPlay v některé aplikaci pro přehrávání mediálního obsahu na takovém přístroji a vybrat cílový počítač z následně zobrazeného vyskakovacího menu dostupných přijímačů.

Příslušný mediální obsah se počne v podstatě okamžitě přehrávat na vybraném Macu (přehrávaní videa se může opozdit o 1 či 2 sekundy kvůli ukládáni do bufferu). A protože se využívají funkce, jež navrhl samotný Apple, bude to fungovat i pro chráněný mediální obsah zakoupený v iTunes Store.

Vše funguje stejně jako při používání AirPlay s Apple TV druhé generace nebo s AirPortem Express. Hlasitost přehrávaného zvuku se dá nastavovat z vysílajícího přístroje s iOS, totéž platí o procházení mediálního obsahu na něm a o ovládání jeho přehrávání. Zobrazovat se takto dají také fotografie, avšak mohou být potíže s přechodovými efekty mezi nimi (ty se nemusí zobrazit).

Vedle streamingu obsahu z přístrojů s iOS AirServer podporuje též streaming obsahu z počítačů s iTunes. Vysílající zařízení musí používat iOS 4.2.1 nebo vyšší, v případě streamingu z iTunes budou pro zvuk potřeba iTunes 9.2 či vyšší a pro video iTunes 10.2 nebo vyšší.

Pro příjem dat z aplikací iOS třetích stran podporujících AirPlay musí cílový Mac používat Snow Leoparda. Vysílající zařízení se navíc musí nacházet ve stejné WiFi síti jako přijímající Mac. Samotný AirServer požaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

Podrobněji jednotlivé streamingové funkce programu popisuje tato stránka a jeho fungování názorně předvádí tohle video.

AirServer se dá zakoupit na webu aplikace za 2,99 USD, po zaplacení této částky zákazník obdrží elektronickou poštou odkaz pro jeho stažení. Následné aktualizace se již dodávají zdarma a software lze používat až na pěti vlastních Macích.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: