Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy o zařízeních s iPhone OS
3. května 2010, 00.00 | Apple se stal největším americkým výrobcem mobilních telefonů. Byl identifikován údajný nálezce uniklého prototypu iPhonu. V USA se začaly prodávat 3G modely iPadu a objevují se první podrobnější informace o nich. A brzy by měla být dostupná utilita dovolující snadné otevření firmwaru iPadu (a dalších mobilních přístrojů Applu).
Koncem minulého týdne se objevila řada zpráv souvisejících se zařízeními používajícím iPhone OS, tedy hlavně s iPhony a iPady, jejich stručný souhrn se pokouší přinést tento článek:
Apple se stal největším americkým výrobcem mobilních telefonů
V USA nyní firmy oznamují své výsledky za uplynulé čtvrtletí (Apple to udělal už před dvěma týdny), pochopitelně byly zveřejněny též počty prodaných mobilních telefonů a nové údaje vycházejí pro Apple velice příznivě, stal se totiž jejich největším americkým výrobcem.
Jako obvykle však jde hlavně o výsledek vhodného výběru faktů, i když úspěch iPhonu v USA opravdu nelze popírat. Tato statistika totiž porovnává jen výrobce pocházející z USA a tam má Apple skutečně náskok, protože za minulé čtvrtletí prodal 8,75 milionu iPhonů, zatímco Motorole poklesl prodej na 8,5 milionu kusů a s potížemi zápolící Palm (který se ovšem brzy stane součástí HP) udal jen 408 000 svých telefonů. Telefonů Blackberry se sice v USA prodalo ještě víc než iPhonů, jenže jejich výrobce RIM pochází z Kanady, takže se započítává mezi „zahraniční výrobce“.
Odbyt Motoroly sice poklesl, avšak to je dáno hlavně tím, že se soustředila na chytré telefony namísto levných modelů a její přístroje se systémem Android jsou docela úspěšné. Palm by pod křídly HP také mohl opět nabrat dech, to ovšem ukáže až budoucnost (jistě bude hodně záležet i na tom, jak si s očekávaným letošním novým modelem iPhonu povede Apple).
Nové prvenství Applu je tak třeba brát s rezervou, mimo USA vypadá trh mobilních telefonů hodně odlišně, navíc je otázkou, nakolik je vůbec v této souvislosti vhodný termín „výrobce“, když fyzická výroba iPhonu (a také naprosté většiny ostatních mobilních telefonů) dnes stejně probíhá v Číně.
Byl určen „nálezce“ uniklého prototypu iPhonu
Nové zprávy se též objevily okolo uniklého prototypu nového iPhonu. Zprávu o něm přinesl server Gizmodo, následně se ukázalo, že šlo o přístroj pro terénní testování, který se zřejmě příliš neliší od konečné verze, nejasný však zůstává způsob, jakým se k Gizmodu dostal.
Gizmodo tvrdí, že telefon ztratil softwarový inženýr Applu v kalifornské pivnici, okolnosti „ztráty“ jsou však nejasné, kolují dohady o tom, že přístroj mohl být ukraden a že za něj Gizmodo zaplatilo 5 000 USD, do vyšetřování se tak zapojila i policie. A už byla dokonce zjištěna totožnost údajného „nálezce“ prototypu, podle serveru Wired se jedná o 21letého Kaliforňana (podrobnosti najdete v odkazovaném článku).
Dotyčný tvrdí, že telefon opravdu našel, potvrzuje, že za něj od Gizmoda dostal zaplaceno, ale neviděl na tom nic špatného a teď svého činu lituje (nejspíš na radu svého obhájce). Celá záležitost se tak nyní už stala spíše věcí souboje právníků zúčastněných stran, takže další vývoj se dá jen těžko odhadovat, ale je docela dobře možné, že než dojde k rozuzlení celého případu, již bude nový iPhone na trhu.
Začal prodej 3G modelů iPadu
Minulý pátek se v USA začaly prodávat také 3G modely iPadů, přesně jak to Apple oznámil před dvěma týdny. Prodej v kamenných obchodech Applu počal v pátek 30. dubna od 17:00 místního času, v rámci příprav se obchody Applu hodinu předtím uzavřely, zřejmě ve snaze vyrovnat se s případnými frontami zájemců.
Protože byl mezitím víkend, jsou údaje o zájmu zákazníků zatím jen velice kusé, někde se sice skutečně tvořily menší fronty, ale podle všeho bylo kupujících podstatně méně, než když se zahajoval prodej iPadu jako takového 3. dubna.
Fotogalerie z vybalování
V pátek dorazily 3G iPady též k těm, kdo si je předem objednali ve webovém obchodu Applu (dokonce se vyskytl případ, že 3G iPad došel zákazníkovi už ve čtvrtek, přestože se Apple něčemu takovému snažil zabránit), a tak se pochopitelně na Webu objevily fotogalerie snímků z vybalování a nastavování těchto přístrojů, nabízí je například iLounge a Boy Genius Report.
Nové modely iPadů se dodávají v téměř stejné krabici jako WiFi verze, liší se pouze dodatečnými nálepkami a rovněž vnější vzhled obou variant přístroje se velice podobá, 3G iPady ovšem nesou na hořejšku hliníkového pouzdra malé černé plastové okénko kryjící 3G antény (aby se zlepšil prostup signálu) a samozřejmě na boku nových modelů se nachází štěrbina pro zasunutí micro-SIM karty umožňující připojení k 3G síti (v USA pouze k síti operátora AT&T).
Mobilní datové služby pro 3G iPady
Pochopitelně už počaly vycházet také zprávy o připojování nových 3G modelů iPadu k mobilní sítí (zmíněné fotogalerie obsahují též snímky obrazovek s příslušnými nastaveními), zacházení s nimi se nijak zvlášť neliší od WiFi iPadů, rovněž se musí nejprve připojit k iTunes.
Oproti iPhonu se však změnilo pořizování mobilního datového připojení, není třeba se kvůli tomu spojovat s operátorem, vše se dá vyřídit přímo z iPadu, Apple již vydal podpůrný dokument popisující postup, jak se dá služba AT&T objednat.
Datová služba pro 3G iPady v USA je zcela bez závazků, když si ji zákazník objedná, začne se mu strhávat poplatek za každých 30 dní jejího používání, přičemž je možné ji kdykoli bez sankcí opět zrušit.
Nabízejí se dva tarify, za 14,99 USD lze přenést 250 MB dat měsíčně, neomezené datové přenosy přijdou na 29,99 USD měsíčně. (Je to čistě datová služba, hlasovou komunikaci nedovoluje a nefungují přes ni ani VoIP služby jako například Skype.)
Toto samozřejmě platí pro USA, podmínky datového připojení v dalších zemích, stejně jako ceny samotných iPadů Apple oznámí až 10. května.
První testy 3G připojení a GPS
A už se samozřejmě začaly objevovat také některé podrobnější informace k vlastnostem 3G iPadů:
Gizmodo provedlo předběžné testy 3G iPadu a dostalo očekávané výsledky.
Rychlost 3G připojení k Internetu je samozřejmě srovnatelná s připojením iPhonu 3GS, iPad ovšem působí rychleji, protože díky svému výkonnějšímu procesoru stránky vykresluje podstatně svižněji. Oproti WiFi však 3G připojení zůstává stále pomalejší.Zajímavé výsledky přineslo testování GPS (3G modul totiž nese též GPS přijímač), Gizmodo srovnávalo práci s GPS v Google Maps na 3G iPadu a iPhonu 3GS.
Zaměření na družice systému GPS sice iPadu trvalo déle (20 sekund proti 5 sekundám iPhonu), avšak GPS přijímač iPadu se ukázal jako přesnější a rychlejší, při jízdě v automobilu zaznamenával trasu mnohem plynuleji a rychleji, zatímco iPhone občas nestíhal. Lepší fungování GPS na iPadu potvrzují i další zdroje.
Některé aplikace přes 3G sítě fungují jen omezeně
Některé aplikace iPadu však přes 3G připojení poskytují mnohem horší výsledky, přicházejí hlášení, že například kvalita videa z YouTube je při mobilním připojení mnohem horší a prohlížení videoarchívu televize ABC přes 3G síť vůbec nefunguje, bez omezení pracuje jen několik málo služeb, třeba videopůjčovna Netflix.
Předpokládalo se, že jde o omezení operátora AT&T, ten to však popřel, zřejmě to záleží na poskytovatelích jednotlivých služeb. ABC například nabízí svůj archív pouze přes WiFi kvůli vysílacím právům, zatímco YouTube snižuje kvalitu videa stejně jako to dělá pro iPhone, jenže na větší obrazovce iPadu je to víc vidět. Mluvíme ovšem o USA, situace v dalších zemích se nepochybně bude lišit podle stavu mobilních sítí a dalších místních podmínek.
Testy výdrže baterie 3G iPadů
A už se objevily také zprávy o výdrži 3G iPadu na baterie. iLounge nabízí poměrně rozsáhlou předběžnou recenzi, v níž předkládá též výsledky svých měření rychlosti 3G připojení a výdrže iPadu na baterii při jeho používání.
U rychlosti připojení samozřejmě iLounge zjistil zhruba totéž, co Gizmodo, tedy hodnoty srovnatelné s iPhonem 3GS, obecně se ovšem konkrétní dosažené přenosové rychlosti výrazně lišily jak pro 3G, tak pro WiFi připojení mezi jednotlivými testovacími místy, protože se v nich uplatňují zcela rozdílné podmínky.
A pochopitelně iLounge zároveň zjišťoval, jak 3G připojení ovlivňuje výdrž iPadu na baterii. Samotný Apple udává, že při brouzdání po Webu přes 3G síť iPad vydrží 9 hodin, zatímco pro WiFi připojení předpokládá desetihodinovou výdrž.
Testy iLounge ukázaly, že odhady Applu jsou dost konzervativní, protože WiFi iPad v testech poměrně intenzivního brouzdání po Webu (kdy se neustále opakovaně načítaly stránky) vydržel 10 hodin 21 minut, avšak 3G iPad připojený přes mobilní síť stejnou intenzivní zátěž zvládal jen 8 hodin 38 minut.
Při běžném brouzdání iPad pravděpodobně vydrží ještě déle, protože obvykle se stránky neobnovují tak často, přesto je jasně vidět, že 3G připojení výdrž přístroje dost výrazně zkracuje, stále se ovšem jedná o velice pozoruhodný výsledek.
Pohled do nitra 3G iPadu
A jak se dalo předpokládat, firma iFixit se již podívala dovnitř 3G iPadu, o čemž přinášíme samostatný článek.
Brzy má být dostupná utilita pro snadné prolomení ochran (nejen) iPadu
iPad stejně jako všechna ostatní zařízení s iPhone OS používá ochrany, jež kladou řadu omezení pro aplikace a pro uživatele, Apple je odůvodňuje tím, že zaručují vyšší výkon, delší výdrž baterie a bezpečnost platformy.
Řadě uživatelů se to ovšem vůbec nelíbí, a tak se snaží tyto ochrany prolomit, pokoušejí se o otevření firmwaru (takzvaný „jailbreak“). V tom jim vydatně pomáhají hackerské utility, které umí ochrany Applu překonat velice přístupným způsobem, k nejpoužívanějším programům tohoto druhu patří softwarové nástroje iPhone Dev Teamu.
Jeho členovi se podařilo iPad zdolat už za den po jeho uvedení na trh, použitý software ovšem dosud není dostupný pro technicky méně zdatné uživatele, to by se však již mělo zanedlouho změnit. iPhone Dev Team totiž na svém blogu oznámil, že brzy uvolní utilitu kódově označenou „Spirit“ schopnou otevřít firmware novějších zařízení Applu s iPhone OS.
„Spirit“ půjde použít pro iPhone 3GS, iPod touch třetí generace a iPady. Tým předpokládá, že Apple tím nebude vůbec nadšený, protože utilita využívá bezpečnostních děr, jež se vyskytují i na neupravených přístrojích, dá se proto očekávat, že se Apple bude snažit co nejdřív vydat aktualizace firmwaru, které tyto díry zacelí a utilita již poté užít nepůjde. Ale než se tak stane, bude zřejmě možné prolomit ochrany i toho nejnovějšího mobilního hardwaru Applu.
Nová utilita „Spirit“ narozdíl od předchozích nástrojů nevyžaduje připojení přístroje s iPhone OS k osobnímu počítači, avšak přístroj se nejprve musí aktivovat (legálně nebo hackerským zákrokem). A utilita nezahrnuje funkce pro odblokování (to má ovšem význam jen pro iPhone v některých zemích a pro tento účel se nabízejí jiné nástroje).
Budoucí aktualizace firmwaru mohou fungování utility „Sprit“ znemožnit, což se dá obejít přechodem na starší verze firmwaru, jenže Apple u novějších zařízení může takovýto „downgrade“ firmwaru též zablokovat. iPhone Dev Team proto doporučuje zazálohovat si patřičná nastavení (personalizované SHSH bloby), jimiž se i tomuto blokování dá vzdorovat, a to například nástrojem Firmware Umbrella, případně lze použít specializované servery.
Utilita „Spirit“ by se měla objevit již brzy, čekalo se, až se začne prodávat 3G iPad, podle očekávání se ovšem ukázalo, že i ten se dá bez problémů prolomit, což dokládá toto video. Nyní už záleží jen na hlavním autorovi utility, kdy ji uvolní k všeobecnému použití.
„Hra na kočku a myš“ tak vyúsťuje do dalšího kola, tentokrát však „myš” (hackeři snažící se zdolat ochrany iPhone OS) nasadila opravdu prudké tempo, uvidíme, jak bude „kočka“ (Apple) reagovat (radost z toho v Cupertinu jistě mít nebudou).