Zprávy okolo iPhonu: První podrobnosti k App Store, TomTom skutečně pracuje na GPS softwaru a třetí čidlo iPhonu 3G. (16.6.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy okolo iPhonu: První podrobnosti k App Store, TomTom skutečně pracuje na GPS softwaru a třetí čidlo iPhonu 3G. (16.6.08)

16. června 2008, 02.00 | AppleInsider přináší podrobnější údaje k App Store. TomTom potvrdil, že pracuje na navigačním softwaru pro iPhone, musí však dořešit právní otázky s Applem. A třetí čidlo na iPhonu 3G tvoří druhý snímač přiblížení.

Objevila se také směsice různorodých zpráv k iPhonu:

První podrobnosti k App Store

S příchodem firmwaru 2.0 bude možné na iPhonu (a iPodu touch) používat oficiální aplikace třetích stran. Tyto aplikace však budou muset ve většině případů projít přes webový obchod App Store, který bude zajišťovat jejich distribuci. Ve svém proslovu na zahájení letošní konference WWDC Steve Jobs zmínil App Store spíše okrajově, ale AppleInsider od té doby sehnal další informace. Dokonce získal snímky obrazovek příslušného softwaru, avšak brzy poté se na něj obrátili právníci Applu s tím, že jde o důvěrné informace podléhající utajení v rámci smlouvy s vývojáři o nešíření důvěrných údajů. AppleInsider pochopitelně nestál o potíže, takže obrázky stáhl a ponechal pouze textové informace.

Zde předkládám stručný výtah z nich: Vývojáři sice budou mít dost široké možnosti, jak své aplikace nabízet na App Store, ale Apple jim pevně stanoví některé meze.

Mimo jiné nastaví maximální velikost souboru, jaký se vůbec smí přes App Store nabízet. Ta činí 2 GB, což by pro většinu účelů mělo bohatě stačit, teoreticky by sice mohly mít problémy aplikace s rozsáhlými doprovodnými daty, takových ovšem pro mobilní přístroj asi mnoho nebude. (Jak víme již z Jobsova proslovu, přes mobilní síť bude možné distribuovat aplikace menší než 10 MB, všechno větší se bude muset stahovat přes WiFi anebo přes iTunes na osobním počítači, mez 2 GB platí i pro tyto distribuční metody.)

Jinak si však vývojáři budou moci velice podrobně určit, jak a kam se mají jejich aplikace dodávat – k tomu slouží webový portál, v němž lze nastavit velké množství obchodních a prezentačních parametrů. Autor aplikace může určit, zda je aplikace kompatibilní s iPodem touch, může zadat regiony, v nichž se bude software distribuovat a v případě her dokonce lze nastavit hodnocení zhruba odpovídající zavedeným americkým a evropským standardům (jedná se hlavně o varování před sexuálním či násilným obsahem).

Hry s vyloženě „dospělým“ (rozumějte pornografickým) obsahem však Apple prodávat nebude, tvrdí zasvěcenci. Vzhledem k pruderii panující jak v USA, tak v některých dalších zemích, v nichž se bude iPhone prodávat, není divu, riziko případných žalob a jiných protiakcí je příliš vysoké.

Též ceny za aplikace nebude možné stanovovat úplně libovolně, místo toho Apple zavádí poměrně složitý systém cenových pásem, pro USA začínají ceny na 99 centech a končí až na 999,99 USD, mezi pásmy se cena zvedá o krok velikosti mezi 1 až 100 USD. Rozlišení cenových pásem je tedy tak jemné, že by mělo vyhovovat každému, stejně jako u většiny ostatních produktů Applu se pracuje s „baťovskými“ cenami končícími na devítky. (Baťa ovšem tento systém převzal právě z USA, ale u nás se tohle označení již vžilo.) Z takovéto koncové ceny připadne 70 procent autorovi aplikace a 30 procent Applu. Přes App Store bude rovněž možné šířit bezplatné aplikace, u nich se cena prostě stanoví na nulu.

Jak z předvedených ukázek na konferenci WWDC, tak z průzkumů mezi vývojáři plyne, že většina aplikací nabízených na App Store bude stát 10 USD či méně, systém cenových pásem ovšem umožní nabízet i drahé aplikace profesionální úrovně.

Vývojáři budou své aplikace dodávat na App Store speciálním instalačním nástrojem od Applu, jeho detailní popis však musel AppleInsider stáhnout.

Zatím stále není jasné, kdy bude App Store spuštěn, v oficiálních prohlášeních se mluví jen o „začátku července“. Zasvěcenci však tvrdí, že doba prodeje od určitého data určovaná v rámci zaslání aplikace na App Store byla nastavena na výchozí hodnotu 11. července. V ten den by měl začít prodej iPhonu 3G v první vlně 21 zemí, současné spuštění App Store se tedy jeví jako celkem logické a potvrzují to i další zdroje. Zřejmě ve stejné době bude uvolněna aktualizace firmwaru na verzi 2.0 pro stávající iPhony a iPody touch, jimž se tím také zpřístupní aplikace z App Store.

TomTom potvrdil práce na navigačním softwaru pro iPhone 3G

Vedle podpory 3G sítí hlavní hardwarovou novinku iPhonu 3G představuje integrovaný GPS přijímač. Díky němu lze oproti stávajícím metodám určit polohu telefonu opravdu velmi přesně (dnešní osobní GPS navigace obecně dosahují horizontální přesnosti okolo 10 metrů ). Vyvstává zde však otázka příslušného softwaru. V základní výbavě bude GPS spolupracovat s mapami Googlu, to však nemusí vyhovovat každému, nemluvě o tom, že bude třeba stahovat geografická data přes síť. V řadě zemí, včetně té naší, navíc bude potíž s mapovými podklady Googlu, které často bývají neúplné (zrovna v České republice kvalita pokrytí území mimo Prahu velice kolísá).

Firmware 2.0 ovšem umožňuje instalaci aplikací třetích stran, proto lze předpokládat, že se výrobci softwaru pro GPS navigace pustí do přenosu svých aplikací na iPhone.

Avšak jak už to kolem Applu často bývá, vynořily se náznaky, že s GPS aplikacemi to nebude tak docela bez komplikací, v sedmé beta verzi vývojářské sady se totiž objevil nový odstavec licenčního ujednání o tom, že se sada nesmí používat pro vývoj aplikací ke sledování dopravních prostředků v reálném času (volně přeloženo z příslušné právnické hatmatilky). To si mnozí začali vysvětlovat jako zákaz vývoje GPS softwaru, rozumnější diskutující ovšem připomínali, že to spíše vypadá jako formulace chránící Apple před případnými žalobami, pokud by navigační software způsobil uživateli nějakou škodu. Přesto se však začaly rojit různé pověsti, včetně , že TomTom (výrobce aplikace Navigator nasazované do mnoha GPS navigací) zatím nemá žádné prototypy svého softwaru pro iPhone.

Tohle vše však teď vyvrátil francouzský zástupce TomTomu Yann Lafargue.V rozhovoru pro francouzský web MacGeneration potvrdil, že jakmile byla dostupná vývojářská sada, jejich programátoři se pokusili převést Navigator na iPhone. A již první testy ukázaly, že to z velké části funguje docela dobře.

Co se týče výše zmíněného licenčního ujednání, Lafargue také věří, že Apple nechce zabránit třetím firmám ve vývoji navigačního softwaru, ale prostě se musí chránit před případnými právními problémy s takovýmto softwarem.

Zatím však není jasné, kdy bude moci TomTom začít opravdu prodávat Navigator pro iPhone. V laboratořích sice už má řešení, které v testech dopadlo docela dobře, avšak teď musí s Applem dojednat způsob, jakým ho bude možné prodávat, dokud nebudou vyřešeny tyto podmínky s Applem, nebude TomTom pracovat na dokončení Navigatoru. Určité znepokojení vyjádřil Lafargue nad tím, že Apple dosud spolupracoval převážně s americkými firmami, což by pro TomTom pocházející z Nizozemí (dnes již ovšem působící po celém světě) mohlo znamenat nevýhodu.

Vše tedy bude nyní záviset na dojednání obchodních a právních podmínek, technické překážky by TomTom Navigatoru iPhone rozhodně klást neměl. Navigator s mapami celé Evropy se dodává na 2GB paměťové kartě, takže výše zmíněný velikostní limit na App Store také nebude vadit. A uvážíme-li, že většina navigací se dodává s displeji o úhlopříčce pod 3” s QVGA rozlišením, tak 3,5“ displej iPhonu s polovičním VGA rozlišením software TomTomu určitě neomezí. GPS navigace navíc mívají podstatně slabší procesor než iPhone (jedná se též o čipy ARM). Většina navigací používá jako operační systém Windows Mobile, lze předpokládat, že OS X iPhone dokáže nabídnout neméně bohaté služby pro TomTom Navigator.

Existuje tedy dost velká šance, že z iPhonu 3G půjde za cenu navigačního softwaru udělat poměrně výkonnou GPS navigaci, což by mohlo přilákat docela hodně zájemců.

iPhone 3G skutečně nese tři čidla

Již počátkem května iLounge tvrdil, že nový iPhone bude mít tři čidla. To se nyní potvrdilo, ono třetí čidlo tvoří druhý snímač přiblížení (obvykle tváře uživatele). Zatímco původní iPhone nabízel pouze dvě čelně umístěná čidla – jedno pro měření intenzity okolního světla a druhé právě pro zjišťování přiblížení, iPhone 3G nese sadu tří čidel (jedno měří okolní světlo a dvě slouží jako snímače přiblížení) rozmístěných do tvaru písmene J vlevo od reproduktoru, místo původní polohy nad a vpravo od reproduktoru.

iLounge tvrdí, že tato dvojice snímačů přiblížení zajišťuje lepší zjištění, že se přiblížila tvář uživatele, než původní jedno čidlo, jež za určitých okolností přestávalo správně fungovat.

Ono třetí čidlo tedy má poměrně prozaický účel, oproti předchozím spekulacím. Někteří dokonce uvažovali o tom, že se jedná o druhou kameru pro videohovory, ty ovšem iPhone 3G nenabízí.

To sice mnozí považují za nedostatek, avšak jak ukazuje například tento článek na Mobilu.cz, videohovory zatím používá málokdo, ačkoli se propagovaly jako jedna z hlavních výhod 3G sítí a telefonů.

Totéž platí o fotoaparátu, nový iPhone si zachoval původní dvoumegapixelový fotoaparát, což pochopitelně vyvolalo kritiku. Na druhou stranu počet megapixelů nemusí být tím rozhodujícím faktorem pro kvalitu fotoaparátu v mobilním telefonu, shodou okolností se tomuto tématu minulý týden podrobněji věnoval opět Mobil.cz, doporučuji podívat se do tohohle a do tohoto článku.

Pozornost si zaslouží i související diskuse, sice obsahují obvyklý podíl slovních splašků, ale některé názory tam vyslovené stojí za zvážení. Nehodlám zde tvrdit, že je fotoaparát iPhonu nějak zvlášť vynikající, za dobrých světelných podmínek sice pořizuje na své rozlišení celkem dobré snímky (a nový firmware by to měl ještě o něco zlepšit), avšak použitá optika a chybějící možnosti přisvětlení samozřejmě způsobují, že za horšího osvětlení výsledky příliš valné nebudou, s čímž žádný firmware nepomůže, fyzika ošálit nejde.

Fotoaparát iPhonu 3G by nepochybně snesl další vylepšení (jenže například doplnění xenonového blesku by Steve Jobs, tolik trvající na co nejdelší výdrži telefonu, zřejmě neskousl), na druhou stranu je třeba říci, že „papírově“ mnohem lepší fotoaparáty jiných telefonů ve skutečnosti často neposkytují o mnoho lepší výsledky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: