Zprávy okolo Maců: Mac OS X 10.5.2 přinese 100 oprav, bezdrátové spouštění MacBooku Air, 64bitová Windows pod Boot Campem a multi-touch trackpad se rozšíří. (22.1.08). - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy okolo Maců: Mac OS X 10.5.2 přinese 100 oprav, bezdrátové spouštění MacBooku Air, 64bitová Windows pod Boot Campem a multi-touch trackpad se rozšíří. (22.1.08).

22. ledna 2008, 06.00 | Nová verze Leoparda opraví skoro stovku chyb, aktualizační soubor však bude přes 400 MB velký. MacBook Air se jako první Mac dá spouštět přes bezdrátové připojení. Nový Mac Pro potichu přinesl ovladače pro 64bitovou Vistu pod Boot Campem. A multi-touch trackpad mají dostat také nové Macy Pro.

Objevilo se několik zajímavých zpráv týkajících se hardwaru a softwaru Maců, ty najdete v tomto článku. Druhý dnešní článek shrnuje po delší době informace o iPhonu, převáženě obchodního rázu.

Nejprve se podíváme na chystanou novou verzi Leoparda:

Mac OS X 10.5.2 opravuje ohromné množství chyb

O nové verzi Leoparda, 10.5.2, se mluví již delší dobu. Mnozí ji očekávali na Macworldu, tam se však neobjevila, místo toho se vynořila jen stručná zmínka, že vývojáři obdrželi nové testovací sestavení.

Teprve včera se k tomuto sestavení objevily bližší informace, ty však vypadají docela zajímavě. Shrnuje je například AppleInsider:

Nové sestavení 9C16 dostali vývojáři minulý týden, kdy se pozornost všech soustřeďovala spíše na Macworld Expo. Nová verze Leoparda by se však mohla stát nejdůležitější udržovací verzí všech dob, obsahuje totiž nezvykle velké množství oprav a vylepšení, celkem téměř 100.

Od prvního testovacího sestavení z půlky prosince Apple žádal vývojáře o značně široké otestování této aktualizace operačního systému. Totéž platí pro tohle nejnovější sestavení, seznam oblastí, na něž se mají vývojáři zaměřit, obsahuje plných 37 položek, oproti předchozí verzi se nyní klade důraz na Active Directory namísto na testování bezdrátového připojení, jinak vše zůstává pří starém.

Současné sestavení 9C16 obsahuje už pouze dvě známé chyby, jedna souvisí s aktualizací výchozích umístění aplikací a druhá se zasekáváním při posouvání obsahu PDF dokumentů na určitých strojích. To by nasvědčovalo, že se již blíží ostrá verze, ale není zatím jasné, kdy přesně má přijít na veřejnost, AppleInsider tvrdí, že až příští měsíc, tedy v únoru.

Podrobné seznamy opravených chyb a zájmových oblastí, jimž se mají vývojáři věnovat, najdete v tomto článku serveru MacScoop. Seznamy jsou ohromné, týkají se téměř 40 aplikací a skoro stovky chyb, jak už víte.

Kromě oprav by Mac OS X 10.5.2 navíc měl přinést i nové vlastnosti, konkrétně schopnost sdílení optické mechaniky s jinými počítači (tedy funkci „Remote Disk“ předvedenou v souvislosti s MacBookem Air) a možnost používání síťových svazků jako zálohovacího zařízení pro Time Machine. Dále se mluví o hlubší podpoře nového bezdrátového zálohovacího zařízení Time Capsule a o možnosti zobrazovat obsah sad (Stacks) doku v podobě textových seznamů. Nová verze Leoparda by rovněž měla umožnit spouštění všech Maců přes bezdrátové připojení (více k tomu níže).

Tohle se vše se týká klientské verze systému. Apple údajně testuje též serverovou verzi, v jejím případě mají vývojáři sledovat 19 hlavních zájmových oblastí a již zahrnuje 30 oprav programového kódu.

Takováto množství oprav a vylepšení vyžadují odpovídající množství programového kódu, což se projevilo v neobyčejné velikosti aktualizačních souborů. Podle AppleInsideru má rozdílová aktualizace pro klientskou verzi Mac OS X 10.5.2 velikost 450,8 MB, pro serverovou pak 454,5 MB.

Jak velikosti souborů, tak rozsah oprav působí nezvykle, vypadá to spíš jako „generální oprava“ než běžná aktualizace. Tyto informace se zdají podporovat názory, že Leopard byl na trh vypuštěn v dosti syrovém stavu a Apple ho zjevně dopéká až nyní. Teď však zřejmě máme slušnou naději, že bychom se mohli dočkat skutečně důkladně odladěné verze.

Spouštění MacBooku Air přes bezdrátové připojení

Tento článek na MacRumors sice především upozorňuje na fotogalerii snímků z rozbalování MacBooku Air, pravděpodobně v rámci prezentace pořádané v Japonsku souběžně s Macworld Expem, zároveň však obsahuje zmínku, že MacBook Air lze spustit přes bezdrátové připojení.

V rámci představení MacBooku Air na Macworldu Steve Jobs popsal funkci „Remote Disk“ (vzdálený disk), jež nahrazuje chybějící optickou mechaniku. Místo toho můžete použít optickou mechaniku v poblíž stojícím PC či Macu prostřednictvím bezdrátového (WiFi) připojení.a tuto mechaniku podle všeho lze užít také ke spuštění MacBooku Air z vloženého optického média. Takže pokud máte druhý počítač, můžete provést nouzový start nebo přeinstalovat MacBook Air i bez externí optické mechaniky.

MacBook Air je první Mac, který to umí, tato funkce si údajně vyžádala úpravy v EFI firmwaru, na ostatních Macích zatím k dispozici není. (Na PC či Macu s optickou mechanikou musíte mít nainstalovaný software Remote Disk, zahrnující NetBoot server potřebný k tomuto typu spuštění).

Zřejmě však s touto schopností nezůstane osamocený dlouho, výše popisovaný Mac OS X 10.5.2 by měl možnost spouštění z bezdrátově připojeného vzdáleného disku přinést pro všechny Macy.

V diskusích kolem MacBooku Air se někteří čtenáři dotazovali právě na to, zda Remote Disk půjde využít na ostatních Macích. Nyní už známe odpověď: Zatím ještě ne, brzy však ano.

Na nových Macích Pro lze spustit 64bitová Windows pod Boot Campem

Počátkem ledna uvedl Apple na trh nové Macy Pro s novým 45nm procesory. Tyto stroje obsahují řadu novinek, mimo jiné v daleko větší míře, díky svému posílenému hardwaru, dokážou využívat 64bitový programový kód. V Leopardovi se o tohle nemusíte starat, ten si hladce poradí jak s 32bitovým, tak se 64bitovým kódem. Jestliže ale budete z nějakého důvodu chtít provozovat Windows, již to tak snadné nebude. V případě 64bitových Windows představují hlavní problém ovladače. Ukazuje se však, že Apple potichu začal s novými Macy Pro dodávat potřebné 64bitové ovladače pro Boot Camp a Vistu, v instalačních pokynech se objevila věta „Pokud máte Mac Pro uvedený koncem roku 2007 nebo později, můžete používat 64bitovou verzi Windows Vista“.

Tuto skutečnost ve webových diskusích potvrdila řada uživatelů, nové Macy Pro skutečně umí provozovat 64bitovou verzi Visty. Jistě, tuto možnost asi využije jen poměrně malé procento uživatelů, ale hodit se může, například k občasnému provozování 64bitových profesionálních aplikací, co zatím existují pouze pro Windows.

Se 64bitovým kódem si ovšem dnes poradí všechny nové Macy, lze tedy čekat, že se 64bitové ovladače pro Boot Camp objeví v příští verzi Leoparda. Mohl by je obsahovat chystaný Mac OS X 10.5.2, dosud se však nikde neobjevila přímá zmínka, že se tak skutečně stane.

Multi-touch trackpad získají i nové Macy Pro

K prvkům, budícím na MacBooku Air pozornost, patří též jeho trackpad, podporující multi-touch gesta, jinými slovy, úkony prováděné více prsty, podobně jako na iPhonu. (Trackpady stávajících MacBooků a MacBooků Pro sice podporují posouvání prsty a podobně, nikoli však složitější gesta.)

Tento ovládací prvek v současnosti nabízí jen nový ultratenký notebook, ale AppleInsider tvrdí, že tato exkluzivita nebude mít dlouhého trvání.

Podobně jako se kamery iSight staly prakticky univerzálním vybavením skoro všech Maců, měla by se technologie ovládání gesty během letošního roku stát běžným vybavením většiny notebooků Applu.

Jako první přijdou na řadu velké trackpady 15” a 17” MacBooků Pro, prohlašují zasvěcenci a mělo by se tak stát již za několik týdnů.

Tyto notebooky též současně jako první nasadí procesory Intel Core 2 Duo postavené na 45nm architektuře Penryn (příslušné procesory byly ohlášeny počátkem ledna).

Uvedení těchto nových MacBooků Pro se prý původně plánovalo na Macworld Expo nebo na dobu těsně kolem, avšak koncem roku vedení Applu rozhodlo, že se jejich premiéra o několik týdnů odloží. Důvod si lze snadno domyslet, prostě bylo potřeba přesunout zdroje a personál na MacBook Air, který se v té době právě dokončoval (a měl prioritu).

Přesnější informace o nových MacBoocích Pro zatím neunikly, hodně se však dá odvodit z nabídky nových procesorů Intelu. Z ní vyplývá, že 2,2GHz 65nm Merom zřejmě bude nahrazen 45nm mobilním Penrynem na 2,5 GHz, 2,4GHz Merom pak 2,6GHz Penrynem. Tyto nárůsty taktovacích frekvencí nejsou nijak velké, jenže zároveň dojde i ke zvětšení sekundární cache paměti čipu, ze 4 na 6 MB, to by se na výkonu mělo projevit. Navíc mají Penryny i jinak vylepšenou vnitřní architekturu, kupříkladu pracují s trochu nižším napětím, což by mělo prodloužit výdrž na baterii.

Přínos nových procesorů lze zatím jen odhadovat, AnandTech nedávno provedl srovnávací testy PC notebooků s Penrynem a s Meromem na 2,6 GHz a zjistil, že stroj s Penrynem vydržel na baterii pracovat o 16,5 procent déle (o 55 minut). Vzestup výkonu již nebyl tak výrazný, pro systém s Penrynem činil 1 až 8 procent podle testu, ovšem na stejné taktovací frekvenci.

Shrneme-li to, můžeme během několika týdnů očekávat nové MacBooky Pro s výkonnějšími a zejména úspornějšími procesory, navíc vybavené inovovaným trackpadem schopným reagovat na gesta prováděná více prsty současně. Teoreticky by se v nich mohly objevit i další novinky, ale nezdá se to příliš pravděpodobné, to si Apple nejspíš ponechá až na další, důkladnější revizi řady.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: