Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy okolo Maců: Psystar není příliš důvěryhodný a Apple vydal Safari 3.1.1. (17.4.08)
17. dubna 2008, 05.00 | Podrobnější zkoumání ukázalo, že firma Psystar, jež ohlásila klony Maců, není právě důvěryhodná. A Apple uvolnil aktualizaci prohlížeče Safari na verzi 3.1.1 jak pro Macy, tak pro Windows.
V tomto článku najdete zprávy související s Macy. Objevily se také novinky spojené s iPhonem, ty se nacházejí ve druhém dnešním článku.
Bližší zkoumání zpochybňuje důvěryhodnost Psystaru
Od pondělí vyvolává rozruch firma Psystar, jež oznámila prodej počítačů schopných provozovat Mac OS X 10.5 Leopard.
Znepokojivá zjištění novináře Guardianu
Nyní se však objevily zprávy, které zpochybňují důvěryhodnost této firmy. Charles Arthur, novinář pracující pro britský deník Guardian, se pokusil zjistit bližší podrobnosti o Psystaru.
Všechna tvrzení Psystaru zatím známe z jeho webu. WhoIs ukazuje, že ten byl zaregistrován již v roce 2000, ale hledání na Googlu a dalších podobných službách o firmě nepřináší vůbec nic až do tohoto týdne, kdy přišel s oznámením počítačů Open Computer (původně OpenMac).
Arthur zavolal miamské obchodní komoře a tam o Psystaru nic neslyšeli. Tak zkusil zavolat přímo Psystaru. Automatický operátor se ho zeptal, s jakým oddělením chce mluvit. Když zvolil personální oddělení, nikdo se neozval a snaha o zanechání hlasové zprávy skončila chybou. Druhý pokus byl úspěšnější, tentokrát zkusil zavolat technickou podporu. Ozval se nějaký člověk, který však doporučil zaslat všechny dotazy elektronickou poštou na adresu . Arthur se ho zeptal, proč na Internetu nejsou žádné odkazy na firmu z dřívějška. Dotyčný odpověděl, že jsou malá IT firma, která nabízí řešení pro podnikové sítě, od malých kanceláří až po velké organizace. Jejich nejnovějším produktem je prý SAN řešení.
Jenže na Webu nejsou vůbec žádné zmínky o klientech Psystaru. Na to dotyčný odpověděl, že byli malá firma bez přítomnosti na Webu. Avšak web Psystaru se objevil v roce 2000 a změnil provozovatele v roce 2005. Člověk z Psystaru opět odkázal na výše uvedenou poštovní adresu. Arthur se tedy zeptal, zda Psystar nabízí telefonní linku s nepřetržitou podporou. Odpověď zněla, že nikoli. A na otázku, kolik lidí zajišťuje podporu v Psystaru, dotyčný odvětil, že on není technická podpora, pouze zodpovídá telefony. Arthur pochopitelně zkusil poslat zprávu elektronickou poštou, ale zatím nedostal žádnou odpověď.
Dost podivně to vypadá i se sídlem firmy. Web nejprve odkazoval na adresu v miamské sídelní čtvrti, to se však po několika hodinách změnilo na jinou adresu, umístěnou v průmyslové zóně.
AppleInsider k tomu dodává, že nová adresa patří firmě USA KOEN PACK prodávající obalové materiály, jejíž vedoucí o Psystaru nikdy neslyšel.
Charles Arthur se také podivuje, proč Apple zatím k celé této záležitosti mlčí, domnívá se, že prostě čeká, co se z toho vyvine.
Výše uvedené skutečnosti opravdu nepůsobí příliš důvěryhodně, zdá se však (podle komentářů čtenářů), že Arthur některé podrobnosti zanedbal. Psystar je oficiálně registrovaná firma s majitelem a prezidentem Rudy Pedrazou.
Ten mluvil s lidmi z Ars Technicy a dokonce jim slíbil poslat počítač OpenPro k otestování. Tenhle slib zatím vypadá jako jediná možnost, jak ověřit důvěryhodnost Psystaru.
OSx86 Project neschvaluje jednání Psystaru
Navíc se zdá, že Psystar bude mít potíže i s lidmi z projektu OSx86 Project. Psystar podle všeho k provozování Leoparda používá EFI emulátor vyvinutý v rámci tohoto projektu, avšak autor emulátoru, vystupující pod jménem Netkas, ve svém blogu uvádí, že Psystar ho jako autora vůbec nezmiňuje a užil jeho kód bez svolení, přičemž licence EFI emulátoru výslovně zakazuje komerční využití. Engadget s Netkasem hovořil a ten jim řekl, že Psystar použil bez svolení i další kód z projektu Osx86. Netkas se snažil s Psystarem spojit, ale bez úspěchu. Další účastníci projektu, s nimiž Engadget mluvil, vyjádřili přesvědčení, že zatím Apple jejich snahy toleroval, avšak kroky Psystaru to mohou změnit, protože bez projektu Osx86 není Open Computer realizovatelný.
Engadget pak zavolal Psystaru a snažil se získat komentář od prezidenta Rudyho Pedrazy. Ten nejprve chtěl, aby mu Netkas zavolal, poté popřel používání EFI emulátoru a zase chtěl Netkasovo telefonní číslo (jenže ten žije v Rusku), nakonec Pedraza slíbil Engadgetu zavolat zpět, ale už se neozval.
Když se vezme tohle všechno dohromady, příliš důvěry to nebudí. Psystar sice zřejmě je legální firma, avšak velmi malá a s nejasnou minulostí. Někdo namítne, že Steve Jobs a Steve Wozniak též začínali v garáži. To je sice pravda, jenže mezi Applem II a počítačem schopným provozovat Leoparda je jistý rozdíl.
Samozřejmě, budeme muset počkat, jak se celá věc vyvine dál, ale zdá se být dost pravděpodobné, že se tato „kauza“ nakonec ukáže být pouhou mediální bublinou.
Apple vydal Safari 3.1.1
Včera odpoledne Apple zveřejnil novou verzi svého webového prohlížeče Safari. Verze 3.1.1 řeší několik bezpečnostních problémů, včetně hodně probírané zranitelnosti, jež umožnila prolomení MacBooku Air na hackerské soutěži.
Nová verze o velikosti 39 MB se dá stáhnout odsud, Apple doporučuje její nainstalování všem uživatelům Safari. Prohlížeč se nabízí jak pro Macy, tak pro Windows a vylepšuje stabilitu, kompatibilitu a zabezpečení.
Konkrétně tato aktualizace řeší čtyři bezpečnostní problémy, včetně přetečení bufferu ve WebKitu sloužícího ke zpracování regulárních výrazů JavaScriptu. Právě tato zranitelnost umožnila proniknout do MacBooku Air při soutěži na bezpečnostní konferenci CanSecWest minulý měsíc.
Safari 3.1.1 rovněž řeší druhý problém ve WebKitu, spojený se zpracováním URL adres obsahujících dvojtečku ve jménu hostitele. Pomocí této zranitelnosti útočník mohl použít záškodnickou URL adresu k útoku skriptem působícím mezi více weby.
Další dva napravené bezpečnostní problémy se týkají pouze verze pro Windows. Jeden umožňoval záškodnickému webu ovládat obsah uživatelova adresového řádku, druhý dovoloval záškodnickému webu spustit v Safari libovolný kód, což mohlo vést ke neočekávanému ukončení aplikace.
Podrobnější informace o těchto vyřešených bezpečnostních problémech Safari najdete tady.