Zprávy související s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy související s iPhonem

2. října 2009, 00.00 | Přístroje s iPhone OS obstarávají 40 procent mobilních přístupů k Webu. Apple nabízí na svém webu průvodce aplikacemi iPhonu. Dropbox vydal aplikaci pro iPhone. A EyeTV přináší na iPhone živé televizní vysílání.

Kolem iPhonu se toho pořád děje docela dost, zde se podíváme na několik zajímavých zpráv z posledních dní:

Mobilní přístupy k Webu se ze 40 procent dějí z přístrojů s iPhone OS

K iPhonu sice lze mít různé výhrady, ale nejde popřít, že má (spolu s iPodem touch) hlavní zásluhu na rozšíření mobilního brouzdání po Webu. A jak ukazují nejnovější statistiky, přístroje s iPhone OS obstarávají stále větší podíl mobilního přístupu k Webu.

Ve středu totiž vydala firma AdMob zabývající se webovou reklamou a souvisejícími službami pro mobilní zařízení svou nejnovější zprávu Mobile Metrics Report popisující podíly jednotlivých platforem a přístrojů na mobilním přístupu k Webu za srpen 2009.

Z ní vyplývá, že celosvětově se podíl přístrojů s iPhone OS (tedy iPhonů a iPodů touch) zvýšil během posledních šesti měsíců o 7 procent na plných 40 procent, zatímco podíl Symbianu (užívaného především telefony Nokie) klesl ze 43 na 34 procent. Mírně poklesl též podíl přístrojů firmy RIM (prodávající telefony BlackBerry), z 10 na 8 procent. Telefony se systémem Android naopak významně posílily, ze 2 na 7 procent, zatímco podíl Windows Mobile spadl ze 7 na 4 procenta. A na to, že se prodává teprve od léta, si dobře vede také Palm Pre, podíl jeho operačního systému webOS v srpnu dosáhl už 4 procent.

To jsou globální podíly, ale AdMob zveřejnila i zastoupení platforem podle geografických regionů. iPhone má výrazný podíl ve většině z nich, s výjimkou Afriky a Asie, kde si převahu nadále drží Symbian. iPhone OS naopak převládá v USA (s podílem 52 procent) a též v západní Evropě (kde drží dokonce přes 60 procent), docela dobře si vede i v Evropě východní (s více než 40 procenty).

Zpráva AdMob (dostupná jako 26stránkový PDF dokument) uvádí spoustu dalších statistik, zde zmíníme již jenom žebříčky nejpoužívanějších kapesních přístrojů a nejpoužívanějších chytrých telefonů, v obou případech první místo obsadil iPhone, u kapesních přístrojů navíc druhé místo získal iPod touch. Na nejvyšších příčkách obou žebříčků skončil také Palm Pre, dobře si vedl i HTC Dream.

Zpráva AdMob vychází z údajů získaných od 9 000 jejích zákazníků a z 3 000 aplikací po celém světě, takže poměrně dobře odráží využívání jednotlivých přístrojů pro přístup k Webu, už méně vypovídá o jejich skutečných prodejích.

Podíl iPhone OS se podle této studie stále rychle zvyšuje, ale významně roste též podíl Androidu, zejména v severní Americe a v západní Evropě. Dobře je na tom rovněž HTC a přes pokles podílu Symbianu nelze opomíjet ani Nokii, protože její přístroje v žebříčku 20 globálně nejpoužívanějších chytrých telefonů obsadily 12 míst.

A samozřejmě roste i mobilní přístup k Webu jako celek, v srpnu činil celosvětový počet přístupů 10,6 miliardy, o 9 procent více proti předchozímu měsíci.

Web Applu začal nabízet průvodce aplikacemi iPhonu

Apple rozšířil svůj web o nové stránky představující výběr z aplikací pro iPhone. Vzhledem k tomu, že obchod App Store nyní nabízí už 85 000 titulů, předkládají tyto stránky pouze nepatrný zlomek celkové nabídky, popisují hlavně aplikace předváděné v reklamách, pochopitelně se ovšem jedná o kvalitní a zajímavé tituly.

Aplikace rozděluje úvodní stránka do několika kategorií podle jejich účelu, jako jsou například „Apps for Cooks“ (aplikace pro kuchaře), „Apps for the Great Outdoors“ (aplikace pro exteriérové aktivity) či „Apps for Music“ (aplikace pro hudbu), v každé kategorii se nachází seznam vybraných aplikací, představených stručnými popisy s odkazem na App Store. A dále tam Apple nabízí aplikace vybrané jeho personálem („Staff Picks“). Zajímavé je, že pro jednotlivé země se jak kategorie aplikací, tak tipy personálu liší (zde uvedené příklady platí pro USA).

Nový průvodce aplikacemi sice popisuje pouhý zlomek dostupných aplikací, ale tento krok jasně ukazuje, že Apple u iPhonu klade stále větší důraz na aplikace (nijak překvapivé, protože právě aplikace mají hlavní podíl na jeho úspěchu) a tímto způsobem se je snaží ještě více přiblížit širší veřejnosti (samozřejmě v naději, že to pobídne další zájemce ke koupi iPhonu).

Dropbox uvolnil aplikaci zpřístupňující jeho službu na iPhonu

V srpnu MůjMac představil službu Dropbox, dovolující zálohování či sdílení dokumentů a dat na Internetu, jež si získala značnou oblibu. Tato služba je dostupná pro osobní počítače s Windows, Mac OS X či Linuxem a v základní verzi (nabízející 2 GB úložné kapacity) se dá užívat zdarma (za další prostor se již platí).

A nyní je služba přístupná také pro iPhone, na App Store se objevila aplikace pro iPhone a iPod touch, která dovoluje majitelům těchto přístrojů přistupovat k účtu na Dropboxu a spravovat tam uložený obsah. (Mimochodem, schvalování téhle aplikace trvalo Applu 7 týdnů, Dropbox ji do App Store poslal už koncem srpna.)

Z tohoto mobilního uživatelského rozhraní si lze prohlížet nebo stahovat soubory (aplikace zobrazuje náhledy běžných typů dokumentů), umožňuje na Dropbox ukládat pořízené fotografie a videa, sdílet odkazy na soubory, případně se takto dají synchronizovat soubory mezi osobními počítači a kapesními přístroji. (Dropbox sice již předtím poskytoval webové rozhraní optimalizované pro iPhone, ovšem vlastní aplikace dovoluje rychlejší prácí a přináší další výhody.)

Aplikaci Dropbox lze zdarma stáhnout z App Store a přirozeně vyžaduje účet u Dropboxu, ale ten se dá zřídit přímo z aplikace. Problémem však může být to, že vyžaduje firmware 3.1, na který mnozí uživatelé ještě z různých důvodů dosud nepřešli.

Elgato nabízí EyeTV i pro iPhone

Produkty mnichovské firmy Elgato jsou dobře známé i u nás, chcete-li pracovat na Macu s televizním vysíláním, nejspíš sáhnete po hardwaru a softwaru právě od ní. To zvlášť platí pro její aplikaci EyeTV pro Mac, od počátku loňského roku dostupné ve verzi 3. A v úterý se na App Store objevila také aplikace EyeTV pro iPhone (a iPod touch).

Ta ovšem funguje pouze jako doplněk EyeTV pro Mac, aby s ní bylo možné pracovat, bude potřebný Mac s nainstalovaným softwarem EyeTV 3.2 a s kompatibilním televizním tunerem. V takovém případě však EyeTV pro iPhone poskytne poměrně hodně možností, dovolí připojit se k libovolnému Macu s EyeTV 3.2, s pomocí služby Bonjour dokáže aplikace takový stroj automaticky vyhledat v lokální síti.

A pak už půjde na iPhonu připojeném přes WiFi sledovat živé televizní vysílání a volně přepínat kanály, k tomu však bude třeba Mac s procesorem Intel Core 2 Duo nebo výkonnějším. Aplikace navíc umí využít kodér Elgato Turbo.264 HD (MůjMac se jím podrobněji zabýval tady), který pro živé televizní vysílání nabídne „adaptivní streaming“ zajišťující nejvyšší možnou kvalitu obrazu pro přenosové podmínky sítě v daném okamžiku.

Na telefonu bude dále možné sledovat nahrávky pořadů pořízené pomocí EyeTV na Macu, aplikace poskytne obsáhlého programového průvodce a dovolí z telefonu spustit nebo načasovat nahrávání, časové plány nahrávek lze z iPhonu též dodatečně měnit.

Aplikace EyeTV se prodává na App Store za 5 USD a vyžaduje firmware 3.0 nebo vyšší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: