Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy související s iPhonem
18. listopadu 2009, 00.00 | OnLive předvedla svou herní službu i na iPhonu. A Apple ke schvalování aplikací pro App Store využívá též automatických softwarových nástrojů, aby odhalil použití nepovolených API rozhraní.
Počátkem týdne přísun zpráv značně ochabl, ale dvě týkající se iPhonu jsou docela zajímavé:
Herní služba OnLive byla předvedena také na iPhonu
iPhone a iPod touch se v poslední sobě stále více využívají pro hry, podle některých názorů to sice Apple původně nezamýšlel, avšak teď už s tím počítá, když v září uvedl nové iPody touch třetí generace, byla příslušná reklamní kampaň postavena právě na hrách a před pár dny dokonce začal hledat softwarového inženýra pro vývoj her.
Zatím má většina her pro tuto platformu podobu lokálních aplikací nabízených v App Store, to by se však mohlo časem změnit, přinejmenším si to přeje firma OnLive.
Ta totiž provozuje stejnojmennou internetovou herní službu, jež slibuje, že dovolí provozování i velice náročných titulů na levných a slabých klientech, často se mluví o tom, že poskytuje „streaming her“, jde vlastně o využití takzvaného „cloud computingu“ pro hry (stručné představení služby v češtině najdete například tady, možnosti služby názorně ukazuje tohle video z jarní konference herních vývojářů GDC '09).
Namísto specializovaných herních konzol nebo výkonných herních počítačů by měl stačit nenáročný klient, služba bude nezávislá též na operačním systému. Hry OnLive tak půjde spouštět nejenom pod Windows, ale i na PC s Linuxem a samozřejmě na Macu. OnLive však zašla ještě dále, klient nemusí být jenom osobní počítač, mohlo by to být i dostatečně výkonné mobilní zařízení.
Na finanční konferenci Wedbush v New Yorku totiž generální ředitel OnLive Steve Perlman předvedl tuto herní službu na dvou iPhonech současně, podrobnosti popisuje na firemním blogu.
Služba běžela na oněch dvou iPhonech, na televizoru a na počítači, ovšem jak Perlman upozorňuje, byla to pouze ukázka technologie. Přesto si libuje, že bylo možné dát obecenstvu možnost vyzkoušet si službu OnLive na iPhonu, segmentované uživatelské rozhraní služby výborně fungovalo na dotykové obrazovce telefonu Applu a umožnilo snadný přístup ke všem funkcím OnLive.
OnLive je značně ambiciózní, prohlašuje se za „budoucnost videoher“, chce těžit z toho, že hráčům dovolí používat levné „tenké klienty“, na nichž přesto budou fungovat náročné hry, protože ty poběží na serverech služby a herní zážitky budou klientům dodávat podobně jako proudové (streamované) video.
Služba už byla dříve předváděna na televizorech (s připojenou „mikrokonzolou“ OnLive), na PC a na Macích, nyní tedy přišla na řadu také mobilní zařízení. Vzhledem k tomu, o jak velký potenciální trh se jedná, není divu, že o něj má OnLive zájem, nebude to však snadné, Perlman upozorňuje, že na přístroji typu iPhonu se hry určené pro konzoly a osobní počítače nehrají zrovna ideálně.
Současné hry pro OnLive se ladí s ohledem na konzoly a počítače, takže zpočátku se počítá spíše s využitím komunitních a sociálních prvků mobilních přístrojů, například se zjišťováním toho, jací přátelé jsou připojení a se sledováním jejich hraní na cestách. Nakonec by však mohly přijít i hry určené přímo pro mobilní telefony.
To ovšem bude ještě chvíli trvat, zatím se předvedla pouze tahle ukázka, OnLive dosud nehodlá oznámit, kdy bude její služba dostupná pro určitý mobilní telefon, to si ještě vyžádá další vývoj a bude třeba spolupráce a souhlas některých výrobců telefonů. Současně však Perlman slíbil, že OnLive na mobilní telefony časem opravdu přijde, protože jde o opravdu ohromnou možnost.
Samozřejmě, nejprve se musí vůbec uchytit samotná služba OnLive, ale vzhledem k tomu, že širokopásmové připojení k Internetu je stále dostupnější, šanci nepochybně má, i když to bude záležet na mnoha různých faktorech (mimo jiné na tom, jak se služba vyrovná s prodlevami připojení, její technologie to však údajně umí vyřešit).
A mobilní telefony představují další ohromný potenciální trh, přičemž přinejmenším v USA na něm významnou roli hraje iPhone. Dostupnost a rychlost mobilního datového připojení zřejmě bude dále vzrůstat, což by mělo napomoci rozšíření dodatečných služeb, jednou z nich by mohla být i mobilní varianta OnLive. A tak možná na iPhonu přibude další možný zdroj her, to však bude záležet jak na zdolání technických překážek, tak na postoji Applu.
Apple při schvalování aplikací pro App Store začal využívat také automatizované analytické nástroje
Je všeobecně známo, že aplikace iPhonu předtím, než se dostanou do distribuce na App Store, procházejí přísným schvalovacím procesem.
O podrobnostech samotného schvalovacího postupu se mnoho neví, ale nyní se prozradila jedna zajímavá skutečnost s ním spojená. Informuje o tom Gizmodo¸ jež se to dozvědělo z twitterové komunikace Johna Grubera, autora známého blogu Daring Fireball, s vývojářem Craigem Hockenberrym, tvůrcem klienta Twitterrific
Hockenberry pojal podezření, že Apple nově kontroluje též to, jaké vývojové rámce používají binární soubory aplikací, na což mu Gruber odpověděl, že Apple začal nově používat nástroj pro statickou analýzu. To je software, který prohledává zaslané aplikace a zjišťuje, zda se v nich neužívají nepovolená soukromá API rozhraní, najde-li je, oznámí to. A tak se může stát, že aplikace, jež už byly na App Store přijaty, budou s příští aktualizací odmítnuty, protože se v nich teď něco takového nově odhalí.
Jde o to, že Apple vývojářům poskytuje řadu dokumentovaných API rozhraní, která mohou ve svých aplikacích volat, ale existují takzvaná soukromá API rozhraní, jež využívá pouze Apple a před vývojáři o nich nemluví. Přesto byla pochopitelně objevena a občas se je někdo pokusí použít.
Tak sice lze někdy aplikaci doplnit o další nové vlastnosti, ale může to způsobit řadu potíží, mohou znamenat bezpečnostní riziko, hlavně však často bývají nedoladěná a mohou se v příštích verzích firmwaru změnit, takže aplikace je využívající by s novým firmwarem nebyla kompatibilní.
Z těchto vcelku rozumných důvodů bylo používání soukromých API rozhraní od počátku zakázáno, jenže dosud se dalo jen velmi těžko něco takového odhalit, pokud to nebylo opravdu očividné. Avšak s nástroji pro statickou analýzu Apple vytvořil nový filtr, co to zjistí.
K odmítnutí aplikace tak může vést i rozhodnutí softwarového nástroje, nikoli člověka, na druhou stranu je třeba říci, že užívání nedokumentovaných API rozhraní skutečně není vhodné, navíc tento zákaz platil vždy, teď jenom půjde snáze odhalit jeho porušení. (Mimochodem, takováto rozhraní použila například aplikace Google Mobile, ovšem tehdy ještě byl Google velkým přítelem Applu, takže mu to prošlo).
Ale teprve příští týdny a měsíce ukážou, zda se se zavedením nových analytických nástrojů něco změní, to bude záležet hlavně na tom, kolik „hřešících aplikací“ se najde a též na tom, jak přísně bude Apple posuzovat takové případy.