Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy související s iPhonem: Google oznámil svou otevřenou mobilní platformu, podle analytiků to však iPhone bezprostředně neohrozí a O2 UK ruší datové limity pro iPhone. (6.11.07)
6. listopadu 2007, 08.00 | Google představil svou otevřenou mobilní softwarovou platformu Android, s níž hodlá změnit svět mobilních telefonů, první výrobci již naznačili své plány. Podle analytiků to však pro iPhone zatím neznamená vážnou hrozbu. A operátor O2 UK zrušil datové limity pro iPhone v Británii.
Tento článek jsem zařadil mezi zprávy o iPhonu, avšak jeho hlavní téma se týká úplně jiné platformy, jež by se mohla pro iPhone stát konkurencí:
Google představil svou otevřenou mobilní platformu Android
Včera Google oznámil svou otevřenou mobilní platformu pro mobilní zařízení, která by mohla výrazně změnit situaci na trhu inteligentních mobilních telefonů. Tuto platformu podporují takové těžké váhy světa mobilních telefonů jako T-Mobile, HTC, Qualcomm a Motorola, nová platforma je přirozeně zajímá, protože by mohla zjednodušit a zlevnit vývoj mobilních aplikací.
Tuhle platformu, nazvanou Android, vyvinul Google a další v rámci sdružení Open Handset Alliance (sdružení pro otevřený mobilní telefon), jež v současnosti podporuje přes 30 partnerů. Tato ambiciózní iniciativa si dala za cíl podnítit inovace v mobilním světě a urychlit vylepšení způsobu, jímž lidé používají Web na mobilních telefonech. K dalším zakládajícím členům sdružení patří Broadcom, eBay, China Mobile, Intel, LG Electronics, NTT DoCoMo, Nvidia, Samsung, Sprint Nextel, Telecom Italia, Telefonica, Texas Instruments a Wind River.
V seznamu zúčastněných firem chybí jinak tradiční spojenec Googlu Apple, což ovšem není velké překvapení, Android rozhodně představuje alespoň potenciální konkurenci pro iPhone, takže si lze těžko představit, že by se Apple na této iniciativě podílel. Rovněž tam chybí operátor AT&T, spjatý s iPhonem.
Tato platforma s otevřeným zdrojovým kódem bude zahrnovat ucelenou sadu komponent, včetně operačního systému, middlewaru, uzpůsobovatelného uživatelského rozhraní a aplikací.
První na Androidu postavené telefony by se měly na trhu objevit ve druhé polovině příštího roku. Platforma bude zpřístupněna pod otevřenou licencí, jež zajistí vysokou flexibilitu těm, kdo ji přijmou pro uzpůsobení svých komponent a produktů, tvrdí Google.
Sdružení vydá softwarovou vývojovou sadu pro „časný přístup“ příští týden (jeho stránky mluví o 12. listopadu), aby poskytlo vývojářům nástroje nezbytné k tvorbě aplikací pro tuto platformu.
Na pondělní tiskové konferenci představující platformu Android generální ředitel Googlu Eric Schmidt prohlásil, že Android vytvoří zcela novou mobilní zkušenost pro uživatele novými aplikacemi a novými možnostmi, jež si dnes ani neumíme představit.
Připomněl, že na světě jsou dnes přes 3 miliardy uživatelů mobilních telefonů, takže zlepšení jejich přístupu k internetovým službám a aplikacím se dobře doplňuje se základním posláním Googlu.
Google má ovšem pro vstup do světa mobilních telefonů i prozaičtější důvody než rozšiřování obzoru uživatelů, mohl by touto cestou na mobilní telefony dostat též své reklamní podnikání (bude-li podobné tomu současnému na Webu, tak by mělo zůstat dostatečně nevtíravé), což firmě zajistí další růst. (Podle některých odhadů by inzerce na mobilních telefonech mohla za pár let dosáhnout objemu řádu miliard USD, což už představuje hodně lákavé sousto.)
Eric Schmidt označil Android za první opravdu otevřenou a úplnou platformu pro mobilní zařízení, o níž Google doufá, že ji budou užívat „tisíce“ různých mobilních telefonů.
Android bude k dispozici zcela zdarma pod licencí Apache v2, podle Schmidta nejliberálnější licencí otevřeného softwaru, jaká kdy byla poskytnuta mobilním operátorům.
Google hodlá pomocí této platformy urychlit vývoj nových mobilních aplikací, dosud inovaci na mobilním trhu omezoval nedostatek spolupráce a technických standardů a také vysoké náklady vývoje a potíže s distribucí. Kvůli tomu softwaroví vývojáři, mobilní operátoři a výrobci telefonů nebyli příliš nakloněni riskovat v oblasti vývoje nových produktů.
Avšak mobilní uživatelé přesto chtějí na svých telefonech stejné aplikace, na jaké si zvykli z Internetu na PC, připomněl Schmidt. Na tiskové konferenci mu vyjádřili podporu zástupci firem Deutsche Telekom, HTC, Qualcomm a Motorola s tím, že jejich firmy mají plány na vývoj produktů postavených na Androidu, mnoho konkrétních podrobnosti však neprozradili.
Většina technologie platformy Android pochází ze stejnojmenné firmy, kterou Google koupil již v roce 2005, nejde tedy o žádnou čerstvou novinku. Jeden ze spoluzakladatelů firmy, Andy Rubin, nyní působící u Googlu jako ředitel pro mobilní platformy, se také účastnil tiskové konference a přislíbil poskytnout podrobnější technické informace, až bude příští týden vydána vývojová sada (SDK). Bude to však časná verze, v jejíž další zlepšování Google doufá v rámci odezvy od vývojářů.
V rámci podpory vývojářů Google dále plánuje poskytovat hostovací služby, které budou moci nezávislí vývojáři využívat k distribuci svých aplikací postavených na platformě Android.
Rubin potvrdil, že operační systém platformy staví na Linuxu a sada jejích komponent zahrnuje robustní, plnohodnotný HTML prohlížeč, který bude klíčem k radikálnímu zlepšení práce mobilních uživatelů s Internetem. Samozřejmě, tento prohlížeč bude zároveň nejdůležitějším prostředkem, jímž bude moci Google dostat na mobilní telefony reklamu (ve snesitelné podobě).
Na konferenci přirozeně padla otázka na chybějící zastoupení Applu v seznamu partnerů Androida (Eric Schmidt je navíc členem správní rady Applu), Schmidt odpověděl, že je spokojeným uživatelem iPhonu, ale cílem Androidu je vytvořit více mobilních řešení, včetně takových, jaká ještě nebyla vynalezena.
Schmidt též odmítl názory, že vznik další mobilní platformy ještě zvětší fragmentaci trhu, protože Android bude otevřený každému a jeho licence dovoluje libovolné úpravy.
Platforma Android bude pochopitelně konkurovat iPhonu, i když spíše z dlouhodobého hlediska, přesto Apple těžko bude tuto iniciativu vítat s nadšením. Google však svou mobilní platformou vyzývá na souboj především mnohem těžší váhy mobilního světa, totiž Microsoft a Symbian, jejichž platformy tvoří základ většiny dnešních chytrých telefonů.
Další informace k platformě Android najdete na webu Open Handset Alliance.
Oznámení Googlu jistě způsobí značný mediální rozruch, ovšem na hmatatelné výsledky si ještě hezkých pár měsíců počkáme. Na iPhone by tak platforma Android neměla mít bezprostřední vliv, navíc iPhone má vedle softwaru i hardwarové přednosti především svou dotykovou obrazovku (chráněnou mnoha patenty, takže asi nebude právě snadné ji napodobit). V některých ohledech se Android iPhonu dost podobá, hlavně důrazem na práci s Webem, ovšem základní filozofie obou platforem se zásadně liší, Android v tradicích Googlu sází na maximální otevřenost. Teprve se uvidí, zda se telefony se softwarem Googlu uchytí ve větší míře, teoreticky mají velkou šanci hodně změnit celý svět mobilních telefonů, v němž ovšem i nadále zůstane místo pro iPhone.
Platforma Android by též mohla fungovat jako prostředek nutící Apple alespoň k částečnému otevření iPhonu, přinejmenším v oblasti vývoje aplikací.
Reakce na oznámení Googlu a dodatečné informace
AppleInsider shrnuje první reakce na oznámení Googlu a dodává také několik doplňujících informací k platformě Android.
Jak vyplývá už z předchozího textu, Android se netýká žádného konkrétního hardwaru (nejde tedy o pověstmi opředený „gPhone“). Google sice nevylučuje, že by jednou mohl uvést na trh vlastní zařízení provozující Android, avšak žádné takové konkrétní oznámení nevydal.
Zdrojový kód Androida bude zdarma přístupný pod otevřenou licencí vstřícnou vůči vývojářům. Jádro systému staví na Linuxu, ale pro některé programy bude možné používat Javu. Co se týče požadavků platformy, bude potřebovat minimálně procesor ARM9 na 200 MHz, takže by měla fungovat skoro na všem.
Klíčovou komponentu platformy tvoří „velmi robustní“ webový prohlížeč, Google však neprozradil, z jakého základu bude vycházet. V současnosti Google hodně přispívá k vývoji prohlížeče Mozilla Firefox, mohl by tedy pocházet z jádra Gecko.
T-Mobile hodlá oznámit své první zařízení běžící pod Androidem pro USA a Evropu někdy v příštím roce. Sprint žádný konkrétní termín neudal, ale tvrdí, že se mu Android hodí do plánů na příští rok pro zprovoznění internetové služby Xohm, jež bude využívat technologii WiMAX.
HTC uvede první zařízení s Androidem ve druhém pololetí 2008. Firma přístroj zatím nepojmenovala, spekuluje se o tom, že by se mohlo jednat o chystaný telefon s kódovým označením „Dream“ (sen). Ten by měl mít dotykovou obrazovku, jejíž otočení odhalí fyzickou klávesnici a obrazovka by měla reagovat nejenom na polohu stisku, ale i na délku jeho trvání. Služby jako YouTube by měly být přístupné z nejvyšší úrovně uživatelského rozhraní (tak jako u iPhonu).
Většina partnerů Googlu však nepočítá s tím, že by Android zcela nahradil existující možnosti, HTC hodlá dále nabízet přístroje s Windows Mobile vedle produktů pro platformu Googlu. Microsoft a Symbian pochopitelně celou tuto snahu zlehčují.
Ohlášená platforma Android dostala do zvláštního postavení zejména Apple, protože generální ředitel Googlu Eric Schmidt zároveň sedí ve správní radě Applu, tudíž má přístup k vnitřním informacím od dalším směřování iPhonu. Mluvčí Applu však prohlásila, že Apple má skvělé vztahy s Googlem a toto oznámení na tom nic nemění, Google nadále zůstává důležitým partnerem pro iPhone.
Reakce analytiků na oznámení platformy Android
Na oznámení Applu samozřejmě zareagovali také analytici. Podle investiční banky Piper Jaffray platforma Android a sdružení Open Handset Alliance nabídnou výrobcům mobilních telefonů technologie, jež se na iPhonu již vyskytují, proto se Apple k této iniciativě nepotřebuje připojovat.
Analytik Piper Jaffray Gene Munster ve zprávě pro klienty uvádí, že podle jeho názoru Android mnoha výrobcům telefonů poprvé zpřístupní software s plně funkčním brouzdáním po Webu, což už iPhone nabízí. Ale je přesvědčen, že operační systém iPhonu zůstává přitažlivým a vývojáři pro něj budu chtít psát aplikace.
Zároveň ovšem připomíná, že se strategie obou firem liší, Google přišel s otevřenou strategií, jež výrobcům telefonů a operátorům dovoluje libovolné úpravy jejich produktů, zatímco strategii Applu tvoří uzavřený systém, v němž firma určuje jaké funkce a aplikace se k iPhonu přidají.
Obě firmy však hodlají vydat vývojové sady (SDK) pro své mobilní platformy v blízké budoucnosti, Google ji slibuje již na příští týden, Apple až na únor 2008.
Munster dále zdůrazňuje své přesvědčení, že se Google v současnosti nezajímá o uvedení vlastního mobilního telefonu, raději by viděl, aby jeho platformu přijaly stovky typů telefonů od řady různých výrobců, jedině snad v případě, že by se firmě příliš nedařilo, mohl by být Google nucen uvést vlastní telefon demonstrující výkon této platformy.
O2 UK ruší datové limity pro iPhone
A nakonec alespoň jedna zpráva týkající se skutečně přímo iPhonu. Jak víte, operátor O2 UK v ohlášených tarifech pro iPhone v Británii nastavil poměrně tvrdá omezení obejmu přenesených dat, což se okamžitě stalo terčem kritiky.
A ta asi byla vyslyšena, o víkendu O2 UK uvedl, že nabízí opravdu neomezené stahování dat. Původní podmínky stanovily jako mez pro datové přenosy dnes již opravdu hubených 200 MB, podstatně nižší hodnotu, než jakou nabízí většina konkurenčních britských operátorů pro své chytré telefony.
Když O2 UK poprvé oznámil, že iPhone bude prodávat v Británii právě on, mluvil o neomezených datových přenosech. Později se ovšem ukázalo, že tato „neomezenost“ je dosti omezená, po všelijakém mlžení se nakonec vyjevil limit ve výši 200 MB. To potenciální zákazníky značně rozčílilo, začali poukazovat na to, že iPhone, přístroj skutečně dobře pracující s Internetem, bude s takovýmto limitem moci fungovat pouze omezeně.
Ředitel O2 UK Matthew Key odůvodnil rozhodnutí zrušit datová omezení tím, že zákazníci shledávali „neomezený přenos s omezeními“ matoucím, většina lidí prý navíc nevěděla, s čím údaje o megabytech srovnat. A tak se O2 UK rozhodl limity zrušit a neomezeně znamená skutečně neomezeně (nebyl se nám někdo učit u Čtvrtníčka?), údajně jako první na trhu.
Oficiální zdůvodnění O2 UK nepůsobí příliš důvěryhodně, uživatele líčí skoro jako nesvéprávné pitomečky. Motivem byla spíše obava, že by datové limity mohly odradit mnohé potenciální zákazníky, navíc technologie EDGE, užívaná iPhonem pro datové přenosy, svou rychlostí sama dost omezuje objemy přenesených dat.