Zprávy související s Macy: další testy MacBooku Pro na 2,6 GHz, aktualizace správního firmwaru Xserve, Data Rescue II pro Leoparda a dohady kolem podpory PE souborů. (3.12.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy související s Macy: další testy MacBooku Pro na 2,6 GHz, aktualizace správního firmwaru Xserve, Data Rescue II pro Leoparda a dohady kolem podpory PE souborů. (3.12.07)

3. prosince 2007, 02.00 | Macworld otestoval výkon MacBooku Pro s 2,6GHz procesorem ve skutečných aplikacích. Byl aktualizován správní firmware Lights-out pro Xserve. Nová verze utility Data Rescue II pro obnovu dat podporuje Leoparda. A zjištění, že si Leopard dokáže poradit s PE formátem užívaným aplikacemi Windows, vyvolalo řadu dohadů, zřejmě však zcela neopodstatněných.

Přes víkend se mnoho zpráv nenashromáždilo, asi již začíná mediálně klidnější předvánoční období. Ty zprávy, jež jsem našel a považuji za hodné zmínky, jsem opět rozdělil podle toho, zda se týkají Macu či iPhonu. V tomto prvním dnešním článku najdete informace související s Macy, ve druhém článku zprávy spojené s iPhonem.

Nejprve se tedy podíváme, co se událo kolem Maců:

Macworld otestoval MacBook Pro na 2,6 GHz

Když Apple počátkem listopadu uvedl na trh nové MacBooky, zároveň doplnil zákaznickou konfiguraci MacBooku Pro o možnost objednat si za příplatek 250 USD procesor Intel Core 2 Duo taktovaný na 2,6 GHz. To pochopitelně vyvolává otázku, zda silnější procesor přináší takový nárůst výkonu, že se za tuto cenu vyplatí. Odpověď se už pokusila nalézt firma Primate Labs, která posílený MacBook Pro otestovala svým benchmarkovým programem Geekbench. Geekbench ovšem používá syntetické testy, měří výkon určitých typů operací. To se sice hodí k porovnávání výkonu různých platforem (Geekbench se totiž nabízí pro řadu z nich), ale pro praktické účely se lépe hodí testování se skutečnými aplikacemi. A to nyní provedl Macworld. (Už se z toho stala téměř tradice, že nový hardware Applu nejprve otestuje Primate Labs programem Geekbench a brzy poté nastoupí Macworld s aplikačními testy.)

Macworld si pro tento účel objednal 15“ MacBook Pro na 2,6 GHz,vybavený 160GB pevným diskem a grafickou kartou nVidia GeForce 8600M GT. Pro srovnání se dále testoval 15“ MacBook Pro s 2,4GHz procesorem a jinak zcela shodnou výbavou a též nový černý MacBook na 2,2 GHz (nejvyšší model inovované řady MacBooků). Všechny tři notebooky byly osazeny 2 GB RAM a pracovaly pod Mac OS X 10.5.1.

Výkon všech tří strojů se zkoumal sadou benchmarkových testů Speedmark 5, uzpůsobenou pro Mac OS X 10.5 Leopard. Výsledky měření se nacházejí v tabulce na této stránce.

Naměřené hodnoty nepřinášejí žádná překvapení. Celkové skóre 2,6GHz MacBooku Pro v testech Speedmark 5 vychází asi o 5 procent vyšší než pro 2,4GHz MacBook Pro. Také v jednotlivých aplikačních testech podává 2,6GHz MacBook Pro výkon většinou vyšší zhruba o 5 procent, s výjimkou testu vykreslování scény programu Cinema 4D, kde výše taktovaný MacBook Pro dosáhl o 7 procent lepšího výkonu. Rozdíl taktovacích frekvencí přitom činí 8 procent, ovšem na výkonu aplikací se podílejí i další subsystémy a ty mají oba dva MacBooky Pro shodné. Test Cinemy 4D pak názorně ukazuje, že se výše taktovaný procesor výrazněji projeví v aplikacích, kde hlavní břímě zpracování leží právě na procesoru.

Za povšimnutí však stojí i výkony 2,2GHz MacBooku, které nijak výrazně nezaostávají za výsledky obou MacBooků Pro. Jedinou výjimku tvoří herní testy (užívající Unreal Tournament 2004 a Quake 4). Zatímco oba MacBooky Pro poskytují snímkové rychlosti zajišťující plynulé hraní, MacBook nikoli, zvlášť pro Quake 4 předvádí zcela nehratelný výsledek. Zde se plně projevuje to, že MacBook používá integrovanou grafiku Intelu (využívající operační paměť stroje), naopak MacBooky Pro obsahují vyhrazenou grafickou kartu, s vlastní pamětí a grafickým čipem patřícím k tomu nejvýkonnějšímu, co lze dnes na trhu pro přenosné počítače najít.

V ostatních aplikačních testech MacBook zdaleka tolik nezaostává, rozdíl výsledků je menší než rozdíl taktovacích frekvencí. Ani v tom není třeba hledat nějakou záhadu, inovované MacBooky užívají stejnou čipovou sadu Santa Rosa jako MacBooky Pro, tudíž mají shodný paměťový subsystém. A nezapomeňte, že Speedmark 5 měří výkon skutečných aplikací, v nichž se vliv růstu taktovací frekvence rozhodně neprojevuje lineárně (vzhledem k tomu, že výkon omezují další subsystémy, zejména pevný disk).

Z výsledků Macworldu plyne vlastně úplně stejný závěr jako z testování Primate Labs. Silnější procesor v MacBooku Pro se vyplatí pouze tomu, kdo potřebuje každou trochu výkonu navíc, zejména v aplikacích náročných na výkon procesoru (kam patří kupříkladu programy pro zpracování 3D grafiky a animace).

Pokud však používáte běžnější aplikace, přínos silnějšího procesoru již zdaleka není tak jednoznačný, zvlášť vzhledem k cenovému rozdílu. A co se týče nových MacBooků, v řadě úloh podávají výkony srovnatelné s MacBooky Pro. Jistě, třeba pro 3D hry a grafiku nadále nejsou zrovna vhodným řešením, ale jinak budou použitelné docela dobře. Rozdíly mezi MacBooky a MacBooky Pro ovšem zdaleka nespočívají jenom ve výkonu, bude záležet na konkrétních potřebách (a v neposlední řadě též na finančních možnostech) každého kupce, co si vybere.

Aktualizován správní firmware Lights-out pro Xserve

Již ve středu Apple vydal aktualizaci firmwaru pro své servery Xserve. Aktualizace Xserve Lights-Out Management Firmware Update 1.1 aktualizuje správní firmware Lights-out, řeší problém předchozí verze, který způsoboval, že správní port za určitých okolnosti přestal odpovídat.

Aktualizace se nabízí ke stažení tady (jde o 780 KB), instaluje se do adresáře Applications/Server a musí se spustit, aby na Xserve proběhla požadovaná aktualizace firmwaru. Dá se spustit lokálně ve Finderu daného stroje nebo na dálku z příkazové řádky. (Podrobněji popisuje postup při aktualizaci firmwaru tento dokument Applu.) Aktualizace vyžaduje Mac OS X 10.4.8 nebo vyšší a Xserve s procesorem Intel.

Data Rescue II 1.2 přidává podporu Leoparda

Stále další a další softwarové tituly přidávají podporu Leoparda. To se mimo jiné týká i různých záchranných utilit. Nyní se k nim přiřadila utilita Data Rescue II. Tento nástroj firmy Prosoft Engineering umožňuje získat data z poškozeného či nefunkčního disku a přenést je jinam. Všeobecně se považuje za jeden z nejlepších programů svého druhu pro Macy a není tak docela neznámý ani u nás.

Nová verze 1.2 vedle podpory Leoparda (předchozí verze se s Leopardem dala použít pouze při spuštění programu z jeho CD) přináší také podporu nových typů souborů v režimech obnovy smazaných souborů a podrobné prohlídky. Program nově zvládá několik dalších typů aplikačních souborů rozeznávaných podle binárních vlastností, vylepšila se podpora pro obnovu velkých a řídkých souborů diskových obrazů, zlepšila se obnova PKZIP souborů a nově program umí odpojit nebo vysunout svazek. Nová verze rovněž opravuje některé chyby.

Aktualizaci na verzi 1.2 lze stáhnout odtud (jde o 11,8 MB velký soubor). Aby vám to fungovalo, musíte mít ovšem zakoupenou předchozí verzi programu, protože Data Rescue II je komerční aplikace. Přímo od výrobce přijde na 99 USD, dá se sehnat i u nás, jenže to vás bude stát už skoro 3 000 Kč (včetně DPH). Není to tedy zrovna levný program, ovšem v řadě případů mohou mít zachráněná data podstatně větší cenu.

Program vyžaduje minimálně Mac OS X 10.2.4 a podporuje PowerPC Macy od strojů s procesorem G3 a samozřejmě všechny modely s procesory Intel.

Rozruch kolem podpory PE souborů v Leopardovi

A na konec trocha spekulací, i když se nejspíš jedná jen o bouři ve sklenici vody. Jak informuje MacRumors, v diskusním poštovním seznamu projektu WINE se objevila zajímavá zmínka, podle níž Leopard nově obsahuje nedokumentovaný zavaděč PE souborů. Soubory typu PE (Portable Executive) používají Windows pro své spustitelné soubory, objektový kód a DLL knihovny, v podstatě tedy pro své aplikace. Navíc zavaděč Leoparda při nahrávání binárního souboru Windows zkouší najít DLL knihovny.

Projekt WINE se snaží umožnit provozování aplikací Windows na unixových operačních systémech tím, že přesměruje funkční volání aplikací Windows na funkce daného operačního systému, aby bylo možné legálně provozovat aplikace Windows, aniž byste potřebovali licenci Windows samotných. Projekt se stále nachází v rozpracovaném stavu a i když si už poradí s řadou aplikací, k dokonalosti má daleko, mimo jiné kvůli tomu, že se Windows a jejich aplikace stále vyvíjejí dál. WINE pochopitelně existuje pro Mac OS X a též lze pro Mac sehnat komerční CrossOver 6.x, nabízející oproti otevřenému softwaru WINE příjemnější ovládání.

To přirozeně vyvolalo řadu dohadů, mimo jiné o tom, zda Apple nechce vytvořit vlastní vrstvu kompatibility s aplikacemi Windows (na způsob WINE). Ještě divočejší domněnka mluví o tom, že se Apple chystá integrovat virtualizaci Windows přímo do Mac OS X, namísto Boot Campu. A tak na Webu hned přibylo pár vzrušených debat.

Je však třeba si uvědomit, že úplně stejné dohady a spekulace kolovaly již letos koncem jara,když měl Steve Jobs odhalit definitivní vlastnosti Leoparda na červnové vývojářské konferenci WWDC. To také udělal, jenže žádnou vlastní virtualizaci Applu nepředvedl, naopak dal prostor výrobcům třetích stran. (Zástupce Parallels, firmy píšící virtualizační program Desktop, se tehdy přiznal, že měl docela strach, zda Jobs nepředstaví konkurenci stěžejního produktu Parallels. Pro Parallels tvoří Desktop jeden z hlavních zdrojů příjmů, pro konkurenční firmu VMware naopak Fusion znamená jen další z řady virtualizačních řešení, jež poskytuje už řadu let).

Celá věc má nejspíš mnohem střízlivější vysvětlení, podle některých vývojářů jde o pouhý vedlejší produkt probíhajících prací Applu na verzích iTunes a Safari pro Windows. Navíc k provozování aplikací Windows zdaleka nestačí jenom schopnost nahrát a analyzovat PE soubor.

Tato záležitost je tak nakonec zajímavější spíše ze sociologického hlediska, ukazuje, jak se někteří příznivci Applu chytají sebenepatrnějšího náznaku možných budoucích kroků Applu a odvozující z nich hodně divoké závěry. Ono není divu, když oficiální místa v Cupertinu udržují zarputilé mlčení, zákonitě musí nastoupit takovéto dohady.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: