Zprávy související s Macy: další žaloba kvůli „milionům barev“, Toast 9 Titanium 9.0.2 a Default Folder X 4.0.3. (1.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy související s Macy: další žaloba kvůli „milionům barev“, Toast 9 Titanium 9.0.2 a Default Folder X 4.0.3. (1.4.08)

1. dubna 2008, 05.00 | Na Apple byla podána žaloba kvůli tomu, že nový 20“ iMac ve skutečnosti nezobrazuje miliony fyzických barev. Vypalovací software Toast 9 Titanium 9.0.2 řeší problémy s Blu-ray disky a s konzolou PS3. A utilita Default Folder X 4.0.3 přidává kontextová menu.

V tomto článku najdete zprávy týkající se Maců, pocházejí převážně z oblasti softwaru. Druhý dnešní článek se rovněž zabývá softwarem, jenže pro iPhone.

Nejprve se však podíváme na novou žalobu vůči Applu:

Apple opět žalován kvůli počtu skutečně zobrazovaných barev

Minulý týden se Apple zbavil soudního sporu o to, kolik barev vlastně zobrazují MacBooky, mimosoudním vyrovnáním. Avšak teď musí opět čelit obdobné žalobě, jež se tentokrát týká počtu zobrazovaných barev na novém 20“ iMacu.

Tato žaloba, podaná u soudu v kalifornském San José firmou Kabateck Brown Kellner, LLP (dále jen KBK), tvrdí, že Apple podvádí zákazníky, protože jim zatajuje, že monitory nových 20” iMaců mají horší kvalitu než jejich 20“ předchůdci a než obrazovky 24” modelu.

Žalující straně především vadí, že Apple ve svých marketingových materiálech popisuje jak 20”, tak 24” iMac jako schopný zobrazovat „miliony barev ve všech rozlišeních“. To sice platí pro současný 24” model a pro předchozí 20”model, které mají obrazovky typu IPS s 8 bity na barvový kanál, takže skutečně zobrazí 16 777 216 fyzických barev, ale nový 20” iMac používá TN panel s pouhými 6 bity na barvový kanál, tudíž fyzicky zobrazí jen 262 144 barev (tedy o 98 procent méně), dojem většího počtu barev vyvolává pomocí rastrování (ditheringu).

Podle firmy KBK tak Apple ve svých zákaznících vzbuzuje dojem, že dostávají nový a vylepšený stroj, zatímco ve skutečnosti obdrží sice novou, avšak méně kvalitní obrazovku. Apple popisuje oba displeje jako zaměnitelné, KBK naopak tvrdí, že se jedná o radikálně odlišné technologie, 6bitové TN LCD panely mají užší pozorovací úhly, menší barevnou hloubku, méně přesné barvy a silnější sklon k zobrazování vybledlých barev.

Apple na svém webu prohlašuje, že všechny úlohy budou na iMacu vypadat úžasně. Proti tomu KBK namítá, že se horší zobrazovací technologie 20” iMacu k řadě úloh nehodí, zejména ne pro editaci fotografií kvůli omezenému počtu fyzických barev a deformujícímu efektu procesu simulace barev (rastrování). KBK z toho vyvozuje, že Apple nasazením levnějších obrazovek dosahuje vyšších zisků a jeho zákazníci na to doplácejí.

Z dostupných zpráv zatím není jasné, čeho vlastně chce KBK dosáhnout, rozhodně si však již nyní zajistila mediální pozornost. Žalující firma jistě má především ekonomické motivy, na druhou stranu problém s nižší kvalitou zobrazení TN panelů skutečně existuje. Tady se ovšem Apple jen připojil k širšímu trendu. Jistě jste si všimli, že se na trhu objevilo velké množství 20”, 22” a 24” LCD monitorů za velmi přijatelné ceny, avšak tyto modely používají právě 6bitové TN panely se všemi jejich nectnostmi.

Ale vzhledem k tomu, že tyto monitory jdou dobře na odbyt, se zřejmě většina uživatelů spokojí s nižší kvalitou obrazu výměnou za nízkou cenu. A 20” iMac představuje podobný případ. Tento soudní spor s tím ovšem asi mnoho nenadělá, nanejvýš donutí Apple přidat pár vysvětlujících větiček do reklam a nejspíš ani to ne, uvidíme, jak se tato záležitost bude vyvíjet dál.

Toast 9.0.2 řeší problémy s Blu-ray disky a s PS3

Nedávno na trh přišel vypalovací software firmy Roxio, Toast, v nové verzi 9, jež přinesla zejména možnost vypalování filmových Blu-ray disků (datové Blu-ray disky zvládala již verze 8), proudové vysílání videa a lepší práci se zvukem A nyní Roxio program aktualizovala na verzi 9.0.2. Tato verze především napravuje drobné chyby spojené se zpracováním obsahu ve vysokém rozlišení a s tvorbou filmových Blu-ray disků. Také řeší problém s vypálenými DVD, která se nepřehrávala v konzole Sony PlayStation 3, disky z verze 9.0.2 by konzola už měla zvládat bez potíží. Napravena byla též řada problémů synchronizace zvuku a videa z digitálních videorekordérů TiVo.

Aktualizace na verzi 9.0.2 se nabízí zdarma pro všechny registrované uživatele Toastu 9, stáhnout se dá odsud.

Default Folder X 4.0.3 doplňuje kontextová menu

Utilita Default Folder X vylepšuje dialogy pro otevírání a ukládání souborů aplikací Mac OS X, doplňuje je o nástrojovou lištu poskytující rychlý přístup k různým složkám a příkazům. Od prosince 2007 se na trhu nachází ve verzi 4 a její výrobce St. Claire Software průběžně vydává menší aktualizace, v únoru zveřejnil verzi 4.0.1. A minulý pátek uvolnil verzi 4.0.3.

Nová verze k souborovým dialogům přidává kontextová menu: Když v dialogovém okně pro otevření nebo uložení klepnete na soubor či složku při současném držení klávesy Ctrl, objeví se kontextové menu, jímž lze soubor nebo složku přejmenovat, smazat či zkomprimovat.

Verze 4.0.3 opravila problém s porušením paměti, který ovlivňoval Carbon aplikace, včetně Microsoft Office, Adobe Creative Suite, Quark Xpressu, Filemakeru, Firefoxu a iTunes.

Default Folder X si nyní zapamatovává jak polohu, tak velikost dialogů pro otevření a uložení, což samotný Leopard nedělá vždy spolehlivě.

Byla opravena chyba, jež způsobovala, že utilita spotřebovávala čas procesoru, i když zůstávala v pozadí. Visačky Finderu nyní zobrazují jména nastavená v předvolbách Finderu, nejenom výchozí názvy barev. Hierarchická menu vypisují jména zástupců, nikoli jména souborů a složek, na něž odkazují. Volba pro zobrazení všech souborů při stištěné klávese Option (Alt) nyní správně funguje v aplikacích Cocoa. A klávesa Caps Lock již nezabraňuje zkopírování jména souboru jedním klepnutím v dialogu pro uložení.

Podrobný seznam novinek verze 4.0.3 se nachází tady, na této stránce naleznete i odkazy pro její stažení. Default Folder X 4 vyžaduje Mac OS 10.4 nebo vyšší (pro uživatele starších verzí Mac OS X se stále nabízí Default Folder X 3.0.6). Utilita stojí 35 USD, aktualizace na novou verzi je zdarma pro ty, kdo si ji zakoupili po 1. červnu 2007, jinak upgrade přijde na 15 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: