Zprávy související s Macy: Intel uvede mobilní Penryny před Macworldem a Google spustil web pro macovské vývojáře. (6.12.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy související s Macy: Intel uvede mobilní Penryny před Macworldem a Google spustil web pro macovské vývojáře. (6.12.07)

6. prosince 2007, 06.00 | Intel údajně uvede na trh své nové mobilní 45nm procesory 6. ledna, tedy ještě před Macworldem, což vyvolává dohady o jejich nasazení v noteboocích Applu. A Google spustil web Mac Developer Playground, kde bude nabízet své otevřené projekty pro Mac.

S pomalu se blížícími Vánocemi už zpráv není tolik, nějaké se však stále najdou. V tomto článku se podíváme na novinky související s Macy, druhý dnešní článek se – jaké překvapení – týká iPhonu.

Tady se nejprve podíváme, co nám na leden chystá Intel:

Intel plánuje uvést mobilní Penryny počátkem ledna

Intel své procesory postupně převádí na 45nm výrobní proces a architekturu Penryn. První takovéto procesory přišly na trh již v listopadu, v podobě nových Xeonů určených pro servery a pracovní stanice. S mobilními verzemi Penrynů se počítalo až někdy v příštím roce, nyní se však ukazuje, že přijdou na trh hned v prvních lednových dnech.

Podle této zprávy se Intel chystá mobilní Penryny formálně uvést na trh už 6. ledna, což vyvolává dohady, zda je Apple nasadí do svých notebooků již v této době.

Nové procesory by se mohly nejprve objevit na výstavě CES (Consumer Electronics Show – výstava spotřební elektroniky), jež začíná 7. ledna a o týden později, 14. ledna, zahajuje Macworld. Na CES se nepochybně objeví první stroje s těmito čipy a možná s nimi na Macworldu přijde i Apple.

Intel by měl představit celkem pět nových dvoujádrových mobilních čipů, čtyři z nich budou modely Core 2 Duo s taktovacími frekvencemi od 2,1 do 2,6 GHz, pátý čip bude tvořit Core 2 Extreme na 2,8 GHz.

Slabší procesory Core 2 Duo na 2,1 a 2,4 GHz budou mít 3 MB sekundární (L2) cache paměti, výkonnější čipy na 2,5 a 2,6 GHz nabídnou plných 6 MB cache paměti L2. Core 2 Extreme bude mít rovněž 6 MB cache paměti L2. FSB sběrnice všech těchto procesorů běží na 800 MHz.

Maximální příkon 45nm čipů Core 2 Duo by měl činit 35 W, Core 2 Extreme si vezme maximálně 44 W.

Přehled všech těchto procesorů najdete v téhle tabulce (obsahuje také ceny procesorů v USD při odběru 1 000 kusů).

Je pravděpodobné, že očekávaný subnotebook s 13,3” displejem a LED podsvícením nasadí některý z nových procesorů Core 2 Duo, ostatní čipy se nejspíš objeví v MacBoocích Pro a v iMacích. („Obyčejné“ MacBooky si asi na modernizaci ještě chvíli počkají.)

V současnosti Apple používá pro MacBooky Pro a iMacy procesory Core 2 Duo s architekturou Merom, ty mají maximální příkon též 35 W, takže nové Penryny by z hlediska odpadního tepla žádné problémy působit neměly.

MacBooky Pro dnes konkrétně užívají Meromy na 2,2, 2,4 a 2,6 GHz, všechny mají 4 MB cache paměti L2. „Hliníkové“ iMacy používají Meromy na 2,0 a 2,4 GHz, v rámci zákaznické konfigurace si ještě lze objednat (v USA, u nás nikoli) procesor Core 2 Extreme na 2,8 GHz.

Nové MacBooky Pro by mohly nasadit 45nm procesory Core 2 Duo na 2,5 a 2,6 GHz s 6 MB cache paměti L2. V případě iMaců v úvahu připadají čipy Penryn na 2,1 GHz (se 3 MB cache paměti L2) a 2,5 GHz (6 MB cache paměti L2) a podobně by mohl být na zakázku k dispozici 45nm Core 2 Extreme na 2,8 GHz (6 MB cache paměti L2). Tato tabulka srovnává procesory současných iMaců a staví vedle nich nejpravděpodobnější nástupce a druhá tabulka stejným způsobem srovnává současné MacBooky Pro s pravděpodobnými budoucími modely osazenými mobilními Penryny.

Na Penryny ovšem čeká ještě další Mac – totiž Mac Pro, který by měl nasadit již na trh uvedené 45nm Xeony, tam se očekává hlavně osmijádrový Mac Pro postavený na dvou čtyřjádrových čipech Harpertown. Vzhledem k tomu, že tyto procesory jsou na trhu už od poloviny listopadu, mohl by je Apple do Maců Pro nasadit kdykoli, ale jak se blíží konec roku, začíná to vypadat, že s nimi také počká až na Macworld.

Apple na Macworldu s vysokou pravděpodobností uvede nový 13,3” ultrapřenosný notebook. Teoreticky by tam mohl představit též Mac Pro s 45nm Xeony a dále MacBooky Pro a iMacy s inovovanými procesory.

Nové čipy sice nemají o mnoho vyšší taktovací frekvence než stávající procesory, avšak již samotná větší cache paměť by měla přispět ke zvýšení výkonu, navíc Penryny obsahují další vylepšení vnitřní architektury (kupříkladu novou instrukční sadu SSE4) posilující výkon.

Na Macworldu by tedy Apple mohl představit spoustu inovovaných Maců, ovšem stále není jisté, zda všechny tyto stroje předvede už tam, stejně dobře může s některými přijít o něco později. Intel chystá další výraznou inovaci mobilních Penrynů až na druhou polovinu roku 2008, takže zde zbývá určitý manévrovací prostor.

Google spouští web Mac Developer Playground

Google vždy měl s Applem nadstandardně dobré vztahy, což se mimo jiné projevuje v poměrně silné podpoře Maců, většinu svých aplikací nabízí i ve verzi pro Macy (v poslední době ovšem začíná též více podporovat Linux).

Avšak až do včerejška Google neposkytoval místo, kde by bylo možné jednoduše najít produkty určené právě pro Macy, musely se hledat na více různých místech. To se nyní změnilo spuštěním webu Google Mac Developer Playground („hřiště macovských vývojářů“). Na tomhle webu mohou uživatelé Maců hledat nové projekty s otevřeným kódem a demoverze.

Produktová manažerka Googlu Karen Grünbergová vysvětlila Macworldu, že tyto projekty jsou výsledkem práce ve 20 procentech pracovní doby, v nichž Google svým zaměstnancům dovoluje pracovat na jejich vlastních projektech, které nemusí souviset s jejich hlavním zaměřením. Mnohé otevřené projekty navíc vývojáři tvoří ve vlastním volném času. (Právě tato značná volnost patří k faktorům, jež přitahují ke Googlu talentované zaměstnance. Google sice své zaměstnance platí dobře, pro mnohé je však důležitější neformální atmosféra panující ve firmě).

Podle Grünbergové je celá myšlenka tohoto webu produktem vedeným techniky. Web bude spravován v duchu společenství otevřeného softwaru, nebude existovat žádný pevný časový plán uvádění produktů – objeví se zde, teprve až budou připraveny pro veřejné použití.

Po začátek se tady nabízí šest projektů – Statz, GData, MacFUSE, iPhone Disk, Cover Story a Quartz Composer Patches.

Statz, který jeho autor vyvinul ve svém volném času, umožňuje koordinovat status uživatele mezi různými IM klienty, což se může hodit, pokud jich používáte více.

Projekt Gdata představuje vyspělý projekt, dovolující číst data ze služeb Googlu a zapisovat je do nich. Jde o sadu API rozhraní, jimiž lze z aplikací Mac OS X přistupovat k různým službám Googlu a pracovat s nimi.

Obdobně vyspělým projektem je MacFUSE, implementující mechanismus umožňující přidávat do uživatelského prostoru plně funkční souborové systémy (mechanismem FUSE převzatým z Linuxu). Podrobněji jsem se o něm zmiňoval již při jeho uvedení na veřejnost, od té doby ovšem projekt vyzrál.

iPhone Disk je souborový systém pro MacFUSE, který dovoluje číst soubory z iPhonu a zapisovat je do něj. Cover Story slouží jako grafické uživatelské rozhraní pro utilitu gcov profilující programový kód. A Quartz Composer Patches tvoří sada záplat pro grafickou vrstvu Quartz Leoparda (s nižšími verzemi Mac OS X nefungují), jež umožňují spolupráci s čidly okolního osvětlení a s pohybovými čidly. Taková čidla ovšem v současnosti nabízí jen MacBook Pro.

Další podobné projekty budou na webu Mac Developer Playground přibývat časem, web kromě toho obsahuje odkazy na macovský blog a další důležité zdroje Googlu pro Macy.

Včera Google též spustil novou webovou aplikaci pro iPhone, o ní si můžete více přečíst ve druhém dnešním článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: