Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy související s Macy: iPhoto 7.1.3, pověsti o inovaci iMaců a na trh přichází Time Capsule. (3.3.08)
3. března 2008, 03.00 | Apple vydal iPhoto 7.1.3. MacNotes.de tvrdí, že by se v úterý mohly objevit iMacy s novými procesory. A na trh dorazilo zálohovací zařízení Time Capsule.
Přes víkend se shromáždily zprávy související s Macy, zejména ty o jedné očekávané periférii. Podrobnější informace najdete v tomto článku, druhý dnešní článek shrnuje pověsti o vývojářské sadě pro iPhone.
Vraťme se teď k tomu, co se událo kolem Maců:
Vyšlo iPhoto 7.1.3
Ve čtvrtek Apple vydal iPhoto 7.1.3. Podle tradičně skrovných doprovodných poznámek Applu tato nová verze řeší problémy s fotoknihami opatřenými kroužkovou vazbou a s pohlednicemi.
Jde o 16,9 MB velkou aktualizaci, jež se buď nainstaluje přes Software Update, anebo se dá stáhnout ručně odtud. Program funguje pod Mac OS X 10.4.9 nebo vyšším.
Objeví se v úterý nové iMacy?
Už několik týdnů Apple každé úterý uvádí nějaké novinky, naposledy to byly modernizované MacBooky a MacBooky Pro.
Německý server MacNotes.de přišel s tvrzením, že toto úterý Apple uvede obdobně inovované iMacy, tedy vybavené 45nm mobilními procesory Penryn. Podobně jako u MacBooků důvod změny spočívá v tom, že Intel omezuje výrobu dosavadních 65nm procesorů, což výrobce počítačů, včetně Applu, nutí k rychlému přechodu na nové čipy.
Zdroj německého serveru označil tuto informaci za spolehlivou, MacNotes.de ovšem upozorňuje na to, že ji zatím z jiných zdrojů potvrzenou nemá. Na druhou stranu toto tvrzení vypadá celkem logicky. iMacy používají stejné mobilní procesory jako notebooky Applu, takže přechod na 45nm procesory by se z výše uvedeného důvodu, tedy kvůli tlaku Intelu, nejspíš měl týkat i jich.
Ze stejného důvodu ovšem lze čekat, že se vyjma procesoru nic jiného nezmění. Současný „hliníkový“ design iMaců Apple představil vloni na začátku srpna a Apple se ho zřejmě bude stále držet, přičemž současná kapacita RAM a pevných disků zůstává víc než dostatečná.
S výraznější modernizací MacBooků a MacBooků Pro se dá počítat až v červnu, při nástupu nové čipové sady Montevina (oficiálně pojmenované Centrino 2). Ta se nakonec dostane též do iMaců, spolu s ní by mohlo dojít k nějaké rozsáhlejší modernizaci (kupříkladu k nasazení výkonnější grafické karty). Nyní tak můžeme opravdu čekat nanejvýš nové procesory, ovšem ani to není jisté, jasno budeme mít teprve v úterý.
Na trh přichází Time Capsule
Již na letošním Macworld Expu Steve Jobs představil Time Capsule, nové periferní zařízení spojující bezdrátovou základnovou stanici AirPort Extreme s pevným diskem serverové třídy pro ukládání záloh, zejména pomocí zálohovacího systému Time Machine v Leopardovi.
Apple slíbil, že se přístroj dostane na trh v únoru. A to se skutečně splnil, ve čtvrtek Apple potvrdil, že začal přístroj dodávat na trh, zákazníci, co si Time Capsule objednali předem, počali dostávat příslušná oznámení.
Jak už bylo řečeno, Time Capsule nabízí úplně stejný hardware jako stanice AirPort Extreme, to znamená, že podporuje předběžný bezdrátový standard 802.11n, pracuje ve frekvenčních pásmech 2,4 a 5 GHz a nese jeden port USB 2.0 a čtyři gigabitové Ethernet porty. Z těchto čtyř portů tři slouží pro vnitřní síť LAN a čtvrtý umožňuje napojení na vnější síť. A to vše doplňuje pevný disk o kapacitě 500 GB nebo 1 TB se 7 200 otáčkami za minutu, připojený přes rozhraní SATA. Podrobné specifikace přístroje najdete tady. Cena se liší právě podle kapacity disku, 500GB model přijde na 299 USD, 1TB varianta stojí 499 USD.
První zkušenosti s Time Capsule
Macworld si již Time Capsule opatřil a sděluje své první zkušenosti s přístrojem.
Apple tvrdí, že Time Capsule dále zjednodušuje používání Time Machine. Prostě přístroj připojíte, s pomocí asistenta projdete jeho konfigurování, propojíte Mac a Time Capsule bezdrátově nebo přes pevnou síť a zvolíte vnitřní pevný disk jako cíl pro Time Machine.
Pokud však chcete používat Time Capsule pro zálohování prostřednictvím Time Machine, musíte mít Mac OS X 10.5.2, s předchozími verzemi Leoparda to fungovat nebude.Představu o tom, jak se přístroj instaluje a konfiguruje, si můžete udělat z instalačního průvodce, který Apple zveřejnil na svém webu, jde o 44stránkový PDF dokument velký necelý megabyte.
Asi největší překvapení představuje to, že Time Capsule umožňuje zálohování nejenom na svůj vnitřní pevný disk, ale také na disk připojený k USB portu, ten se rovněž dá využít pro Time Machine. Tuto možnost Apple sliboval před uvedením Leoparda už pro AirPort Extreme Base Station (modely z roku 2007), avšak nakonec ji do Leoparda nezahrnul. Zdá se však, že nelze k zálohování použít oba disky současně. A stávající zálohy Time Machine se nedají jednoduše přenést na Time Capsule.
Objevila se další možná potíž: První předběžné testy se zálohováním přes 100Mb/s (Fast) Ethernet ukázaly, že se první gigabyte zkopíroval jak na vnitřní, tak na externí disk stejnou rychlostí okolo 16 Mb/s, což není zrovna mnoho, při přímém propojení Maců přes Fast Ethernet lze dosáhnout desítek Mb/s. Výše uvedená rychlost by znamenala, že zálohování 100 GB zabere plných 15 hodin, což není rozumně použitelné. Na druhou stranu někteří jiní uživatelé hlásí podstatně vyšší rychlosti, a tak se možná jedná o nějakou anomálii, kterou půjde vyřešit.
Apple u Time Capsule klade důraz hlavně na jednoduchost. Začíná to již při vybalení, kompaktní krabice obsahuje pouze vlastní přístroj, napájecí šňůru (zdroj se nachází uvnitř přístroje), instalační disk a pár příruček.
S Time Capsule se dodává nová verze utility AirPort Utility – verze 5.3, fungující pod Mac OS X 10.4 a vyšším nebo pod Windows XP či Vista. Tato verze přejmenovala několik karet a voleb s ohledem na nové možnosti Time Capsule. Karta disků například dovoluje při přejmenování vnitřního disku ho též vymazat, nabízí se několik možností bezpečného výmazu.
Instalační asistent umožňuje zkopírovat nastavení z existující základnové stanice (těžko si představit jednodušší postup), avšak v prvních testech Macworldu některé volby (třeba statickou IP adresu) bylo třeba dodatečně nastavit ručně a určité volby se musely dodatečně potvrdit.
Time Machine bez potíží objevil jak vnitřní disk Time Capsule, tak externí disk připojený k USB portu. Pokud však probíhá zálohování na vnitřní disk a připojíte vnější disk, přístroj ho nerozezná, musíte Time Capsule restartovat, aby se v panelu předvoleb takovýto disk objevil.
Přes zmíněné chyby a nedostatky první zkušenosti přesto ukazují, že se Time Capsule snadno připravuje k práci a zálohování v síti se spustí jednoduše. Bude ovšem třeba podrobnější zkoumání, příští týden se nepochybně objeví podrobnější recenze a testy, z nichž by mělo být možné složit ucelený obraz možností a vlastností Time Capsule.