Zprávy související s Macy: Mossberg testoval SSD disky, další sestavení Mac OS x 10.5.2 a předběžné informace o Safari 3.1. (11.2.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy související s Macy: Mossberg testoval SSD disky, další sestavení Mac OS x 10.5.2 a předběžné informace o Safari 3.1. (11.2.08)

11. února 2008, 04.00 | Walt Mossberg testoval MacBook Air a Toshibu Portégé R500 s SSD disky. Apple vydal další sestavení Mac OS X 10.5.2. A vývojáři dostali k otestování Safari 3.1, jež obsahuje novinky z WebKitu.

V tomto článku naleznete zprávy z minulého týdne týkající se Maců, jež jsem nestačil zahrnout do předchozích článků. Druhý dnešní článek shrnuje několik obchodních zpráv, většinou souvisejících s iPhonem.

Jedním z hlavních témat minulého týdne byly výkon a další vlastnosti MacBooku Air vybaveného SSD diskem, tím se zabývá i následující zpráva:

Walt Mossberg se podíval na MacBook Air s SSD diskem

Walt Mossberg, autor technických sloupků pro prestižní deník The Wall Street Journal, pravidelně testuje novinky Applu, vzhledem k osobním vazbám na Steva Jobse je mívá k dispozici jako jeden z prvních. Nejinak tomu bylo v případě MacBooku Air, základní model recenzoval ještě předtím, než přišel na trh.

Minulý týden se na trh dostal též model MacBooku Air vybavený nemechanickým SSD diskem,využívajícím flash paměť. Ars Technica a Macworld už provedli první benchmarkové testy, své testy ovšem udělal i Walt Mossberg. (Na dané stránce najdete také doprovodné video.)

Na začátek Mossberg připomíná, že SSD disky by, díky tomu, že neobsahují pohyblivé součásti, měly být rychlejší, odolnější a tišší a mít nižší spotřebu, než klasické pevné disky. Jenže proti tomu stojí dvě velké nevýhody: Poskytují mnohem nižší kapacitu než magnetické disky a za mnohem vyšší cenu.

Mossberg testoval SSD disky na dvou počítačích: MacBooku Air a Toshibě Portégé R500, druhý stroj je skutečný subnotebook provozující Windows. V obou případech lze zvolit buď model s klasickým pevným diskem, anebo s SSD diskem.

Za SSD verze ovšem zaplatíte podstatně víc. MacBook Air v základní konfiguraci s 80GB pevným diskem stojí 1799 USD, zatímco SSD varianta přijde na 2798 USD, přičemž SSD disk pojme jenom 64 GB. Pokud jde o subnotebook Toshiba Portégé R500, ten v základní verzi se 120GB pevným diskem stojí 1999 USD, zatímco nejlevnější verze s SSD diskem vyjde na 2699 USD a opět nabízí jen 64 GB úložné kapacity.

Mossberg testoval tyto stroje ve stejných konfiguracích, lišících se pouze typem disku, aby vyloučil všechny ostatní vlivy, přičemž variantu s pevným diskem recenzoval již dříve. Jeho hlavní snahou bylo zjistit, zda SSD disk přináší významný rozdíl ve výkonu a v délce výdrže na baterii.

Výdrž na baterii měřil svým tvrdým testem, kdy vypnul všechny funkce šetřící energii, nastavil jas obrazovky na maximum, zapnul WiFi připojení a nechal donekonečna přehrávat hudební smyčku.

V případě MacBooku Air nezaznamenal ve výdrži na baterii valný rozdíl proti modelu s magnetickým pevným diskem, SSD verze vydržela pracovat jen o 5 minut déle. Mossberg podotýká, že Apple pro SSD model ani neuvádí nějakou podstatně delší výdrž. Příčina malého rozdílu spočívá, podle Applu, v tom, že 1,8” disk použitý v základním modelu sám o sobě má nízkou spotřebu (vlastně jde o disk používaný v iPodech, kde na spotřebě dost záleží).

Co se týče Portégé 500, první test SSD modelu dal podstatně kratší výdrž oproti modelu s pevným diskem. To však bylo dáno tím, že Toshiba dodává SSD model s baterií poloviční kapacity proti modelu s pevným diskem. Když do SSD Toshiby vložil Mossberg normální baterii, což přišlo na dalších 117 USD, prodloužila se výdrž o 1 hodinu a 21 minut, tedy asi o 36 procent. Mossbergův test ovšem baterii vyčerpává mimořádně silně, při běžnějším používání by SSD disk mohl výdrž prodloužit až o 2,5 hodiny, což už pro některé uživatele může být důvodem, proč si připlatit za SSD disk.

SSD verze byly podle očekávání rychlejší než jejich protějšky s klasickým pevným diskem, MacBook Air s SSD diskem se rychleji spustil při studeném startu a rychleji se též restartoval s několika běžícími programy, urychlení činilo asi 40 procent. To sice vypadá zajímavě, jenže MacBook Air se i ve verzi s pevným diskem spustil za necelou minutu a restart zvládl o málo déle než za minutu.

Toshiba Portégé R500, běžící pod Windows XP, se s SSD diskem spustila o 40 sekund dříve než model s magnetickým diskem, jemuž to trvalo 2 minuty a 7 sekund. V testu restartu s několika spuštěnými programy byl SSD model rychlejší o 80 sekund. Je možné, že kdyby stroj běžel pod Vistou, s jejím pomalejším spouštěním, přinesl by SSD disk ještě významnější zrychlení.

Walt Mossberg dále testoval výkon aplikací, zkoumal spouštění Wordu a Excelu a otevření několika objemných PDF souborů. SSD varianty obou počítačů i tohle zvládaly rychleji, avšak ve většině případů rozdíl činil pouze několik sekund anebo i jen zlomky sekundy.

Z výsledků těchto testů Mossberg dochází k závěru, že SSD disky sice naplňují své přísliby, ale rozdíly jsou v některých případech jenom nepatrné.

Hlavní výhodou se v současnosti zdá být to, že SSD disky nepodléhají mechanickým poruchám, takže by na nich data měla být ve větším bezpečí. Malé skupině uživatelů, kteří mají neustálé obavy ze selhání pevného disku, se pak možná vyplatí vydat spoustu peněz navíc za SSD disk, přestože poskytuje nižší kapacitu. Pro běžné uživatele je však podle Mossberga ještě příliš brzy sahat po SSD řešení. Dokud ceny SSD disků výrazně neklesnou a kapacita nestoupne, nedává to pro ně valný smysl, měli by zatím počkat a zůstat u pevných disků.

Mossbergova zjištění se v zásadě shodují s výsledky výše zmiňovaných benchmarkových testů. Na MacBooku Air s SSD diskem získáte pouze kratší dobu spouštění (a restartu), výkon aplikací se liší jen nepatrně. A jak se zdá, SSD disk ani příliš neprodlouží výdrž MacBooku Air na baterii, právě kvůli použití 1,8” disku s nízkou spotřebou. Toshiba Portégé užívá běžný 2,5” notebookový disk, tam se již jeho nahrazení SSD diskem projevilo na výdrži docela výrazně.

Další nové sestavení Mac OS X 10.5.2

Dění kolem nové verze Leoparda se nám pomalu mění v mexickou telenovelu, řada testovacích sestavení rozesílaných vývojářům stále roste, ve středu Apple vydal další. Sestavení 9C31 přitom přišlo jen dva dny po vydání předchozího sestavení 9C30.

O nejnovější testovací meziverzi se zatím mnoho informací neobjevilo, známo je pouze to, že přináší opravy pro problém se síťovým připojením. Apple zřejmě už skutečně opravuje poslední chyby, rychlé vydávání jednotlivých testovacích sestavení těsně po sobě bývá znakem blížící se ostré verze.

Vývoj kolem Mac OS X 10.5.2 je však dost nevyzpytatelný, již několikrát to vypadalo, že ostrá verze musí přijít každým okamžikem. Bude ovšem rozhodně lepší, když Apple svůj operační systém pořádně odladí za cenu menšího zpoždění, než naopak. První verze Leoparda byla na trh uvedena dost ve spěchu a ohromný seznam dokumentovaných opravených chyb v Mac OS X 10.5.2 (teď už má 130 položek) ukazuje, k čemu to vedlo (a to část prvotních chyb opravila již verze 10.5.1).

Safari 3.1 přinese řadu zajímavých vylepšení

Minulý týden vývojáři obdrželi testovací verzi webového prohlížeče Safari 3.1 (určeného jak pro Mac OS X, tak pro Windows), některé informace o této chystané verzi pochopitelně prosákly na veřejnost.

Prohlížeč nově získá schopnost stahovat a okamžitě vykreslovat nestandardní webová písma, ale tím novinky rozhodně nekončí.

Tato verze, ačkoli to její číslo nenapovídá, bude obsahovat řadu dalších zajímavých vylepšení, z nichž většina tvoří součást otevřeného aplikačního rámce WebKit a pracuje se na nich už od loňského podzimu. Snaží se poskytnout webovým vývojářům prostředky pro psaní dynamičtějších a uzpůsobovatelnějších webových stránek a aplikací iPhonu.

Například CSS Transforms a CSS Animations dovolí vykreslovat webové stránky a webové aplikace s bohatěji formátovanými zprávami a s vizuálními efekty v reálném času. Pomocí Transforms může vývojář spouštět úkony, které v reálném času mění velikost HTML polí, otáčí je, zešikmují a přenášejí. Animations podobně nabízejí rychlejší cestu k efektům na způsob AJAXu, kupříkladu pro zhasnutí HTML prvku nebo pro zvětšení rámečku pole, když se nad ně najede myší.

Další významný doplněk Safari 3.1 představuje podpora API rozhraní pro SQL ukládání podle návrhu standardu HTML5, jde o programovací databázové rozhraní klientské strany, jež dovolí budoucím aplikacím ukládat strukturovaná data lokálně na stroji uživatele pomocí SQL. Toto API rozhraní je, podle Applu, asynchronní a využívá funkcí zpětného volání k vysledování výsledků databázového dotazu.

Prohlížeč dále obsahuje podporu pro značky videa a zvuku nastíněné návrhem specifikace HTML5, což přidává přímou podporu videa a zvuku ve webových stránkách. Navíc poskytuje bohaté API rozhraní, které dovolí vývojářům pomocí skriptovacích jazyků uzpůsobit si ovládací prvky pro přehrávání takovéhoto obsahu.

K dalším očekávaným novinkám Safari 3.1 patří rozšířené nástroje pro ladění webových stránek, nástroj databázového prohlížeče integrovaný do Web Inspectoru pro používání spolu s novým SQL API rozhraním a přímo zpracovávaná javascriptová funkce getElementsByClassName (získat prvky podle názvu třídy).

Jedná se o funkci často žádanou programátory JavaScriptu, mnohdy se však přidává prostřednictvím nemotorných javascriptových knihoven, jež zpomalují nahrávání stránek. Funkce pracuje podobně jako funkce getElementsByTagName (získat prvky podle názvu značky) a getElementById (získat prvek podle identifikátoru) při vyhledávání prvků webové stránky podle jejich vlastností.

Apple uvádí, že přímo zpracovávaná verze funkce poskytuje mnohé výhody, především „oslnivou rychlost“. Pro účely testování si vývojáři Applu napsali jednoduchý benchmarkový test ke srovnání přímo zpracovávané verze funkce s implementacemi využívajícími Xpath nebo implementaci pomocí JavaScriptu a modelu DOM. Přímo zpracovávaná verze vykonala 10 000 iterací testu funkce getElementsByClassName za 155 ms, zatímco Xpath verze potřebovala 4 728 ms a JavaScript/DOM verze 13 053 ms. Výsledky graficky znázorňuje tento diagram.

Tyto možnosti vypadají rozhodně zajímavě a vzhledem k tomu, že se implementují v souladu s návrhem standardu HTML5, měla by být zajištěna jejich budoucí kompatibilita.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: