Zprávy spojené s iPhonem: 100 000 stažení vývojářské sady, až příliš silný zájem o vývoj aplikací a dohady o přechodu iPhonu na Intel. (13.3.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy spojené s iPhonem: 100 000 stažení vývojářské sady, až příliš silný zájem o vývoj aplikací a dohady o přechodu iPhonu na Intel. (13.3.08)

13. března 2008, 07.00 | Beta verzi vývojářské sady si již stáhlo přes 100 000 zájemců. Zájem o vývoj aplikací je tak silný, že to může působit potíže. A objevily se údajné náznaky, že by iPhone mohl přejít na procesor Intelu.

Dění kolem iPhonu se pochopitelně týká hlavně vývojářské sady, ale došlo i na další témata:

Vývojářskou sadu si stáhlo přes 100 000 zájemců

Přesně před týdnem Apple představil svou vývojářskou sadu pro iPhone (a iPod touch).

Beta verzi vývojářské sady, umožňující tvorbu aplikací třetím stranám, Apple nabídl zdarma ke stažení. To vyvolalo ohromný zájem, daný web se první den téměř zhroutil, nyní už funguje lépe, ovšem stále je na něm znát značná zátěž, reaguje dost pomalu.

A počet stažení vývojářské sady již překročil číslo 100 00, což znamená opravdu mimořádný zájem. Nezapomeňte, že se jedná o software zajímavý pouze pro vývojáře, běžný uživatel s ním mnoho nepořídí.

Ještě větší zájem byl o videozáznam ze čtvrteční tiskové konference, Apple tvrdí, že byl už shlédnut víc než milionkrát.

Přílišný zájem o vývojářskou sadu působí potíže

Z předchozí zprávy plyne, že vývojářská sada přilákala skutečně ohromnou pozornost. Paradoxně však právě to může působit potíže.

Masivní odezva vývojářů mimo jiné vyvolává otázku, jak dobře je Apple připraven zvládat jejich požadavky.

BusinessWeek informuje, že vývojáře sice sada svými možnostmi potěšila, ale některým chybí další podpora ze strany Applu. Zájem je tak velký, že dotazy směrované na Apple zůstávají nezodpovězené po dlouhou dobu (jeden z vývojářů mluví o týdnech, to ovšem musely být dotazy vznesené ještě před oficiálním uvedením sady).

Vývojáři, kteří chtějí psát a následně vydávat aplikace pro iPhone a iPod touch, navíc musí podepsat ujednání o nezveřejňování důvěrných informací, tvořené 2 700 slovy, v němž se zavazují, že nebudou prozrazovat, zveřejňovat či jinak šířit důvěrné informace jinými lidem, než jsou ostatní registrovaní vývojáři pro iPhone, pracující pro stejnou firmu. To se pochopitelně mnoha programátorům nelíbí, protože tohle omezení jim vlastně zabraňuje obrátit se o pomoc na kolegy, o veřejných diskusních forech ani nemluvě (taková fora však nepochybně stejně vzniknou).

Erica Sadun, známá autorka knih o digitálních technologiích, hodlala napsat knihu o vývojářské sadě už na základě uvolněné beta verze, nyní se však obává, že bude muset s jejím vydáním počkat až do červnového zveřejnění ostré verze, vzhledem k vyznění některých částí licenčního ujednání. A Apple se zatím k vysvětlování těchto právních formulací příliš nemá.

S potížemi se potýká též minulý čtvrtek oznámený investiční fond iFund, který shromáždil 100 milionů USD na podporu projektů týkajících se vývoje aplikací pro iPhone. (Za fondem stojí investiční firma Kleiner Perkins.) Fond zaplavilo tolik žádostí, že jeho pracovníci nyní uvažují o dalším navýšení kapitálu.

Podle Matta Murphyho, jednoho z partnerů Kleiner Perkinse, se jeho kolegové vsázeli, kolik obchodních plánů dostanou od potenciálních vývojářů pro iPhone během prvních 30 dní od oznámení fondu. Murphy sice odmítl sdělit konkrétní číslo, ale to bylo překročeno již za 36 hodin.

Ohromný zájem projevili tvůrci her, další a další herní firmy oznamují své záměry vydat herní tituly pro iPhone. Her bude zřejmě opravdu hodně, Brian Greenstone, vlastník firmy Pangea Software, v této souvislosti vyjádřil obavu, že když se na iPhone vrhne každý, bude těžké na trhu prosadit určitý titul, jestliže současně vyjde spousta podobných.

Samozřejmě, prvotní vlna zájmu nepochybně po čase trochu opadne, ono z těch 100 00 velká většina nejspíš byli pouzí „zvědavci“, soustavným vývojem aplikací se určitě bude zabývat jen malý zlomek tohoto počtu, ale i tak zřejmě bude vývojářská obec dost početná. To znamená ohromný potenciál pro platformu iPhonu, bude ovšem velice záležet na tom, jak se Apple vypořádá s jejich podporou.

Údajné náznaky o přechodu iPhonu na Intel

Spekulace o tom, že iPhone v budoucnosti přejde na procesory Intelu, kolují už delší dobu, nyní se objevily další náznaky, jež někteří považují za důkaz toho, že iPhone nakonec opustí procesor ARM a přejde na právě uváděné procesory Atom Intelu.

S touto zprávou přišel The Inquirer, tvrdí, že podle zpráv z jeho vlastních zdrojů a též podle jednoho prezentačního snímku Intelu, telefon Applu za rok či dva přejde na procesory Intelu.

Zdá se však, že procesory Atom první generace (kódově označené Silverthorne), to ještě nebudou, do iPhonu by se měla dostat až druhá generace těchto procesorů, kódově označená Moorestown. The Inquirer vychází z tohoto prezentačního snímku, který zahlédl na CeBITu. V něm Intel předvádí, jaké segmenty trhu mohou procesory Atom obsadit a pro druhou generaci (Moorestown) uvádí chytré telefony (smartphones), přičemž použitý grafický symbol nápadně připomíná iPhone.

Ovšem tyto čipy mají přijít na trh až roce 2009, takže by se nejspíš objevil teprve v iPhonu třetí generace (předpokládá se, že ještě letos se objeví iPhone druhé generace, stále s procesorem ARM, který přinese podporu 3G sítí).

Ještě dříve by však Apple mohl nasadit čipy Silverthorne do rozměrnějších zařízení typu zvětšeného iPodu touch, AppleInsider v této souvislosti již delší dobu mluví o znovuzrozeném Newtonu.

Apple by tak nakonec mohl sjednotit svou kódovou základnu mezi všemi svými produkty, od Maců až po telefony. Intel o proniknutí do iPhonu nepochybně zájem má, na loňské vývojářské konferenci IDF Intelu zazněl výrok o procesoru Moorestown jako o „čipu, který by chtěl iPhone“. Moorestown by měl na jednom čipu integrovat vlastní procesor, řadič paměti, obvody pro kódování videa a grafický procesor, volitelně by čip navíc měl podporovat bezdrátové technologie WiFi, 3G a WiMAX.

Na první pohled to vypadá přesvědčivě, avšak lze najít i dost protiargumentů. Především The Inquirer není právě nejserióznější zdroj a onen zmíněný snímek mnoho nedokazuje, Intel nejspíš zvolil symbol podobný iPhonu hlavně kvůli jeho mediální proslulosti.

Navíc se Intel sice s platformou Atom snaží proniknout na mobilní trh, ovšem architektura ARM zdaleka nestojí na místě (jen se o ní tolik nemluví) a v roce 2009 přijde i ona se zajímavými nabídkami. Procesory ARM budou rovněž vícejádrové a díky své RISC architektuře stále nabízejí nižší spotřebu na jednotku výkonu než Intel. Též programový kód procesorů ARM je kompaktnější. A již současné procesory ARM obsahují různé integrované podpůrné obvody, do budoucnosti jich bude dále přibývat.

Sjednocení kódové základny zrovna pro Apple není tak důležité, díky tomu, že (Mac) OS X není příliš závislý na procesoru, což se již prokázalo u Maců. Aplikace Mac OS X stejně na OS X iPhonu nejde přenést přímo (vrstvu Cocoa nahrazuje na iPhonu Cocoa Touch) a zbývající části kódu není těžké překompilovat.

Osobně se domnívám, že Apple možná vydá nějakého „nového Newtona“, kde by mohl být čip Intelu, ale v přístrojích typu iPhonu nejspíš zůstane u ARM, už kvůli výdrži na baterie.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: