Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy spojené s iPhonem: O2 UK má potíže s aktivacemi, další zemí pro iPhone by mohla být Itálie a Apple oťukává operátora China Mobile. (14.11.07)
14. listopadu 2007, 08.00 | Britský operátor O2 UK nestíhá vyřizovat aktivace nových iPhonů. Podle náznaků ve firmwaru by se iPhone mohl následně objevit v Itálii. A Apple začal předběžná jednání s operátorem China Mobile o vstupu iPhonu na ohromný čínský trh.
Stále přicházejí nějaké zprávy související s iPhonem, v současnosti hlavně ve spojitosti se zahájením jeho prodeje v Evropě:
O2 UK má potíže s aktivacemi britských iPhonů
V pátek se zdálo, že aktivace iPhonů prodaných ve Velké Británii funguje docela hladce. Avšak po několika dalších dnech se začínají objevovat potíže, vynořují se zprávy uživatelů, kterým při pokusu o aktivaci telefonu přes iTunes aplikace havarovala poté, co zadali údaje své kreditní karty.
Britský Macworld se od jednoho svého čtenáře dozvěděl, že se tyto potíže pokusil zástupce technické podpory O2 svalit na Apple a iTunes, jenže v diskusi aktivační skupiny O2 se čtenář dozvěděl, že chyba ve skutečnosti spočívá na serverové straně infrastruktury O2.
Vypadá to, že se v Británii opravdu prodalo hodně iPhonů (třebaže se odhady výrazně liší) a infrastruktura O2 má potíže se zvládnutím všech aktivačních požadavků. Největší problém však způsobuje požadavek na vratnou zálohu 100 GBP. Obchodní politika O2 UK totiž od zákazníků, u nichž si operátor není jistý jejich platební morálkou, vyžaduje k základní ceně aktivace ještě složení vratné zálohy ve výši 100 GBP jako pojistku. Avšak právě požadavek na složení této zálohy při aktivaci iPhonu působí zmíněné potíže s iTunes.
V USA při zahájení prodeje iPhonu rovněž byly potíže s aktivací, tam ovšem šlo hlavně o to, že servery prostě kapacitně nestíhaly vyřídit všechny požadavky (v prvních dnech se prodaly stovky tisíc telefonů). V případě O2 UK kapacitní vytížení asi také hraje svoji roli, ale potíže s vratnou zálohou naznačují, že zřejmě není docela v pořádku návrh aktivační infrastruktury.
Další zemí pro iPhone by mohla být Itálie
iPhone se nyní vedle USA prodává ještě v Německu a v Británii a koncem měsíce k tomu přibude Francie. Pochopitelně se spekuluje, která země bude následovat.
Šťourání ve firmwaru telefonu naznačuje, že by to mohla být Itálie. Průzkum kódových řetězců ukázal, že mezi vazbami PLIST se ve firmwaru nachází položka „TIM_Italy.plist”, doprovázející odkazy na současné oficiální operátory pro iPhone - AT&T (USA), O2 (Velká Británie), Orange (Francie) a T-Mobile (Německo).
TIM je zkratka z Telecom Italia Mobile, firmy částečně vlastněné Telefónicou, jíž patří též britský operátor O2 (ostatně vlastní i náš bývalý Telekom a Eurotel). Možná přes toto vlastnické propojení si Apple již vybral partnera pro iPhone v Itálii.
Nový firmware 1.1.2 navíc obsahuje podporu pro řadu dalších jazyků vedle angličtiny, včetně příslušného rozložení virtuální klávesnice, a mezi nimi je zastoupena i italština. To však nelze brát za důkaz, protože se tam nachází podpora pro mnoho jiných jazyků, začlenění italštiny svědčí spíše o tom, že jde o významný jazyk.
Stále se však jedná o spekulace, navíc se pro Itálii zatím neobjevily žádné jiné zvěsti o zahájení prodeje iPhonu, ostatně v minulosti se některé podobné úvahy ukázaly jako mylné. (Pro Británii a předtím dokonce pro celou Evropu byl dlouho favorizován Vodafone, na který se nakonec vůbec nedostalo.) Samotný TIM nedávno popřel jakékoli spojení s iPhonem, to ovšem nemusí mnoho znamenat, dnešní vybraní evropští operátoři pověsti o svém spojení s iPhonem zpočátku rovněž popírali.
V každém případě se iPhone letos po Francii asi už neobjeví v žádné jiné zemi, případné další rozšíření (například právě do Itálie) bude až záležitostí příštího roku, kdy by se snad konečně měl vyjasnit postup Applu v dalších zemích světa.
Apple začal jednat s čínským operátorem China Mobile
Vedle Evropy se Apple zřejmě začíná zajímat i o asijské trhy, generální ředitel čínského operátora China Mobile, Wang Ťiang-čou včera prozradil, že jedná s Applem o iPhonu, avšak nelíbí se mu model dělení příjmů, jaký si Apple dohodl s ostatními operátory.
Na nedávném shromáždění GSM Association uvedl, že zákazníkům China Mobile se sice takovýto druh stylového produktu líbí, ale Wang si pořád myslí, že mohou udržet obchodní model zaměřený na operátora, protože právě oni mají zákazníky, koncové uživatele.
Samotný Apple zatím žádné konkrétní plány pro prodej iPhonu mimo USA a Evropu nezveřejnil, vyjma neurčitého prohlášení, že v Asii uvede iPhone v roce 2008.
Ředitel Wang se navíc dívá dost skepticky na telefony přehrávající hudbu, a pokud už by je přijal, měly by podle něj hudbu stahovat přímo ze sítě, nikoli oklikou přes počítač.
China Mobile se též stal členem nového sdružení Open Handset Alliance, které prosazuje novou mobilní platformu Android Googlu, což může hrát významnou roli v jednáních.
China Mobile má v současnosti 60 milionů zákazníků, skepse ředitele Wanga vůči metodám Applu spolu s čínskými obchodními tradicemi bude pro Apple zřejmě znamenat velmi obtížná jednání.
Čínský trh mobilních telefonů je však natolik obrovský a navíc skýtá tak velké perspektivy dalšího růstu, že si Apple těžko může dovolit ho ignorovat. Mimo to se na něj chtějí dostat i všichni ostatní výrobci telefonů (včetně domácích čínských), takže konkurence je veliká.
Z náznaků ředitele Wanga ovšem jasně plyne, že v Číně bude Apple těžko uplatňovat své dosavadní metody jednání s operátory. (Číňané ostatně vůči dychtivým zahraničním investorům používají velice podobné metody.) Je dost pravděpodobné, že vstup iPhonu na čínský trh bude od Applu vyžadovat kompromisy, jaké zatím jinde neudělal.
V Asii bude mít iPhone vůbec obtížnější postavení, v zemích jako Japonsko a Jižní Korea se zase bude muset vypořádat s konkurencí tamních velice vyspělých mobilních sítí a odpovídajících telefonů. (V těchto zemích se „normální“ GSM telefony ani nepoužívají, takže bez podpory 3G sítí se tam iPhone vůbec nemůže dostat.)
V roce 2008 by se iPhone měl podstatně rozšířit do dalších částí planety, avšak už nyní je jasné, že ho přitom čekají nemalé překážky, na jaké dosud nenarazil, zvláště v Asii to nebude mít snadné.