Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy spojené s Macy: nové Xeony v březnu, aktualizace pro iWork ’08 a Calcboard 1.0.
4. února 2009, 00.00 | V březnu se mají objevit nové Xeony, které by mohly tvořit základ modernizovaných Maců Pro. Apple vydal aktualizace zvyšující kompatibilitu aplikací kancelářského balíku iWork ’08. A Calcboard 1.0 zpracovává dokumenty s vědeckotechnickými matematickými úlohami.
Zde najdete zprávy, jež nějak souvisejí s Macy, první se týká vývoje na poli procesorů Intelu:
Intel má v březnu uvést Xeony nové generace
Profesionální stolní Macy, Macy Pro, používají procesory Xeon. A právě ty by se měly brzy dočkat zásadní modernizace. Přišel s tím server Fudzilla.com, který tvrdí, že Intel uvede nové Xeony na trh 29. března.
V pondělí navíc někteří prodejci hardwaru již zařadili tyto nové Xeony do své nabídky a začali na ně přijímat předběžné objednávky, což se zdá potvrzovat brzký vstup těchto procesorů na trh.
Jde o upřesnění dřívějších zpráv, jež předpovídaly tyto nové čipy počátkem letošního roku. Tentokrát půjde o skutečně významnou změnu, protože to jsou procesory postavené na nové architektuře „Nehalem“ (jejich kódové označení zní „Gainestown“).
Nových Xeonů by se měla objevit celá řada, ale jak připomíná AppleInsider, pro Mac Pro připadají v úvahu pouze některé z nich, lze předpokládat, že Apple použije čtyřjádrové modely a i z těch se do Maců Pro hodí nejspíš jen pět z nich.
Mělo by se jednat o procesory W5580 (taktovací frekvence 3,2 GHz, cena 1 600 USD), 2,93 GHz X5570 (2,93 GHz, 1 386 USD), X5560 (2,8 GHz, USD 1 172), X5550 (2,66 GHz, 958 USD) a E5540 (2,53 GHz, 744 USD). Všechny tyto modely nesou 8 MB sekundární cache paměti.
Laika by mohlo zarazit, že nové čipy mají nižší taktovací frekvence než jejich odpovídající předchůdci a přitom stojí více, jenže tyto nové procesory přicházejí se zásadně přepracovanou architekturou, která by měla velice citelně zvýšit výkon, především přináší zcela novou paměťovou architekturu, procesory Nehalem totiž obsahují integrovaný paměťový řadič citelně zvyšující propustnost operační paměti a navíc zavádějí zcela nový propojovací mechanismus QuickPath Interconnect (QPI) nahrazující stávající systémovou (FSB) sběrnici.
Toto nové uspořádání by mělo najít využití především právě v serverech a špičkových pracovních stanicích (k nimž lze počítat i Macy Pro), společná operační paměť již nebude připojená k procesorům přes FSB sběrnici a samostatný řadič, ale každý procesor bude moci využívat vlastní vyhrazenou paměť, k níž bude přistupovat s pomocí svého integrovaného paměťového řadiče přes QPI spoj.
Intel už nyní prodává stolní procesory Nehalem pod označením „Core i7“, určené do nejvýkonnějších a nejdražších stolních PC, bližší představu o schopnostech tohoto čipu si můžete udělat z loňského testu CD-R serveru, u nových Xeonů se dají očekávat obdobné vlastnosti.
Nehalemy používají vícekanálovou DDR3 paměť a kvůli nové paměťové architektuře pochopitelně potřebují zcela novou základní desku. To samozřejmě platí také pro Macy Pro, pokud bude Apple do nich chtít nasadit popisované nové Xeony. Přechod na DDR3 RAM se dá vcelku čekat, obdobný krok ostatně již Apple provedl se svými novými notebooky.
Macy Pro se výrazněji nezměnily od ledna 2008, kdy Apple začal tyto stroje standardně nabízet v osmijádrové konfiguraci. Jeví se proto jako dosti pravděpodobné, že Apple s další podstatnější modernizací čekal na novou procesorovou architekturu, tedy na Xeony typu Nehalem.
Zůstává ovšem otázkou, kdy takovéto stroje (na nichž jeho vývojové oddělení nepochybně už pracuje) uvede na trh. Apple sice v minulosti často dostával nové Xeony pro Macy Pro dříve než ostatní výrobci počítačů, avšak se změnami procesorové architektury někdy přišel později než oni.
Nehalemy by měly přinést zvýšení výkonu i pro stávající software (obsahují například technologii Turbo Boost zlepšující výkon aplikací neoptimalizovaných pro vícejádrové stroje), ale současně podstatně rozšiřují možnosti paralelního zpracování (fyzicky čtyřjádrový procesor se může aplikacím jevit jako osm virtuálních procesorových jader), což naplno využije až Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Nabízí se tedy otázka, zda se nové Macy Pro neobjeví teprve spolu s novým operačním systémem.
Nové Xeony ukazují, kam se nejspíš bude ubírat další vývoj Maců Pro, zatím však není vůbec jasné, kdy se jich skutečně dočkáme, může to být jak již teď na jaře, tak možná až v červnu u příležitosti vývojářské konference WWDC (ostatně první Mac Pro byl oznámen právě na této konferenci v roce 2006).
A nyní se podívejme na něco málo softwarových novinek pro Macy:
Aktualizace aplikací balíku iWork ’08 zlepšují kompatibilitu
Kancelářský balík Applu iWork se teď nabízí ve verzi ’09, ale Apple nezapomíná ani na jeho předchozí verzi iWork ‘08. V pondělí pro ni totiž vydal aktualizace všech tří základních aplikací, z nichž se skládá, tedy Keynote (prezentačního programu), Pages (textového procesoru) a Numbers (tabulkového procesoru). Keynote aktualizuje na verzi 4.0.4, Pages na verzi 3.0.3 a Numbers na verzi 1.0.3.
Jak má Apple ve zvyku, novinky přinášené těmito aktualizacemi popisuje pouze zběžně, v doprovodných poznámkách uvádí, že „řeší obecné problémy kompatibility“, aniž by to nějak blíže upřesnil. Konkrétněji se vyjadřuje jen v případě Keynote, kde navíc udává, že verze 4.0.4 řeší problémy kompatibility s PowerPointem 2007 a PowerPointem 2008.
Všechny tyto programy vyžadují Mac OS X 10.4.10 nebo Mac OS X 10.5.5 či vyšší.
Aktualizace lze získat prostřednictvím aktualizačního mechanismu Software Update v Mac OS X, anebo se dají stáhnout ručně z webu Applu, Keynote 4.0.4 najdete tady (jde o 31,27 MB), Pages 3.0.3 zde (27,3 MB) a Numbers 1.0.3 můžete stáhnout odsud (26,14 MB).
Calcboard 1.0 generuje a řeší dokumenty s matematickými modely
Již minulý týden se objevila nová aplikace Calcboard pro matematické výpočty z vědeckotechnické oblasti.
Nová aplikace od Tension Software pracuje s dokumenty, v nichž lze spojovat rovnice se seznamy proměnných a konstant a tyto rovnice dokáže Calcboard 1.0 řešit.
Program zvládá rovnice s libovolným počtem úrovní závorek a podporuje většinu běžných matematických funkcí, řešení rovnic na moderních Macích poskytuje prakticky okamžitě. Uživatel též může vkládat různé vstupní hodnoty proměnných a sledovat, jak se budou měnit odpovídající výstupy.
Calcboard ve svých dokumentech podporuje tvorbu matematických modelů a nabízí čtyři různá zobrazení: Calc (výpočet), Equations (rovnice), Variables (proměnné) a Constants (konstanty).
V zobrazení Calc se zadávají vstupní hodnoty a lze v něm sledovat změny výstupních hodnot, zobrazení Equations dovoluje pracovat s rovnicemi, jež vytvářejí příslušný matematický model.
Zobrazení Variables předkládá seznam všech proměnných použitých v dokumentu a zobrazení Constants totéž činí pro konstanty. Vedle hlavního okna se vždy zobrazuje postranní panel obsahující podrobnější údaje o právě zpracovávaném obsahu (například ukazuje proměnné a konstanty užité ve vybrané rovnici).
Pro rovnice používá Calcboard standardní matematickou syntaxi a poskytuje řadu diagnostických nástrojů pro snadné vyhledávání chyb.
Program byl napsán přímo „na míru” Mac OS X, v Objective-C a s použitím prostředí Cocoa, díky tomu je značně kompaktní a dobře využívá možností systému. Vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, je tedy určen pouze pro Leoparda, plně podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.
Calcboard 1.0 si lze stáhnout z této stránky (příslušný DMG soubor zabírá jen 566 KB). Tak získáte zkušební verzi, plně funkční po dobu 10 dní (ta též zahrnuje ukázkový dokument pro výpočet trajektorie střely). V plnou verzi se dá změnit zakoupením licence, jež pro jednoho uživatele přijde na 30 USD (licence zahrnuje bezplatný upgrade na všechny budoucí verze).