Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy týkající se iPhonu 4
21. června 2010, 00.00 | Potvrdilo se, že iPhone 4 obsahuje 512 MB RAM. Český server opět zprávou o iPhonu 4 vzbudil celosvětovou pozornost. Navigon předvedl novou verzi své navigační aplikace podporující multitasking iOS 4. A kolují dohady, že Apple nestíhá uspokojovat poptávku po novém iPhonu vinou problémů s výrobou displeje Retina.
iPhone 4 představený 7. června při zahájení konference WWDC 2010 se v pěti zemích světa (včetně USA) začne prodávat tento čtvrtek, a tak pochopitelně stále přicházejí zprávy, jež s ním nějak souvisejí:
Nový iPhone používá 512 MB RAM, což se bude hodit pro multitasking
Při představení iPhonu 4 Apple uvedl, že používá čip A4, který poprvé nasadil v iPadu. Ovšem Apple nerad prozrazuje technické podrobnosti o svých přístrojích s iOS, takže například bližší informace o jejich hlavním čipu (jde o SoC čip sdružující vedle hlavního procesoru ještě grafický koprocesor a další podpůrné obvody a také RAM) se získávají dost těžko.
Softwarové diagnostické nástroje ukázaly, že iPad má 256 MB RAM, stejně jako iPhone 3GS (původní iPhone nabízel jen 128 MB), proto se dosud všeobecně předpokládalo, že též iPhone 4 bude vybaven takto velkou RAM. Už v květnu sice tchajwanský server DigiTimes tvrdil, že nový iPhone bude mít displej s rozlišením 960 x 640 a 512 MB RAM, ale to se tehdy nedalo ověřit a mnozí o této zprávě pochybovali.
Avšak minulý týden se ukázalo, že nový telefon Applu opravdu zdvojnásobil kapacitu operační paměti. Informace získané z uniklých prototypů sice naznačovaly, že iPhone 4 bude mít 256 MB RAM, jenže na vývojářské konferenci WWDC 2010, jež se konala předminulý týden, Apple v jedné přednášce prozradil, že iPhone 4 používá 512 MB RAM.
Minulý týden totiž Apple zveřejnil videozáznamy těchto přednášek (registrovaní vývojáři se k nim dostanou tady) a v jedné z nich (Session 147, Advanced Performance Optimization on iPhone OS, druhá část), se mluví o kapacitě RAM iPhonu 4 (konference je určena pro vývojáře, kteří přirozeně narozdíl od běžných uživatelů takovéto podrobnosti chtějí a potřebují znát), takže se zmíněný údaj dal snadno potvrdit.
Zvětšená RAM samozřejmě přispěje ke zvýšení výkonu iPhonu 4 a především to pomůže při multitaskingu, více současně běžících aplikací ji rozhodně využije. A také to nejspíš vysvětluje, proč mobilní verze střihové aplikace iMovie bude fungovat jenom na iPhonu 4. Předpokládalo se, že potřebuje výkon čipu A4, jenže aplikace není dostupná ani pro iPad, pravděpodobně tedy vyžaduje i větší RAM.
Otázkou samozřejmě zůstává, zda se zvětšená RAM objeví též v iPadu. To pochopitelně nevíme, ale dá se to časem předpokládat (už na podzim Apple slibuje uvedení iOS 4 pro iPad, ale to ještě nemusí znamenat obnovu hardwaru.)
iPhone 4 tak musí používat novou verzi čipu A4, ovšem rozebrání iPadu ukázalo, že tenhle čip vlastně tvoří „sendvič“ tří samostatně zapouzdřených křemíkových vrstev (to zjistily rentgenografické analýzy), z nichž jedna obsahuje procesor a podpůrné obvody a dvě nesou DRAM. Nová verze čipu A4 tak asi prostě nasadí DRAM vrstvy s vyšší kapacitou, zatímco procesorová vrstva se nejspíš nezmění.
Jablíčkář.cz vyvolal celosvětovou pozornost svou zprávou o iPhonu 4
Už podruhé český server článkem o iPhonu vzbudil celosvětovou pozornost (poprvé to byl SuperiPhone.cz, když potvrdil, že nový iPhone bude mít rozlišení 960 x 640).
A nyní Jablíčkář.cz zveřejnil fotografie a videa iPhonu 4, který má k dispozici český uživatel (pravděpodobně nějaký vývojář, co ho dostal s předstihem).
Protože jde o český zdroj, podívejte se prostě na odkazovaný článek, zde to nebudeme dále rozebírat, avšak musíme připomenout, že tahle zpráva vyvolala pozornost v podstatě celého světa, řada významných zpravodajských serverů věnujících se Applu ji převzala (což se pochopitelně projevilo zesílením provozu, ale Jablíčkář.cz to ustál).
Samozřejmě přitom hodně pomohl Google Translate, přece jen uživatelů znalých angličtiny je trochu víc než těch ovládajících češtinu, na druhou stranu by však bylo nesmyslné hned naříkat, jak jsme malá země a málo používaný jazyk, protože to prostě není pravda, v globálním srovnání jsme středně velká země a středně důležitý jazyk (dobře to popisuje tento článek RNDr. Novotného, entomologa působícího v Papui-Nové Guinei, osvětlující, jak vypadají skutečně malé jazyky).
V téhle souvislosti působí poněkud sysifovsky snahy Applu o utajování iPhonu 4, ukázalo se totiž, že 4. června požádal úřad FCC (amerického telekomunikačního regulátora), aby po 45 dní nezveřejňoval některé certifikační dokumenty týkající se nového iPhonu, které zahrnovaly fotografie, diagramy, schémata a rozpisy komponent (další materiály si přeje nechat utajené trvale).
Je to vcelku normální postup, co používají i jiní výrobci, ale jak dokládají dnešní zprávy, informace se nakonec stejně dostanou ven jinudy, zdá se, že cokoli opustí cupertinské laboratoře, bude brzy celosvětově známé.
Navigon předvedl verzi své navigační aplikace podporující multitasking
S iPhone OS 3.0 Apple umožnil psaní plnohodnotných navigačních aplikací pro iPhone a k nejoceňovanějším z nich patří Mobile Navigator německé firmy Navigon, pro Evropu (samozřejmě včetně naší země) to byla vůbec první taková aplikace, jež přišla již loni v červnu.
Málokoho proto udiví, že minulý pátek právě tato firma předvedla novou verzi 1.6 svého Mobile Navigatoru, která podporuje multitasking iOS 4. Když uživatel přepne do jiné aplikace, Navigator bude nadále sledovat polohu telefonu a bude poskytovat hlasové navigační pokyny, i když v popředí bude právě pracovat jiný program.
Stejně tak jeho fungování nepřeruší příchozí hovor, ovšem pokud se smíchá hovor s hlasovou navigací, asi to bude působit trochu zmatky. Na YouTube se již objevilo krátké video, jež názorně předvádí, jak nový Mobile Navigator funguje. Pro takovéto aplikace se nepochybně bude hodit výše zmíněná větší RAM iPhonu 4.
Dá se předpokládat, že Navigon bude opět mezi prvními, kdo nabídne navigaci s podporou iOS 4, zatím sice neoznámil její cenu, ale nejspíš se nijak významně měnit nebude. A brzy jistě podobné aktualizace svých navigačních aplikací uvedou i další významní výrobci, protože budou chtít využít příležitosti, jakou znamená uvedení nového iPhonu na trh.
Dodávky iPhonu 4 možná omezují problémy s výrobou displeje Retina
Jak víte z našich předchozích zpráv, zájem o iPhone 4 (především v USA, ale i jinde) je obrovský a Apple zjevně vůbec nestíhá tuto poptávku (v rámci předběžných objednávek) uspokojit, dodací lhůty v jeho webových ochodech se stále prodlužují.
To pochopitelně vyvolává dohady, že má potíže s výrobou nových telefonů a minulý týden se objevily dohady, že by příčinou mohly být problémy s displejem Retina.Alespoň to tvrdí analytik Ashok Kumar z firmy Rodman and Renshaw, podle něj průzkum dodavatelského řetězce ukázal, že Apple musel omezit výrobu iPhonu 4 na polovinu (pořád však jde o 2 miliony kusů měsíčně) kvůli neschopnosti LG Display vyrobit dostatek nových displejů.
Zlepšení by mělo přijít až koncem léta, kdy LG plánuje dokončit přechod na pátou generaci výrobní technologie LCD displejů, jež dovolí zvýšení objemu výroby, protože jednak bude možné z rozměrnějších substrátů najednou připravit více displejů a navíc se zvýší i výtěžnost výroby.
Výroky analytiků je sice třeba vždy brát s výhradami, ale tohle zní docela logicky, IPS technologie (užívané obrazovkou iPadu a displejem Retina) jsou prostě výrobně náročnější a mají nižší výtěžnost (což patří k důvodům jejich vyšší ceny), navíc displej Retina se svou extrémní hustotou pixelů jistě bude ještě větší výrobní oříšek.
Není ovšem třeba hned věštit Applu zkázu, jen prostě asi ještě nějakou dobu nedokáže včas uspokojit všechny zájemce o nový iPhone (ostatně situace okolo iPadu se tomu dost podobá), ale i tak se dá předpokládat, že prodeje iPhonu 4 budou trhat rekordy.