Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy týkající se iPhonu: prolamující nástroje pro firmware 1.1.3, v Německu se prodalo 70 000 iPhonů a hledání „chybějících“ telefonů. (28.1.08)
28. ledna 2008, 03.00 | Už se objevil hackerský software umožňující prolomení firmwaru 1.1.3. T-Mobile oznámil, že v Německu prodal 70 000 iPhonů. A analytici se ze zveřejněných údajů o prodejích iPhonu snaží dopočítat, kam se jednotlivé telefony dostaly.
Objevilo se také několik zpráv o iPhonu, převážně se týkají jeho prodeje, avšak první zpráva se zabývá softwarem:
Zveřejněny nástroje k prolomení firmwaru 1.1.3
Chcete-li s iPhonem dělat víc, než zatím povoluje Apple, zejména instalovat vlastní aplikace, musíte prolomit jeho ochranu a dostat se k souborovému systému telefonu. Tomuto úkonu se říká „jailbreak“ (doslova „útěk z vězení“) a potřebujete k tomu příslušné hackerské utility.
Apple tyto postupy pochopitelně neschvaluje a považuje je za důvod k neuznání platnosti záruky, ovšem nijak zvlášť silně proti nim nevystupuje. Jeho hlavní obranu tvoří nové verze firmwaru, jež vedle nových funkcí a oprav chyb většinou též zruší účinek dosavadních prolamujících utilit.
Nejinak tomu bylo s firmwarem 1.1.3 představeným na Macworld Expu 2008. Tento firmware skutečně přináší hodně nových užitečných funkcí (třeba vyhledání polohy telefonu a možnost odesílání SMS zpráv více příjemcům najednou) a zřejmě dost výrazně mění i vnitřní fungování aplikací, ovšem ani on se nedá prolomit stávajícími nástroji.
Podle očekávání hackerské týmy začaly ihned pracovat na prolomení nového firmwaru. A tak zhruba za týden po zveřejnění firmwaru 1.1.3 lidé sdružení kolem známého týmu iPhone Dev Team přišli s řešením. Vyžaduje iPhone s již prolomeným firmwarem 1.1.2, takže budou potřebné určité přípravné kroky, iPhone s už nainstalovaným firmwarem 1.1.3 se musí nejprve vrátit na předchozí verzi firmwaru.
Postup k prolomení firmwaru 1.13 a k tomu potřebné soubory najdete na webu Cre.ations.net.
Stejně jako v případě předchozích verzí firmwaru se jedná o neoficiální postup, narušující záruku a s velkou pravděpodobností nebude fungovat s budoucími verzemi firmwaru.
Zatím však jde o jediný způsob, jak na iPhonu s firmwarem 1.1.3 provozovat i další aplikace vedle těch, jež dostanete s přístrojem. A pochopitelně slouží i jako předstupeň odblokování telefonu, aby se dal provozovat u libovolného GSM operátora, nikoli jen u toho, co si vybral Apple.
To se ovšem možná již brzy změní, někdy ke konci února by Apple měl vydat vývojářskou sadu pro iPhone, která umožní třetím stranám psát aplikace oficiálně. Výše zmíněné vnitřní změny ve firmwaru 1.1.3 naznačují, že se Apple na provozování těchto dodatečných aplikací chystá. Je tedy možné, že už za necelý měsíc nebude další prolamování telefonu nutné, bude však hodně záležet na tom, jaké oficiální aplikace Apple dovolí psát a instalovat.
T-Mobile v Německu prodal 70 000 iPhonů
Postupně se začíná ujasňovat, kolik iPhonů se vlastně prodalo v západní Evropě, tedy přesněji řečeno v těch třech zemích, kde Apple zahájil prodej vloni od listopadu.
Nejnověji se dozvídáme, že T-Mobile Germany, mobilní divize Deutsche Telekomu, v Německu prodal za 11 týdnů od zahájení prodeje 9. listopadu 2007 celkem 70 000 iPhonů. Ředitel německého T-Mobile se nechal na firemním intranetu slyšet, že iPhone je zdaleka nejprodávanějším multimediálním zařízením z firemního portfolia.
Ve Francii počátkem ledna ohlásil stejný počet prodaných telefonů Applu tamní operátor Orange (patřící France Telecomu). Výsledky pro Francii a Německo tak vycházejí dost podobné, je však třeba připomenout, že ve Francii byl prodej iPhonu kvůli složitým jednáním o prodeji odblokované varianty zahájen až 29. listopadu 2007.
Co se týče třetí evropské země, v níž se iPhone prodává, tedy Velké Británie, tam oficiální údaje nemáme, ale pode hodnověrných odhadů se na britských ostrovech prodalo asi 190 000 kusů.
Když se to sečte dohromady, tak se v Evropě dosud prodalo necelých 350 000 iPhonů, alespoň pokud jde o oficiální prodejní kanály. Jak Apple, tak příslušní operátoři pochopitelně tvrdí, že taková čísla očekávali a prohlašují je za úspěch, ve skutečnosti však očekávání byla zřejmě vyšší. (Při přepočtu na počty obyvatel se iPhone rozhodně prodává v USA podstatně rychlejším tempem než v těchto třech zemích.)
Ovšem vzhledem k tomu, že se iPhone v těchto zemích prodává za podstatně vyšší cenu než v USA (přičemž mezitím kurs amerického dolaru vytrvale klesá) a zákazníci se navíc musí povinně upsat k poměrně drahým paušálním tarifům na dosti dlouhou dobu, slabší zájem zase tolik nepřekvapuje. Ještě k tomu připočtěte prudký rozvoj 3G technologií, jež iPhone zatím nepodporuje a velmi ostrou konkurenci mezi mobilními operátory v tomto regionu a výše popsané výsledky prodeje iPhonu opravdu vlastně znamenají úspěch.
Hledání „chybějících“ iPhonů
Minulý týden se sešlo i několik dalších údajů o prodejích iPhonu, vedle těch výše uvedených. Při ohlášení finančních výsledků za minulé čtvrtletí Apple 22. ledna mimo jiné sdělil, že za poslední čtvrtletí roku 2007 prodal 2,3 milionu iPhonů a za celý rok 2007 (tedy přesněji řečeno od června) se prodalo 3,7 milionu telefonů. Zároveň však operátor AT&T prodávající iPhony v USA oznámil, že loňský rok zakončil s necelými dvěma miliony zákazníků iPhonu.
A hned tu máme potíž: Mezi počtem „oficiálních“ uživatelů v USA a počtem prodaných telefonů vzniká rozdíl celých 1,7 milionu kusů. Z předchozích údajů vidíme, že západní Evropa se postarala pouze o 350 000 iPhonů, zbývá tedy pořád 1,3 milionu iPhonů, jež někam „zmizely“. Je sice možné, že prodeje zahrnují i telefony zakoupené jako vánoční dárky, které byly aktivovány až později, to samo ovšem nemůže vysvětlit tak velký rozdíl.
Zbývají tak vlastně dvě možné odpovědi: tyto telefony byly buď odblokovány a prodány na šedém trhu, anebo zůstávají v distribučních kanálech v podobě neprodaných zásob. (Ano, Apple ve svých výsledcích uvádí, že telefony prodal, otázkou ovšem zůstává, co tím přesně myslel, zda prodej koncovým zákazníkům, anebo jenom distributorům.)
Analytici se nyní přou o poměr mezi odblokovanými iPhony a telefony v neprodaných zásobách. Toni Sacconaghi z Bernstein Research se přiklání k pesimističtější variantě, odhaduje, že bylo odblokováno asi 20 procent iPhonů (extrapoluje z toho, že pro třetí čtvrtletí 2007 Apple potvrdil podíl odblokovaných telefonů v výši 18 procent) a zbytek „chybějících“ iPhonů zařazuje do neprodaných zásob. V absolutních číslech by to znamenalo, že bylo odblokováno 750 000 telefonů a v zásobách jich zůstalo 670 000. To by mělo svědčit o přetrvávajícím slabém zájmu o iPhone.
Optimističtější názor jako obvykle zastává Gene Munster z investiční banky Piper Jaffray. Podle jeho odhadů bylo odblokováno celkem 25 procent iPhonů, tedy 838 000, což ponechává 512 000 „scházejících“ telefonů, ty se podle něj nacházejí v distribučních kanálech jak v USA, tak v Evropě (v USA by jich mělo být 220 000, ve třech evropských zemích pak 292 000), což odpovídá běžným skladovým zásobám Maců a iPodů za poslední 3 roky. Gene Munster vyšší podíl odblokovaných iPhonů zdůvodňuje tím, že se odblokování nyní dá zařídit snáz.
Odhady objemu neprodaných iPhonů pochopitelně vzbudily prudké spory, ale to zatím nechme analytikům, zajímavější je na těchto číslech jiná věc: Ať už se kloníme ke kterémukoli názoru, podíl odblokovaných telefonů na celkovém prodeji je skutečně vysoký.
Nyní již dává větší smysl, proč finanční ředitel Applu na tiskové konferenci ke zveřejněným finančním výsledkům odmítl komentovat podíl odblokovaných iPhonů. Jestliže se podíl takových telefonů zvyšuje a činí možná až čtvrtinu celkového prodeje, asi není na obchodní politice kolem iPhonu všechno v pořádku. O vlastní telefon zjevně uživatelé zájem mají, avšak způsob, jímž se prodává, spoustu potenciálních zájemců odrazuje, část z nich pak vyrazí na „šedý trh“.
Až Apple oficiálně umožní psaní aplikací pro iPhone, lze předpokládat vzrůst zájmu o něj (pokud nebudou oficiální aplikace příliš omezované). Mnohé potenciální zákazníky však bude stále odrazovat dosavadní způsob prodeje, jenže ten se asi jen tak nezmění, vzhledem k pravděpodobným příjmům Applu od smluvních operátorů. A tak trh s odblokovanými iPhony bude nejspíš fungovat i nadále.