Zprávy týkající se Maců: „mramorový“ Snow Leopard, zranitelnost RSS v Safari, BurnAgain FS 1.2 a Mini DisplayPort součástí standardu. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy týkající se Maců: „mramorový“ Snow Leopard, zranitelnost RSS v Safari, BurnAgain FS 1.2 a Mini DisplayPort součástí standardu.

16. ledna 2009, 02.00 | Mac OS X 10.6 Snow Leopard by mohl zavést nový „mramorový“ vzhled uživatelského rozhraní. V Safari byla objevena vážná zranitelnost čtečky RSS kanálů. Vypalovací software BurnAgain FS 1.2 přináší řadu vylepšení. A sdružení VESA oznámilo, že konektor Mini DisplayPort zahrne do chystané oficiální specifikace DisplayPort 1.2.

Hlavní pozornost sice nyní poutá dění okolo Steva Jobse, ale samozřejmě se nadále objevují také zprávy spojené s Macy, výběr z nich předkládám v tomto článku, jako obvykle se nejprve podíváme na software:

Snow Leopard by mohl nasadit sjednocené „mramorové“ uživatelské rozhraní

Informace o chystaném Mac OS X 10.6 Snow Leopard se zatím týkaly spíše novinek v jeho nitru, avšak nyní se vynořilo několik zpráv, podle nichž by nová verze operačního systému Maců měla též důsledněji sjednotit vzhled uživatelského rozhraní, v němž se za minulé roky nahromadily rozdíly.

John Gruber na svém blogu Daring Fireball v rámci předpovědí pro Macworld Expo již počátkem ledna tvrdil, že Apple pravděpodobně předvede nové sestavení Snow Leoparda, jež zavede nový vzhledový motiv pro celý systém, který mu propůjčí zcela nový vzhled. Podle Grubera nastal čas, aby konečně zmizely poslední zbytky původního motivu „Aqua“ z Mac OS X 10.0.

Předpovídal, že posuvníky a tlačítka, jež se od první beta verze Mac OS X příliš nezměnily, přejdou na uhlazenější, tmavší styl ve stylu posuvníků iTunes, zatímco okna aplikací začnou používat tmavší chromový motiv a lišta menu bude zobrazovat světlý text na tmavém pozadí. Toto nové rozhraní mělo nést kódové označení „Marble“ (mramor).

Jak ovšem víme, na letošním Macworld Expu nepadlo o Snow Leopardovi jediné slovo, Gruber sám přiznává, že se v této své předpovědi mýlil.

Avšak server MacRumors oznamuje, že jeho zdroje mu rovněž potvrzují rozsáhlé přepracování a sjednocení uživatelského rozhraní Snow Leoparda. Podrobnosti však ještě zveřejněny nebyly, vývojářská sestavení Mac OS X 10.6 se nadále drží motivu Aqua. Nový motiv má uživatelské rozhraní „zploštit“ tak, aby více odpovídalo prvkům uživatelského rozhraní iTunes a iPhota. Tento obrázek ukazuje, jak by to asi mělo vypadat.

05mm16012009f.jpg

Kódové označení nového uživatelského rozhraní (zatím testovaného pouze uvnitř Applu) údajně zní „Marble“, to by potvrzovalo to, co slyšel John Gruber (pochopitelně nelze vyloučit, že se jejich zdroje alespoň částečně shodují).

Vzhledem k tomu, že by Mac OS X 10.6 měl přinést „generální úklid“ systému, zdá se být sjednocení vzhledu uživatelského rozhraní docela pravděpodobné, ale zatím zůstáváme v rovině zákulisních informací, více snad napoví další testovací sestavení rozeslaná externím vývojářům.

Čtečka RSS kanálů v Safari je postižena bezpečnostní zranitelností

Programátor Brian Mastenbrook zabývající se otevřeným softwarem už v neděli objevil ve webovém prohlížeči Safari novou bezpečnostní zranitelnost, jež se týká výchozí čtečky RSS kanálů (výchozí čtečku samozřejmě tvoří samotné Safari). Tato zranitelnost dovoluje, aby záškodnický web načítal data uložená na lokálních svazcích počítače bez vědomí uživatele, a to včetně citlivých informací typu hesel a přihlašovacích údajů.

Týká se to jak Safari pro Mac, tak pro Windows a na Macu tahle zranitelnost může zasáhnout též uživatele jiných webových prohlížečů (třeba Firefoxu), pokud nezměnili výchozí předvolby Safari.

Apple existenci zranitelnosti uznal, ale dosud neoznámil, co s ní hodlá udělat (pravděpodobně časem vydá opravu, nejspíš v podobě drobné aktualizace Safari).

Brian Mastenbrook své zjištění popisuje na svém blogu, ve středu ho dále aktualizoval. Původně se totiž zdálo, že zatímco pod Windows by uživatelé měli dočasně přejít na jiný prohlížeč, než se objeví oprava, na Macu postačí nastavit jinou výchozí RSS čtečku.

Avšak to ve skutečnosti nepomůže, protože se tím nezruší všechny vazby Safari na URL adresy RSS kanálů, je třeba stáhnout a nainstalovat doplňkový panel předvoleb RCDefaultApp a v něm nastavit jinou výchozí aplikaci pro URL adresy typů „feed“, „feeds“ a „feedsearch“, podrobnosti najdete v odkazovaném Mastenbrookově příspěvku.

06mm16012009f.jpg

V případě Mac OS X se však daná zranitelnost týká pouze verze 10.5 Leopard, uživatele starších verzí Mac OS X nezasahuje.

Protože podrobnosti zranitelnosti ještě nejsou veřejně známy (Mastenbrook je přirozeně „nevypustil do světa“), není zatím riziko jejího zneužití příliš vysoké, to se však může rychle změnit, v takovýchto situacích se rozhodně vyplatí být raději příliš opatrný než naopak.

Vypalovací software BurnAgain FS 1.2 zvyšuje výkon a spolehlivost

Loni v květnu na trh přišel BurnAgain FS, poměrně netradiční vypalovací software usnadňující tvorbu CD a DVD disků s více sekcemi (multisession disků).

Tento software, jak napovídá jeho název, zachází s přepisovatelnými optickými médii jako s pevnými disky, které připojuje k Finderu. Z něj pak lze přidávat, odstraňovat a editovat soubory na příslušných optických médiích úplně stejně jako na jiných svazcích Finderu, takhle se dá pracovat s médii typu CD-R, CD-RW, DVD+RW a DVD-RW, dokud se příslušný disk nezaplní (soubory totiž z média fyzicky nemizí, vícenásobně přepisovatelná média ovšem jde po zaplnění smazat). Disky takto vypálené se navíc dají přečíst na všech běžných platformách, protože používají standardní formát ISO9660.

A nyní jeho tvůrce Freeridecoding (vývojář softwaru pro Macy sídlící na Novém Zélandu) oznámil novou verzi 1.2.

07mm16012009f.jpg

Ta přináší vylepšení uživatelského rozhraní a pracovních postupů, zlepšuje zacházení s přístupovými právy k souborům, zvyšuje spolehlivost při přejmenovávání nebo přemisťování velkých počtů souborů a přináší novou volbu, jíž lze zakázat vytváření souborů ve formátu AppleDouble.

Požadavky BurnAgain FS 1.2 nejsou nijak závratné, potřebuje Mac OS X 10.4 nebo vyšší (původně fungoval jen pod Leopardem, ale od verze 1.1 podporuje i Tigera), 2,2 MB prostoru na disku a CD nebo DVD vypalovačku podporovanou Mac OS X (interní nebo externí připojenou přes rozhraní FireWire). Program podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. A nabízí se též v německé verzi (jeho autor totiž pochází z Rakouska).

BurnAgain FS je shareware, jeho zkušební verzi si lze stáhnout odtud (zabírá 4,9 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence, ta pro jednoho uživatele přijde na 22 USD, stávající zákazníci obdrží aktualizaci na novou verzi zdarma.

Mini DisplayPort bude zahrnut do oficiální specifikace VESA

Když Apple loni v říjnu uvedl se svými novými notebooky a 24“ monitorem LED Cinema Display nové zobrazovací rozhraní DisplayPort, vyvolalo to značně rozporné reakce (podrobněji otázky spojené s novým zobrazovacím standardem v podání Applu probírá tenhle článek).

Hlavní výtku představovalo to, že Apple toto rozhraní zavedl u svého nového hardwaru jako jediné zobrazovací řešení, což ztěžuje spolupráci s hardwarem jiných výrobců i se starším hardwarem samotného Applu.

Rozhraní DisplayPort se sice začíná ve větší míře objevovat na nových grafických kartách a monitorech, Apple však navíc nasadil vlastní zmenšenou variantu Mini DisplayPort, kterou dosud žádný jiný výrobce nepodporuje.

08mm16012009f.jpg

To by se ale mohlo časem změnit, protože sdružení VESA starající se o standardy zobrazování u elektronických zařízení minulý týden na výstavě CES oznámilo, že do chystané specifikace DisplayPort 1.2 zahrne také variantu Mini DisplayPort, ta se teď stane oficiální součástí standardu.

Apple sice už v prosinci začal nabízet bezplatnou licenci na příslušné specifikace všem výrobcům zobrazovacího hardwaru, jenže nyní se Mini DisplayPortu dostane „oficiálního posvěcení“, což snad přiměje další firmy, aby začaly nasazovat toto rozhraní.

Sice zatím není jasné, zda Mini DisplayPort zahrne úplně všechny vlastnosti plné specifikace 1.2, základní rysy si ovšem nepochybně zachová, zařazení do specifikace by však především mělo dávat jistotu, že Mini DisplayPort bude hladce spolupracovat s veškerým ostatním hardwarem vyhovujícím specifikaci verze 1.2. (Po Webu kolují dohady, že stávající implementace Mini DisplayPortu v podání Applu nezahrnuje všechny možnosti rozhraní DisplayPort, zdá se, že například nepodporuje současný přenos zvuku či řetězení zobrazovacích zařízení, tato tvrzení ale zatím nepotvrdilo nezávislé posouzení.)

DisplayPort ve své současné podobě podporuje přenosovou rychlost 2,7 Gb/s (na jednom páru vodičů). DisplayPort 1.2 by měl přenosovou rychlost zdvojnásobit na 5,4 Gb/s, což již postačuje pro zobrazování v rozlišení 1920 x 1080 (Full HD) při obnovovací frekvenci 120 Hz, to by se dalo využít pro stereoskopické 3D zobrazování, kdy se bude rychle přepínat mezi obrazy pro levé a pravé oko. Zvýšená přenosová rychlost by též měla dovolit podporu tak extrémních rozlišení jako je 3840 x 2160 pixelů s barevnou hloubkou 30 bitů.

Rovněž bude možné připojit ještě více monitorů s vysokým rozlišením současně přes jediný konektor. VESA tvrdí, že DisplayPort 1.2 bude například schopen ovládat dva monitory o rozlišení 2560 x 1200 nebo čtyři monitory s roz1išením 1920 x 1200, samozřejmě pokud to vůbec bude zvládat grafická karta.

Teď ovšem mluvíme o vlastnostech specifikace, vůbec to neznamená, že Apple v nejbližší budoucnosti skutečně nasadí hardware podávající takovéto výkony. Ostatně samotnou specifikaci DisplayPort 1.2 hodlá VESA zveřejnit až někdy v polovině letošního roku, zřejmě teprve poté začnou výrobci ve větší míře dodávat na trh produkty jí vyhovující.

V nejbližších měsících se situace okolo Mini DisplayPortu nejspíš ještě příliš nezmění (snad se projeví alespoň vliv výše zmíněných licencí poskytovaných Applem), ale ve druhé polovině roku 2009 by se situace mohla začít lepšit, začnou-li Mini DisplayPort nasazovat i jiní výrobci, navíc lze čekat větší dostupnost (a přístupnější ceny) příslušných převodníků a adaptérů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: