Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy týkající se mobilních zařízení Applu
4. června 2010, 00.00 | Steve Jobs považuje iPad za počátek post-PC éry, avšak AT&T se chystá v USA zavést pro iPad datové limity. Objevuje se stále více komponent nového iPhonu. Apple zřejmě začal z App Store odstraňovat aplikace užívající vlastní widgety. A Google nabízí vyhledávání mobilních aplikací pro Android a iPhone.
V tomto článku se podíváme na několik zpráv, jež aspoň nepřímo souvisejí s mobilními zařízeními Applu, tedy s iPhone OS a s hardwarem, na němž funguje:
Steve Jobs věští příchod „post-PC éry“ předznamenaný iPadem
V úterý měl Steve Jobs delší vystoupení na prestižní konferenci D8 pořádané webem All Things Digital, kam se pravidelně zvou významní lidé ze světa IT (v roce 2007 tam dokonce společně hovořili Jobs a Bill Gates). Vzhledem k tomu, že novinky Applu Jobs představí až v pondělí na konferenci WWDC 2010, nebyl na D8 příliš konkrétní a předkládal spíše obecnější myšlenky (právě těmi se ale konference Dx zabývají).
Přepis Jobsova vystoupení najdete na Alll Things Digital (včetně videozáznamu), případně na CNETu, stačí-li vám jen jeho základní myšlenky, přináší je ve zhuštěné podobě Macworld.
Zde budeme ještě stručnější a nabídneme pouze výtah zmíněného výtahu. Nejčastěji se asi bude citovat Jobsovo tvrzení, že vstupujeme do „post-PC éry“, kdy klasické osobní počítače už nebudou tolik třeba (Jobs je přirovnal k nákladním automobilům, jež převažovaly v době, kdy byly USA spíše agrární zemí) a budou je stále více nahrazovat jiná, specializovanější zařízení a iPad podle něj představuje jejich předvoj.
A narozdíl od Tablet PC iPad uspěl podle Jobse proto, že nahradil pero ovládáním prsty, k čemuž však bylo třeba vytvořit zcela nový operační systém (jako je iPhone OS).
A prozradil také, že prototyp tabletu (z něhož nakonec vznikl iPad) existoval ještě předo iPhonem, ten vlastně byl odvozen právě z raného tabletu. To do značné míry vysvětluje, proč je Jobs tak posedlý iPadem a dá se proto předpokládat, že ho teď bude stále silněji prosazovat.Samozřejmě s tímto názorem nebude každý souhlasit, odmítavě se k němu již vyjádřil Microsoft (což samozřejmě nepřekvapuje) a tato debata bude trvat asi hodně dlouho (nejspíš celé roky).
Nijak neočekávané nebyly ani další Jobsovy názory a odpovědi a otázky, většinou už něco podobného pronesl jinde. Pochopitelně si zachoval svůj názor na Flash (je to zastaralá technologie, jež by měla zmizet), dále hájil uzavřenost App Store s tím, že druhou otevřenou platformou, kterou Apple pro mobilní přístroje podporuje, je HTML5 a spíše hájil operátora AT&T, i když na otázku, zda by bylo dobré mít také v USA dva operátory pro iPhone, připustil, že by nejspíš bylo.
AT&T zavede pro iPady v USA datové limity
Nyní ovšem právě AT&T ohlásil změny, jež uživatele iPadu v USA určitě nepotěší. Od pondělí totiž zavádí nové tarify pro datové přenosy a týká se to též iPadu.
Když Jobs koncem ledna představil veřejnosti iPad, oznámil také dva datové tarify pro ně v USA (3G iPady, jichž se týkají, se ovšem začaly prodávat až koncem dubna).
)Nižší tarif (za 14,99 USD měsíčně) měl omezení na 250 MB dat za měsíc, ale zaveden byl i druhý, neomezený tarif za 29,99 USD měsíčně. Jenže to se od pondělí mění, noví zákazníci místo toho dostanou za 25 USD měsíčně jenom 2 GB dat, pokud to překročí, budou si muset za dodatečná data připlatit.
To samozřejmě vyvolalo bouři nevole, uvidíme, zda a jak to bude Jobs komentovat v pondělí, ale je jasné, že to hodně omezí používání datově náročných služeb ve 3G sítích, zejména streaming videa. Jistě, přes WiFi žádná omezení nadále nejsou a hodně lidí bude iPad používat právě tak (ostatně se prodala spousta iPadů pouze s WiFi), přesto to významně mění situaci.
Mimochodem, AT&T od pondělí též v USA konečně dovolí používat iPhone jako datový modem pro jiná zařízení (tedy povolí takzvaný „tethering“). Tuto možnost sice iPhone OS poskytuje už od verze 3.0, ale vyžaduje zároveň podporu operátora a ta dosud ve Spojených státech chyběla. Zřejmě s příchodem nového iPhonu a iPhone OS 4 to tam bude již také možné, avšak za nezanedbatelný příplatek 20 USD měsíčně.
Bude rozhodně zajímavé sledovat, jaký vliv budou nové tarify mít na používání přístrojů s iPhone OS, pravděpodobně to dost významně změní dosavadní chování uživatelů.
Po celém světě se objevují další komponenty nového iPhonu
Poté, co server Gizmodo představil „uniklý“ prototyp nového iPhonu, který získal dost nejasným způsobem a další prototyp se objevil ve Vietnamu, už se v podstatě nepochybuje, že v pondělí Apple představí nový model iPhonu.
Mimochodem, na konferenci D8 Jobs potvrdil, že americký prototyp byl skutečně určen k terénnímu testování. Co se týče okolností jeho „úniku“, prý by se o tom dal natočit film. A dodal, že se rozhodl do Gizmoda kvůli prototypu pustit, aby zachoval dosavadní firemní principy, takže se tento server zřejmě ještě má na co těšit, zatím však teprve probíhá úřední vyšetřování. A mezitím se po celém světě objevují různé další komponenty nového telefonu.
iPhone Portugal zveřejnil videa vnějšího šasi nového iPhonu, jež se svou konstrukcí hodně podobá „unibody“ pouzdrům MacBooku Pro a iPadu. Dvě tyto komponenty měl čtenář citovaného portugalského webu zakoupit v Číně, působí velice lehce a elegantně a zdají se být připraveny pro hromadnou výrobu, zároveň tvar odpovídá již známým prototypům.
A tchajwanský web Apple Pro předvedl baterii nového iPhonu s kapacitou 5,25 Wh, zatímco iPhone 3GS má 4,51h baterii, což znamená nárůst kapacity o 16,5 procenta. Dále se tam objevila fotografie vnitřního připojení dokového konektoru.
Přibývá též náznaků, že se nový iPhone bude dodávat i v bílém provedení, opravářská firma PowerBook Medic získala fotografie předního a zadního panelu nového iPhonu, které byly oba v bílé barvě.
Uniklé prototypy byly přitom černé, ale nejspíš se opět bude nabízet také bílé provedení, avšak zmíněné komponenty působily jako součást hodně raného prototypu (zadní panel nenesl ani údaj o kapacitě paměti), takže to není tak docela jisté.
„Úniků“ spojených s novým iPhonem přibývá, což je sice jistě dáno hlavně pozorností, jakou vyvolaly uniklé prototypy, ale nepochybně se projevuje též vliv rostoucí mobility obyvatel a zlepšující se přístup k Internetu v asijských zemích, kde se přístroj vyrábí, budou-li tyto trendy pokračovat (a to skoro jistě budou), brzy asi bude Apple mít se svým tradičním utajováním hodně velké potíže.
Apple začal z App Store odstraňovat aplikace s vlastními widgety
Zdá se, že Apple počal ze svého aplikačního obchodu vymycovat další typ aplikací, alespoň to tedy tvrdí vývojář Russell Ivanovic.
Jeho aplikace MyFrame byla z App Store odstraněna zřejmě kvůli tomu, že Apple zahájil tažení proti aplikacím nabízejícím vlastní widgety. Aplikace MyFrame, digitální fotorámeček pro iPad umožňující hromadný import fotografií z iTunes, byla původně bez potíží hladce přijata a uměla mimo jiné zobrazit vrstvu dat nad fotografiemi, podobně jako to lze udělat v Dashboardu Mac OS X.
Na iPhone OS to však najednou přestalo vyhovovat, Ivanovic pochopitelně začal věc probírat se zástupci Applu, až nakonec dostal odpověď přímo od Jobse, jako obvykle elektronickou poštou z jeho iPadu, v podobě stručného sdělení, že Apple nepovoluje aplikace, které vytvářejí vlastní pracovní plochu.
Zástupci Applu, s nimiž Ivanovic předtím mluvil, však byli velice vyhýbaví a zjevně nechtěli prozradit žádné bližší podrobnosti. Licenční ujednání přitom zatím neobsahuje žádný výslovný zákaz widgetů, přesto MyFrame byl kvůli nim odstraněn, takže to pochopitelně vyvolává spekulace, že Apple chystá nějaké své vlastní widgety, tvořící součást ostré verze iPhone OS 4.
Android totiž widgety nabízí už teď a v beta verzích iPhone OS 4 se nachází widget pro funkce iPodu, více se dozvíme nejspíš až v pondělí. Poučný je ovšem i případ aplikace MyFrame, znovu se ukazuje, že vyhovět podmínkám App Store je někdy docela těžké a že přijetí aplikace do něj ještě není zárukou, že se tam udrží natrvalo.
Google Mobile nyní umožňuje vyhledávat aplikace pro Android a pro iPhone
Aplikací pro oblíbené mobilní platformy stále přibývá, App Store jich nabízí už 200 000 a také Android Market se dostal již na desítky tisíc titulů. Docela by se tedy hodila možnost, jak v těchto spoustách snadno hledat, a tak nijak zvlášť nepřekvapuje, že se téhle úlohy ujal samotný Google, který se pro mnohé stal synonymem vyhledávání na Internetu.
Funguje to ovšem pouze na Google Mobile, verzi vyhledávače určené pro mobilní zařízení a zatím jenom v USA a jen na některých přístrojích. Když se bude hledat na iPhonu (či jiném přístroji s iPhone OS) nebo na telefonu s Androidem, začnou se teď ve výsledcích objevovat také aplikace nalezené v obchodech Android Market a App Store, zobrazí se nad všemi ostatními vrácenými výsledky hledání.
Tyhle výsledky přirozeně zahrnují i odkazy na dané aplikace v příslušném obchodu a základní údaje o aplikaci jako jsou cena, hodnocení a autor. Samozřejmě to ale nefunguje vždy, takovéto výsledky se zobrazí pouze tehdy, když zadaným termínům budou odpovídat vhodné, dobře hodnocené aplikace. Zatím toho sice lze využívat jen v USA, ale Google slibuje, že později tuhle možnost rozšíří i do dalších zemí a na jiná mobilní zařízení.