Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Zprávy týkající se především Maců: Mac OS X 10.5.2 urychluje grafiku Macu Pro, tenčí se zásoby MacBooků Pro v obchodních kanálech, HD DVD zřejmě končí a ThinkSecret nejspíš definitivně zrušen. (18.2.08)
18. února 2008, 02.00 | Macworld zjistil že Mac OS X 10.5.2 zvyšuje výkon grafiky nových Maců Pro. Dodávky MacBooků Pro do obchodů výrazně slábnou, což by mohl být náznak brzkého příchodu modernizovaných modelů. Formát HD DVD možná skončí, což by usnadnilo cestu pro mechaniky s modrým laserem i na Macy. A server ThinkSecret asi už natrvalo zmizel z Webu.
Celkem malé množství zpráv, jež se sešly přes víkend, dělím jako obvykle do dvou článků: V tomto shrnuji zprávy, které alespoň vzdáleně souvisejí s Macy. Druhý dnešní článek obsahuje zbývající zprávy zaměřené na iPhone.
Zde se nejprve podíváme na další benchmarkové testy Macworldu:
Mac OS X 10.5.2 citelně urychluje grafiku Macu Pro
Již od začátku ledna jsou na trhu nové Macy Pro s 45nm Xeony. Přirozeně se od té doby objevila řada testů jejich výkonnosti, Macworld přinesl už tři taková měření, nejprve se podíval na nový „standardní“ model na 2,8 GHz, pak prozkoumal další dostupné konfigurace vyjma té nejsilnější a nakonec získal pro testy také osmijádrový model na 3,2 GHz.
Nové Macy Pro všeobecně podávaly vyšší výkony než jejich předchůdci, výjimku tvořila pouze 3D grafika, zejména test hry Quake 4, kde nové stroje (s grafickou kartou ATI Radeon HD 2600XT)dávaly velmi chabé výsledky, snímkové rychlosti v Quaku byly podstatně nižší než u předchozích modelů Maců Pro (s jinou grafickou kartou) a co hůře, dokonce je předčil i čtyřjádrový Power Mac G5 na 2,5 GHz testovaný pro srovnání. To vypadalo na chybu v grafických ovladačích.
Minulé pondělí však vyšel Mac OS X 10.5.2. Pokud ho nainstalujete, vzápětí se nabídne k instalaci aktualizace „Leopard Graphics Update 1.0“ obsahující nové verze grafických ovladačů. Tato aktualizace je použitelná pouze pro Leoparda 10.5.2, takže ji lze v podstatě považovat za součást nové verze systému, v budoucnosti by ovšem toto uspořádání mělo umožnit aktualizování grafických ovladačů nezávisle na zbytku operačního systému.
Macworld samozřejmě nainstaloval Mac OS X 10.5.2 a příslušné aktualizace ovladačů a zopakoval testy grafiky s novou standardní konfigurací Macu Pro, tedy s osmijádrovým modelem na 2,8 GHz. Pro srovnání do testů zařadil ještě čtyřjádrový Mac Pro na 2,66 GHz (stroj předchozí generace s 65nm Xeony) a výše zmiňovaný čtyřjádrový Power Mac G5 na 2,5 GHz.
Tabulka výsledků se spolu s popisem okolností testování nachází tady. Všechny stroje byly testovány benchmarkovou sadou SpeedMark 5, tabulka shrnuje výsledky testů her Unreal Tournament 2004 a Quake 4 jak pod Mac OS X 10.5.1 (s nímž byly nové Macy Pro uvedeny na trh), tak pod Mac OS X 10.5.2 s aktualizací grafických ovladačů.
V testu Quaku 4 nová verze operačního systému způsobila dramatický rozdíl. Zatímco 2,8GHz Mac Pro se starším softwarem dosáhl pouhých 33,3 snímků za sekundu, s aktualizovaným operačním systémem a grafickými ovladači dal 63,7 snímku/s. Oba dva starší stroje – 2,66GHz Mac Pro a Power Mac G5 – si v testu Quaku 4 polepšily o 3 snímky/s, ovšem za novým Macem Pro nyní zaostávají s výrazným rozdílem.
Co se týče druhého testu 3D grafiky – s hrou Unreal Tournament 2004 – Power Mac G5 svůj výkon prakticky nezměnil. Starší Mac Pro si polepšil o necelých 5 snímků/s. Mnohem citelněji se nové ovladače projevily u nového Macu Pro, jeho výsledek vzrostl ze 100,8 snímku/s na skoro 118 snímků/s.
Aktualizace grafických ovladačů, k níž Apple uvádí jenom svou standardní průpovídku o tom, že „zvyšuje stabilitu a kompatibilitu“, tak zároveň zajišťuje i podstatně vyšší výkon. Výše uvedená čísla naznačují, že byly optimalizovány všechny grafické ovladače, největší přínos se ovšem projevuje u nového hardwaru.
Celkové výsledky testů Speedmark však tato aktualizace příliš neovlivňuje, protože test Quaku 4 se do výsledného skóre nezapočítává, takže se celkový výkon asi příliš nezlepší. Mac OS x 10.5.2 ovšem mohl přinést zlepšení i v jiných oblastech, Macworld proto chystá další testy s novou verzí operačního sytému, aby to ověřil.
Kromě toho stále ještě čeká na nové volitelné grafické karty nVidia GeForce, jakmile mu přijdou, podrobí je stejným testům. nVidia GeForce 8800 GTS by měla zajistit podstatně vyšší výkon za pořád přijatelnou cenu, zvlášť s novými ovladači (podle některých pověstí by měla správně fungovat právě až s nimi), musíme ovšem počkat na konkrétní čísla.
V obchodních kanálech se tenčí zásoby MacBooků Pro
Během posledních tří týdnů se výrazně zmenšily zásoby MacBooků Pro v obchodních kanálech. Například jeden z významných obchodních partnerů Applu, prodejce spotřební elektroniky v USA a v Kanadě Best Buy, už vůbec nemá na skladě 15“ modely a ve svém internetovém obchodu udává, že na dodání MacBooku Pro musí zákazník čekat jeden až dva týdny.
Jiní velcí prodejci Maců sice zatím dokázali profesionální notebooky Applu v nabídce udržet, ale potvrdili AppleInsideru, že se dodávky strojů stále ztenčují. Každý týden je prý těžší MacBooky Pro od Applu získat, proti prosinci dostávají poloviční množství strojů.
Takovéto omezení dodávek Apple obvykle praktikuje tehdy, když chystá uvedení nových modelů. Výše popsaná situace by tedy mohla napovídat, že se připravuje vydání modernizovaných MacBooků Pro. Ty se očekávaly již na lednovém Macworld Expu, tam se ovšem objevil pouze nový ultratenký MacBook Air, podle některých pověstí bylo uvedení nových MacBooků Pro záměrně zpožděno, aby nezastiňovaly MacBook nové kategorie.
Možná tedy modernizované MacBooky Pro přijdou na trh už v nejbližších dnech, avšak vyjma výše popsaných náznaků zatím žádná bližší vodítka nemáme, zůstáváme odkázáni na spekulace.
Modernizace MacBooků Pro však asi nebude nijak rozsáhlá, očekává se, že získají nové 45nm mobilní procesory Core 2 Duo s architekturou Penryn a zřejmě též trackpad s podporou multi-touch gest, stejný, s jakým přišel MacBook Air.
Nové procesory by měly přinést o trochu vyšší výkon a současně delší výdrž na baterii, díky nižší spotřebě energie, vylepšení se budou pravděpodobně pohybovat v řádu prvních jednotek až prvních desítek procent, jak lze usuzovat z testů obdobných PC notebooků, jež se již dostaly na trh.
Dohady kolem podpory gest na trackpadu
Co se týče trackpadu, minulý týden se o rozruch kolem něj postaral web T3.co.uk.
Ten totiž ve čtvrtek přišel se zprávou, že současné MacBooky a MacBooky Pro by mohly získat podporu multi-touch gest prostou aktualizací softwaru. To pochopitelně vzbudilo vlnu nadšení, mnozí se začali dohadovat, jak starý PowerBook ještě půjde aktualizovat. Článek však nepůsobil příliš důvěryhodně, Apple ostatně předtím několikrát uvedl, že funkce trackpadu MacBooku Air vyžadují hardwarovou podporu.
A brzy se ukázalo, že článek T3.co.uk byl nepřesný a web ho stáhl. Apple k tomu vydal oficiální vyjádření, v němž uvádí, že funkce trackpadu MacBooku Air jsou jedinečné a integrují technologii z iPhonu.
To potvrzuje také reportáž z rozebrání MacBooku Air, z níž plyne, že nový notebook používá k ovládání trackpadu stejný čip, jaký iPhone a iPod touch nasazují pro ovládání své dotykové obrazovky.
Je tedy docela dobře možné, že se stejný řadič objeví i v nových MacBoocích Pro, ty by potom měly podporovat stejná gesta jako MacBook Air (stávající notebooky Applu sice už některá jednoduchá gesta zvládají, na zpracování gest prováděných více prsty však zřejmě jejich hardware nestačí.)
Formát HD DVD zřejmě končí
Následující zpráva se Maců se týká jen zprostředkovaně, přesto ji považuji za důležitou Pravděpodobně víte, že nová generace optických mechanik by měla používat modrý laser (ve skutečnosti spíše modrofialový), což jí dovolí na optická média standardních rozměrů ukládat desítky gigabytů, později možná i stovky.
Problém však spočívá v tom,že se vyvinuly dva rozdílné formáty Blu-ray a HD DVD, vzájemně nekompatibilní. Sice se objevily první pokusy o mechaniky schopné alespoň číst disky obou formátů, v zásadě však spolu oba tábory stále tvrdě soupeřily.Nejistota, jak tento souboj dopadne, pochopitelně rozvoj trhu vybavení pro modrý laser značně brzdila, ceny mechanik a médií zůstávají nadále natolik vysoké, že je kupuje málokdo, což brání výraznějšímu zlevnění.
Teď však možná byl tenhle začarovaný kruh přece jen rozetnut. Podle této zprávy se totiž Toshiba, hlavní zastánce formátu HD DVD, rozhodla z boje o „modrý laser“ stáhnout. Zdroj zprávy (japonská veřejnoprávní televize) vypadá důvěryhodně a objevila se potvrzení i z dalších zdrojů. (Ostatně náznaky o převaze Blu-ray se začaly objevovat již od ledna.)
Oficiální prohlášení sice zatím ještě nevyšlo, takže pořád zůstává na místě podmiňovací způsob, ovšem pokud válka formátů skutečně skončila, mohlo by se dost věcí změnit. To, zda zvítězila lepší technologie, nebo lepší marketing, zde asi nevyřešíme, diskuse na toto téma jistě budou Web zaplňovat hodně dlouho. Raději se podívejme na možné praktické důsledky.
Lze očekávat, že se rozběhne výroba mechanik a médií ve větším měřítku a brzy snad začnou klesat ceny. (Nejspíš si pamatujete na soupeření formátů DVD-R a DVD+R pro vypalování DVD, nakonec se objevily mechaniky podporující oba formáty a nastalo prudké rozšíření a zlevnění DVD vypalovaček. U formátů pro modrý laser tak jednoduché řešení nebylo z technických důvodů možné.)
Apple v otázce modrého laseru zachovával důsledné mlčení, soudilo se však, že stojí spíše na straně Blu-ray, ostatně už dnes lze pro mnohé Macy koupit Blu-ray vypalovačku třetí strany (ovšem za značně vysokou cenu). Potvrdí-li se vítězství Blu-ray, lze čekat, že Apple brzy nasadí vlastní Blu-ray řešení, nejprve asi v Macu Pro a především doplní příslušnou podporu do Mac OS X. Apple se již dost dlouho angažuje ve zpracování HD videa, nasazení Blu-ray vypalovaček by bylo logickým završením zpracovatelského řetězce.
V této záležitosti ovšem stále není vše úplně jisté, rozhodně bude vhodné sledovat další dění.
ThinkSecret asi definitivně skončil
Poslední zpráva tohoto článku rovněž souvisí s Macy pouze volně. Server ThinkSecret patřil k těm, které často zveřejňovaly informace ze zákulisí Applu, mnohdy se jednalo o záležitosti týkající se Maců, ale nejenom jich. Odkazy na něj se objevovaly i zde na MůjMacu. (Jako příklad uvedu alespoň pravidelně zveřejňované galerie snímků obrazovek z testovacích sestavení Leoparda.)
Apple ovšem jeho počínání nesledoval právě s nadšením, nakonec se se serverem začal soudit. Koncem prosince 2007 spor skončil mimosoudním vyrovnáním, jednou z podmínek bylo i to, že ThinkSecret ukončí svou činnost.
To se však nestalo, koncem loňského roku se opět objevily nové příspěvky a pokračovalo to tak po celý leden a první polovinu února. Nové příspěvky ale byly natolik „krotké“, že rozhodně nemohly Applu zavdat příčinu ke stížnostem, ThinkSecret se změnil v obyčejný zpravodajský server nepříliš vysoké kvality.
V pátek však server opět zmizel z Webu a zatím se znovu neobjevil, příslušná stránka hlásí pouze chybu 403 Forbidden. Celá „kauza“ se tak nejspíš uzavřela, je však třeba říci, že ve své závěrečné podobě ThinkSecret už stejně neměl valný smysl.