Mac a škola - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac a škola

14. října 2005, 00.00 | Na začátku školního roku jsem byl postaven před problém, jak vybavit jeden Mac v domácnosti tak, aby vyhovoval požadavkům výuky informatiky na střední škole, tedy nějaký kancelářský balík a výukový program pro psaní všemi deseti, který by se co nejvíce podobal ve škole požadované aplikaci ATF.

Na začátku školního roku jsem byl postaven před problém, jak vybavit jeden Mac v domácnosti tak, aby vyhovoval požadavkům výuky informatiky na střední škole, tedy nějaký kancelářský balík a výukový program pro psaní všemi deseti, který by se co nejvíce podobal ve škole požadované aplikaci ATF.

MS Office pro Mac sice existuje, ale musel by se koupit za částku, která převyšuje zůstatkovou cenu počítače, instaloval jsem tedy NeoOffice, který je zcela zdarma, navíc je lokalizován do češtiny, což MS Office for Mac není a pravděpodobně ani nikdy nebude, při otvírání dokumentů .doc vytvořených pod MS Windows tam v NeoOffice korektněji funguje čeština. Taktéž vzhled oken NeoOffice je dosti "windowsovský", čili konzistentní se školním MS Wordem pod MS Windows. Dále NeoOffice umí export dokumentů do .pdf (Mac ale umí systémově vytvořit .pdf z čehokoliv tisknutelného), což rozhodně MS Word pod MS Windows zatím neumí. I když údajně má nová verze MS Office, která se má snad objevit na trhu do konce roku, umět vytvářet .pdf. Prý na základě asi 150 000 telefonátů zákazníků do TechSupportu, kteří chtějí být kompatibilní - Microsoftu opravdu možná začíná téci do bot, když ho jeho věrní zákazníci přinutili udělat ústupek směrem ke kompatibilním a hlavně rozumnějším formátům.

Pravda, NeoOffice není zrovna nejrychlejší, hlavně jeho start je docela pomalý, ale MS Word není také zrovna žádný rychlík, navíc na to, co umí, tak hodně zatěžuje procesor. Pokud někdo ze čtenářů NeoOffice, který patří do rodiny OpenOffice.org, ještě nezná, doporučuji vyzkoušet. Základní instalace je ke stažení zde (cca 150 MB), na stejných stránkách jsou ke stažení i lokalizační balíčky, balíček s češtinou a dalšími jazyky má asi 30 MB. Zcela rozhodně ho považuji za velmi slušnou náhradu MS Office, už jen třeba jenom z cenových důvodů. Navíc mi připadá v mnohém kompatibilnější s dvojící MS Office / Windows než MS Office for Mac. Což mě s ohledem na známý přístup Microsoftu k menšinovým platformám nepřekvapuje. Jediným problémem bývá otvírání složitých dokumentů z Excelu.

Větším oříškem ale bylo najít vhodnou náhradu za aplikaci ATF, která obsahuje lekce pro psaní všemi deseti, včetně vyhodnocení chyb. Google se trochu zapotil, ale nakonec jsem našel aplikaci CueType, která umí totéž, dokonce akceptuje i rozložení znaků na české klávesnici, tedy hlavně "y" a "z". Aplikace měří počet chyb, stopuje čas potřebný na lekci, vypočítává průměrný počet úhozů za vteřinu a procenta úspěšnosti. Jedinou nevýhodou je, že neobsahuje česká slova a fráze, což výuku poněkud komplikuje, protože chybí cvičení českých znaků v horním řádku klávesnice a používání mrtvých kláves, ale třeba časem objevím dokonalejší náhradu s plnou podporou češtiny. Nebo třeba zapracuje nějaký český programátor. CueType je shareware a stojí 10 USD, což je polovina ceny ATF. Pokud by se chtěl někdo zdokonalit ve psaní, tak si aplikaci CueType může stáhnout zde (2,5 MB). Ze své zkušenosti ale musím říct, že pokud někdo jako já už dvacet let píše svým prapodivným způsobem dvěma prsty, tak je velice těžké to předělat, ale za pokus to stojí. I když se tvrdí, že starého psa už nové kousky naučit nelze. Ale určitě mi dá každý za pravdu, že pokud někdo píše hodně, tak se naučit psát rychle znamená ušetřit hodně času.

Na těchto dvou příkladech je patrné, že není zase až tak velký problém i s menšinovou platformou vyhovět požadavkům školních osnov, i když mám pocit, že pro výuku informatiky snad ani žádné obecné osnovy nejsou a hodně záleží na daném vyučujícím, na jeho představě, co by žáci měli umět, na jeho schopnostech a hlavně znalostech. Učit ale pouze Windows / Office mi přijde stejně nesmyslné, jako třeba ve fyzice učit jenom mechaniku nebo v dějepisu pouze české dějiny.

V některých školách, kam se dostalo pár Maců v rámci akce INDOŠ, nemají tyto Macy příliš valnou pověst, byly tam dodány tehdy už výběhové iMacy G3 s nedostatečnou RAM, která systém (tehdy Mac OS X 10.2 "Jaguar" a jestli si dobře vzpomínám, tak aspoň v počátku bez české lokalizace) dost zpomalovala, navíc s nedostatkem softwarového vybavení. Podíl 5% Maců pro školy jsem před lety považoval za malé vítězství, v současnosti si ale myslím, zda tato akce není pro Apple spíš antireklama. Byl jsem v několika případech kontaktován, zda by bylo možno s tímto něco dělat, po dotazu v CDS mi bylo doporučeno, abych do technického vybavení dodávaného do škol nezasahoval, že to může jen správce sítě, v případě, že by pak cokoliv bylo instalováno jinak a nastala by závada vyžadující nějakou opravu, škola by ji musela zaplatit, ačkoliv ostatní servis je bezplatný. Takže by se snaha o vylepšení oněch několika počítačů obrátila proti mě. Jedinou akcí, kterou jsem provedl, bylo školení pro učitele informatiky o základech macovského systému. Bohužel se velmi často setkávám s tím, že učitelé informatiky vědí o počítačích méně než jejich žáci. Obvykle jejich znalosti končí u MS Windows a MS Office, takže v rámci bývalého pedagogického centra připravuji seminář o operačních systémech a otevřených formátech. Uvidím, jaký bude o tuto akci zájem, sám ještě nevím, zda snaha bojovat proti jistému monopolu má vůbec smysl. Ale s ohledem na to, že už i u nás se v některých úřadech začíná používat Linux (například v Ostravě), bylo by dobré ho i na školách vyučovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo:

 

Načítám...