Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Výstavy
WWDC 2004 je za námi... co nám Steve Jobs naservíroval?
29. června 2004, 00.00 | Dlouho očekávaná Keynote Steva Jobse na WWDC 2004 je za námi a my se můžeme podívat na novinky, kterých jsme se dočkali. Vedle nových Apple Cinema Display to je především Tiger, respektive jeho preview. A stejně jako před rokem, i nyní nová verze Mac OS X obsahuje 150 vylepšení. My vám představíme pár z nich.
Dlouho očekávaná Keynote Steva Jobse na WWDC 2004 je za námi a my se můžeme podívat na novinky, kterých jsme se dočkali. Vedle nových Apple Cinema Display to je především Tiger, respektive jeho preview. A stejně jako před rokem, i nyní nová verze Mac OS X obsahuje 150 vylepšení. My vám představíme pár z nich.
Apple Cinema Display
Pokud jste četli včerejší článek, který spekuloval nad tím, co Steve Jobs bude prezentovat na WWDC, určitě vám neunikla zmínka o nových displejích. A těch jsme se doopravdy dočkali. Přepracovaný vzhled, aluminiový rám a tři různé varianty. Nejnižší model má úhlopříčku 20" a maximální rozlišení 1680 x 1050 bodů a střední varianta má rozlišení 1920x1200 s úhlopříčkou 23". Ceny těchto modelů jsou 1 299 USD a 1 999 USD a na trhu by se měly objevit v průběhu následujícího měsíce.
Nejzajímavější variantou je samozřejmě nejvyšší model - 30" Apple Cinema Display (maximální rozlišení 2560x1600). Všechny tři varianty mají 2x USB 2.0 a 2x FireWire 400 port a k počítači je připojíte přes konektor DVI. Nižší modely (20" a 23") připojíte k Macu i PC, pro 30" displej budete potřebovat PowerMac G5 vybavený grafickou kartou NVidia GeForce 6800 Ultra DLL. Ta podporuje tzv. "dual link", jinak řečeno zvládá dvě DVI připojení najednou.
Vzhledem k velikost tohoto displeje (resp. množství bodů - 4,1 milionů pixelů), je potřeba tuto technologii použít. Představte si zapojení dvou 30" Apple Cinema Display vedle sebe - přes 8 milionů pixelů (!). Cena 30" displeje je 3 299 USD a očekávat jej můžeme v srpnu.
Tiger
Mac OS X 10.4 - Tiger - nová verze operačního systéme byla představena. A opět má 150 vylepšení oproti předchozí verzi. Asi je v tuto chvíli nikdo z nás nespočítá, ale pár si jich ukázat můžeme.
Spotlight
Nová funkce systému, která vám zjednoduší vyhledávání. Je jedno, zda hledáte jméno souboru, zprávu v Mailu, písničku v iTunes či emailovou adresu kamaráda. To vše dokáže Spotlight najít - jednoduchého vyhledávání v celém systému z jedné aplikace. Ikonka Spotlightu (lupa) se nachází v hlavním menu (vpravo nahoře ve Finderu). Uvidíme, jak rychle bude schopen Spotlight data indexovat a prohledávat. Přiznám se, že mně osobně trochu připomíná utilitu LaunchBar.
iChat AV
Updatu se dočkal i iChat AV. Zde se Apple především zaměřil na videokonferenci. To potvrzuje i implementace nového video kodeku H.264/AVC (známý také jako MPEG-4 Part 10) přímo do Tigera. Ten zajišťuje vyšší kvalitu obrazu při nižším datovém toku. V nové verzi budete moci najednou komunikovat se třemi lidmi najednou přes video chat. Pokud vám stačí audio, můžete do konference zapojit až deset účastníků.
Automator
Pomocník pro každého, kdo potřebuje automatizovat často prováděné akce - to je Automator. Díky jednoduchému rozhraní můžete nadefinovat akce, které mají proběhnout. Například chcete-li stáhnout fotografie z digitálního fotoaparátu, všechny je přejmenovat, zmenšit a naimportovat do iPhoto. To vše by Automator měl zvládnout. A totéž samozřejmě můžete udělat pomocí AppleScriptu, ale pro uživatele neovládající tento skriptovací jazyk, bude určitě Automator jednodušší volba.
DashBoard
Jak jsme informovali včera, Tiger má v sobě novou funkci podobnou Exposé, která se vzdáleně (možná ne zas tak vzdáleně) podobá utilitce Konfabulator. DashBoard vám stisknutím jedné klávesy zpřístupní mini-aplikace zvané 'widgets', která vám usnadní přístup k často používaným programům (iCal, kalkulačka, iTunes apod.). Widgety jsou naprogramovány v JavaScriptu (stejně jako v Konfabulatoru), a dá se předpokládat, že vývojáři si tuto technologii oblíbí a budou ji ve svých aplikacích podporovat.
Safari
Mezi updatované aplikace patří i Safari. To nyní umožňuje spravovat RSS kanály přímo v okně prohlížeče, neevidovat navštívené stránky do historie (Private Browsing) a hlavně ukládat celé webové stránky - včetně obrázků a funkčních odkazů. Tuto funkci pravděpodobně znáte z prohlížeče Internet Explorer a Apple zjevně vyslyšel žádosti uživatelů a tuto funkci implementoval i do Safari.
Core Image
Nový nástroj především pro vývojáře aplikací. Core Image dovoluje využití výkonu a funkcí grafické karty bez složitého programování. Zatímco programátor se může soustředit na efekty, které chce využít, Core Image se postará o zbytek. Stejná technologie je využita i při zpracování videa (Core Video). Graficky náročné operace tak bude zpracovávat přímo jednotka grafické karty a procesor počítače bude moci věnovat svůj výkon na jiné operace. Nejvíce Core Image a Video využijete, když váš Mac bude osazen jednou z následujících grafických karet:
ATI Radeon 9800 XT
ATI Radeon 9800 Pro
ATI Radeon 9700 Pro
ATI Radeon 9600 XT
ATI Radeon 9600 Pro
ATI Mobility Radeon 9700
ATI Mobility Radeon 9600
NVIDIA GeForceFX Go 5200
NVIDIA GeForceFX 5200 Ultra
Tiger toho přínáší více - je již plně 64-bitový, takže dokáže lépe využít výkon G5 procesorů, zahrnuje novou verzi vývojářského balíku Xcode 2.0, aktualizovanou aplikaci Mail (obsahuje funkci SmartBoxes - stejná myšlenka jako Smart Playlist v iTunes) apod.
Toto byl krátký výčet novinek, které představil před pár hodinami Steve Jobs na zahájení developerské konference v San Franciscu. Na všechny novinky se podíváme v následujících dnech a probereme si je detailněji. Pokud vás zajímá dostupnost, Tigera se dočkáme až v první polovině roku 2005, cena bude standardní a zcela očekávaná - tudíž 129 USD.