Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
Apple uvolnil nástroje pro iTunes LP a iTunes Extras
30. listopadu 2009, 00.00 | Nově vydané nástroje Applu dovolí nezávislým vývojářům začít pracovat na přípravě nového interaktivního obsahu pro iTunes Store, jehož distribuce začne v příštím roce. A později Apple možná ještě dále rozšíří nabídku takového obsahu a paletu podporovaných zařízení.
V září Apple vedle nových iPodů uvedl také iTunes 9, jež mimo jiné přinesly nové formáty interaktivního mediálního obsahu, konkrétně hudební alba iTunes LP a filmové bonusy iTunes Extras.
Tento obsah se vytváří pomocí vývojového rámce TuneKit, vycházejícího z webových standardů, což by mělo značně usnadnit jeho tvorbu. Jenže zpočátku to vypadalo, že požadované licenční poplatky a další podmínky budou takové, že tenhle obsah budou moci dodávat pouze velké nahrávací společnosti a filmová studia. To pochopitelně vyvolalo vlnu nevole, Apple však záhy slíbil, že své nové mediální standardy zpřístupní každému.
Vývojové nástroje pro nový interaktivní obsah jsou nyní dostupné všem
A to skutečně splnil, minulý týden nabídl na svém webu příslušné vývojové nástroje a dokumentaci.
Na webu iTunes se objevila nová stránka „iTunes LP and iTunes Extras for Developers“, která poskytuje šablony pro iTunes LP a iTunes Extras a spoustu vývojářské dokumentace popisující vývoj a návrh takového obsahu.
Dále se tam nacházejí popisy osvědčených praktik pro distribuci mediálního obsahu, pro navigaci po něm a pro jeho testování a stránka poskytuje též pokyny, jak tento obsah uzpůsobit pro Apple TV a její dálkové ovládání. A samozřejmě tam získáte také zmíněný rámec TuneKit a související vývojářskou dokumentaci.
Distribuce tohoto obsahu začne až příští rok
Vývojáři tak už mohou začít pracovat na příslušném obsahu, avšak s jeho distribucí na iTunes Store budou muset ještě chvíli počkat, stránka totiž uvádí, že automatické elektronické zasílání obsahu pro iTunes LP a iTunes Extras se plánuje na první čtvrtletí 2010.
Do té doby bude možné pouze ruční zasílání, a to jen v omezeném objemu, podrobnosti sdělí zástupci studia či společnosti, s níž dotyčný již spolupracuje, obsah totiž může dodávat jenom ten, kdo už má smlouvu s iTunes Store. Zaslaný obsah přezkoumá tým iTunes, zda nezahrnuje nevhodné materiály a zkontroluje, jestli splňuje požadavky technické kvality, teprve poté bude zařazen do distribuce.
To tedy znamená, že od příštího roku bude moci v podstatě každý vytvářet interaktivní obsah, který půjde přehrávat v iTunes 9 na osobních počítačích a na Apple TV. Apple důsledně vychází z otevřených webových standardů (HTML, CSS a JavaScriptu), v podstatě se tak jedná o malé weby používající speciální skripty a odkazy na iTunes, jež mohou zobrazovat mediální obsah z iTunes knihovny uživatele a také stahovat další obsah z iTunes Store.
A až Apple zprovozní slibované automatické zasílání, bude moci každý umělec, co má smlouvu s iTunes Store (anebo pracuje pro společnost, jež takovou smlouvu uzavřela) snadno dodat interaktivní obsah obohacující jeho hudbu nebo video.
Technické podrobnosti těchto formátů
Fyzicky se jedná o složky obsahu, které ovšem pod Mac OS X vypadají jako soubor (jde o pseudosoubor neboli „bundle“, v případě iTunes LP a iTunes Extras to jsou soubory ITLP a ITE), Windows je pochopitelně zobrazí jako normální složky, protože pseudosoubory neznají.
Balík obsahu pro alba iTunes LP nebo filmové bonusy iTunes Extras zahrnuje složky mediálních dat (zvuku, videa a obrázků) a standardní soubor index.html, který slouží jako domovská stránka. A dále se tam nalézají dva soubory vygenerované iTunes Store při koupi – JPEG nebo PNG soubor iTunesArtwork
využívaný jako ikona balíku a soubor iTunesMetadata.plist
obsahující popisné informace, jež iTunes používají k propojení interaktivního obsahu s mediálním obsahem iTunes knihovny uživatele.
A další samostatný soubor manifest.xml
vypisuje veškerý externí obsah, udává číslo verze a popisuje platformy, s nimiž je daný balík kompatibilní. To naznačuje, že Apple počítá do budoucnosti s dalším rozšířením těchto formátů a s jejich uplatněním na nových typech zařízení.
Zpočátku se tento obsah dal přehrávat jen v iTunes 9 na osobních počítačích, ale už tehdy rozbor kódu ukázal, že byl psán s ohledem na Apple TV, což se potvrdilo, když Apple vydal software Apple TV 3.0, který dovolil nový interaktivní obsah používat také na Apple TV.
A je velmi pravděpodobné, že časem by ho Apple mohl zpřístupnit i na dalším hardwaru, spekuluje se především o jeho uplatnění na pověstmi opředeném tabletu.
V balíku obsahu se nacházejí také složky pohledů, představující všechny zobrazitelné HTML stránky, všechny akční prvky stránky přitom obsahuje její příslušný řadič (javascriptový kód z rámce TuneKit). A o umístění a vzhled prvků pohledů se starají CSS soubory.
Apple zřejmě chce nabídnout alternativu k Flashi
Jde tedy o velice přehledný, jasně strukturovaný formát dovolující snadnou tvorbu obsahu (zvlášť pro ty, kdo mají alespoň základní zkušenosti s webovým vývojem), který se navíc poměrně snadno zobrazuje. Naopak autorské nástroje pro tvorbu DVD bývají obvykle dost komplikované a ještě hůře je na tom Flash, jenž navíc klade značné nároky na hardware při přehrávání obsahu tohoto typu.
Flash veškerý obsah, stejně jako řídící kód, slučuje do jednoho binárního souboru, což ztěžuje jeho výkonnostní optimalizaci, přehrávání jeho animací zatím skutečně hladce funguje jenom na výkonných osobních počítačích, zejména pod Windows. Na jiných platformách (a to platí i pro Mac OS X) je to už horší, o mobilních přístrojích ani nemluvě. (Ovšem chystaný Flash Player 10.1 se to snaží zlepšit).
Apple tak zjevně hodlá svými novými formáty interaktivního obsahu konkurovat právě Flashi. Steve Jobs se ostatně ani příliš netají tím, že nemá Flash rád a chtěl by ho nahradit, jasně se to projevuje především u iPhonu, který Flash nepodporuje a asi ani nebude.
Apple se dlouhodobě snaží místo Flashe prosadit interaktivní obsah vycházející z otevřených webových standardů, iTunes LP a iTunes Extra zřejmě tvoří jen první kroky rozsáhlejší iniciativy.
Uplatní se TuneKit také na tabletu?
Můžeme-li věřit pověstem o tom, že Apple jednal o dodávce obsahu pro svůj chystaný tablet s nakladatelstvími a s vydavateli novin a časopisů, mohl by v podobném formátu postaveném na TuneKitu začít nabízet též tištěné publikace, ovšem obohacené o interaktivní a multimediální prvky.
A ve spojení s již existující distribuční infrastrukturou (obchodem iTunes Store) si lze představit, že by Apple mohl prodávat takovýto obsah podobně jako to dnes dělá s hudbou a videem, to by nepochybně bylo zajímavé i pro poskytovatele tohoto obsahu (s nimiž by se Apple nepochybně dělil o příjmy).
Zůstává ovšem hodně nezodpovězených otázek. Především vůbec není jasné, kdy tablet přijde na trh a pochybnosti vzbuzuje i jeho cena, dosavadní odhady jsou značně vysoké. A není samozřejmě ani jisté, zda lidé, kteří si už zvykli na bezplatný obsah na Webu, budou skutečně ochotní za takovýto obsah platit (i když v poslední době sílí i snahy o zpoplatnění webového obsahu).
Případné další formy mediálního obsahu využívajícího rámec TuneKit však Apple uvede nejdříve za několik měsíců, ne-li ještě později, na trh nejprve přijde nový obsah v podobě alb iTunes LP a bonusů iTunes Extras. A teprve jeho přijetí zákazníky naznačí, jaký další vývoj lze v tomto směru očekávat.