FinalCut Pro 3 - samé dobré zprávy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

FinalCut Pro 3 - samé dobré zprávy

6. prosince 2001, 00.00 | Apple uvedl novou verzi svého populárního střihového programu pro digitální video. FinalCut Pro 3 obsahuje mnoho užitečných novinek, například efekty v reálném čase, offline střih a pokročilé barevné korekce.

Apple po měsících čekání uvedl svou první „velkou“ aplikaci pro Mac OS X, FinalCut Pro 3. Na rozdíl od i-aplikací (iTunes, iMovie a iDVD) nebyl tolik tlačen do okamžitého vypuštění finální verze, neboť profesionální uživatelé si potrpí spíš na kvalitu a stabilitu, než na rychlé uvedení na trh (ovšem všeho s mírou). O FinalCutu bylo v podstatě ticho po pěšině, které vytvářel i sám Apple – například na jeho diskusních fórech všechny dotazy na verzi pro OS X nemilosrdně mazal. I proto bylo trochu překvapením, když byla na DV EXPO uvedená taková bomba. Čekání se totiž podle všeho velmi vyplatilo.

FinalCut Pro 3 přináší kromě podpory pro Mac OS X mnoho radikálních novinek – tou na první pohled viditelnou je černá krabice programu... Ovšem ještě víc se jich skrývá uvnitř... Apple svůj nový program uvádí jako jediné řešení, které dovolí pracovat s profesionálními formáty DV, SD a HD v jednom programu. Kromě toho FinalCut Pro 3 obsahuje mnohem více zajímavých vlastností.

Realtime náhledy – pamatujete se na rozruch kolem karty Matrox RTMac v ceně 1000 USD, která toho bohužel až zas tolik neuměla? Díky nové verzi FinalCutu se stala v podstatě zbytečnou. FinalCut Pro, využívajíc síly procesoru PowerPC G4, dokáže ukázat náhledy mnoha efektů v reálném čase bez nutnosti použití dodatečného hardwaru. Kolik efektů, resp. jaké tipy efektů vám budou dostupné, záleží na síle vašeho počítače – pokud máte nejsilnější nový PowerBook G4 Titanium běžící na 667 MHz, můžete počítat alespoň s barevnými korekcemi, pokud však vlastníte špičkový dvouprocesorový systém s procesory 800 MHz, otevírají se vám možnosti takřka netušené. Takže kdo investoval 1000 USD do výkonného počítače, místo do PCI karty, rozhodně neprohloupil. V reálném čase jsou nyní podporovány vybrané přechody a filtry (třícestný barevný filtr) a některé pohybové efekty. Pro úplnost – v reálném čase se zobrazují pouze náhledy, efekty je poté potřeba nechat „spočítat“, operátor však může dosáhnout úspor času díky tomu, že ihned vidí, co bude výsledkem jeho práce, bez nutnosti zdlouhavého čekání a oprav. Tak jako u RTMaca platí, že pro práci v reálném čase je možné v jeden okamžik pracovat pouze se dvěmi stopami obrazu a jednou efektovou stopou. Efekty v reálném čase jsou podporované při práci s DV formátem a formátem OfflineRT.

OfflineRT – díky tomuto formátu se na 1 GB pevného disku vejde 40 minut videa. Při offline editaci se nepracuje přímo s daty v plném rozlišení, ale s jejich „náhledem“, což šetří místo a je to obvykle i rychlejší. OfflineRT je nový formát Applu založený na Photo-JPEG, komprimuje video do formátu 320 x 240 s datovým tokem 660 Kb/s, což dovoluje ukládat až 5x více dat, než při použití plného rozlišení DV. Převod do OfflineRT formátu probíhá přímo při přenosu dat ze zdroje přes FireWire. Díky použití offline dat lze snadno editovat i na počítačích s omezenou kapacitou, například na přenosných počítačích – na 48 GB disk u TiBooku se takto vejde 24 hodin videa. Následně, po vytvoření střihu, program provede střih z originálu v plném rozlišení.

Barevné korekce – s použitím těchto korekcí lze nejen snadno upravovat barevné vyznění vašeho filmu, případně aplikovat speciální barevné efekty, ale také je možné připravit filmová data na vysílání v televizích a odstranit tzv. ilegální barvy, která mohou působit velmi rušivě při šíření televizního signálu. K dispozici jsou informační „osciloskopy“, které poskytují přehled o hodnotách barev. Podle Applu jsou takto pokročilé funkce obvykle dostupné pouze v mnohem dražších editačních řešeních.

Mezi další novinky patří: tvorba kompozic včetně podpory pluginů pro Adobe AfterEfects, QuickView pro náhledy na komplikované efekty, pokročilá správa médií, díky které lze snadno spravovat všechny sekvence a exportovat pro potřebné formáty, ať už to je web, DVD nebo televizní použití.

FinalCut Pro bude dostupný během prosince 2001, plná verze opět stojí 999 USD, upgrade 299 USD. Ke svému běhu vyžaduje počítače s procesorem G3 a G4, rozhraním FireWire a minimálně 256 MB RAM. Pro použití náhledu v reálném čase je potřeba minimálně počítač s procesorem G4/500 MHz nebo PowerBook Titanium 667 MHz. Součástí dodávky jsou zásuvné filtry od Boris a CGM.

Nová verze FinalCutu Pro je poměrně velkým a příjemným překvapením, pokud vše bude fungovat tak, jak by mělo, šlo by o velmi významný upgrade programu, který by mohl ještě víc podpořit průnik Applu do videoprůmyslu. Mimochodem, na DV Expo byla také předváděná Mac OS X verze druhého "profi" programu od Applu, DVD Studia.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: