Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
Finanční zprávy: panika kolem nízkého počtu aktivací iPhonů a výhodné podmínky pro Apple ve smlouvě s AT&T (25.7.07)
25. července 2007, 08.00 | AT&T oznámený počet aktivací iPhonů za první 2 dny prodeje, nižší než se čekalo, vyvolal prudký pokles akcií Applu. Zato smlouva s AT&T o prodeji iPhonu zřejmě Applu přináší ještě větší zisky, než se předpokládalo.
Dnes můžete těžko čekat jiné zprávy než o iPhonu a financích, právě těm se věnuje tento druhý dnešní článek. Apple své výsledky začne oznamovat až ve 23:00 našeho času, takže zde se objeví teprve ve čtvrtek.
Analytici přirozeně přicházejí se svými věštbami a odhady, ty ovšem tady nemá cenu uvádět, když za pár hodin dostaneme skutečná čísla.
Pro situaci na trhu měly klíčový význam dvě události – oznámení AT&T o počtu aktivací iPhonu a nové informace o finančních podmínkách ujednání mezi Apple a AT&T o prodeji iPhonu.
Nízký počet oznámených aktivací vyvolal paniku
AT&T své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí sdělila již včera. Vedlo se jí dobře, tržby, zisky a počty zákazníků vzrostly více, než čekali analytici (přesné údaje najdete v odkazovaném článku).
Pro nás jsou ovšem zajímavé hlavě údaje související s iPhonem, jehož prodej začal dva dny před koncem čtvrtletí, za něž se údaje hlásí. AT&T část nárůstu počtu zákazníků připsala právě na vrub iPhonu a přitom uvedla, že v té době aktivovala přes 146 000 telefonů Applu, přičemž přes 40 procent z nich tvořili noví zákazníci tohoto operátora.
Tento údaj však způsobil na Wall Streetu menší paniku. Finanční analytici odhadovali, že se za tyto úvodní dny prodalo 250 až 500 tisíc kusů telefonů. Proti tomu výše zmíněný údaj AT&T vypadá o hodně menší, na což mnozí investoři reagovali panickým výprodejem akcií Applu, jejichž kurs včera dopoledne spadl až na 138 USD (o 6 USD z předchozích 144); pohled na Google Finance ukazuje, že obchodování končilo pod 135 USD (od té doby však na mimoburzovních trzích kurs opět trochu roste).
Někteří analytici nelenili přispěchat s prohlášeními o slabému prodeji iPhonů a začali hned doporučovat, co by měl Apple dělat.
To ovšem nesvědčí o jejich rozvaze, protože na tato čísla je třeba se podívat blíže. Především, oznámené počty aktivací se skoro určitě nerovnají počtu prodaných kusů, z různých zdrojů vyplývá, že jde o aktivace telefonů za prvních asi 30 hodin od zahájení prodeje, mnozí z kupců tak své přístroje aktivovali později. Navíc řada lidí kupovala rovnou dva telefony, často ten druhý jako dárek, a obdarovaní je dostali se zpožděním, takže se do onoho čísla nedostali. Mnozí kupci měli potíže vůbec přístroj aktivovat, přetížení příslušných serverů způsobilo, že někteří uživatelé museli dost dlouho čekat na vyřízení své žádosti. AT&T samozřejmě tvrdí, že se to týkalo jen malého procenta zákazníků, to se ovšem nedá nijak ověřit. Prostě existuje řada rozumných důvodů, proč by počet uvedených aktivací měl být podstatně nižší než počet skutečně prodaných iPhonů.
Ten by nám měl prozradit Apple právě dnes večer, předpokládá se, že oznámí počet prodaných telefonů za první dva dny prodeje, protože ty spadají do sledovaného čtvrtletí. Teprve tato čísla ukážou, zda mají pravdu pesimisté nebo optimisté, a čekání se nám tak zdramatizovalo.
Jak už to v takových případech bývá, tato událost vyvolala rušné debaty, podle mého názoru ovšem svědčí hlavně o značně iracionálním chování finančních trhů a též mnohých analytiků; asi na těch řečech o infantilizaci naší civilizace skutečně něco bude.
Apple možná dostává od AT&T ještě více peněz
Zcela opačný vliv na kurs akcií by měla mít druhá zpráva týkající se financí kolem iPhonu. Podle pondělního článku finančního zpravodaje The Street dostává Apple za každý prodaný iPhone ještě více peněz, než předpokládali někteří analytici. Ti počítali s tím, že Apple získává několik dolarů měsíčně za každý prodaný přístroj. The Street však tvrdí, že podle lidí obeznámených se situací v obou firmách platí AT&T za každý telefon jednorázovou částku 150 až 200 USD a poté 9 USD měsíčně po dobu platnosti smlouvy zákazníka s operátorem – a ta se uzavírá na 2 roky. Jednorázový poplatek by vlastně byl onou tolik probíranou dotací na pořizovací cenu telefonu. AT&T to nekomentovala a Apple podle očekávání také odpověděl, že to nebude komentovat.
Tato čísla těžko půjde ověřit, ale pokud jsou pravdivá, představuje iPhone pro Apple skutečně tučný zdroj zisků. Finanční experti se shodují, že takto vysoké platby výrobci telefonu jsou neslýchané, zároveň však tvrdí, že to není tak špatné ani pro AT&T.
Lidé z Wall Streetu od počátku tušili, že si Apple vyjednal výhodné podmínky, ovšem takovéto částky opravdu nečekali. A vzhledem k tomu, že smlouva mezi Applem a AT&T byla uzavřena na dobu pěti let, získal Apple další opravdu silnou nohu pro podporu svého podnikání (jak říká Steve Jobs).
A také to objasňuje, proč se někteří evropští mobilní operátoři vyjádřili o Applu, že je „arogantní“, a jeho vyjednávací podmínky označili za neúnosné. Jestliže za nimi přišel s podobnými požadavky, není divu.
Je velice nepravděpodobné, že by Apple dnes večer prozradil podmínky ujednání s AT&T, možná ovšem přece jen něco naznačí ohledně dodatečných příjmů z iPhonu.