iPod-Linux - iPod říznutý tučňákem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

iPod-Linux - iPod říznutý tučňákem

11. února 2005, 00.00 | Úspěšný přehrávač iPod a jeho ovládání asi nemá na těchto stránkách smysl představovat. Na toto téma bylo napsáno již mnoho kilobytů textů a bylo by těžké se neopakovat. Ačkoliv je ovládání iPodu a systém obecně často vychvalován, často lze slyšet i výtku na nemožnost rozšíření. To asi vadilo i autorům projektu iPod-Linux, kteří se rozhodli do iPodu dostat operační systém Linux. A jak se jim to povedlo?

Úspěšný přehrávač iPod a jeho ovládání asi nemá na těchto stránkách smysl představovat. Na toto téma bylo napsáno již mnoho kilobytů textů a bylo by těžké se neopakovat. Ačkoliv je ovládání iPodu a systém obecně často vychvalován, často lze slyšet i výtku na nemožnost rozšíření. Jinak řečeno, uživatel nemá možnost do iPodu dohrávat vlastní programy a hry a musí si vystačit s tím, co do iPodu dala společnost Apple. Totéž asi vadilo i autorům projektu iPod-Linux, kteří se rozhodli do iPodu dostat operační systém Linux. A jak se jim to povedlo?

Hned v úvodu je potřeba uvést, že Linux (konkrétně se jedná o uClinux) lze instalovat pouze na iPody první, druhé a třetí generace, ale na aktuální verze iPodů jej (zatím) nedostanete. Dále je třeba zmínit i fakt, že přestože se zatím žádné problémy s Linux-iPody neobjevily, jedná se o zásah do firmwaru a ten může zapříčinit ztrátu záruky či eventuelní výskyt problémů. Dále určitě nezapomeňte nejdříve prostudovat dokumentaci u instalačního balíčku a na stránkách projektu. Byli jste varováni, teď můžete číst směle dál.


Začínáme

Instalace Linuxu je v podstatě triviální, stačí připojit iPod k počítači, stáhnout iPod-Linux installer a spustit jej. Instalátor si z iPodu stáhne firmware do Maca, pozmění jej a hacknutý jej nahraje zpět do iPodu. Návrat k původní stavu lze provést stejným způsobem, takže se nemusíte obávat složité práce s příkazovou řádkou - stačí kliknout na Uninstall a Linux opustí váš iPod stejně rychle jako se na něm objevil. Velkou výhodou je, že v iPodu máte najednou oba systémy - jak ten dodávaný Applem, tak Linux. Po restartování si můžete zvolit, jaký systém chcete spustit. Když nic nezmáčknete, naběhne OS od Applu, pokud podržíte tlačítko Zpět (<<), spustí se Linux. Je možné nastavit i opačné chování, ale dá se předpokládat, že primárně budete pořád používat spíše systém od Applu než alfaverzi iPod-Linuxu.

Po zvolení Linuxu se vám na displeji začnou vypisovat hlášení systému s informacemi o bootovaní a po chvíli se objeví rozhraní Podzilla - jinak řečeno standardní grafické rozhraní iPod-Linuxu. To se částečně podobá rozhraní, které pro iPod navrhla společnost Apple, jen je použito jiné písmo, ale ovládání je podobné. Hned první položkou v menu je složka Music, která obsahuje tytéž písničky, jež byly do iPodu nahrány z iTunes. Můžete tak procházet jednotlivé Playlisty a pouštět je, ale iPod-Linux se zatím nedá označit za ideální řešení na hudbu. Formát AAC mu dělá problémy a stejně MP3 s VBR (Variable Bit Rate) - dochází k přeskakování, nesprávné rychlosti písně a podobně. Jistotou ve většině případů jsou pouze MP3 s CBR (Constant Bit Rate).

Z toho jasně vyplývá, že aktuální verze iPod-Linuxu nebude pro poslech to pravé ořechové, ale naštěstí nám tento systém nabízí více. V menu Extras se nacházejí čtyři možnosti na výběr - Recordings, Calendar, Calculator, a Games. Recordings vám dovolí iPod využít jako diktafon bez přídavného zařízení (!), ale tato funkce je limitováno pouze na iPod třetí generace. Jako mikrofon vám může složit levé sluchátko, pokud v menu zvolíte Mic Record. Druhou možností nahrávání je Line In Record, neboli ripování zvuku z jiného zdroje (cd přehrávač, věž, atd.). Nahrávky jsou následně uloženy ve formátu WAV a po připojení iPodu k počítači s nimi lze dále pracovat (konvertovat). Calendar je pouze měsíční kalendář bez možnosti editace - jsou vidět pouze data a vzhledem k tomu, že je standardně nastaven na rok 1970, trvá zatraceně dlouho, než se k roku 2005 "dotočíte". Calculator je kalkulačka, která nabízí základní funkce.

Položka Games nabízí (jak jinak) hry. Naleznete zde celkem nabídku pěti různých titulů. Steroids - předělávka hry Asteroids (létáte s malou raketkou a střílíte do asteroidů), Othello - pravděpodobně něco jako piškvorky (přiznám se, že jsem tuto hru nepochopil), BlueCube - klon Tetrisu, asi nejzábavnější hra celé sady. Dále se zde nachází Pong - pinkání míčku z jedná strany na druhou a Nimesweeper - ortodoxně známé Miny. Hry by mohly být velkým lákadlem pro instalaci Linuxu a dá se předpokládat, že nabídka se bude dále rozšiřovat.

V hlavním menu se dále nachází položka Settings pro nastavení chování Podzilly, jako je podsvícení, citlivost kolečka, uložení a nahrání nastavení, ale nenaleznete tu nic jako je ekvalizér či možnost opakovaného nebo náhodného přehrávání skladeb. Více zajímavou volbou v menu je File Browser, který vám umožní procházet obsah vašeho iPodu, včetně zobrazení skrytých souborů. Díky tomu lze prohlížet obrázky ve formátech GIF, JPEG a BMP ve čtyřech odstínech šedi s maximálním rozlišením 160x128 bodů. Aplikace se spouštět nedají, ale lze spouštět shell skripty a číst textové dokumenty (koncovka .txt). Bohužel kódování unicode není podporováno a použitý font v Podzille nemá ani středoevropské znaky.

Mezi posledními položkami v menu se nachází Reboot iPod, která slouží k restartu a možnosti přepnout se do standardního rozhraní iPodu. Pro zapnutí Linuxu ze standardního Apple rozhraní je nutné podržet tlačítko Menu a Play a po restartu držet <<. Při spuštěném Linuxu nelze iPod připojit k počítači a bohužel současná verze iPod-Linuxu nemá ani možnost ztlumení či vypnutí displeje, což je příčinou vyšší náročnosti na kapacitu baterie.


Závěr

iPod-Linux má před sebou ještě dlouho cestu a vývojáři se budou muset soustředit především na vyřešení problémů s přehráváním hudby a se šetřením baterie (stále zapnutý displej). Na druhou stranu se jedná o jednoduchý způsob, jak rozšířit možnosti iPodu bez znalosti Linuxu jako takového a bez složité instalace. Přepínání mezi oběma systémy je jednoduché a zabere pár vteřin. A především se jedná o otevřené řešení, které mohou vývojáři vylepšovat a přidávat další aplikace, hry a nové funkce (údajně se plánuje přímé spojení dvou iPodů a iPodu s USB zařízením - Mass Storage). Bude zajímavé sledovat, jakým směrem se iPod-Linux bude dále vyvíjet a zda nabídne podporu i pro novější verze iPodů - přeci jenom iPody první až třetí generace již dnes nelze pořídit jinak než z druhé ruky a jejich uživatelská základna je oproti novým verzím hodně omezená.

iPodLinux Installer pro Windows a PC iPod

Domovská stránka projektu

Domovská stránka projektu iPod-Linux Installer pro Mac OS X

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: