Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
iTunes se otevírají všem a získávají další konkurenci
24. července 2003, 00.00 | iTunes Music Store je nyní dostupný v podstatě všem umělcům, kteří se rozhodnout touto cestou nabízet své skladby posluchačům, tedy i jedincům, kteří nemají vlastní label. Kromě toho se objevil další elektronický obchod s hudbou, který se snaží konkurovat iTMS a také se tak trochu přiživit na jeho popularitě.
BuyMusic.com - více než inspirace?iTunes Music Store má další konkurenci ve světě Windows, která však ukazuje, že nabídka, kterou má Apple, je stále přece jen unikátní. Nejnověji se snaží zaujmout server BuyMusic.com, u kterého je inspirace iTunes více než viditelná.
BuyMusic.com má v nabídce asi 300 000 skladeb od "velké pětky", přičemž je nabízí už od 79 centů za skladbu a od 7.95 za album - čímž sice teoreticky podtrhuje iTMS, ovšem v praxi se většina hudby stejně prodává za 99 centů jako u Apple. BuyMusic.com je postavený na Windows technologiích a funguje tedy jen na Windows, vyžaduje Windows Media Player 9, skladby jsou ve formátu 128kbit WMA. Skladby je možné přehrávat na přenosné přehrávače (jiné než iPod) a vypalovat na CD, ovšem co je specifické, u každé zakoupené skladby můžete mít jiná práva. Vyplývá to z toho, že se prostě provozovatelům nepodařilo dohodnout takové podmínky, aby mohli nabídnout jednotná (poměrně volná) práva pro všechny skladby, jak to udělal Apple (připomeňme - možnost přehrávání na třech počítačích, neomezeně iPodů a neomezeně vypálení na CD).
BuyMusic.com rozlišuje (stejně jako iTMS) tři věci - počet downloadů, počet přemístění na přenosný přehrávač a počet vypálení. Počet downloadů je obvykle omezen na 1 (a tedy lze hudbu přehrávat jen na jednom počítači), někdy 3, někdy 2 -záleží na labelu. Počet přenosů na mobilní přehrávače je buď neomezený, nebo například jen 3, stejně tak vypálení na CD. Trošku chaos, aby si člověk pamatoval co může kolikrát přenést a vypálit, ne? Podporované jsou MP3 přehrávače, které podporují SDMI a správu digitální práv.
Těžká inspirace (a taky určité "navážení") je vidět v reklamních klipech - v jednom po skončení focení kytary přijde Tommy Lee a kytaru rozmlátí - je to ta kytara, kterou používá Apple v souvislosti se svým obchodem. V dalších tančí a zpívají lidi s MP3 přehrávačem v ruce - že už jste to někde taky viděli? A možná i heslo "music downloads for the rest of us" vám bude povědomé...
Ze situace s právy je krásně vidět, že situace ještě krystalizuje - že jednotlivé labely, případně muzikanti, stále prosazují své pohledy na věc (například muzikanti zakazují download alb po jednotlivých skladbách), a tak uživatel buď musí bojovat s mírnou změtí pravidel, nebo použít jednoduchý a elegantní přístup (iTunes), s tím, že je nutné počítat například s omezenou nabídkou. Prubířským kamenem se tak stane uvedení iTunes Music Store pro Windows - pokud se Jobsovi podaří vybojovat stejná práva pro Windows verzi jako pro Maca, bude Apple asi první i na Windows platformě, kdo nabídne skutečně rozumný model pro elektronický nákup hudby pro všechny, a systém výrazných omezení uživatelů by se mohl začít ještě víc "drolit" a uvolňovat pro všechny.
iTunes nezávisle
Krátce po uvedení iTunes Music Store se Apple rozhodl otevřít brány svého obchodu s muzikou také nezávislým nakladatelstvím, tedy těm, které nespadají pod velkou pětku. Takovým nakladatelstvím se obvykle říká indies, ale české Indies records asi na iTunes ještě chvíli neuvidíme .)
To, zda se již i nabídky menších labelů začaly objevovat v iTMS netušíme, objevily se však už dvě nabídky pro naprosto nezávislé hudebníky, jak dostat svou hudbu do iTMS - Apple totiž vyjednává jen s hudebními vydavatelstvími, samostatní hudebníci mají smůlu.
Jedním z těchto dvou je CDbaby, což je eletronický obchod speciálně určený pro nezávisle hudebníky - firma tedy již má tradici v komunikaci a nabízení takovýchto CD přes internet, nyní nabízí i možnost elektronické distribuce skrz systémy jako je iTMS nebo Listen.com. Bohužel, z podmínek není moc jasné, kolik vlastně hudebník dostane za jednu prodanou skladbu - CDbaby sice uvádí, že předá 91% výnosu, ovšem neuvádí, kolik to u kterého provozovatele je. Zavedení jednoho alba do systému (virtuální obchod s fyzickými CD a zavedení do všech podporovaných elektronických systému) vyjde na zhruba 100 USD, včetně digitalizace na straně CDbaby.
K pravidlům prodeje na iTMS se dá obecně říct, že Apple vytvořil jednu nabídku, kterou labely buď budou akceptovat, nebo nikoliv, žádné vyjednávání není možné. Zajímavé je například to, že Apple si sám rozhoduje o tom, která alba bude propagovat, vydavatelství to nemohou nijak ovlivnit, Apple si na to najal hromadu lidí, kteří spravují iTMS. Součástí dohody by také mělo být, že je možné prodávat všechny skladby samostatně, což těsně po uvedení iTMS nebylo vždy pravdou - asi i z toho důvodu zmizely například skladby Radiohead, které lze na BuyMusic.com zakoupit jen po celých albech. Dá se říct, že pravidla, která Apple pro nezávislé labely nastavil jsou poměrně rozumná, otázka samozřejmě bude, zda si k nim posluchači najdou tímto způsobem cestu.