Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
Mediální zprávy: Apple TV 2.3 a iTunes Plus možná i pro zbývající 3 hlavní nahrávací společnosti. (21.11.08)
21. listopadu 2008, 02.00 | Apple vydal aktualizaci firmwaru Apple TV na verzi 2.3. A Apple údajně jedná s dalšími třemi největšími nahrávacími společnostmi (vedle EMI) o prodeji hudby na iTunes Store bez DRM ochrany.
Zde najdete dvě zprávy z oblasti médií:
Apple TV 2.3 přidává podporu pro AirTunes a pro dálková ovládání třetích stra
Ve středu Apple vydal aktualizaci firmwaru pro své mediální centrum Apple TV na verzi 2.3. (Apple TV sice v podstatě tvoří „zamaskovaný Mac“, ale běžní zákaznicí ho samozřejmě vnímají jako mediální centrum, o jehož „vnitřnosti“ se nestarají.)
Nový firmware 2.3, dostupný pouze přes integrovanou aktualizační funkci Apple TV, především nově dovoluje proudově vysílat hudbu z tohoto mediálního centra do reproduktorů připojených k bezdrátové základnové stanici AirPort Express nebo k jiné Apple TV v domácnosti, Apple TV tak může sloužit jako svého druhu opakovač. Ve spojení s iTunes se tato funkce označuje jako AirTunes a nyní tedy bude dostupná i prostřednictvím Apple TV, vedle počítačů s iTunes.
S firmwarem 2.3 navíc uživatelé již nemusí používat výlučně dálkové ovládání dodané Applem, přístroj nově podporuje také dálková ovládání třetích stran, jejichž rozpoznávání lze Apple TV naučit, mělo by tak být možné používat třeba univerzální dálková ovládání jiných výrobců (nabízí je kupříkladu Logitech).
K dalším novinkám patří možnost používat na Apple TV přehrávací seznamy zahrnující kombinaci filmů, televizních pořadů, podcastů a hudebních videí. A konečně v oddílu Music (hudba) přibyla regulace hlasitosti.
Tyto novinky pro firmware 2.3 uvádí Apple ve svém podpůrném dokumentu, dá se ovšem předpokládat, že nový firmware obsahuje i další nedokumentované novinky, které budou šťouraví uživatelé postupně odhalovat.
Apple údajně jedná o prodeji nechráněné hudby s dalšími 3 hlavními nahrávacími společnostmi
Objevily se zprávy, že Apple chce přimět též zbývající tři největší nahrávací společnosti, aby mu dovolily na iTunes Store prodávat svou hudbu bez DRM ochrany. Již vloni na jaře začal Apple prodávat bez DRM ochrany hudbu společnosti EMI (jde o skladby ve formátu AAC s datovým tokem 256 kb/s označené jako iTunes Plus).
Nyní server CNET přišel s tím, že podle dvou jeho zdrojů začala předběžná jednání, v nichž se Apple snaží rozšířit prodej hudby bez DRM ochrany i na skladby od společností Sony, Warner a Universal, tedy ostatní největší nahrávací společnosti. Přinejmenším se dvěma společnostmi prý jednání trvají už několik měsíců a jejich výsledek stále není jistý (lze předpokládat, že nahrávací společnosti s prodejem nechráněné hudby váhají, ostatně dohoda s EMI také vznikala obtížně).
CNET navíc původně tvrdil, že jako výchozí formát bude užit MP3, to ovšem působilo dost podivně (a dočkalo se to odpovídajících komentářů čtenářů), protože zatím Apple používá výlučně formát AAC, to však novináři CNEtu zřejmě popletli, formát se totiž oficiálně nazývá MPEG-4/AAC, takže asi došlo k záměně, jen těžko si jde představit, že by Apple od svého stávajícího formátu náhle ustoupil. AAC (v němž se nabízejí současné nechráněné skladby iTunes Plus) je rovněž standardem a většina přehrávačů ho podporuje, není tedy omezen jen na iPody, jak se někteří mylně domnívají. Mezitím CNET už tuto zmínku odstranil, je tedy pravděpodobné, že i nové skladby budou nejspíš ve formátu AAC na 256 kb/s.
Přechod iTunes Store na hudbu bez DRM ochrany by celkem dával smysl, protože v poslední době mnozí jiní významní internetoví prodejci hudby (v USA například Amazon, Rhapsody nebo Walmart) již hudbu bez ochrany prodávají a pochopitelně se to snaží využít jako konkurenční výhodu. Apple tedy nepochybně bude usilovat o dohodu se všemi nahrávacími společnostmi, aby mohl rovněž prodávat jejich hudbu bez ochrany. V USA je iTunes Store už nějakou dobu největším maloobchodním prodejcem hudby vůbec a přirozeně se bude snažit udržet si toto postavení i nadále, další „otevření“ jeho hudební nabídky by mu v tom jistě pomohlo.
Rozšířením prodeje nechráněné hudby by se navíc Apple zbavil stížností na to, že se jeho hudba (myslí se ta s DRM ochranou) nedá používat na jiných přehrávačích, v tomto směru si zvlášť aktivně počíná norská vláda, která proti němu podniká právní kroky, dojednáním prodeje většiny hudby bez DRM by takovéto námitky samozřejmě vyvrátil.