Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
Mediální zprávy: dohoda o iTunes Plus s dalšími nahrávacími společnostmi snad uzavřena, naopak Beatles se na iTunes Store asi jen tak nedostanou. (1.12.08)
1. prosince 2008, 04.00 | Apple údajně již dokončil vyjednávání se zbývajícími třemi největšími nahrávacími společnostmi o prodeji jejich hudby na iTunes Plus, tedy bez DRM ochrany. Avšak vyjednávání o prodeji skladeb Beatles na iTunes Store se naopak zasekla.
iTunes Store sice není v naší zemi dostupný, ale v USA se stal největším maloobchodním prodejcem hudby, proto se domnívám, že zprávy o něm sem patří, i když jen okrajově:
Apple možná už uzavřel dohodu o rozšíření prodeje hudby bez DRM ochrany
Již v polovině listopadu se objevily náznaky, že Apple hodlá rozšířit prodej hudby bez DRM ochrany na iTunes Store. V současnosti takto prodává hlavně skladby od společnosti EMI (už od loňského jara), za nepatrně zvýšenou cenu nabízí skladby bez ochrany proti kopírování (DRM) a s vyšším datovým tokem (jde o AAC soubory na 256 Kb/s) pod názvem iTunes Plus.
Apple by ovšem rád tento způsob prodeje hudby rozšířil o skladby dalších nahrávacích společností, především na hudbu od firem Warner, Universal a Sony BMG, jež dohromady s EMI tvoří „velkou čtyřku“ hudebního průmyslu. Skladby iTunes Plus jsou značně oblíbené, vzhledem k tomu, že umožňují neomezené zálohování a dají se použít na širší paletě přehrávačů.
Formát AAC sice představuje široce podporovaný standard, avšak DRM ochranu Applu FairPlay podporuje pouze software a hardware Applu. Omezení FairPlay jsou sice proti některým jiným DRM řešením vcelku snesitelná, ale omezují například možnost přehrávání skladeb jen na iPody, protože jiné přehrávače tuto ochranu nepodporují a Apple žádnému jinému výrobci licenci na FairPlay na neudělil.
Minulý týden však přišla zpráva, že Apple údajně tato jednání už v podstatě dokončil, takže by k rozšíření nabídky iTunes Plus mělo dojít již brzy.
Věří se, že Universal nabídl hudbu bez DRM ochrany jiným prodejcům hudby – třeba Amazonu, Rhapsody a Walmartu – s úmyslem podkopat dominantní postavení Applu na americkém trhu, nyní však zřejmě bude nucen stejnou nabídku dát i Applu. Sony BMG už prý začíná chystat obsah pro iTunes Plus a vynořují se zprávy, že se některé skladby různých vydavatelství začaly v iTunes Store objevovat v oddělení Upgrade My Library, které dovoluje po doplacení cenového rozdílu přechod na nechráněnou formu skladby.
Oficiálně ovšem Apple zatím nic neohlásil, takže bude nejspíš ještě chvíli trvat, než se v rámci iTunes Plus objeví nabídka od dalších hudebních vydavatelství.
Kdyby se tak skutečně stalo, Apple by se tím mohl definitivně zbavit obvinění, že svou hudbu nezpřístupňuje přehrávačům jiných výrobců (v tomto směru podnikají právní kroky některé evropské vlády, zejména ta norská) a možná by to i zvýšilo šanci na snazší průnik iTunes Store do dalších zemí (včetně té naší).
Jednání o hudbě Beatles na iTunes Store se zasekla
O tom, že by se skladby legendární hudební skupiny Beatles mohly objevit na iTunes Store, se mluví již hodně dlouho, avšak zprávy z poslední doby naznačují, že jednání k tomu nezbytná uvázla na mrtvém bodu. Bývalý člen skupiny Paul McCartney sice před časem prohlásil, že by rád viděl, jak se skladby skupiny nabízejí k prodeji na Internetu, ale zdá se, že se jednání mezi firmou Apple Corps a nahrávací společností EMI, bez nichž se hudba Beatles na Internet nedostane (tedy ne legálně), zadrhla. (Aby nedošlo omylu – Apple Corps je firma zřízená Beatles, aby se starala o autorská práva k jejich skladbám, s cupertinskou firmou Apple Inc. nemá nic společného, ostatně tato shoda jmen už byla předmětem právních sporů, ty se však vyřešily dohodou).
EMI stále drží práva k původním nahrávkám Beatles a musí se dohodnout s Apple Corps, aby bylo možné je uvolnit pro distribuci ve stažitelné formě, teprve až se dohodnou tyto dvě firmy, bude možné jednat o prodeji na iTunes Store. Podle EMI se sice na dohodě mezi Apple Corps a EMI o přípravě hudebního katalogu Beatles pro internetovou distribuci tvrdě pracuje, ale různé zúčastněné strany zatím nebyly schopné dosáhnout shody. Přeloženo z diplomatické mluvy to znamená, že k dohodě nedošlo a další jednání budou složitá.
O možnosti prodeje skladeb Beatles na iTunes Store se spekuluje už od výše zmíněné dohody obou firem Apple, ale tyto plány zjevně zatím „zůstávají u ledu“.
Někdo možná namítne, že tato dávná minulost již nikoho nezajímá, avšak pohled na různé prodejní statistiky jasně ukazuje, že se hudba Beatles stále prodává velmi dobře (a zjevně tedy má nadále dost příznivců), bez ohledu na to, že se tato skupina rozpadla před mnoha lety a dva z jejích členů už nejsou mezi živými (zrovna to by ovšem asi nevadilo, mnohé mediálně známé osobnosti vydělávají i po smrti částky, o nichž se většině žijících ani nesní, první příčku tohoto poněkud morbidního žebříčku nejlépe vydělávajících nebožtíků obvykle obsazuje Elvis Presley).
Pro Apple, vzhledem k jeho postavení na americkém hudebním trhu, by zařazení Beatles do jeho hudební nabídky nepochybně znamenalo velmi dobrou reklamu, takováto událost by se jistě dala dobře využít k dalšímu mediálnímu zviditelnění iTunes Store.