Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
Návrat do Vlčího hradu
25. září 2001, 00.00 | Historie se opakuje, a tak se k nám opět vrací stařičká hra Wolfenstein 3D, ovšem v novém hávu a se slibně vypadající síťovou hrou. A síťovou hru si nyní můžete zdarma vyzkoušet!
Určitě jste si toho už všimli: pokud je něco úspěšné, je potřeba to využít znova a znova ve stejné nebo obdobné podobě – ať už je to hra (například Quaky, Doomy a pochopitelně další), film (stačí připomenout Vetřelce, StarTrek či StarWars), literatura nebo populární hudba (recyklovaný zombie Michal David, například ;). Někdy jsou takováto pokračování úspěšná, někdy zůstanou ve stínu předlohy a někdy prostě skončí v zapomnění. V případě dnešní hry se opět jedná o „sequel“, který má všechny atributy veleúspěšného pokračování, ovšem přesto není jasné, zda přesáhne popularitu svého předchůdce – řeč je totiž o pokračování „zakladatelské“ hry Wolfenstein 3D.Krátce z historie: v roce 1992 firma id Software uvedla na trh 3D hru Wolfenstien 3D, s jednoduchým příběhem, ale ohromnou hratelností. Možná tato hra nebyla ve své kategorii první, ale zcela určitě založila nesmírnou popularitu 3D akčních her z vlastního pohledu, řídících se jednoduchým heslem „zabij co můžeš“. Z dnešního pohledu byla grafika hry i hra samotná primitivní, ovšem v té době šlo o jednoznačnou bombu, která ukázala, kam se výrazná část herní produkce bude ubírat.
Současnost: id Software připravuje již třetí pokračování ságy Wolfenstien (první hra byla čistě 2D) pod názvem Return to Castle Wolfenstien, vývoj obstarávají firmy Gray Matter a Nerve Software ve spolupráci s id Software. Ve hře se opět objevuje hrdina předchozího dílu, BJ Blazkowicz, který se musí dostat z vězení, ale především zastavit Heinricha Himmlera experimentujícího s černou magií. Píše se rok 1943 a říše chce vytvořit dokonalé bojovníky – třeba i za pomoci kouzel. Podle autorů je příběh „Indiana Jones a Akta X za druhé světové“, ve hře se tedy nebudou likvidovat pouze lidé, ale také zombie a různé nestvůry.
Kromě tohoto obvyklého scénáře pro jednoho hráče bude k dispozici také síťová hra pro více hráčů – a právě té budeme věnovat nyní pozornost. Vývojáři totiž uvolnili testovací verzi této síťové hry, s jednou mapou „Pláž“, a díky tomu, že id Soft patří mezi aktivní podporovatele Mac OS X, máme v podstatě současně s uživateli PC šanci si tuto část hry vyzkoušet. Macovskou verzi pro Mac OS X připravuje vývojář id Softu Greame Deivne, nejdřívě se šířila relativně chaoticky a bylo potřeba použít PC verzi, nyní se objevila i samostatná instalace pro Maca (má 60 MB a je ke stažení zde). Jak to bude po uvedení plné verze, zda se bude dodávat přímo s hrou, nebo bude nutné zakoupit PC verzi a stáhnout si Mac aplikaci, se zatím neví. Plná verze by měla být v listopadu, podle vývojářů se nyní už v podstatě finalizují práce.
Síťová hra je oblíbený doplňek 3D her, v mnoha případech je tato část hry dokonce populárnější než jednouživatelské mise. Jak tomu bude v případě RtCW si musíme počkat až na plnou verzi, ale už nyní můžeme říct, že přípravě síťové hry bylo věnováno mnoho pozornosti. Základem úspešné hry je totiž týmová spolupráce – naproti sobě stojí země Osy (Německo, Itálie, Japonsko...) a Spojenci (v čele s USA). Hráči každé aliance vidí po najetí kurzorem na postavu svého spoluhráče informace, pokud je pod muškou protihráč, nevidí nic zvláštního. Toto je dobré si uvědomit, neboť je možné bez problémů zlikvidovat své spoluhráče, občas v zápalu boje střelba míří i do vlastních řad (pokud nepočítáme „záškodníky“...).
Hru jsme měli možnost otestovat na již zmiňované mapě „Pláž“, což je simulace vylodění v Normandii, plán mise je poměrně jednoduchý – Spojenci musí proniknout do opevnění, sebrat plány a odvysílat je radiostanicí, hráči hrající za Osu musí opevnění ubránit. Jelikož se jedná o teamovou hru, je potřeba spolupráce více členů jednotek – hráči si vyberou, jakou postavu budou hrát – zda řadového vojáka, ženistu, medika nebo poručíka. Každá postava má své specifické schopnosti a určení, nedá se tedy říct, že některá z postav je silnější než jiná – proto i hraní stále stejné mapy s jiným typem postavy je trochu jiné.
Pěšák nemá žádnou speciální vlastnost, zato může jako jediný používat všechny střelné zbraně. Ženista pro změnu má slabší vybavení, ale dokáže odpalovat dynamitem zdi a opravovat zbraně – bez ženisty prostě některé mapy nejde absolvovat. Medik může dodávat zdraví hráčům a také může léčit zraněné. Pokud je totiž hráč zraněn tak, že jeho zdraví poklesne na nulu, nezemře ihned, ale zhroutí se na zem a dovolává se pozornosti medika. Ten ho totiž dokáže postavit na nohy s poloviční energií, a tak hráč může pokračovat v plnění úkolu. Pokud se medik nedostaví ve stanovené době (řádově několik málo desítek vteřin), hráč se po dalších 30 vteřinách znovu objeví na mapě v některém z klíčových bodů – pokud například bude hrát za Spojence a bude obsazen dolní bunkr na mapě „Pláž“, hráč by se měl objevit právě tam. Toto výrazně mění klasické schéma běžných deathmatchů, neboť uzdravený hráč v týlu nepřítele je mnohem užitečnější, než čerstvý hráč na začátku bitevního pole. V době mezi smrtí a znovuobjevením (tzv. limbo mod) má každý hráč možnost změnit svou výzbroj, případně i „povolání“.
Poručík je schopen přivolávat letecké bombardování (pomocí dýmovnice) nebo ostřelování děly (díky zaměřovacímu dalekohledu), a také umí „vyrábět“ náboje přímo v bitvě a tak zásobovat ostatní spolubojovníky. Tyto speciální funkce jsou však závislé na stavu „many“ jednotlivé postavy – nelze tedy léčit nebo bombardovat donekonečna.
K dispozici je několik typů zbraní, od nožů, přes granáty a pistole až po široké spektrum ručních zbraní – běžné samopaly, ostřelovací puška, pancéřovka, plamenomet nebo rotační kulomet. Každá zbraň má svá specifika, některá se nabíjí pomalu, některá rychle, podle toho jakou zbraň hráč právě používá, takovou má rychlost pohybu a podobně. Zajímavá je možnost „nakouknutí“, kdy se hráč může podívat „za roh“, bez toho aby byl viděn a tedy mohl být zabit – ovšem hráč na druhou stranu v ten okamžik nemůže střílet.
Mapa „Pláž“ je sice v principu velmi jednoduchá, ale také poměrně propracovaná, jeden voják Osy může s jedním rotačním kulometem držet celou pláž v šachu, pokud se mu ovšem nepřehřeje zbraň nebo pokud ho někdo nezastřelí dobře mířenou ranou z ostřelovačky. V ten okamžik můžou ostatní přeběhnout další kus pláže a přiblížit se k opevnění. Týmová spolupráce je zde v mnoha situacích opravdu nutná, v dalších je vítaná, neboť zjednodušuje postup či případně obranu. Každopádně detailní prozkoumání mapy umožňuje tvorbu efektivní útočné nebo obranné strategie, záleží pochopitelně také na komunikaci mezi hráči.
Hra využívá modifikovaný engine Quake 3 Arena, což vyžaduje rozumný výkon počítače, přesné požadavky na Maca nikde nejsou specifikované, ale rychlý procesor a grafická karta podporující OpenGL je nutnost. Při testování na Power Mac G4/450 byla hra ve vysoké kvalitě na 640x480 hratelná velmi dobře, na vyšší rozlišení při více hráčích rychlost zobrazování trochu poklesla.
Grafika je dobrá a detailní, mapa je velmi realistická, na pláži se například válejí pozůstatky minulých útoků, také postavy a zbraně jsou v dobré kvalitě. Spolu s velmi propracovaným a zábavným herním systémem pro síťovou hru a snad také dobře provedenou části pro jednoho hráče by se mohl RtCW stát velmi oblíbenou hrou a snad tak i konkurovat popularitě svého předchůdce. Každopádně se je na co těšit, a je dobře, že id Software v případě Mac OS X nezůstává pouze u slov, ale jsou vidět i činy.