Novinky spojené s obchodem iTunes Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Novinky spojené s obchodem iTunes Store

31. října 2011, 00.00 | iTunes Store počal nabízet filmy v dalších zemích, včetně České republiky a Slovenska a současně v nich byl zahájen též prodej Apple TV. V USA zřejmě bude brzy spuštěna služba iTunes Match. A Apple otevřel svůj bezeztrátový hudební formát ALAC.

Hodně se toho minulý týden stalo také okolo obchodu iTunes Store, a často se to týkalo i naší země:

iTunes Store začal nabízet filmy v dalších zemích včetně České republiky a Slovenska

Od konce září u nás funguje prodej hudby v iTunes Store (samozřejmě se to netýkalo pouze nás, prodej hudby tehdy Apple spustil ve všech 12 zemích Evropské unie, v nichž jeho hudební obchod ještě nepůsobil).

A minulý týden počal iTunes Store v řadě dalších zemí nabízet také filmy, opět to platilo i pro Českou republiku. Mimoto ale stejná hlášení přišla z Bulharska, Estonska, Kypru, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Polska, Slovenska a Slovinska a o pár dní dříve též z Portugalska a Řecka. Zdá se, že se filmy nyní nabízejí ve všech zemích Evropské unie, s výjimkou Rumunska.

Nabídka titulů je zatím dost omezená, ale postupně se rozšiřuje. Avšak filmy nejsou nijak přizpůsobené pro náš trh, dodávají se jen v anglickém znění a také titulky jsou dostupné pouze v angličtině. To sice může některým vyhovovat, ale většina českých uživatelů z toho asi příliš nadšená nebude.

A podobné je to i cenami. Koupě filmu v SD rozlišení přijde na 13,99 EUR, HD verzi pak lze zakoupit za 16,99 EUR. Vypůjčení filmu v SD rozlišení stojí 3,99 EUR a HD film si lze půjčit za 4,99 EUR, podmínky koupí a výpůjček jsou samozřejmě stejné jako pro všechny ostatní země. (HD verze filmů mají rozlišení 720p). Některé starší tituly se dají pořídit levněji, ale tohle jsou výchozí ceny.

Když uvážíme, že mnohé filmové novinky se u nás dají na DVD pořídit za 400 Kč (a starší tituly často i za 199 nebo dokonce 99 Kč), potom ceny SD filmů nevycházejí v iTunes Store zrovna příznivě. U HD verzí je to už lepší, ovšem filmy na Blu-ray nosičích (poskytujících rozlišení 1080p) v poslední době také dost zlevnily.

A dále je třeba mít na paměti, že narozdíl od hudby používají filmy z iTunes Store DRM ochranu (zesnulý Steve Jobs sice prosazoval hudbu bez ochran, ale u filmů ji naopak hájil). Navíc u nás zatím není možné opakované stahování již zakoupených titulů (prostřednictvím služby iCloud).

Filmová nabídka iTunes Store si tak sice jistě nějaké zákazníky najde, avšak velké zástupy zájemců se k ní asi nepohrnou, vzhledem k tomu, že náš trh poskytuje mnoho dalších, často výhodnějších oficiálních možností získávání filmů.

Český webový obchod Applu začal prodávat Apple TV

Když český iTunes Store nabízí filmy, dalo se předpokládat, že se zároveň u nás (a v dalších zemích, kde se nabídka mediálního obchodu Applu takto rozšířila) začne prodávat též Apple TV. To se skutečně stalo, od minulého pátku, 28. října, se Apple TV druhé generace dá koupit ve webových obchodech Applu pro příslušné země. U nás toto zařízení Apple prodává za 2 799 Kč, s dodací lhůtou 1 až 2 týdny. Cena opět vychází o něco výhodněji než kursový přepočet z ceny pro eurozónu (kde Apple TV stojí 119 EUR).

Vlastníci HD televizorů tak mohou toto zařízení používat pro snadné sledování filmového obsahu iTunes Store. Avšak protože u nás ještě nepracuje služba iCloud naplno, bude na Apple TV možné sledovat jen vypůjčené filmy a samozřejmě chybí další možnosti omezené pouze na USA (videa ze služeb YouTube a Vimeo přirozeně přehrávat půjde).

Na našem trhu se ovšem nachází řada „multimediálních krabiček“ s mnohem širšími možnostmi, a tak stejně jako v případě filmů z iTunes Store také Apple TV zřejmě přiláká pouze poměrně úzký okruh zákazníků.

Pravděpodobně se blíží spuštění služby iTunes Match

Když už mluvíme obchodu iTunes Store, s ním je spojena též služba iTunes Match. Ta sice bude placená (přijde na 24,99 USD za rok), ale umožní uživateli překopírovat svou hudební knihovnu do služby iCloud, takže potom bude přístupná všude, kde bude dostupné připojení k Internetu.

Služba navíc porovná hudební knihovnu uživatele s nabídkou v iTunes Store a pokud se budou dané skladby shodovat, do iCloud knihovny zanese jen odkaz na odpovídající soubor uložený na serverech Applu. Většina skladeb se tak nebude vůbec muset fyzicky kopírovat, což přenos hudby do „cloudu“ výrazně zrychlí.

Ovšem zatímco služba iCloud funguje již od 12. října, spuštění služby iTunes Match (zatím jenom pro USA) Apple na své říjnové mediální akci slíbil do konce října. Ten už nastává, a tak by služba měla být již brzy dostupná v ostré verzi (beta verze pro vývojáře se nabízí od konce srpna).

Již 19. října se v iOS 5 objevil přepínač pro zapnutí služby iTunes Match a minulou středu Apple rozeslal vývojářům upozornění, že ve čtvrtek 27. října budou opět smazány jejich testovací hudební knihovny uložené ve službě iCloud. Proto je vyzval, aby po dobu onoho mazání službu iTunes Match vypnuli. K podobným zásahům sice už došlo i dříve, ale tentokrát to opravdu vypadá jako příprava na brzké zahájené ostrého provozu.

Zpočátku sice bude iTunes Match dostupná jen v USA, ale Apple slibuje, že se bude snažit ji rychle rozšířit do dalších zemí. To sice závisí hlavně na dohodách s vlastníky práv k hudbě v iTunes Store, ovšem vzhledem k tomu, co se Applu povedlo v poslední době prosadit v oblasti prodeje hudby, dá se předpokládat, že také rozšíření iTunes Match mimo USA proběhne rychleji a nebude trvat dalších několik let, jak tomu bývalo dříve.

Apple otevřel svůj bezeztrátový hudební formát ALAC

iTunes Store hudbu nabízí ve formátu AAC, který ovšem používá (stejně jako formát MP3) ztrátovou kompresi. Většině posluchačů to příliš nevadí, avšak hudební nadšenci dávají přednost bezeztrátovým formátům, přestože vytvářejí podstatně objemnější soubory.

Apple též začal vyvíjet takovýto formát, v rámci projektu Apple Lossless Audio Codec (bezeztrátový zvukový kodek Applu – ALAC) a minulý týden z něj udělal otevřený formát (upozornil na to na svém blogu Daring Fireball John Gruber).

Na webu projektu ALAC začal Apple nabízet zdrojové kódy pro kodér a dekodér. Zároveň přiložil ukázkovou utilitu příkazové řádky nazvanou alacconvert, jež umí převádět zvuková data z formátů CAF a WAVE do formátu ALAC a naopak. A dále ještě poskytuje pomůcky pro tvorbu mediálních souborů ve formátech ISO (například pro přípravu MP4 a M4A klipů).

Apple zveřejnil formát ALAC pod licencí Apache 2.0, takže vývojáři ho nyní budou moci volně využívat ve svých dílech, pokud zachovají údaje o jeho autorství.

Na poli otevřeného softwaru tak přibyl další příspěvek pocházející od Applu. Ten sice v mnoha oblastech prosazuje spíše uzavřený přístup (zvlášť patrné je to v případě iOS), ale nelze popřít ani jeho přínosy pro otevřený software. Velká část Mac OS X je tvořena otevřeným softwarem a také WebKit, na němž stojí Safari a mnohé další webové prohlížeče, pochází od Applu. A teď k tomu přidal ještě formát ALAC, Apple zjevně doufá, že jeho otevřením přispěje k jeho širšímu využívání.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: