Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
První podrobnější informace o herní službě Steam pro Mac
12. května 2010, 00.00 | V předvečer zpřístupnění herní služby a platformy Steam pro Mac veřejnosti několik zpravodajských serverů přineslo své zkušenosti s její beta verzí a se dvěma testovacími hrami.
Už počátkem března firma Valve Software oznámila, že svou herní službu a distribuční platformu Steam uvede také pro Mac a zároveň slíbila přenos některých svých her. Na konci března začalo neveřejné beta testování, brzy se o něm objevily první bližší informace. Valve původně slíbila, že službu spustí během dubna, což ovšem nestihla, místo toho 29. dubna oznámila, že k oficiálnímu spuštění dojde 12. května, tedy dnes.
Kvůli časovému posunu přineseme podrobnější informace o spuštění služby Steam pro Mac až v následujících dnech, ovšem již počátkem týdne se počaly objevovat podrobnější zprávy o zkušenostech s beta verzí služby a s prvními dvěma hrami užívanými pro testování. Zprostředkovalo je hned několik zpravodajských serverů věnujících se Macům, zde se podíváme, co zjistily AppleInsider, Macworld a MacNN.
Valve mění situaci na trhu her pro Macy
Pro Mac OS X se dnes nabízí široká paleta aplikací, avšak právě v oblasti her Macy dosud silně zaostávaly za Windows. Macy s procesory Intel ovšem dokáží Windows provozovat, a tak to někteří řešili tím, že si nainstalovali Windows, aby mohli hrát hry pro ně (nejvyšší výkon a nejlepší kompatibilitu přitom zajišťovalo spuštění Windows jako alternativního operačního systému pomocí Boot Campu, užití virtualizačních programů jako jsou Parallels Desktop a VMware Fusion působí potíže zejména s 3D grafikou a „emulační“ software typu CrossOver Games, nevyžadující Windows, má s kompatibilitou ještě mnohem větší problémy). Mimoto řada her pro Mac OS X vznikla přenosem titulů pro Windows s pomocí technologií jako Cider.
To by se ale teď mělo začít měnit, protože Valve přináší na Mac svou službu a distribuční platformu Steam, jež dovoluje nákup a instalaci her, hraní her více hráčů s ostatními uživateli a spoustu dalších věcí. Steam už získala 25 milionů uživatelů a dá se přes ni pořídit 1 100 her, toto ovšem bylo zatím dostupné jen pro Windows.
Ode dneška však bude možné začít využívat Steam pod Mac OS X, bude se nabízet příslušný klient služby, zajišťující přístup ke stejným funkcím jako pod Windows, pouze nabídka her bude zpočátku mnohem omezenější.
Avšak i to by se mělo postupně měnit, Valve slíbila, že bude Mac považovat za platformu první kategorie, všechny své novější tituly bude současně vydávat jak pro Windows, tak pro Mac OS X (Valve Software není jen provozovatelem služby Steam, ale sama také vyvíjí a vydává hry, z nichž mnohé patří k nejoblíbenějším, což platí třeba o sérii Half-Life). Půjde přitom o plnohodnotné aplikace Mac OS X, nikoli o přenosy verzí pro Windows, hry ovšem musí využívat 3D jádro Source (to Valve upravila tak, aby pracovalo i na Macu, pro grafiku se využívá OpenGL).
Zprávy o zkušenostech s beta verzí služby Steam
A nyní se již podívejme, co výše zmíněné servery zjistily, jak o samotné službě Steam, tak též o hrách nabízených v rámci beta testování:
Klient služby Steam je plnohodnotná aplikace Mac OS X
Klient služby Steam pro Mac samozřejmě poskytuje uživatelské rozhraní velmi podobné tomu pro Windows, hlavní okno se dělí do čtyř kategorií: Store (obchod), Library (knihovna), News (zprávy) a Community (komunita). Vzhled tohoto rozhraní sice tak docela neodpovídá zvyklostem Mac OS X, ale vzhledem k tomu, že řada hráčů už zná Steam pro Windows, těžko to lze považovat za nedostatek.
Klientská aplikace však není prostým přenosem z Windows, byla napsána s pomocí nástrojů pro prostředí Cocoa a využívá WebKit, jde tedy o plnohodnotnou aplikaci Mac OS X. Dokonce podporuje oznamovací službu Growl zobrazující oznámení, když se hraje. Steam má navíc vlastní oznamování sdělující, že se dokončilo stahování. A kdykoli během hraní hry lze vyvolat překryvné menu služby Steam stiskem kombinace kláves Shift + Tab, jímž se dá například komunikovat s právě přihlášenými přáteli.
V obchodu Steam Store se mohou nakupovat a stahovat hry (nákupy se váží na účet služby, takže se dá lehce přejít na jiný počítač), zakoupené hry se mohou nainstalovat na libovolný počet počítačů. Instalace her je snadná a probíhá na Macu stejně jako pod Windows. Obchod pozná, jestliže se k němu přistupuje z Macu, popíše rozdíly a nedovolí nainstalovat hru na nepodporovanou platformu, pokud se však nechá zobrazit nabídka všech her, vypíše i tituly pro Windows.
V době beta testování ovšem Steam Store ještě žádné tituly pro Macy nenabízel, to se změní až dnes, kdy se v něm objeví první tituly a postupně by jich mělo dále přibývat.
Funkce SteamPlay a Steam Cloud
Všechny hry Valve budou navíc podporovat funkci SteamPlay, což znamená, že zakoupením hry získá zákazník nárok jak na verzi pro Windows, tak pro Mac, nebude muset platit dvakrát. To ovšem platí pro hry Valve, jiní vydavatelé, kteří by měli časem začít též nabízet přes Steam své tituly pro Mac, mohou mít odlišnou cenovou politiku, v obchodu Steam Store se proto bude zobrazovat u her podporujících SteamPlay příslušný symbol.
Klient služby Steam pro Mac dokonce podporuje i funkci Steam Cloud, jež dovoluje vývojářům her pro Steam zajistit synchronizaci herních nastavení mezi všemi počítači daného uživatele. Například se tak synchronizují nastavené klávesové zkratky, a to i mezi verzemi hry pro Windows a pro Mac, synchronizuje se také dosažený postup ve hře (samozřejmě jen pokud daný titul podporuje Steam Cloud). A Steam pochopitelně zajišťuje též automatické stahování a instalaci veškerých aktualizací a oprav zakoupených her.
Zkušenosti s testovacími hrami Portal a Team Fortress 2
V rámci beta testování bylo možné na Macích používat dva tituly. Prvním byl Portal, hlavolamy řešící hra, v níž hráč speciální pistolí vytváří teleportační portály pro překonávání překážek. Je to velice zábavná hra a získala řadu ocenění. Druhým testovacím titulem byla týmová střílečka Team Fortress 2 s grafikou ve stylu kreslených filmů a s výraznými charaktery postav.
Obě tyto hry sice pocházejí z roku 2007, ale stále se jedná o tituly poměrně náročné na grafiku, které se pod Windows stále hodně hrají, k testování se tak dobře hodily.
Přijatelné výkony na odpovídajícím hardwaru
AppleInsider obě hry zkoušel na MacBooku Pro z roku 2008 s procesorem Core 2 Duo na 2,53 GHz, se 4 GB RAM a grafickou kartou GeForce 8600M GT s 512 MB paměti. Hry hladce pracovaly v doporučeném rozlišení 1 152 x 720, s vysokými detaily a 2X vyhlazováním, udržovaly plynulé snímkové rychlosti, s jen občasným zakolísáním. Team Fortress 2 kladla na daný počítač vyšší zátěž než Portal, protože se v ní pohybuje více postav současně, snímková rychlost klesala více, ale stále zůstával plně hratelná. A obě hry se chovaly skoro stejně jako pod Windows.
Macworld hry testoval na 27“ 2,66GHz iMacu, opět s dobrými výsledky, jejich spouštění sice trvalo o trochu déle než pod Windows, ale to mohlo být způsobeno tím, že se jednalo o beta verze. Hry se nezasekávaly, ani po zvýšení rozlišení na 1 600 x 1 200.
Trochu kritičtěji se vyjadřuje MacNN. Hry provozoval na 27“ iMacu s 2,66GHz procesorem Core i5 a s grafickou kartou Radeon HD 4850. Pod Windows 7 se na tomto stroji dala hra Portal hladce provozovat ve fyzickém rozlišení obrazovky 2 560 x 1 440, s 2X vyhlazováním, anizotropním filtrováním a vysokými detaily.
Pod Snow Leopardem to však už v tomto rozlišení bylo horší, podobných snímkových rychlostí se dalo dosáhnout jen s vypnutým vyhlazováním. Otázkou zůstává příčina takových rozdílů, je možné, že další optimalizace OpenGL ovladačů Snow Leoparda rozdíly dále zmenší. (Nemluvě o tom, že s takto vysokým rozlišením by měla potíže i mnohá herní PC.)
Pokud jde o Team Fortress 2, tam iMac MacNN fungoval hladce a bylo možné hrát proti uživatelům s Windows, obě verze byly plně kompatibilní a budou-li soupeři obdobně zdatní hráči, nebude mezi oběma platformami rozdíl.
Vzhledem k vyšším nárokům hry MacNN užíval rozlišení 1 344 x 756 s 2X vyhlazováním, anizotropickým filtrováním a maximálními detaily, kdy se neprojevoval velký výkonnostní rozdíl mezi Mac OS X a Windows, nelze však vyloučit, že pod Windows by se dalo rozlišení ještě zvýšit.
Co se týče požadavků her služby Steam na hardware, samozřejmě budou potřebovat procesor Intel a Mac OS X 10.5 nebo vyšší, hodně záležet ale bude též na grafice. Ví se, že integrované grafiky Intelu nebudou použitelné (nezvládnou snímkové rychlosti zajišťující rozumnou hratelnost).
Ovšem stroje s GeForce 9400M by už v nižších rozlišeních a s horšími detaily měly hladce fungovat, samostatné grafické karty by pak již vůbec neměly mít potíže. Podrobnější informace o chování her Valve na různém hardwaru se určitě začnou objevovat ve větší míře, až budou dostupné široké veřejnosti.
V beta verzích her zůstávaly některé chyby
Při hraní se však přece jen projevilo, že jde o beta verze, ve hře Portal se mezi úrovněmi přechází tím, že hráč nastoupí do výtahu a vyjede do další úrovně, testujícím se však občas stalo, že hráč zůstal ve výtahu uvězněn.
Portal navíc (přestože má podporovat SteamCloud) nerozpoznal herní úspěchy dosažené stejným hráčem pod Windows. V Team Fortress 2 zase někdy zabitý hráč zůstal stát na místě. A na některých testovacích Macích se nedalo vyvolat překryvné menu služby Steam kombinací Shift + Tab.
Dá se ovšem předpokládat, že to Valve opraví, během testování se objevilo několik oprav, jež služba Steam automaticky nainstalovala, Valve se jistě snažila vychytat takovéto chyby před zahájením ostrého provozu, ale pochopitelně může ještě i poté chvíli trvat, než tyto nové verze her zcela vyladí (pod Windows tomu není jinak).
Valve dává naději na podstatné rozšíření nabídky her pro Macy
V následujících dnech určitě budou přicházet další zprávy jak o službě Steam pro Mac, tak o jí nabízených hrách, zpočátku sice půjde jen o pár titulů, ale to by se mělo postupně zlepšovat. Valve pro Mac slíbila například Portal 2, netrpělivě očekávané pokračování hry Portal. Portal 2 by se měl objevit jak pro Windows, tak pro Mac před Vánoci.
Také se čeká na hru Left 4 Dead 2, jež byla uvedena pro PC už loni na podzim, ale ještě se nenabízí přes Steam. Do konce roku by tak pro Mac měla vyjít řada zajímavých her Valve a lze doufat, že se připojí i další vydavatelé her, chystá se například hra Torchlight a Tripwire by měla připravovat pro Mac hry Red Orchestra a Killing Floor.
Jistě, teprve následující měsíce ukáží, jak herní trh ovlivní Steam pro Mac, ale nepochybně by to mělo způsobit podstatné rozšíření nabídky herních titulů pro Mac OS X, zvlášť jestli se k Valve přidají další vydavatelé. Díky hladké spolupráci s verzemi her pro Windows a plné podpoře funkcí služby Steam by se Macy měly zapojit do herního světa jako plnohodnotní členové. A k rozšíření řad uživatelů určitě přispěje též rozumná cenová politika Valve.
Rostoucí nabídka her by mohla dále zvýšit přitažlivost Maců, což je samozřejmě v zájmu Applu, ten ovšem měl ještě jeden důvod, proč iniciativu Valve podporoval. Řada uživatelů si na své Macy nainstalovala Windows v podstatě jen kvůli hrám, avšak až se herní nabídka služby Steam pro Mac OS X dostatečně rozšíří, mnozí už takovou potřebu mít nebudou, což v Cupertinu jistě přivítají. Je sice předčasné dělat teď nějaké dalekosáhlé závěry, ale možná již koncem letošního roku se může situace na poli her pro Mac výrazně změnit.