Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Zábava
Softwarové zprávy související s Macy
21. června 2010, 00.00 | Apple v Mac OS X 10.6.4 potichu aktualizoval ochranu proti škodlivému softwaru. Adobe si stěžuje na neaktuální verzi Flash Playeru v Mac OS X 10.6.4. A Apple začal přijímat od vývojářů ke schválení rozšíření pro Safari 5.
Softwarové novinky konce minulého týdne souvisely především s již dříve vydaným softwarem:
Apple do Mac OS X 10.6.4 doplnil ochranu proti dalšímu trojskému koni
Už tehdy se mluvilo o tom, že dotyčný soubor signatur půjde aktualizovat, dlouho se však s ním vůbec nic nedělo. Minulé úterý ale Apple uvolnil Mac OS X 10.6.4 a v pátek bezpečnostní výzkumníci oznámili, že Apple do nové aktualizace Snow Leoparda doplnil třetí definici škodlivého softwaru.
Britský dodavatel antivirového softwaru Sophos a americká firma Intego, rovněž prodávající bezpečnostní software, oznámili, že Mac OS X aktualizoval ochranu Xprotect, přidal signaturu dalšího trojského koně (Sophos to dokazuje výpisem souboru „XProtect.plist“).
Symantec tohoto trojského koně označuje jako „HellRTS“, Sophos pro něj zase razí název „OSX/Pinhead-B“. Vyskytuje se „v oběhu“ od dubna, maskuje se jako program iPhoto, pokud si ho však uživatel nainstaluje, může bez jeho vědomí sledovat jeho aktivity na Webu, především však otevírá přístup pro vnějšího útočníka, který tak bude moci převzít vládu nad daným Macem a provádět tam různé nekalosti, třeba ho využívat k rozesílání spamu a podobně.
Apple ovšem tuto změnu v doprovodných poznámkách Mac OS X 10.6.4 neoznámil, což pochopitelně neušlo pozornosti zmíněných bezpečnostních firem, Sophos spekuluje, že Apple mlčí z marketingových důvodů, protože se mu příliš nechce mluvit o ochraně Mac OS X proti škodlivému softwaru.
Avšak firmy Sophos a Intego tuto příležitost rovněž využily k vlastní propagaci, přirozeně krok Applu zpochybňují a prohlašují ochranu v Mac OS X za nedostatečnou, jež nemůže nahradit plnohodnotný antivirový software, nejlépe samozřejmě ten jejich, který, neopomínají zdůraznit, chrání proti všem hrozbám, nejen proti třem.
Bezpečnostní software pro Mac OS X patří ke značně kontroverzním tématům a je jasné, že zmíněné firmy sledují především své zájmy, softwarové hrozby pro Mac OS X prostě stále zůstávají mnohem menší ve srovnání s jinými platformami a i přes zvětšování uživatelské základny tento stav zatím trvá.
Adobe si stěžuje, že Mac OS X 10.6.4 instaluje neaktuální verzi Flash Playeru
Flash zřejmě ještě dlouho zůstane předmětem sporů mezi Applem a Adobe, nový díl tohoto nekonečného seriálu přináší již zmíněné uvedení Mac OS X 10.6.4.
Adobe totiž vydala ostrou verzi Flash Playeru 10.1, který by měl zejména pod Mac OS X přinést citelná zlepšení, pouhých pět dní (10. června) předtím, než Apple uvolnil Mac OS X 10.6.4. Obsáhlý seznam bezpečnostních oprav Mac OS X 10.6.4 (celkem je jich 28) sice zmiňuje též opravy zásuvného modulu Flash Playeru, ale Adobe si vzápětí postěžovala, že Apple s novou verzí Snow Leoparda dodává starší verzi.
Brad Arkin, ředitel Adobe pro bezpečnost a ochranu soukromí, upozornil na Twitteru, že Mac OS X 10.6.4 sice Flash Player instaluje, nikoli však nejnovější verzi. Jde totiž o verzi 10.0.45.2, namísto Adobe tolik prosazované verze 10.1.53.64, jež vedle výkonnostních optimalizací zahrnuje řadu významných bezpečnostních oprav. Adobe proto důrazně vyzývá k instalaci nejnovější verze Flash Playeru.
Apple ovšem již dříve dodával s Mac OS X starší verzi Flash Playeru, problém vznikl loni při uvedení Snow Leoparda, jeho krabicová verze instalovala dřívější verzi 10.0, a to i v případě, že se na daném Macu nacházela verze novější, celou záležitost vyřešila teprve následná aktualizace Mac OS X 10.6.1.
To už v Mac OS X 10.6.4 nehrozí, ten samozřejmě Flash Player 10.1.53.64 nepřepíše, takže pro Macy s nainstalovaným Flash Playerem 10.1 se nic nemění. Navíc je jasné, že vzhledem k uvedeným termínům Apple prostě neměl čas novou verzi Flash Playeru pořádně otestovat. Jistě, kdyby na tom obě firmy těsněji spolupracovaly, asi by to vypadalo jinak, avšak to je za současné situace naprosto nereálné.
Stejně ale nejde o žádnou „aféru“, jen je prostě dobré vědět, že Mac OS X 10.6.4 sám neinstaluje nejnovější verzi Flash Playeru, ostatně ti, kdo o Flash budou vůbec stát, si jistě potřebnou aktualizaci snadno dokážou obstarat.
Začal příjem rozšíření Safari 5 ke schválení
V pondělí 7. června Apple vydal pátou verzi svého webového prohlížeče Safari pro Mac OS X a Windows. Ta přinesla řadu novinek, mimo jiné též přidala podporu rozšíření dovolující doplňovat další funkce a možnosti.
Podobně jako Google Chrome také Safari 5 pro rozšíření používá webové technologie (HTML5, CSS3 a JavaScript), takže budou nezávislá na platformě a samotný prohlížeč obsahuje některé nástroje usnadňující jejich vývoj.
Avšak jak se dalo čekat, rozšíření Safari nebude možné vytvářet zcela neomezeně. Apple spustil nový program Safari Developer Program, k němuž se zájemci o vývoj rozšíření mohou přihlásit zdarma (stačí samotná registrace bez poplatků, narozdíl od vývojářských programů pro aplikace App Store).
V rámci tohoto programu budou moci vývojáři zasílat svá rozšíření Applu, který je prověří a uzná-li je za vyhovující, vydá pro ně digitální certifikát a zveřejní je na webu Safari Extensions Gallery. Ten však zatím ještě nefunguje, Apple slibuje, že ho zprovozní později během léta.
S rozšířeními pro Safari 5 to tedy bude trochu podobné jako s aplikacemi pro App Store, též budou procházet „vstupní kontrolou“, v jejich případě však půjde zřejmě hlavně o bezpečnostní hledisko. Teoreticky by však Apple mohl rozšíření z galerie odstranit i dodatečně, kdyby změnil své podmínky.
A minulý týden už začal přijímat od vývojářů rozšíření Safari ke schválení, na zprovoznění galerie se tedy zřejmě již pracuje, avšak zatím datum jejího spuštění Apple nijak neupřesnil.
Na Webu se ovšem již teď objevila řada „neofiicálních“ rozšíření Safari, shrnuje je například tento blog, který však tvrdí, že to bude dělat jen do té doby, než Apple zprovozní svou slibovanou galerii.
Samozřejmě, teprve poté, co začne být funkční Safari Extensions Gallery Applu, bude možné zodpovědět některé otázky, zejména ohledně podmínek příjmu rozšíření, kdyby byly příliš přísné, mohly by vzniknout weby třetích stran hostící odmítnutá rozšíření, ale to se vyjasní až v příštích týdnech a měsících.
V každém případě by však rozšíření měla dále zlepšit použitelnost Safari 5, dá se očekávat, že podobně jako v případě prohlížeče Chrome bude brzy dostupné velké množství rozšíření (zvlášť když je příslušný vývojářský program dostupný zdarma).