Zprávy související s Macy: údajný klon Macu, Apple přiznává grafické potíže MacBooků, Adobe Premiere Pro CS3 podporuje Sony XDCAM EX a Adobe chystá formát CinemaDNG. (15.4.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Zprávy související s Macy: údajný klon Macu, Apple přiznává grafické potíže MacBooků, Adobe Premiere Pro CS3 podporuje Sony XDCAM EX a Adobe chystá formát CinemaDNG. (15.4.08)

15. dubna 2008, 06.00 | Objevila se nabídka „klonu“ Macu za 400 USD, avšak Apple jistě podnikne protiopatření. Apple přiznal, že nejnovější MacBooky a MacBooky Pro trpí drobnými vadami zobrazování. Střihový program Adobe Premiere Pro CS3 nově podporuje formát kamer Sony XDCAM EX. A Adobe přišla s návrhem na otevřený formát CinemaDNG pro digitální filmy.

Objevilo se několik zajímavých zpráv v (alespoň volné) souvislosti s Macy, ty najdete v tomto článku. Ve druhém dnešním článku jsem shrnul nové informace o iPhonu.

A teď se podívejme na dění kolem Maců:

Psystar slibuje OpenMac za 400 USD

Značný rozruch vyvolalo včerejší oznámení floridské firmy Psystar. Ohlásila totiž zahájení prodeje počítače OpenMac, který údajně bude schopen provozovat nezměněnou verzi Mac OS X 10.5 Leopard. Firma tvrdí, že toho dosáhla pomocí emulátoru EFI V8, jenž přesvědčí instalační disk Leoparda, že jde o skutečný Mac. Psystar hodlá ke stroji přiložit klasické krabicové balení Leoparda, k tomu přidá vlastní obnovovací disk pro OpenMac a Leoparda zdarma předinstaluje.

Hardwarově se má jednat o stroj s procesorem Intel Core 2 Duo E4500 na 2,2 GHz, 2GB DDR2 paměti na 667 MHz, integrovanou grafikou Intel GMA 950, 20X DVD vypalovačkou, 250GB pevným diskem a čtyřmi USB porty. To vše by mělo stát 399 USD. Stroj se navíc dá rozšiřovat, například lze nasadit výkonnější grafickou kartu. Psystar to srovnává s Macem mini, který stojí minimálně 599 USD v citelně slabší konfiguraci.

To je sice všechno hezké a mnozí uživatelé by levný a přitom rozšiřovatelný Mac jistě uvítali, avšak není příliš pravděpodobné, že se OpenMac bude prodávat dlouho. Problém vězí v tom, že licenční ujednání pro Mac OS X (přinejmenším jeho klientskou verzi) tohle rozhodně neumožňuje, jasně se v něm praví, že Leoparda lze nainstalovat pouze na počítač od Applu, což OpenMac zjevně není. Zmíněný EFI emulátor vychází z projektu OSx86 Project, který se mimo jiné snaží o zprovoznění Mac OS X na libovolném x86 hardwaru. To se samozřejmě Applu nelíbí, v minulosti již tuto iniciativu žaloval.

Celkově to nevypadá pro Psystar zrovna dobře. Téměř jistě se nejedná o oficiální klon, ty sice existovaly v době, kdy Apple řídil Gil Amelio, avšak po návratu Steva Jobse byl celý tento program zrušen.

Nabídka Psystaru samozřejmě vyvolala značný zájem, dokonce takový, že se firemní web včera úplně zhroutil, Psystar ale záhy přišel s novou verzí webu, jež zatím funguje. V Cupertinu se však nepochybně již šikují legie právníků, aby s projektem OpenMac skoncovaly. A vzhledem k tomu, že Apple drží všechna práva k Mac OS X, nejspíš bude v tomto svém snažení úspěšný.

Apple přiznal problémy zobrazování nejnovějších MacBooků

„Pravé“ Macy ovšem také nejsou bezchybné, včera Apple oficiálně uznal existenci problémů se zobrazováním na nových MacBoocích a MacBoocích Pro se 45nm procesory Penryn, jež se objevily na trhu koncem února.

Uživatelé v diskusních forech už nějakou dobu upozorňují, že tyto stroje trpí poruchami zobrazení, kdy se duplikuje text, dokumenty nelze úplně odsouvat a animace a videa někdy blikají, k blikání dochází zejména při přehrávání klipů ve formátu Flash nebo QuickTime ve webovém prohlížeči. Problém přitom zjevně nezávisí na grafickém hardwaru, protože MacBooky používají integrovanou grafiku Intelu, zatímco MacBooky Pro nasazují samostatnou grafickou kartu GeForce 8600M GT nVidie.

Někteří vlastníci postižených notebooků tvrdí, že by tyto problémy mohly souviset s aktualizací Leopard Graphics Update 1.0, vydanou spolu s Mac OS X 10.5.2, jiní to však popírají. Testovací sestavení Mac OS X 10.5.3 (dostupná pouze vývojářům), údajně výskyt těchto potíží omezují, neodstraňují je však úplně.

Apple existenci těchto problémů sice už oficiálně uznal, ale v současnosti nemá řešení, zatím zkoumá hlášení uživatelů o chybách. Další informace k této věci se objeví jako článek Knowledge Base, softwarová aktualizace nebo nová verze softwaru.

Adobe Premiere Pro CS3 podporuje Sony XDCAM EX

Včera začala v Las Vegas výstava NAB 2008, jež se zaměřuje na zpracování videa. Apple se jí sice letos neúčastní, ovšem některé tam představené novinky mají pro Macy význam.

Adobe tam například včera oznámila doplnění podpory formátu kamer Sony XDCAM EX do svého střihového programu Premiere Pro CS3, který existuje též pro Mac.

Podobně jako formát Panasonic P2, jehož podporu Adobe zavedla loni v září, rovněž tento formát slouží k záznamu na nemechanická paměťová média. Premiere Pro umí pracovat přímo se zdrojovými soubory z podporovaných kamer, nepřevádí je na jiný formát, dokonce lze na časové ose směšovat různé záznamové formáty, což výrazně zrychluje práci. Nyní tedy mohou těchto výhod využívat i majitelé kamer Sony XDCAM EX.

Příslušná aktualizace pro Premiere Pro CS3 je již hotová, bude k dispozici zdarma všem vlastníkům tohoto programu, na webu Adobe se však ještě neobjevila.

Adobe chystá formát CinemaDNG

Adobe na výstavě NAB včera také zveřejnila svou snahu zavést otevřený formát pro digitální filmy, který nazvala CinemaDNG.

Nový standard by měl zpřehlednit pracovní postupy při zpracování digitálních filmů a usnadnit archivaci a výměnu filmových souborů.

Základ CinemaDNG bude tvořit formát DNG (Digital Negative - digitální negativ), představující pokus Adobe o jednotný archivační formát pro digitální fotografie pořízené ve formátech Raw. (Bližší informace o formátu DNG najdete na Grafice).

Několik výrobců kamer již oznámilo podporu CinemaDNG, patří k nim Panavision, Silicon Imaging, Dalsa Weisscam a ARRI. Rovněž vývojáři aplikací, kupříkladu CineForm a The Foundry, spolupracují na podpoře tohoto souborového formátu.

Stejně jako v případě formátu DNG Adobe také pro CinemaDNG zveřejní úplnou specifikaci a poskytne ji zdarma všem zájemcům.

Pokud by se tento formát více rozšířil, mohl by změnit způsob zacházení s digitálními videosoubory v zábavním průmyslu a pochopitelně by to výrazně usnadnilo spolupráci mezi jednotlivými firmami zabývajícími se zpracováním digitálního videa.

Širší uplatnění tohoto formátu však nebude snadné, ostatně i formát DNG si příznivce získává poměrně pomalu (začíná se však dost prosazovat při archivaci RAW snímků).

Potenciální možnosti formátu CinemaDNG jsou značné, předpokládám, že kolegové z Grafiky toto téma brzy proberou podrobněji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: