Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Agregator
Apple spustil beta verzi služby iTunes Match
31. srpna 2011, 00.00 | Americkým vývojářům byla zpřístupněna beta verze placené služby iTunes Match, jež vyžaduje iTunes 10.5 beta 6.1. iTunes Match umožňuje přesunout celou hudební knihovnu uživatele do služby iCloud, avšak Apple tvrdí, že se při přehrávání skladeb nepoužívá streaming.
Když Apple na letošní vývojářské konferenci WWDC 2011 představil službu iCloud, zmínil také doprovodnou službu iTunes Match, která uloží do služby iCloud celou hudební knihovnu uživatele, takže ta poté bude přístupná ze všech jeho zařízení podporujících iCloud.
iTunes Match rychle prohledá hudební knihovnu uživatele a porovná ji s hudbou, co Apple nabízí ve svém obchodu iTunes Store (nachází se tam přes 18 milionů hudebních skladeb). Nalezenou hudbu může pro iCloud nahradit kvalitnějšími AAC soubory kódovanými na 256 kb/s, bez jakékoli DRM ochrany. Skladby poskytované v iTunes Store se tak nemusí fyzicky kopírovat, místo toho se užije výchozí kopie z obchodu Applu. Pouze hudba, jež se nevyskytuje v iTunes Store, se skutečně zkopíruje.
Služba iTunes Match však bude zatím dostupná jen v USA (o jejím rozšíření do jiných zemí dosud nepadla jakákoli zmínka) a bude narozdíl od základní služby iCloud placená, přijde na 24,99 USD ročně.
Vývojářům byla zpřístupněna beta verze iTunes Match
A toto pondělí Apple zpřístupnil službu iTunes Match vývojářům, zaslal jim elektronickou poštou zprávu, že je již dostupná její beta verze (avšak pouze vývojářům z USA). Dále ve zprávě oznamuje, že ti, kdo si službu pořídí už teď v její beta verzi, ji budou moci používat po celou dobu beta testování a až bude spuštěna její ostrá verze, dostanou za svých 24,99 USD ke standardním 12 měsícům ještě další 3 měsíce navíc zdarma.
Ve zprávě Apple dále zákazníkům iTunes Match doporučuje, aby ukládali záložní kopii své knihovny iTunes a veškeré hudby, kterou přenesou do služby iCloud. Během beta testování totiž bude Apple pravidelně resetovat iCloud knihovnu, proto bude velice důležité svou knihovnu lokálně zálohovat. V průběhu beta testů navíc nebudou dostupné některé funkce a optimalizační prvky iTunes Match.
iTunes Match vyžaduje iTunes 10.5 beta 6.1
Pro využívání služby iTunes Match bude (vedle peněz) potřebný příslušný software, na Macích její beta verze vyžaduje nově vydané iTunes 10.5 beta 6.1 with iTunes Match, na mobilních přístrojích poslouží nejnovější (šestá) beta verze iOS 5.
iTunes a iTunes Store už teď podporují některé funkce služby iCloud, v případě hudby jde především o možnost opakovaného stahování již zakoupených hudebních skladeb na další zařízení uživatele bez dodatečných poplatků. iTunes Match tyto možnosti dále rozšiřuje, uloží „do cloudu“ celou hudební knihovnu uživatele (ve skutečnosti se ovšem, jak jsme zmínili výše, většinou jen překopírují odkazy na odpovídající skladby v iTunes Store), jež poté bude přístupná z různých zařízení podporujících iCloud, včetně mobilních přístrojů s iOS.
Hudební sbírka uživatele uložená do iCloud knihovny bude moci sestávat až z 25 000 skladeb, do tohoto počtu se navíc nezapočítávají skladby již zakoupené v iTunes Store. iTunes Match se však týká pouze hudby, ostatního mediálního obsahu iTunes Store už ne.
Podpora iTunes Match se zatím nabízí jenom v nové beta verzi 6.1 iTunes 10.5 pro Mac OS X (ta poprvé zahrnuje funkci prohledání a porovnání hudební knihovny uživatele), ale až se hudba přesune do iCloud knihovny, bude přístupná ze všech počítačů používajících nové beta verze iTunes 10.5 a také ze všech přístrojů s nejnovější beta verzí iOS 5. (K beta verzi služby iTunes Match se američtí uživatelé dostanou v nové beta verzi iTunes v menu „Store“ zapnutím volby „Turn on iTunes Match“ a poté musí stisknout příkaz „Subscribe for $24.99 USD“ pro zaplacení předplatného.)
Služba iTunes Match může pracovat až s 10 osobními počítači a přístroji s iOS spojenými se stejným identifikátorem Apple ID, avšak nejvýš pět z těchto zařízení mohou být počítače. Zařízení lze s novým identifikátorem Apple ID spojit jen každých 90 dní.
Zatím ovšem jde o beta verzi, Apple proto upozorňuje, že se v současnosti iTunes Match omezuje jenom na určité podporované formáty hudebních skladeb a při prohledávání knihovny nemusí být některé skladby správně rozeznány. A také to mohou být různé verze téže skladby.
Na přístrojích s iOS mají vývojáři počítat s problémy okolo výkonu služby iTunes Match, současná beta verze iOS 5 navíc bude hudbu z „cloudu“ stahovat přes mobilní síť i tehdy, když se v systému nastaví, aby se používalo pouze WiFi připojení.
Další informace o službě iTunes Match
Záhy se pochopitelně počaly scházet další informace o této službě, Insanely Great Mac zveřejnil video, jež ukazuje, jak to funguje na Macu a později přidal ještě další video předvádějící službu iTunes Match na přístroji s iOS.
K hudbě uložené v knihovně služby iCloud tak půjde přistupovat jak z Maců, tak též z iPhonů, iPodů touch a iPadů. To mimo jiné znamená, že přístroje s iOS budou mít přístup k celé hudební knihovně, aniž by zaplnila jejich lokální flash paměť, samozřejmě jenom pokud budou připojeny k Internetu (a tedy též ke „cloudu“ Applu).
Apple popírá používání streamingu
Zmíněná videa ovšem vyvolala veliké terminologické dohady, působí totiž dojmem, že iTunes Match dovolí jak stahování, tak také streaming hudebních skladeb ze serverů Applu na zařízení uživatele. Apple však s takovýmto výkladem zásadně nesouhlasí, jeho mluvčí sdělil webu AllThingsDigital, že nejde o streaming, protože příslušná hudba musí být vždy uložena na dané klientské zařízení, to, co vypadá jako streaming, je prý ve skutečnosti současné přehrávání při stahování – uživatel může začít poslouchat hudbu, kterou přístroj právě stahuje.
Apple ale nesdělil žádné bližší technické podrobnosti, lze se proto jen domnívat, že pokud se daná skladba nestáhne do lokální hudební knihovny, musí se uložit do nějaké lokální vyrovnávací paměti, jež se později nejspíš vymaže.
To přirozeně vyvolává otázku, proč Apple zvolil zrovna tohle řešení. Mnozí se domnívají, že by důvodem mohly být záležitosti okolo licenčních práv, ty se totiž (jak typické pro nahrávací společnosti) pro stahování a streaming liší.
Avšak podle vedoucího pracovníka jedné z velkých nahrávacích společností, s nímž o tom AllThingsDigital mluvil, Apple již práva na streaming své hudby získal. Důvod tak spočívá v základních principech návrhu celého systému.
Apple jednak nevěří, že by současné telekomunikační sítě dokázaly spolehlivě zvládat skutečný streaming všech knihovních souborů pokaždé, když je někdo bude chtít přehrávat, ale další důvod spočívá v tom, že chce, aby uživatelé měli zábavu těsně spojenou s jeho přístroji (z nichž mu plynou hlavní příjmy). Naproti tomu jiné hudební „cloud“ služby, jako ty od Googlu a Amazonu, naopak zdůrazňují svou nezávislost na konkrétném zařízení, místo toho jsou spojeny s webovým prohlížečem.
Dohady o definici pojmu „streaming“
Spor se tak vlastně vede spíše o výklad pojmu „streaming“, protože zevně služba Applu jako streaming vypadá. Tradiční streamingové služby však do vyrovnávací paměti ukládají jen malou část právě přehrávané skladby, zatímco řešení Applu začne stahovat celou skladbu v okamžiku, kdy se spustí její přehrávání.
Nakonec se skladba uloží do lokální vyrovnávací paměti na klientském zařízení, kde zůstane, což dovoluje rychlý a pohodlný opakovaný přístup, aniž by se musela nově stahovat. Není ale označená jako trvale stažená a nezapočítává se do lokální hudební knihovny daného zařízení. Jak ukazuje tohle video z iDownloadBlogu, po přepnutí iPhonu do režimu V letadle (Airplane Mode) se skladba dále přehrává i bez připojení k Internetu, avšak po opuštění skladby se vyrovnávací paměť zřejmě vymaže a po návratu k ní se už znovu přehrát nedá.
Je tak spíše otázkou názoru, co lze považovat za „stahování“ („download“) a co za „streaming“, pro běžné uživatele celé tohle dohadování valný význam nemá, těm stačí vědět, že jim služba iTunes Match zpřístupní jejich hudební knihovnu, aniž by ji měli uloženou v lokální paměti. Ovšem narozdíl od jiných streamingových služeb tato poskytuje mnohem pohotovější převíjení a přehrávání.
Technické podrobnosti sice ještě nejsou známy (vývojáři se však jistě nakonec o své zkušenosti s iTunes Match rozdělí), ale pravděpodobně to funguje podobně jako na Apple TV druhé generace. Ta oficiálně dovoluje pouze streaming obsahu, ve skutečnosti ho však ukládá do své lokální flash paměti (má jí celkem 8 GB), což značně zlepšuje přehrávání filmů a televizních pořadů. S hudbou to bude podobné, ovšem jednotlivé soubory jsou mnohem menší.
Když to shrneme, iTunes Match je služba, jež sice v podstatě vypadá jako streaming hudby, ale zároveň nabízí výhody lokálního uložení.