AppleExpo 2002 naživo - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

AppleExpo 2002 naživo

12. září 2002, 00.00 | Co jsme zatím viděli na pařížském AppleExpo 2002 a jaké jsou naše dojmy a zážitky? Vyplatí se navštívit takovouto akci?

Pařížské AppleExpo se letos koná na ploše 18 000 m2 s 250 vystavovateli a očekává se až 80 000 návštěvníků, na dosažení této mety má posloužit celkem pět výstavních dnů, od úterý do soboty. Veletrh se tradičně koná na výstavišti Paris Expo na Port de Versailles, tentokrát je vyhražený pavilon 4. Jelikož se jedná o největší evropskou Apple akci, je tu často kromě francouzštiny slyšet také angličtina - z části jako komunikační jazyk návštěvníků, často také u vystavovatelů - některé expozice totiž zajišťovaly místní pobočky, někdy přímo mateřská společnost.

Přímo u vchodu návštěvník narazí na herní a zvukovou oblast. Z herních výrobců a producentů se účastnily asi neznámější jména, například MacPlay, Aspyr, Ferell, ovšem byly k vidění také menší firmy, jako Bold (Age of Empire II, obecně tituly Microsoftu na Macu), Disney Interactive či vyloženě sharewarová společnost Ambrosia Software. Kromě stánků a malého kina bylo k dispozici asi 20 počítačů s nainstalovanými hrami a pochopitelně další počítače na stáncích vystavovatelů.

Vedle her byla pro změnu oblast zvukařských firem - jsou zde jak stánky se softwarem, například s novým Logic Platinum pro Mac OS X, Cubase od Steinbergu či ProTools, tak stánky s hardwarovým vybavením. Takováto koncentrace firem z oboru hudby a zpracování zvuku se na Mac akci jen tak nevidí ani na výstavách v USA a profesionálové si skutečně museli užívat. Z diskuse s některými společnostmi, které mají zatím programy pouze pro Mac OS 9, vyplynulo, že verze pro OS X by měly být obvykle "co nejdříve" - konkrétně například ProTools by se měly objevit do konce roku, stejně tak Nuendo od Steinberga.

Většinu návštěvníků asi nejvíce zajímal stánek Apple - ten je zhruba ve středu celého pavilonu a zabíral samozřejmě největší plochu. Co se podoby týká, jednalo se o obvyklý typ stánku, jaký používá Apple - centrální "kino", kolem po třech stranách dlouhé pulty s počítači. Prezentovaly se zde všechny aktuální modely a samozřejmě nové produkty. iSyncu byla vyhrazena jedna strana jednoho pultu (cca 20) počítačů, u každého byl mobilní telefon SonyEricsson T68i a zájemci si vesele mohli zkoušet jak iSync funguje s mobilním telefonem - bohužel možnost vyzkoušení s Palmem nebyla.

K vidění jsou například i racky s Xservy, v jednom případě doplněné také o Xserve RAID - bohužel, kromě toho, že to je diskové pole s FibreChannelem a že Apple ho někdy uvede, jsme se nic konkrétního nedozvěděli. Apple měl po celém výstavišti rozeseté AppleStore stánky, kde bylo možné podle všeho přímo od Applu koupit zboží s výstavní slevou. V rámci svého "kina" pravidelně střídal anglické a francouzské verze prezentací, takže na své si přišli i návštěvníci francouzštinu neovládající.

To však není zvykem u všech velkých firem. Stánek Apple byl obklopen největšími stánky ostatních firem - Adobe, Corel, Macromedia, Microsoft, FileMaker, Epson či HP. Ty zde nepředstavovaly žádné novinky, například u Corelu však bylo možné vidět relativně nedávno uvedený CorelDraw 11, u Microsoftu se zase návštěvník mohl podívat jak na synchronizaci Palma, tak PocketPC, což ovšem zajišťuje program od další společnosti, Microsoft PocketPC na Macu nijak nepodporuje.

Další velmi výraznou skupinou stánků jsou průběžně obklopené obchody. Kupovalo se vše, ovšem pokud mohu posoudit, už ne v tak obrovském množství jako před několika lety - přesto však bylo u většiny obchodů stále relativně plno a daly se zde získat produkty, které se u nás shánějí obtížně nebo stojí nepřiměřeně mnoho.

Kromě velkých stánků a obchodů je na ploše nespočet dalších vystavovatelů. Někteří jsou z našeho pohledu nezajímaví, neboť se jednalo o francouzské prodejce či distributory daného produktu a na dotazy odkazovali obvykle na mateřskou společnosti, někdy však docházelo k zajímavým setkáním. Například s vývojářem programu PowerGlot, který se používá pro lokalizace rozhraní programů - autor je Francouz a jedná se opravdu o one-man-show. PowerGlot je přitom plně profesionální nástroj, který se velmi často používá k lokalizaci komerčních produktů. Tento one-man-show přístup má velkou výhodu - vývojář může velmi pružně reagovat na reakce a požadavky uživatelů a upravovat funkčnost.

AppleExpo je rozhodně největší akcí podobného druhu v Evropě, o tom nemá cenu diskutovat. Plánovaný počet návštěvníků by mělo být možné dosáhnout, na výstavišti bylo stále poměrně plno a o víkendu se dá očekávat řada dalších návštěvníků z oblasti spotřebitelů - tato skupina má ve Francii výrazně širší zastoupení než u nás, například kromě aplikací jsou pro ně také běžně lokalizované hry. AppleExpo nepřekvapilo ničím novým, což se ani příliš čekat nedalo, šlo však o pěkný souhrn novinek z poslední doby, z nichž mnoho mohli uživatelé vidět naživo poprvé a pro mnoho evropských uživatelů také jediná šance, jak se účastnit akce podobného rozsahu a dosahu. Je však vidět, že se jedná, i přes neoddiskutovatelný mezinárodní význam, o výrazně francouzskou akci se zaměřením na francouzského zákazníka.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: