Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Agregator
Macworld 2007 - Keynote Steva Jobse, část druhá - iPhone
10. ledna 2007, 01.00 | Když Steve řekl, že tento den Apple uvede tři nové revoluční produkty, všichni v sále mu to věřili. Steve ovšem – stejně jako několikrát ten večer – pouze vtipkoval, aby nakonec řekl, že místo mobilního telefonu, nového iPodu a internetového komunikátoru dnes představí jeden produkt: iPhone.
I když tento název již nikdo neočekával (kvůli stejnojmennému produktu firmy Cisco), nakonec jsme se jej dočkali – a pravdu měli ti, kteří očekávali nový tenký telefon, i ti, kteří čekali na nový iPod. A nakonec se nepletli ani ti z vás, kteří se těšili na Mac Tablet.
iPhone se od konkurenčních výrobků liší v několika ohledech. Předně je (bude) to nejtenčí chytrý telefon (11,6 mm), který se svou velikostí hodně podobá iPodu (30GB verzi). Přední strana nabízí dotykový displej a pouze jediné skutečné tlačítko, které slouží pro návrat do hlavního menu. Ovládací prvky se na displeji mění podle toho, kde se uživatel nachází, a telefon se ovládá pohyby a dotyky prstu po displeji. Po straně je umístěné kolečko pro ovládání hlasitosti, nahoře potom tlačítko pro probuzení/uspání telefonu. iPhone pravděpodobně nepůjde vypnout, ale pouze uspat – podobně jako iPod.
Ovládání iPhone nese označení Multitouch a Apple na něm pracoval několik let. Jedná se o přesnější a jednodušší způsob ovládání přístroje prstem ruky a Steve Jobs přímo na pódiu prezentoval možnosti použití (mimochodem živých ukázek bylo oproti tomu, co je vidět třeba na CES, opravdu hodně). Pro posun nahoru/dolů stačilo po displeji přejet prstem daným směrem, pro přiblížení obrázku nebo webové stránky stačilo dát dva prsty souběžně na displej a pohybovat s nimi od sebe – velice přesně tak šlo zazoomovat. Jedním dotykem displeje došlo k potvrzení volby. iPhone disponuje 3,5" displejem (160ppi), 2 MPix kamerou a speciálními senzory. Jeden slouží k rozpoznání naklonění telefonu a podle toho dojde i k natočení plochy – pokud se díváte na fotku a otočíte telefonem o 90 stupňů, fotografie bude pořád směřovat stejně (neotočí se), to je ideální pro širokoúhle obrázky. Na výšku jsou vidět jako malé, ale stačí otočit telefon a využít pohledu na šířku (není potřeba mačkat žádná tlačítka) a iPhone sám pozná, že byl natočen.
Další senzor slouží k rozpoznání přiložení telefonu k uchu – pokud dojde k přijetí hovoru, iPhone vypne dotykovou plochu, aby nedošlo dotykem ucha a tváře ke stisknutí tlačítek. iPhone obsahuje upravenou verzí Mac OS X – mimochodem iPhone zahrnuje více než 200 patentovaných technologií Apple. Synchronizace probíhá přes iTunes a do telefonu lze přenést kalendáře, kontakty, poznámky (neznámo z jaké aplikace), emaily, bookmarky a fotky.
Na hlavním displeji (odemyká se pouhým pohybem prstu zleva doprava) jsou v dolní části tlačítka, která oddělují základní aplikace telefonu – hudební přehrávač (iPod) je jednou z nich a oproti iPodu, jak jej známe dnes, nabízí i Cover Flow, neboli procházení alb pomocí jejich náhledu. Vedle hudby mu nečiní problém ani podcasty či video, které stejně jako obrázky reaguje na natočení displeje. Na rozdíl od iPodu iPhone dále disponuje reproduktorem.
Co se týče komunikace, iPhone nabízí 4-band, EDGE (v budoucnu 3G), WiFi a Bluetooth. SMS komunikace probíhá stejně jako v iChatu – místo zpráv pod sebou od různých kontaktů vidíte kompletní historii (i zvuky poslání zprávy jsou stejné jako v iChatu, včetně Aqua bublin). Při psaní se na displeji objeví dotyková QWERTY klávesnice a jednotlivá tlačítka jsou volena dotykem prstu. Technologie Multitouch by měla bránit nechtěným dotykům a psaní zjednodušovat; Steve, který iPhone prezentoval, působil dojmem, že psaní na displeji mu nečiní problémy, ale na druhou stranou, kdo někdy zkoušel psát tímto způsobem na telefonu, mi dá jistě za pravdu, že to není zcela jednoduchá záležitost (především kvůli chybějící odezvě stisknutí tlačítka). Ale na finální rozsudek, jak se na klávesnici píše, si budeme muset ještě počkat.
Jako konkurent BlackBerry nabízí iPhone emailovou komunikaci (podporován je jak POP, tak IMAP) a poradí si i s HTML emaily. To díky Safari, které slouží jako hlavní browser. Po dohodě s Yahoo! budou moci majitelé iPhone používat Free push email technologii od Yahoo! pro okamžitou synchronizaci emailů se serverem.
iPhone automaticky pozná, kde se nachází, a pokud je místo EDGE dostupné Wi-Fi, začne jej používat. Vedle prohlížeče a emailu obsahuje iPhone i další aplikace - Widgety. Ty vypadají stejně jako v Mac OS X a nabízí podobnou funkčnost (pokud by fungovaly stejně, neměl by být problém do telefonu nahrávat widgety, které jsou dostupné v OS X. Představte si to množství dostupných aplikací!). Apple začal vedle Yahoo! spolupracovat i s Google a nabízí integrované Google Maps, které jsou upravené pro toto zařízení a vedle klasické mapy umí zobrazit i satelitní snímky a dle konkrétní lokality upravit vyhledávání – dáte hledat StarBucks a iPhone najde kavárny v blízkém okolí. Pro vyhledávání využívá iPhone jak Google, tak Yahoo! a uživatel si může vybrat, jako službu použije.
Safari nabízí zobrazení kompletního webu, nikoliv upravené verze. Uživatel vidí celou stranu zmenšenou a dvojitým dotykem na displej dojde k přiblížení, pohybem prstu po displeji lze stranu posouvat. Příjemné je i možnost otevření více oken najednou. Safari v iPhone funguje dle prezentace stejně jako v Mac OS X.
Apple je zatím na bližší informace skoupý a i na výstavní ploše je iPhone schován za průhledným plastem a nikdo si ho ani nemůže vzít do ruky a pořádně otestovat. Rozhodně se nezdá, že by iPhone umožňoval pracovat s paměťovými kartami či soubory (co se stane, když přijde emailem xls, pdf či doc? Obrázky v emailu nejsou problém). Nezdá se také, že by iPhone disponoval souborovým manažerem, ale vzhledem k tomu, že se uvedení v USA dočkáme až v červnu tohoto roku, může být všechno jinak. Stejně tak podpora Javy, nebo řekněme diakritiky, je zatím neznámá a pro Evropu bude iPhone dostupný až ve čtvrtém čtvrtletí 2007; v Asii dokonce až v roce 2008. iPhone bude nabízen v síti Cingular (v USA) a je otázkou, zda bude dostupný i u nás a s jakým zpožděním se objeví na našem trhu oproti zbytku Evropy. Cena za 4GB variantu činí 500 USD a za 8GB 600 USD. Pozor, tato cena platí při dvouletém závazku u Cingular, tudíž samotný přístroj může mít na trhu jinou, vyšší cenu! Dále nebyla zmínka o MMS či radiu. K Apple telefonu budou dostupná i nová sluchátka s mikrofonem a BT handsfree (samo se uspí, když se uspí telefon). Baterie by iPhone měla při životě udržet po dobu pěti hodin (video, webový prohlížeč či volání), anebo 16 hodin při přehrávání hudby.
iPhone byl hlavním hřebem Keynote a nekonalo se žádné "One more thing" či uvedení iLife'07 nebo nové ukázky Leoparda. Letošní Keynote byla o jediném – o zaměření na nové trhy, které v roce 2001 započal iPod. Jak Steve Jobs prezentoval, mobilní trh je řádově větší než herní průmysl či počítačový segment a trh s hudebními přehrávači. Firma Apple by chtěla z tohoto koláče v roce 2008 uzmout 1% a prodat tak 10 milionů telefonů. Jasné zaměření na nové trhy dokazuje i změna názvu z Apple Computer Inc. na Apple Inc.
Apple se mění, a pokud jste tomu v posledních letech nevěřili, iPhone je jasná zpráva a ukázka směru, kam Apple bude směřovat – domácí zábava, mobilní zařízení, prodej obsahu. To, co bylo kdysi hlavní devizou firmy Apple, se dostalo mimo střed zorného úhlu. Pokud na firmu Apple koukáte jako na inovátora, máte bezpochyby z uvedení telefonu iPhone radost a nové představené řešení by mohly firmě Apple na mobilním trhu uspět (tzn. získat v roce 2008 ono jedno procento). Pokud je pro vás Apple synonymem pro počítač Mac, může vás dnešní Keynote lehce zklamat, neboť počítače již nejsou to hlavní, co značka Apple symbolizuje.