Macworld 2009: 17“ MacBooku Pro pod drobnohledem medií - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Agregator

Macworld 2009: 17“ MacBooku Pro pod drobnohledem medií

MacBook PRO 17

9. ledna 2009, 00.00 | Bližší informace o jeho baterii s prodlouženou výdrží a životností a první dojmy Macworldu z nového notebooku.

Vlastně jedinou hardwarovou novinku Applu na letošním Macworld Expu tvořil nový 17“ MacBook Pro. O něm jste si již mohli na MůjMacu více přečíst zde, na Webu se ovšem objevily některé další doplňující informace, jež vám tady chci zprostředkovat.

Novinky typu hliníkového „unibody“ pouzdra či nasazení dvou grafických řešení (integrovaného a samostatného) se čekaly, protože se shodují s tím, co Apple předvedl u nových 15“ MacBooků Pro představených už loni v říjnu.

01mm09012009f.jpg

A tak největší překvapení nového velkoformátového MacBooku Pro tvoří jeho baterie s prodlouženou výdrží a životností, ostatně Apple právě na ni klade největší důraz ve svých propagačních materiálech.

Podrobnosti o nové baterii

Na novou bateriovou technologii se blíže podíval server AppleInsider.

Apple udává, že nový 17“ MacBook Pro vydrží pracovat na baterii až 8 hodin (při použití integrované grafiky GeForce 9400 M, se zapnutou kartou GeForce 9600M GT by to mělo být o hodinu méně, tyto hodnoty ovšem platí pro velmi specifické provozní podmínky, teprve nezávislé testy ukážou, jak tomu bude při běžném užívání).

Apple však nenasadil nějakou novou převratnou technologii skladování energie, ale spíše do důsledků využil stávajících technologií, s nimiž ovšem má více vlastních zkušeností než většina konkurence.

Užitá technologie

Nový 17“ MacBook Pro používá lithium-polymerový akumulátor a právě v tom spočívá velká část tajemství dlouhé výdrže. Většina notebooků s Windows nadále užívá lithium-iontové akumulátory, tvořené válečkovitými články, což zanechává poměrně hodně volného prostoru (vyplněného vzduchem), který zůstává nevyužitý. Některé levnější notebooky dokonce stále používají ještě méně účinnou technologii nikl-hydridových akumulátorů.

02mm09012009f.jpg

Apple však má s lithium-polymerovými akumulátory poměrně dlouhé zkušenosti, jak v iPodech, tak v noteboocích. Lithium-polymerové akumulátory místo válcovitých článků využívají plátů z polymerních plastů, jež se dají tvarovat podle potřeby, právě to dává kompaktnější baterie s vyšší energetickou hustotou. Jak ukazuje toto video Applu, lithium-polymerové pláty se skládají do svazků a ty se slisují do tenkého celku.

Apple používá lithium-polymerové baterie (vlastně bychom měli mluvit o akumulátorech, protože se jedná o opakovaně dobíjitelné jednotky, ale termín baterie, ačkoli přísně technicky vzato nesprávný, se již vžil) ve větší míře než mnozí jiní konkurenti, nasazuje je také do iPodů a iPhonu právě kvůli jejich tenkosti.

V případě 17” MacBooku Pro největší rozdíl spočívá v tom, že je sice opět třeba zajistit tenkost, avšak celkové rozměry baterie mohou být vzhledem k rozměrům notebooku větší. A právě to dovolilo Applu nasadit baterii s tak dlouhou výdrží (má kapacitu 95 watthodin).

Nevýměnná baterie

K větší výdrži baterie přispělo rovněž to, že se Apple narozdíl od jiných výrobců notebooků nerozpakoval použít nevýměnnou baterii. Většina výrobců zastává názor, že by notebook plné velikosti měl mít baterii, kterou dokáže vyměnit sám uživatel, takže ji bude moci zaměnit za náhradní. Apple však tohle pravidlo už delší dobu nedodržuje u svých mobilních přístrojů (iPodů a iPhonu), za což se mu dostalo mnohé kritiky. (V případě poruchy baterie ji totiž lze vyměnit jen v autorizovaném servisu za ne právě zanedbatelný poplatek.)

03mm09012009f.jpg

Nevýměnná baterie se ovšem snáze vyrobí a postrádá kryt, západky a konektory potřebné pro výměnné bateriové moduly, právě to Applu dává prostor k nasazení baterie s větší kapacitou.

Vloni se Apple odhodlal ke stejnému kroku u svého ultratenkého MacBooku Air, kde nevýměnná lithium-polymerová baterie přispěla k jeho tolik propagované tenkosti.

MacBooky a MacBooky Pro představené v říjnu výměnnou baterii zachovaly, ale letošní 17” MacBook Pro se vydal stejnou cestou jako MacBook Air a také zavedl nevýměnnou baterii, aby dosáhl co největší kapacity.

04mm09012009f.jpg

Otázka životnosti

Bylo jasné, že se nevýměnná baterie opět stane terčem kritiky, proto se Apple zaměřil na maximální prodloužení její životnosti. K tomu by měl přispět vylepšený systém dobíjení nazvaný Adaptive Charging (adaptivní dobíjení), který přesněji sleduje úrovně nabití jednotlivých článků baterie a při jejich dobíjení dodává optimální proud (lithiové akumulátory jsou obecně hodně citlivé na přebití).

Podle Applu tento systém pomůže prodloužit životnost baterie z obvyklých 300 dobíjecích cyklů na plných 1 000 cyklů, což by údajně mělo zaručovat pětiletou životnost baterie (počítá se s asi 200 cykly na rok, jde pochopitelně o průměrné hodnoty, jež se budou v praxi lišit podle konkrétního nasazení počítače).

Apple samozřejmě neopomíjí ani ekologický aspekt prodloužené životnost baterie, protože se tím zákonitě snižuje množství vzniklého odpadu vyžadujícího odbornou recyklaci.

05mm09012009f.jpg

Apple tedy v případě 17” MacBooku Pro využil svého určitého náskoku v bateriových technologiích, jejich zavedení mu také usnadňuje jeho cenová politika. Ostrý konkurenční boj mezi výrobci notebooků s Windows tlačí na maximální snižování nákladů, což se pochopitelně projevuje i v bateriích, kde tito výrobci raději sáhnou po zavedených technologiích. Apple si naopak při svých vyšších ziskových maržích může dovolit větší experimentování.

Stejně jako jiné nové kroky Applu ovšem ani tenhle určitě nebude přijat bez výhrad. V případě 17” MacBooku Pro bude záležet hlavně na tom, zda udávanou výdrž nové baterie potvrdí nezávislé testy. (Udávanou životnost baterie pochopitelně prověří teprve čas.)

Nasazení nevýměnné baterie též způsobilo, že nový 17” MacBook Pro nemá panel pro snadný přístup k vnitřním komponentám, takže pro výměnu pevného disku nebo RAM se musí odšroubovat celé dno stroje (o tom více níže).

Možnost výměny baterie

Jak plyne z výše uvedeného, baterie nového 17“ MacBooku Pro by měla vydržet tak dlouho, že v době, kdy její životnost skončí, už bude daný stroj zastaralý a jeho majitel bude spíše přemýšlet o náhradě celého počítače. To je ovšem teorie, v praxi tomu tak vždy být nemusí, pravděpodobnost výskytu kusů s kratší životností je prostě nenulová.

To si samozřejmě uvědomuje také Apple, i když to pochopitelně příliš nezmiňuje. Stejně jako v případě MacBooku Air, též pro nový 17“ MacBook Pro Apple nabídne možnost výměny baterie.

Serveru Gizmodo mluvčí Applu potvrdil, že výměna baterie tohoto stroje bude možná ve všech obchodech Apple Store a u všech autorizovaných prodejců, za cenu 179 USD. Tato částka zahrnuje novou baterii, její instalaci a také ekologickou likvidaci staré baterie. Apple samozřejmě neopomněl zdůraznit, že výměna baterie bude pravděpodobně potřeba až po několika letech. Pro srovnání, u MacBooku Air výměna baterie přijde na 129 UD.

Lidé z Ars Technicy se na Macworld Expu zeptali zástupců Applu, kolik času tato výměna zabere, dostalo se jim odpovědi, že by to mělo trvat jednu až dvě hodiny (vlastní výměna), celá záležitost by měla být vyřízena do týdne (bude záležet na vytížení pracovníků obchodu), zákazníci se zaplacenými lepšími servisními programy budou pochopitelně mít přednost.

První dojmy Macworldu

Své první dojmy z nového 17“ MacBooku Pro přináší též časopis Macworld.

Ten má s Applem poněkud nadstandardní vztahy, a tak dostal možnost zkoumat nové notebooky podrobněji než ostatní.

Především se mohl podívat nejen na verzi s lesklým displejem, ale i na stroj s displejem matným (ten bude dostupný za příplatek 50 USD).

Na zástupce Macworldu tak jako na ostatní silně zapůsobila nová 17“ obrazovka, popisují ji jako úžasnou. Při nastavení maximálního jasu působí až nepříjemně, zároveň to však i na lesklé variantě téměř úplně potlačuje odlesky.

Verze s matným displejem

Matná verze displeje nemá tak bohaté barvy jako lesklá varianta, ale rozhodně méně unavuje oči (to zřejmě bude rozhodující pro profesionály pracující na svých strojích dlouhé hodiny). Matný displej nerušil žádnými odlesky a odrazy ani na jasně osvětlené výstavní ploše. Samozřejmě v tomto případě není třeba kvůli potlačení odlesků zvyšovat jas, který očím asi příliš nesvědčí.

06mm09012009f.jpg

Někomu se však možná nebude zamlouvat vzhled matného displeje, podle Macworldu vypadá, jako by z něj někdo odstranil krycí sklo a působí nedokončeným dojmem, to však už bude spíše otázka osobního vkusu.

Matný displej také pro 15“ MacBook Pro

Mimochodem, majitelé nových 15“ MacBooků Pro, jež se dodávají jen s lesklým displejem, rovněž dostali možnost pořídit si matný displej (přinejmenším v Severní Americe). Přináší ji firma TechRestore, zaměřující se na opravy a rozšiřování různých elektronických zařízení, včetně Maců a dalších produktů Applu.

07mm09012009f.jpg

Ta nabízí úpravu lesklého displeje na matný – zajišťuje to výměnou celé obrazovky za matnou verzi, navíc sejme skleněný kryt a nahradí ho černou obrubou. Na novou obrazovku dává TechRestore záruku 1 rok a výměnu pro zákazníky z USA a Kanady provede do 24 hodin, celé to však stojí 199 USD.

TechRestore své řešení předváděla na Macworld Expu spolu se svými dalšími službami (pozornost na jejím stánku zřejmě vábil hlavně časem cestující automobil DeLorean z Návratu do budoucnosti), podle Macworldu matné řešení TechRestore vypadá lépe než matný displej Applu.

Pro neoliberálního ekonoma by tato služba jistě posloužila jako argument, jak si trh vždycky najde řešení, požadovaný příplatek však asi velké nadšení nevzbudí.

Výměna disku a RAM

Zbývající základní dojmy Macworldu z nového 17“ MacBooku Pro se shodují s ostatními zprávami – notebook je velmi tenký a lehčí, než byste čekali.

Apple časopisu přímo na výstavní ploše také potvrdil, že pevný disk a operační paměť si bude moci vyměnit samotný uživatel (narozdíl od baterie). Bude třeba vyšroubovat osm šroubů a sejmout celý spodní panel, abyste se dostali k disku a k paměti. Výměna disku tak bude složitější než na MacBoocích a 15” MacBoocích Pro, ale postup při rozšiřování RAM se v zásadě lišit nebude.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: